Корисні поради
на всі випадки життя
» » НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Багатьом знайома така абревіатура, як НЛП. Що це таке, знають далеко не всі. Прочитавши цю статтю, ви ознайомитеся з цією галуззю психології, що отримала сьогодні велику популярність. Нейролингвистичечкое програмування - ось як розшифровується НЛП.

Що це таке? Коротко можна відповісти на це питання наступним чином: це галузь психології, яка вивчає структуру суб'єктивного людського досвіду, а також розробляє мова його опису, займається розкриттям способів моделювання і механізмів цього досвіду для вдосконалення його і передачі іншим людям виявлених моделей. Спочатку НЛП називалася "метазнание". Іншими словами, це наука про будову нашого досвіду і знань.
Докладно про назву

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Перша частина в назві "НЛП" ("нейро") відображає те, що слід розуміти як "мови мозку" для опису людського досвіду. Це нейрологічні процеси, що відповідають за переробку, зберігання і передачу інформації. НЛП дає можливість зрозуміти, як улаштовано внутрішнє сприйняття. Друга частина - "лінгвістичне" - вказує на важливе значення, яке має мову в описі особливостей поведінки та механізмів мислення, а також в організації різних процесів комунікації. Заключна частина - "програмування" - підкреслює, що поведінкові і розумові процеси мають системністю: в перекладі з грецької мови "програма" означає "послідовність кроків, які спрямовані на досягнення того чи іншого результату".

Отже, назва в цілому відображає те, що НЛП належить до суб'єктивного людському досвіду і життя людей як до процесів системним, що володіє власною структурою. Завдяки цьому стає можливим вивчення їх, а також виявлення самого успішного досвіду, який ми зазвичай називаємо талантом, інтуїцією, природною обдарованістю і т. д.
НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Цілісний підхід в теорії НЛП

Що це за область психології, ви тепер знаєте. Відзначимо основні її особливості. Можна розглядати НЛП як наукової галузі знань, і навіть як мистецтво, так як його можна представити на рівні практичних технологій і інструментів, а також на рівні духовності. В основі його лежить цілісний підхід до вивчення досвіду людини, що грунтується на концепції єдності духу, тіла і розуму.

Автори НЛП і дослідження, на які вони спиралися

НЛП народилося в результаті міждисциплінарної взаємодії різних дослідників, які вивчали досвід роботи таких великих психотерапевтів, як Вірджинія Сатир, Фріц Перлз, Мілтон Еріксон. Його засновниками вважаються професійний лінгвіст Джон Гріндер і психолог і математик Річард Бендлер. Крім того, до співавторам НЛП можна віднести Джудіт Делозье, Леслі Камерон, Роберта Дилтса, Девіда Гордона, Френка Пьюселика. Сьогодні ця галузь активно розвивається і доповнюється новими розробками. Постійно зростає коло її співавторів.

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

НЛП як інтегративної самостійної галузі знань зросла з моделей практичної психології, при цьому увібравши в себе все найкраще з практичної точки зору. Воно було спочатку досить еклектичним, проте з часом обзавелося потужної методології, заснованої в чому на епістемології Р. Бэйтсона, роботах з теорії комунікації, екології розуму. Крім того, була використана теорія логічних типів Б. Рассела, що стала прообразом логічних рівнів в НЛП. Що це таке, ви дізнаєтеся, звернувшись до книг по НЛП.


На першому етапі свого розвитку воно починалося з моделювання Фріца Перлза. Цей осіб є засновником гештальт-терапії. Моделювання було здійснено з урахуванням всіх найважливіших принципів і підходів гештальт-психології. Саме тому те, як дивиться НЛП на розумові і поведінкові шаблони, пов'язано багато в чому з гештальт-методом. Другою "моделлю", яка була використана, є особливі лінгвістичні патерни, які створюють трансовий стан різної глибини. Їх використовував у роботі Мілтон Еріксон, відомий гиптотерапевт. Джон Гріндер, спираючись на праці Ноама Хомського, досяг в лінгвістиці докторського ступеня. Тому стає зрозуміло, чому лінгвістику також слід віднести до наукових коріння НЛП. Автори виходили з ідеї про те, що в лінгвістичних структурах і в мові відображено суб'єктивний досвід, його внутрішні процеси.

До наукових основ НЛП, крім усього іншого, можна віднести також розробки поведінкової психології. Її засновником є А. П. Павлов, російський академік. Особливо важливим є відкриття в області умовної рефлекторної діяльності. Автори НЛП сфокусували свою увагу не на механізмі рефлексів, а на відмінність між безумовними і умовними, на вивченні тригерів (зовнішніх стимулів), які запускають конкретний рефлекс. Ця тема в НЛП називається "якоріння".

НЛП - спосіб маніпулювання?

НЛП сьогодні придбало велику популярність. Вивчити деякі технології та прийоми можна досить швидко і майже відразу ж відчути практичну користь. На жаль, в ЗМІ іноді окремі люди говорять про те, що НЛП - спосіб маніпулювання. Однак насправді це просто набір прийомів і методик опису, щось на зразок алфавіту, який допомагає передавати знання. НЛП, як і будь-який інший інструмент, можна використовувати як на користь, так і шкоду. Століттями маніпулятори вдосконалювали свої навички, ще задовго до того, як виникли методики НЛП. Тому неправильно пов'язувати ці явища.


Чому можна навчитися, оволодівши цими методиками?

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Перш за все, ви навчитеся краще розуміти інших, їх потреби, зможете чітко доносити свої думки до співрозмовника. Людина часто не здатний виразно і чітко висловити те, що хотів би сказати. Ви навчитеся правильно ставити питання, що допоможе іншому прояснити свої думки, структурувати ідеї, а також істотно заощадити сили і час.

Зазначимо, що НЛП - суто практична річ. Йому слід навчатися, відпрацьовуючи навички і відразу ж застосовуючи їх у справі. Вивчення на практиці і по книгах - це все одно що порівнювати людини, який може вільно розмовляти іноземною мовою, з тим, який може перекладати лише зі словником.

Чому люди відвідують тренінги НЛП?

Крім відпрацювання практичних навичок, вас чекає знайомство з безліччю цікавих людей. Ви зможете, спільно виконуючи вправи, не тільки поспілкуватися у невимушеній обстановці, але також і зав'язати знайомства, побачити себе зі сторони, а також зазначити в інших свої власні помилки або моменти, з якими вам вже вдалося впоратися. НЛП-тренінг зазвичай проходить досить весело. Значна частина часу приділяється не лекціям, а відпрацювання на практиці знань і вмінь, які вивчаються.

Крім пізнавальних завдань, в процесі тренінгу вирішуються й інші - провести час з користю і цікаво, розібратися в собі, у взаєминах з іншими людьми, поставити цілі на майбутнє, вирішити складні завдання, що стоять перед учасниками тренінгу. Все разом це можна визначити терміном "обличчястісне зростання".

Тривалість і специфіка тренінгів

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Зазвичай НЛП-тренінг коштує недорого. Однак у нього є специфіка - якщо серйозно вивчати його для того, щоб згодом зуміти вільно застосовувати його елементи процесу відпрацювання навичок необхідно приділити досить тривалий час. Тому мінімальний час сертифікаційного курсу становить 21 день. Заняття зазвичай проводяться раз на місяць по вихідних і тривають протягом 8-ми місяців.

Практична користь

НЛП-програмування може допомогти вам у різних сферах життя. Наприклад, починаючи розмову, люди часто не усвідомлюють те, що вони хочуть отримати в результаті нього. Багатьох проблем уникнути досить просто, якщо постійно пам'ятати про мету спілкування. Це не дозволить вам вчинити образливих помилок. Які ще можна відзначити правила НЛП на кожен день? Подумайте, перш ніж почати розмову, для чого він потрібен вам, яка мета стоїть перед вами, розуміє співрозмовник вашу позицію, які у нього можуть бути аргументи. Іноді Люди настільки захоплюються самим процесом суперечки, що можуть забути про все, включаючи і можливі наслідки. Уміння контролювати емоції і вчасно зупинятися - ще один корисний навик з тих, що дає НЛП-програмування.

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

Застосування техніки "якоріння"

Для управління своїм емоційним станом можна застосовувати техніку, яка називається "якоріння". З її допомогою ви можете заздалегідь підготуватися до складного і неприємної розмови, при цьому зберігши позитивний стан. Також ви навчитеся змінювати автоматичні реакції на дратівливі вас фактори, використовуючи НЛП. Практика ця досить проста, однак освоювати якоріння краще на тренінгу або в житті, а не теоретично. У письмовому викладі те, що легко було б продемонструвати, може викликати непорозуміння і сумніви.

Якоріння - створення зв'язку між певною подією і тим, що пов'язано з ним. Корабель нерухомо утримується з допомогою якоря. Точно також і психологічний якір викликає відповідну зв'язок - змінюється фізичний або емоційний стан людини, або ж ми згадуємо про асоціацію якусь минулу ситуацію. Це правило НЛП добре працює.

Неусвідомленими якорями, наприклад, може бути "щаслива" одяг, запах улюблених парфумів, фотографії та ін Щоб створити якір на спокійне і позитивний стан, можна, наприклад, використовувати фотографію місця, де ви колись були щасливі. Також можна застосовувати особливі слова або жести, які можна буде повторювати подумки в скрутну хвилину. Це, наприклад, слова: "Я спокійний". Важливо, щоб у них не було заперечення, а також подвійних смислів. Всі ці та багато інших прийоми ви будете відпрацьовувати на тренінгу НЛП. Ця Практика вже допомогла багатьом людям з усього світу.

НЛП - що це? НЛП: тренінг, книги, навчання

НЛП сьогодні

Розвиваючи і інтегруючи найефективніші технології і моделі, НЛП сьогодні отримало широке застосування в навчанні, комунікації, творчості, мистецтві, бізнесі, терапії та організаційному консультуванні, тобто скрізь, де задіяні найбільш ефективно ресурси людської поведінки і мислення. НЛП сьогодні - насамперед методологія, що дозволяє успішно обслуговувати різні області прогресу людства.

В даний час у більшості країн отримало широке поширення НЛП. Найкраще з нього використовується багатьма на практиці, тому виникла необхідність навчання. У США, наприклад, існує близько 100 організацій, пов'язаних з ним, в Німеччині - близько 70-ти великих інститутів і центрів, що займаються розробками та дослідженнями на його основі у різних галузях. Цей напрямок психології в Росію прийшло недавно і поки не є частиною формальної освіти. Однак навчання НЛП здійснюється як спецкурс з практичної психології в багатьох інститутах і університетах. НЛП сьогодні доступно більшою мірою в нашій країні в освітніх центрах, а також фірмах, що застосовують його (НЛП-консалтинг).

НЛП: книги

Безумовно, однією з найбільш популярних книг є "З жаб у принци" (Р. Бендлер, Д. Гріндер). Вона рекомендована всім, особливо хороша на початкових етапах вивчення. Ще одна корисна книга - "Майстерність комунікації" (А. Любимов). Все пояснено доступно і зрозуміло: врата сортування, підстроювання, мета-повідомлення та інші терміни НЛП. Книги цього буде достатньо для навчання основам даній області. Вам можуть стати в нагоді також і інші праці. У книзі Горіна С. А. "А ви пробували гіпноз?" ви знайдете відмінні описи технік наведення еріксонівського гіпнозу і трансу. Вельми популярна сьогодні також книга "НЛП для щасливого кохання". Автор її - Єва Бергер. "НЛП для щасливого кохання" стане у нагоді тим, хто хоче знайти другу половинку і довго і щасливо жити разом.