Корисні поради
на всі випадки життя
» » "Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Додано: 14.10.15
Рубрика: Цікаве

"Повість про розорення Рязані Батиєм", короткий зміст якої нас цікавить, - це літописна твір. Невідомий автор у ньому розповідає про трагічні події, що сталися в 1237 році. Зазначимо, що на сьогоднішній день вчені, які досліджували цей пам'ятник літератури, виявили 11 редакцій твору. Вони представлені більш ніж у шістдесяти списках.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Про що цей твір?

Важливі питання зачіпає "Повість про розорення Рязані Батиєм". Короткий зміст її ми викладемо, попередньо сказавши кілька слів про сенсі цього твору. Невідомий автор зміг одночасно показати і ті сумні та згубні наслідки, до яких призводить роздробленість Русі, і доблесть простих воїнів і князів, безстрашність російських солдатів перед обличчям смерті. Головним мотивом цього твору є саме прославлення доблесті і мужності захисників Рязані, сміливо протистояли ворогу. Всі ці теми є традиційними для свого часу. Література Стародавньої Русі не дуже багата в ідейному відношенні. Однак вона цінна тим, що в ній чудово відбилася епоха. Література Стародавньої Русі знайомить нас з світоглядом наших далеких предків, піднімає питання, які були найбільш актуальними в той час. Цим вона і цікава. Прості історичні факти не можуть передати дух часу, це по силам лише літературі.
Автор говорить про подвиг, здійснений Евпатием Коловратом. З невеликим загоном воїнів він зважився виступити проти незліченної війська татар. Проте, незважаючи на явний недолік чисельності дружини, Евпатию вдалося головне - посіяти страх у середовищі ворога. Навіть Батий був вражений відвазі росіян, які не бояться смерті. Вони не покидали поле битви до самого кінця. Руські воїни воліли померти вільними, ніж опинитися в рабстві у Батия. Ось про що розповідає автор, який написав "Повість про розорення Рязані Батиєм".
Короткий зміст: початок повісті

Отже, в 6745 році від створення світу (від Різдва Христового - 1237-м), через 12 років після того, як в Рязань з Херсонеса була перенесена чудотворна ікона св. Миколая, на Русь прийшло величезне військо татар. Очолював його хан Батий. Зауважимо, що твір було написано з опорою на історичні факти. Давньоруський автор описав те, що мало місце в дійсності. Твір відноситься до категорії "історична література". Автор відтворює вигляд і події минулого. Історична література спирається на історичні дані, однак для неї характерний і творчий вимисел, без якого мистецтво неможливо.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Військо зупинилося неподалік від рязанських земель. Хан відправив своїх послів до Юрія Ингваревичу, рязанському князеві. Він зажадав виплати данини в кількості десятої частки від усіх багатств, якими володіє рязанська земля.

Князь одразу ж направив у Володимир з проханням про допомогу своїх гінців. Цим містом керував Георгій Всеволодович. Однак той не відгукнувся на заклик. Тоді Юрій Інгваревич скликав раду. Він запросив на нього своїх братів, а також інших князів. На раді слід було вирішити, як пом'якшити дарами Батия, щоб він не пішов війною на руські землі.


Федір не підкоряється Батию

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Рязанський князь послав з дарами Федора, свого сина, до татарського хана. Батий їх прийняв і брехливо пообіцяв не починати війну з Рязанню. За це він почав вимагати дочок і сестер князів в наложниці. Якийсь знатний житель Рязані, охоплений заздрістю, повідомив хану про те, що у Федора Юрійовича Рязанського дружина з царського роду. Крім того, вона прекрасніше всіх інших жінок міста.

Безбожний хан Батий звернувся до князя з вимогою привести до нього княгиню. Однак Федір Юрійович безстрашно відповів йому, сказавши, що християнам не варто водити своїх дружин до безбожного царя на блуд. Подружжям іхніми Батий буде володіти лише тоді, коли зуміє здолати росіян. Тоді хан наказав воякам убити цього непокірного князя, а також всіх прибулих з ним. Тіла мертвих він розпорядився кинути диким звірам на поталу.

Смерть подружжя Федора і його сина

Проте одному з наближених князя вдалося вціліти. Він таємно забрав тіло Федора і зрадив його землі, після чого прийшов до княгині Євпраксії, його дружині, і розповів про те, як загинув її чоловік. Отримавши таку печаль звістка, княгиня кинулася вниз з високої вежі і розбилася на смерть. На руках вона тримала Івана, свого сина, який теж загинув.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Юрій Інгваревич вирішує дати відсіч ворогові

Про трагічні події розповідає нам "Повість про розорення Рязані Батиєм". Герої повісті всіма силами намагалися боротися з ворогом. Юрій Інгваревич, рязанський князь (батько Федора), дізнавшись про те, що сталося з його сином, довгий час журився разом зі своєю дружиною і рідними. Про смерть Федора уболівав весь місто. Юрій Інгваревич вирішив помститися ворогам. Він зібрав військо. Насамперед Юрій звернувся до Бога з молитвою. Він попросив допомоги у винищуванні ворогів. Після цього князь звернувся до своїх воїнів. Він сказав їм про те, що вони взяли з Господніх рук блага, тому варто потерпіти і зле. Краще здобути собі вічну славу смертю, ніж бути у владі поганих. Юрій Інгваревич сказав, що готовий випити смертну чашу раніше за всіх за християнську віру, за Божі церкви і за вітчизну Ингваря Святославича, великого князя.


Рязанський князь вирушив до церкви і молився тут Миколі Чудотворцю, а також Борису і Глібу, родичем яких був. Потім він попрощався зі своєю дружиною і прийняв благословення від священників. Князь вирушив у похід проти загонів Батия.

Битва Юрія Ингваревича з Батиєм

Битва відбулася у рязанських кордонів. Вона була нещадною і довгою. Загинуло безліч татарських воїнів, і Батий злякався.

Однак військо його значно перевершувала за чисельністю дружину рязанського князя. Невідомий автор зазначає, що великі і непреоборими були батиеви сили. Настільки, що одного рязанцу доводилося битися з тисячами ворогів, а двом - з десятьма тисячами. В цьому бою загинули і рязанський князь, і його брати, і безліч інших воїнів, воєвод і князів. Однак не тільки про це "Повість про розорення Рязані Батиєм". Автор пише, що жоден з російських воїнів не боявся смерті, не повернув назад - ось що важливо. А навала Батия сталося за гріхи людські по волі Бога.

Олега Ингваревича, одного з братів князя, захопили татари живим у полон. Він був жорстоко поранений. Спочатку Батий хотів врятувати Олегу Ингваревичу життя, якщо той прийме його віру. Однак князь відмовився від цієї пропозиції, назвавши при цьому хана ворогом християнства і безбожником. Батий був в люті. Він наказав порубати на шматки Олега Ингваревича.

Батий завойовує російські міста

Хан пішов далі по землі руській. Загони його палили міста і вбивали всіх без пощади. Так виявилися розорені Бел, Пронск, Ижеславец. Вони були повністю стерті з лиця землі - практично всі жителі цих міст були вбиті. А трапилося це нещастя за гріхи людей.

Як упала Рязань

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Батий прийшов під стіни Рязані зі своїм військом. Він обложив місто. Битва тривала протягом п'яти днів. Воїни хана змінювали один одного. Без відпочинку боролися жителі міста. Багато з них були поранені, багато хто загинув. Рано вранці, о шостій годині, загони Батия пішли на місто з стенобитними знаряддями, з вогнями і незліченними сходами. 21 грудня їм вдалося взяти Рязань.

Завойовники рушили до церкви. Тут перебувала мати рязанського князя, а також інші княгині. Всі вони були порубані мечами. Священнослужителі також загинули: хто від мечів ворога, а багато було спалено у церкві. Населення міста винищували, включаючи жінок і дітей. Одних топили в річці, інших вбивали зброєю. Вороги зруйнували Рязань і спалили місто. Невідомий автор зазначає, що ні одного живого не залишилося в ньому. Не було ні плач, ні стонущего. Всі лежали разом мертві. А причина всього цього - людські гріхи.

Батий вирушає далі зі своїми військами. Він йде на Володимир і Суздаль, хоче завоювати все держава російське, зруйнувати церкви і повністю викорінити християнську віру.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Хоробра дружина Евпатия Коловрата

Ингварь Інгваревич, брат рязанського князя, у цей час знаходиться в Чернігові, і Евпатий Коловрат, рязанський вельможа, разом з ним. Вони відправляються на допомогу жителям Рязані, однак прибувають пізно, коли місто вже був розорений. Евпатий вирішує зібрати військо і битися з татарами. Він нападає на Батия раптово і б'ється так, що "мечі тупляться". Відвагу і хоробрість росіян, зокрема Евпатия Коловрата, вражають ворога. Хостоврул, шурин Батия, хвалиться, що візьме живим Евпатия разом з дружинниками. У двобої сходяться Коловрат і Хостоврул. Російський богатир "до сідла" розсікає навпіл шурина Батия. Татарам, однак, вдається вбити Коловрата. Але навіть мертвого Евпатия вони бояться. Автор зазначає, що вороги відчувають до російським сміливцям повагу. А Батий говорить, що якщо б така людина, як Коловрат, служив у нього, він би наблизив його до себе.

"Повість про розорення Рязані Батиєм": короткий зміст.

Відновлення Рязані

Наближається до фіналу "Повість про розорення Рязані Батиєм". Головна думка твору, як ви вже зрозуміли, - прославляння доблесті російських воїнів.

Ингварь Інгваревич оплакує своїх родичів, матір і братів. Він наказує відшукати трупи Олега Ингваревича, Юрія Ингваревича, Федора Юрійовича та ін. З християнськими почестями він ховає дружину і сина Федора. Ингварь Інгваревич тепер рязанський князь. Він оновлює місто: заново будує монастирі, церкви, збирає людей. "Повість про розорення Рязані Батиєм", короткий зміст якої ви тільки що прочитали, закінчується тим, що християнам радість стала, так як Бог визволив їх від безбожного Батия.