Корисні поради
на всі випадки життя
» » Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі

Додано: 05.11.15
Рубрика: Цікаве

Канонерський човен (канонерка, канлодка) являє собою маневрений бойовий корабель, який відрізняє потужне озброєння. Вона призначається для того, щоб вести бойові дії в прибережних морських районах, в озерах і річках. Найчастіше використовується для охорони гаваней.

Поява канонерських човнів

В Росії дуже багато озер, прикордонних довгих річок і мілководних прибережних акваторій. Тому будівництво канонерок можна вважати традиційним, адже інші військові кораблі не могли вести бойові дії в таких умовах. Однак перед початком Першої світової війни поповнення не планувалося. На 1917 рік канонерських човнів було всього 11 причому деякі з них були спущені на воду в кінці 19 століття.
Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Для більшості з цих канонерок Громадянська війна виявилася останньою. Її пережили лише 2 канонерські човни – «Хоробрий» і «Хивинец». Тому конструктори брали їх за основу виробництва більш сучасних артилерійських кораблів.

«Хоробрий» - найстаріша човен, яка входила до складу царської спадщини. На Балтиці вона прослужила 63 роки. Спочатку для використання вона оснащувалася трьома гарматами (дві на 203 мм та одна - 152 мм). Однак в 1916 році її модернізували. Тепер було п'ять гармат.

«Хивинец» створювався в якості стаціонару на Перській затоці, тому його вогнева міць базувалася лише на двох гарматах 120 мм. Зате на цьому човні були більш комфортні побутові умови.

Після 1917 року обидва човни перестали розглядати при виробництві нових в силу їх поважного віку.

Моделі

Коли флотилія відчула міць і витривалість канонерок, було прийнято рішення будувати їх для потреб Далекого Сходу». Причому незважаючи на те, що перед війною нові екземпляри не замовлялися. Першими прототипами виявилися «Хоробрий» і «Хивинец».
Після модернізації креслень почали випускатися човни типу «Гиляк». Однак вони були набагато слабкіше, конструктори намагалися посилити такі параметри, як дальність плавання. Але зробити цього не вдалося. Оскільки не було і якісного озброєння, канлодки не продовжили будувати, так само як і використовувати.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Потім з'являються «Ардаган» і «Каре». Відмінні особливості цих канлодок полягають у використанні дизельних енергетичних установок. Нафтопродукти в той час були самими доступними видами палива, тому «Ардаган» і «Каре» були економічно вигідними.

Починаючи з 1910 року, Морське міністерство вирішується на масштабну модернізацію. Причому це відбувається тоді, коли більшість канонерських човнів вже підготовлено до спуску на воду, ведення бойових дій. Приймається рішення посилити захист і артилерійські знаряддя. Все це позначається на осаді. Тому більше половини канлодок вирушили на реконструкцію. Даний тип отримав назву «Бурят».

Таким чином, моделі канонерських човнів постійно змінювалися, доповнювалися сучасним типом озброєння і оборонними спорудами. Немає такого військового корабля, який би був прототипом з часів Російської Імперії і до сучасності.


Легендарний «Кореєць»

Канонерський човен «Кореєць» використовувалася на Далекому Сході для придушення «повстання боксерів». Вона входила до складу міжнародної ескадри. Протягом битв канонерка отримала кілька серйозних ушкоджень, що були поранені й убиті.

Перед Російсько-японською війною канонерський човен «Кореєць» була переведена в корейський порт Чемульпо. Разом з нею відправився крейсер першого рангу «Варяг». 8 лютого екіпаж човна отримав завдання відправитися в Порт-Артур з дипломатичним донесенням. Проте порт був заблокований, в результаті чого шлях «Корейцеві» був перекритий. Капітан корабля прийняв рішення повернути назад, після чого міноносці противника атакували торпедами. Хоча сьогодні розглядається варіант, що японська ескадра тільки імітувала це.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Внаслідок торпедної атаки «Кореєць» виробляє два постріли. Саме вони є першими у Російсько-японській війні.

За проектом «Корейця» було побудовано безліч канонерських човнів, які використовуються в сучасності.

«Варяг» і «Кореєць»: бойовий шлях

У 1904 році опівдні бронепалубний крейсер «Варяг» і канонерський човен «Кореєць» вступили в бій з японською ескадрою, який тривав приблизно годину. Проти двох військових кораблів виступала ціла японська ескадра. Канонерка взяла участь у заключній фазі бою, відображаючи торпедні атаки. Через годину після початку битви став відступати крейсер, і канонерський човен «Кореєць» прикрила його відхід.

За час бою по противнику було випущено 52 снаряда. Але при цьому не спостерігалося рішуче ніяких пошкоджень і втрат з боку канонерського човна. Оскільки «Кореєць» представляв собою бойовий корабель з потужним артилерійським озброєнням, не можна було допустити його захоплення. Тому на рейді Чемульпо його було вирішено підірвати. Екіпаж човна перемістився на борт французького крейсера «Паскаль». Той незабаром доставив моряків в Росію.


Екіпажі, які вели бій, були нагороджені орденами і відзнаками. Також в честь них була заснована спеціальна медаль. Так крейсер і канонерський човен ввійшли в історію.

Молода канонерка «Хивинец»

Канонерський човен «Хивинец» була наймолодшою представницею артилерійських кораблів в царський час. Вона призначалася для входження до складу Балтійського флоту. Човен є морехідної, але її використовували і в річкових умовах. Причому вона стійко витримувала випробування несприятливих умов.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Канонерський човен «Хивинец» замовлявся в 1904-1914 роки, коли починалося зміцнення російського флоту. Проте сама модель була безпосередньо орієнтована на 1898 рік. На жаль, після випуску моделі ніякої модернізації не було, що стало причиною вузького функціоналу.

Не можна не відзначити стійкість і витривалість канонерки. Справа в тому, що вона витримувала такі битви, де гинули інші, більш молоді артилерійські військові кораблі. Ймовірно, саме тому її тривалий час використовували в якості прототипу при будівництві судів.

Героїчний «Сивуч»

У Ризькому затоці канонерський човен «Сивуч» героїчно загинула в бою з німецькими линкорами. Саме тому кожен рік 9 вересня хвилі приймають безлічі квітів і вінків від рижан і росіян.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
19 серпня 1915 року імператорський флот вступив у бій з німецькими линкорами. До кінця невідомо, що саме сталося у ті далекі і довгі для екіпажу дні. Але битва біля острова Кіхно змусило ескадру Німеччини відмовитися від подальших атак в Ризькій затоці, а також від бомбардування берегових укріплень. Це і було основною метою набігу німецького флоту.

Канонерський човен «Сивуч» тоді врятувала від Риги жертв і руйнувань. Ціною такого подвигу стала загибель корабля, так само як і всього екіпажу. У той час канонерку називали навіть Балтійським «Варягом», був настільки високий героїзм моряків.

Канонерка «Бобер»

Канонерський човен «Бобер» відноситься до типу Гиляк. Такі кораблі призначалися для того, щоб захищати річку Амур аж до Хабаровська. У її нижній течії перебувало мала кількість гарнізонів, їм і повинна була надаватися артилерійська підтримка. Оскільки спостерігалася нечисленність об'єктів, проектування кораблів ґрунтувалося на великій дальності плавання, а також автономності. Однак мореходность в ході практики виявилася вкрай малою.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Цінність канонерських човнів цього типу була мінімальною, оскільки озброєння при проектуванні не приділялося великої уваги. В ході Першої світової війни вони використовувалися в якості плавальної бази. Конструкціями і прототипами, природно, вони не стали. Майбутні кораблі перейняли від цих човнів тільки бойові завдання.

«Бобер» був закладений в 1906 році, через рік його спустили на воду. У 1908 році канонерка вступила в російський флот. За всю історію свого існування вона побувала у німців. Її захопили в 1918 і переобладнали в плавальну майстерню. У цьому ж році човен була передана Естонії. Хоча вона і була в несправному стані, але значилася в ескадрі цієї країни.

Канонерський човен прослужила 21 рік, у 1927 році її відправили на злам.

Річкові (озерні) і морські канонерські човни

Незважаючи на великий функціонал, фактично всі канонерки використовувалися для того, щоб завдавати ударів по берегових об'єктах. Метою таких атак ставало придушення вогневої мощі противника, а також зменшення живої сили. Якщо ж човен залишалася в безпосередній близькості від свого берега, тоді її завдання полягали в охороні берегових об'єктів, захист від ворожих військових кораблів.

Зустрічаються морські та річкові канонерські човни. Їх основна відмінність полягає у вазі. Перші досягають маси в 3 тисячі тонн, другі – до 1500. Звичайно, виходячи з назви, логічно припустити, в яких місцях будуть використовуватися канонерки.

Функціонал і використання канонерських човнів

Канонерки являють собою варіант найбільш функціональних артилерійських кораблів. Конструкція дозволяла використовувати їх у військових діях в прибережній зоні, на річках і поблизу архіпелагів з дрібними скелястими островами.

Канонерські човни "Кореєць", "Сивуч", "Бобер", "Гиляк", "Хивинец", "Хоробрий", "Усискін", їх креслення та моделі
Канонерські човни могли виконувати наступні функції:

 • Оборона берегів, портів, естуаріїв
 • Висадка десанту
 • Підтримка військ на берегах
 • Висадка свого і боротьба з ворожим десантом
 • Допоміжні завдання, начебто доставки вантажів
 • В залежності від того, де саме буде використовуватися артилерійський корабель, його конструкція могла змінюватися, зводилися спеціальні споруди. Зустрічаються небронированние, бронепалубние і броненосние човни. Найчастіше використовували другий варіант, оскільки він пропонував щодо хорошу захист, але при цьому мав невелику вагу, що позитивно позначалося на маневреності.

  Основні характеристики канонерських човнів

  Виходячи з характеристик, визначалося, де буде використовуватися канонерка. Є три основних параметри:

 • Водотоннажність . Кораблі могли спускатися на воду для охорони і ведення військових дій у морях, на річках і озерах.
 • Швидкість . Вона становить 3-15 вузлів. Швидкість залежить від того, який саме конструкцією наділяється канонерка. Вона може бути неброньованої, броньованими тільки в уразливих місцях, а також повністю. Природно, підвищується її вага, який негативно відбивається на швидкості плавання.
 • Озброєння .
 • Оскільки канонерські човни були бойовими кораблями, знаряддям приділялася велика увага. Вони могли наділятися 1-4 примірниками гармат головного калібру (203-356 мм). Такий підхід до проектування був орієнтований на морські канонерки. Річкові човни найчастіше обладналися знаряддями середнього калібру (76-170).

  Також, в залежності від призначення на палубі, могли встановлюватися автоматичні гармати «Зеніт» і кулемети. Останні конструювалися вкрай рідко через їх малої дальності дії.

  Висновок

  Таким чином, неможливо зустріти дві однакові канонерські човни. Кожен примірник по-своєму гарний, наділяється своїм унікальним функціоналом. Як показує історія, багато російські канонерки могли поодинці виступати проти цілих ескадр. Це заслуга не тільки безпосередньо самих військових кораблів і їх конструкторів, але і екіпажу. Найчастіше тільки його хоробрість схиляла результат бою на свою користь.