Корисні поради
на всі випадки життя
» » УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Додано: 31.10.15

Перше скринінгове обстеження призначається для виявлення вад розвитку плода, аналізу розташування і кровотоку плаценти, а також для визначення наявності генетичних аномалій. УЗД-скринінг 1 триместру проводиться у терміні 10-14 тижнів виключно за призначенням лікаря.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Що являє собою УЗД в першому триместрі?

Проведення УЗД відбувається в спеціально обладнаних приватних клініках або жіночих консультаціях, в яких є відповідні фахівці, спроможні провести необхідну діагностику.
Провести повноцінне обстеження на невеликому терміні вагітності допоможе УЗД-скринінг 1 триместру. Як проводиться дослідження, пояснить лікар, також при необхідності він розповість, як підготуватися до проведення діагностики.

Скринінгове дослідження проводиться трансабдомінальним способом (через черевну стінку) за допомогою апарату ультразвукової діагностики. В заключному протоколі УЗД зазначаються такі показники:

 • особливості будови матки і придатків;
 • візуалізація плода і жовткового мішка;
 • місце розташування і структура хоріона;
 • частота скорочень серця плода;
 • розмір плода від тім'я до куприка;
 • товщина шийної складки.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Фахівець УЗД зможе визначити точний термін вагітності, виключити будь-які генетичні патології та вади розвитку плода, а також побачити, чи є у статевій системі жінки патології, здатні ускладнити перебіг вагітності або викликати її переривання. УЗД-скринінг 1 триместру забезпечує повноцінне обстеження вагітної і плоду по всім необхідним параметрам.
Розшифровка основних параметрів УЗД

Перед початком діагностики лікар повинен уточнити дату початку останньої менструації, щоб мати можливість перевірити відповідність розмірів плода терміну вагітності. Розшифровку проводить безпосередньо лікар, розбирається у всій термінології і знає норми розвитку плода.

Найважливішими показниками першого скринінгу є частота скорочень серця і куприка-тім'яної розмір плоду. ЧЧС у період з 10 по 14 тиждень може змінюватись в межах 150-175 ударів/хвилину.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Розмір плода від тім'я до куприка в терміні 13 тижнів повинен бути не менше 45 мм. УЗД скринінг 1 триместру обов'язково повинен проводитися до 13 тижнів 6 днів, так як в подальшому складно буде визначити відповідність параметрів плода прийнятим нормам.

Розшифровка додаткових параметрів УЗД

Наявність хромосомних аномалій розвитку плода визначається за показником товщини комірцевого простору. Цей показник дозволяє визначити тільки скринінг 1 триместру. Як роблять УЗД, можна знайти в інтернеті або поцікавитися у свого лікаря.

Аналіз структури і розташування хоріона дозволяє визначити майбутнє розміщення плаценти, визначити, як розвивається вагітність. Важливо зауважити, що якщо хоріон прикріплений поблизу внутрішнього зіву матки, тобто ймовірність розвитку передлежання плаценти.

Жовтковий мішок до 12 тижня практично повністю нейтралізується, так як до цього терміну починає дозрівати плацента, яка буде виконувати всі ті ж функції і забезпечувати плід поживними речовинами і всіма необхідними для нормального розвитку факторами.


Аналіз стану статевих органів жінки також є дуже важливим. Так як нестандартна форма матки (сідлоподібна, дворога) може стати причиною переривання вагітності або завмирання плода. Придатки також піддаються обстеженню на наявність кіст. У деяких випадках при вагітності з'являється необхідність проведення оперативного втручання для усунення патології.

Для опису виявлених патологій лікар-узист вписує коментар в кінці протоколу. УЗД-скринінг 1 триместру є дуже важливим обстеженням, що дозволяє повністю виявити всі можливі патології та аномалії розвитку плода та статевих органів вагітної.

Особливості підготовки до проведення УЗД

Перед процедурою не потрібне дотримання особливих дієт або очищення кишечника. Жінці необхідно лише взяти з собою в кабінет УЗД рушник і одноразову пелюшку. При першому відвідуванні кабінету УЗД необхідно дочекатися незначного наповнення сечового міхура.

Досвідчений лікар зможе своєчасно виявити будь-яку, навіть незначну проблему і ефективно усунути її, не завдавши шкоди розвивається плоду, ні здоров'ю матері.

Як по УЗД визначити синдром Дауна?

Шийна складка в терміні 11-13 тижнів не повинна перевищувати 3 мм Розшифровка УЗД скринінгу 1 триместру повинна проводитися тільки лікарем, який знає про всіх індивідуальних особливостях організму.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Крім товщини комірцевого простору визначити наявність синдрому Дауна можна за таким факторам, як:

 • відсутність носової кістки;
 • порушення кровотоку у венозному протоці;
 • наявність тахікардії (прискорене серцебиття);
 • зменшення розмірів верхньощелепної кістки;
 • збільшений розмір сечового міхура;
 • відсутність другої пупкової артерії (в нормі повинно бути дві пупкові артерії, що забезпечують плоду правильний кровообіг і достатня кількість кисню і поживних речовин).

Необхідно зауважити, що деякі показники можуть зустрічатися також і у здорових дітей. Особливо це стосується наявності носової кістки, яка відсутня в терміні 11 тижнів приблизно у 2% дітей. Порушення кровотоку зустрічається у 5% здорових дітей і не є патологією, що вимагає медикаментозного втручання.


Необхідно ретельно аналізувати результати скринінгу 1 триместру. УЗД не у всіх випадках здатна показати повну картину розвитку дитини.

Підготовка до біохімічного скринінгу

Перед забором крові з вени необхідно за день до проведення обстеження дотримуватися певної дієти і виключити:

 • шоколад;
 • морепродукти;
 • жирну їжу;
 • м'ясні продукти.

Протягом 4 годин до забору крові необхідно повністю відмовитися від прийому їжі. Це дозволить дати максимально точний результат.

Скринінг 1 триместру: УЗД і кров як показники здоров'я плода

У першому триместе є необхідність проведення не лише ультразвукового дослідження, але й обов'язково потрібно досліджувати кров з вени, за якою визначається рівень ХГЛ і РАРР-А.

При діагностиці крові визначається не тільки загальний ХГЛ, але і його вільна -субодиниця. В нормі цей показник у будь-якій лабораторії повинен бути в межах 05-2 МоМ. При порушенні норм значно підвищується ризик прояву у плода синдрому Дауна, або різних хромосомних аномалій.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Підвищення показника вільної -субодиниці ХГЛ свідчить про можливу наявність у плода синдрому Дауна. У той час як зниження концентрації цього показника підвищує ризик розвитку у дитини синдрому Едвардса.

РАРР-А являє собою плазматичний протеїн А, асоційований з вагітністю. Пропорційне збільшення цього показника свідчить про нормальному перебігу вагітності. Відхилення від норми свідчить про наявність патологій розвитку плоду. Однак це стосується тільки зниження показника концентрації в крові менше 05 МоМ, перевищення норми більше 2 МоМ не несе жодних загроз для розвитку малюка.

Скринінг 1 триместру: розшифровка результатів УЗД і тест на ризик розвитку патологій

В лабораторіях є спеціальні комп'ютерні програми, які при наявності індивідуальних показників розраховують ризик розвитку хромосомних захворювань. До індивідуальних показників відносяться:

 • вік;
 • вага;
 • наявність шкідливих звичок;
 • хронічні захворювання або патологічні матері.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Після занесення всіх показників у програму вона прорахує середній показник РАРР і ХГЛ для конкретного терміну вагітності і розрахує ризик розвитку аномалій. Наприклад, співвідношення 1:200 свідчить про те, що у жінки з 200 вагітностей 1 дитина буде мати хромосомні відхилення, а 199 дітей народжуються цілком здоровими.

Негативний тест свідчить про низький ризик розвитку у плода синдрому Дауна і не вимагає ніяких додаткових аналізів. Наступним обстеження у такої жінки буде УЗД у другому триместрі.

У залежності від отриманого співвідношення в лабораторії дається висновок. Воно може бути позитивним або негативним. Позитивний тест свідчить про високий ступінь ймовірності народження дитини з синдромом Дауна, після цього лікар призначає додаткові дослідження (амніоцентез і біопсію ворсин хоріона), щоб зробити заключний діагноз.

УЗД-скринінг 1 триместру, відгуки про який дозволяють жінці більше розбиратися в отриманих результатах, не завжди варто сприймати всерйоз, тому що правильно розшифрувати протокол зможе тільки лікар.

Що необхідно зробити при високому ризику розвитку синдрому Дауна?

При виявленні високого ризику народження хворої дитини не варто відразу вдаватися до крайніх заходами переривати вагітність. Спочатку необхідно відвідати лікаря-генетика, які проведе всі необхідні дослідження і точно визначить, чи є небезпека розвитку у дитини хромосомних аномалій.

У більшості випадків генетична експертиза спростовує наявність проблем у дитини і тому вагітна може спокійно виношувати та народжувати дитину. Якщо ж експертиза підтверджує наявність синдрому Дауна, то батьки повинні самостійно приймати рішення, зберігати їм вагітність чи ні.

Які показники можуть вплинути на отримані результати?

При заплідненні жінки методом ЕКЗ показники можуть відрізнятися. Концентрація ХГЛ буде перевищена, у той же час РАРР-А буде знижений приблизно на 15%, при ультразвуковому дослідженні може виявитися збільшення ЛЗР.

Проблеми з вагою також сильно впливають на показники гормонів. При розвитку ожиріння рівень гормонів значно зростає, якщо ж маса тіла надмірно низька, гормони також будуть знижені.

УЗД-скринінг 1 триместру: розшифровка результатів. Як проводиться УЗД-скринінг 1 триместру?

Хвилювання вагітної, пов'язані з переживаннями про правильність розвитку плоду, також можуть вплинути на отримані результати. Тому жінці не варто себе заздалегідь налаштовувати на негатив.

Чи може лікар наполягати на аборті при виявленні синдрому Дауна у плода?

Жоден лікар не може примушувати переривати вагітність. Рішення про збереження вагітності або її перериванні можуть прийняти тільки батьки малюка. Тому необхідно ретельно продумати це питання і визначити всі за і проти народження дитини з синдромом Дауна.

Багато лабораторії дозволяють побачити тривимірну картинку розвитку дитини. Фото УЗД скринінгу 1 триместру дає можливість батькам назавжди зберегти пам'ять про розвиток їх довгоочікуваного малюка.