Корисні поради
на всі випадки життя
» » Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Додано: 05.11.15
Рубрика: Цікаве

Гектор Берліоз залишився в історії музики як яскравий представник романтичної епохи 19 століття, якому вдалося зв'язати музику з іншими видами мистецтва.

Дитячі роки

Гектор Берліоз з'явився на світ 11 грудня 1803 року в невеликому французькому містечку поблизу Гренобля. Мати майбутнього композитора була ревна католичка, а батько – затятий атеїст. Луї-Жозеф Берліоз не визнавав ніяких авторитетів і намагався прищепити свої погляди дітям. На формування життєвих інтересів старшого дитини в сім'ї – Гектора - більшою мірою вплинув саме він. За професією лікар, Луї-Жозеф цікавився мистецтвом, філософією, літературою. Батько і прищепив хлопчикові любов до музики і навчив його грати на гітарі та флейті. Однак майбутнє свого сина він бачив у медицині. Саме тому Берліоз-старший і не вчив Гектора грі на фортепіано, вважаючи, що це може відвернути увагу від головної мети – стати лікарем.
Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Народні пісні, міфи, спів церковного хору в місцевому монастирі стали яскравими враженнями дитинства майбутнього композитора. Справжній інтерес до музики в повній мірою проявився у Гектора в 12 років. Багато часу проводячи в бібліотеці батька, він отримував музичні знання самостійно. Так поступово формувався Берліоз-композитор, який повинен був здійснити революцію в музиці.

Навчання

В 18 років, закінчивши середню школу в рідному Греноблі і отримавши ступінь бакалавра, Гектор Берліоз за наполяганням батька поїхав в Париж вступати на медичний факультет. Пристрасть до музики не полишала юнака, і він проводив більше часу в бібліотеці Паризької консерваторії, ніж в аудиторіях університету. Більш того, побувавши вперше на розтині трупа, юнак став відчувати огиду до медицини. Пізніше Гектор Берліоз став брати уроки у професора консерваторії по теорії композиції. Перший виступ на публіці відбулося в 1825 році. Парижани почули Урочисту месу. Життя Берліоза після цього змінилася мало, так як молодий композитор не зміг відразу ж завоювати серця жителів французької столиці. Більш того, багато критики вкрай негативно відгукнулися про месі.
Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Незважаючи на це, молодий чоловік, остаточно усвідомивши, що музика для нього - головне заняття життя, в 1826 році залишає медицину і поступає на навчання в консерваторії, яку успішно закінчує в 1830 році.

Журналістика

Перші роботи в журналістиці у Берліоза з'явилися в 1823 році. Поступово він входить у художнє життя Парижа. Відбувається зближення з Бальзаком, Дюма, Гейне, Шопеном та іншими яскравими представниками творчої інтелігенції. Тривалий час Берліоз пробував себе і на ниві музичної критики.

Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Життя в Парижі

У 1827 році в столиці Франції гастролювала англійська театральна трупа. Берліоз закохався в талановиту актрису трупи Гаррієт Смітсон. Вона користувалася величезною популярністю у публіки, і маловідомий студент консерваторії її мало цікавило. Бажаючи звернути на себе увагу, Берліоз став домагатися слави на музичному терені. В цей час він пише кантати, пісні та інші твори, але популярність не приходить, і Гаррієт не звертає на Берліоза уваги. В матеріальному плані життя його не влаштована. Офіційні музичні критики Берліоза не жалували, його твори часто зустрічали нерозуміння сучасників. Тричі йому відмовляли у стипендії, що дає право на поїздку в Рим. Однак після закінчення консерваторії Берліоз її все ж отримав.


Одруження й обличчясте життя

Отримавши стипендію, Берліоз їде в Італію на три роки. У Римі відбувається його знайомство з російським композитором Михайлом Глінкою.

В 1832 році, будучи в Парижі, Берліоз знову зустрічає Гаррієт Смітсон. До цього часу її театральне життя прийшла до занепаду. Інтерес публіки до вистав англійської трупи став падати. До того ж з актрисою стався нещасний випадок – вона зламала ногу. Тепер молода жінка вже не та вітряна кокетка, якою вона була раніше, і її вже не лякає рутина шлюбу.

Через рік вони одружуються, але Гектор Берліоз дуже скоро розуміє, що безгрошів'я – це один з найпідступніших ворогів любові. Йому доводиться цілими днями працювати, щоб забезпечувати сім'ю, а на творчість залишається одна лише ніч.

Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість
В цілому обличчясте життя знаменитого композитора важко назвати щасливою. Після того як він залишив навчання на медичному факультеті, стався розрив з батьком, який хотів бачити у своєму сині лише лікаря. Що стосується Гаррієт, то вона не була готова терпіти нестатки, і незабаром вони розлучилися. Одружившись вдруге, Гектор Берліоз, біографія якого сповнена трагічних сторінок, недовго віддається радощів спокійного сімейного життя і залишається вдівцем. На довершення всіх нещасть єдиний син від першого шлюбу гине в аварії.

Берліоз як диригент

Єдине, що рятує музиканта від відчаю – це його творчість. Берліоз багато гастролює по Європі як диригент, виконуючи свої твори, і твори сучасників. Найбільший успіх він має в Росії, куди приїжджає двічі. Він виступає в Москві та Петербурзі.

Гектор Берліоз: твори

Творчість композитора не отримала гідної оцінки у його сучасників. Лише після смерті Берліоза стало зрозуміло, що світ втратив музичного генія, твори якого були сповнені віри в торжество справедливості і гуманістичних ідей.


Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість

Найбільш відомими роботами автора стали симфонії «Гарольд в Італії» і «Корсар», навіяні захопленням творчістю Байрона в період життя в Італії, і «Ромео і Джульєтта», в якій він висловив своє розуміння трагедії героїв Шекспіра. Композитор створив чимало й таких робіт, які були написані на злобу дня. Наприклад, такою стала кантата «Грецька революція», присвячена боротьбі з Османським ярмом.

Але головне твір, завдяки якому став відомий Гектор Берліоз, - «Фантастична симфонія», написана в 1830 році. Саме після її прем'єри найбільш прогресивні критики звернули увагу на Берліоза.

За задумом автора, молодий музикант намагається отруїтися через нерозділене кохання. Однак доза опіуму мала, і герой занурюється в сон. В його хворій уяві почуття і спогади перетворюються в музичні образи, а дівчина стає мелодією, чути звідусіль. Задум симфонії багато в чому автобіографічний, і багато сучасники вважали прообразом дівчата Гаррієт.

Гектор Берліоз, французький композитор: біографія, творчість
Тепер ви знаєте, яку біографію мав Берліоз. Композитор випередив свій час, і вся глибина його творчості розкрилася перед любителями класичної музики і фахівцями лише через багато років. Крім того, композитор став новатором у галузі оркестровки і в спільному використанні деяких інструментів, які до цього не застосовувалися в сольних партіях.