Корисні поради
на всі випадки життя
» » Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Додано: 05.11.15
Рубрика: Цікаве

У VII–VIII ст. на уламках колишньої Західної Римської імперії існувало кілька німецьких держав. Центром кожного з них виступав племінний союз. Наприклад, це були франки, які з часом стали французами. З появою держави там почали правити королі з династії Меровінгів. Однак цей титул недовго зміг протриматися на вершині влади. З часом вплив перейшло до майордомам. Спочатку це були старші сановники, керуючі палацом Меровінгів. З ослабленням королівської влади ця посада стала головною в державі, хоча королі залишилися і існували паралельно з новими володарями франків.
Походження

Піпін Геристальский з династії Каролінгів був майордомом з 680 з 714 рік. Він мав трьох синів, молодший з яких був Карл Мартелл. Два старших сина Піпіна померли раніше свого батька, і тому в країні гостро постало династичний питання. Від старшого сина старий правитель мав онука, якого звали Теодоальдом. Саме йому вирішив передати престол Піпін, спираючись на думку своєї амбітної дружини Плектруди. Вона була налаштована різко проти Карла з тієї причини, що той був народжений від іншої жінки.

Коли батько помер, Карла посадили у в'язницю, а правити початку Плектруда, яка формально була регентшею при малолітньому синові. Карл Мартелл недовго нудився в темниці. Йому вдалося втекти, після того як у країні спалахнули заворушення.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Заворушення в країні

Незадоволені франки не хотіли бачити деспотичну Плектруду на троні і оголосили їй війну. Перша їхня спроба закінчилася поразкою в містечку поряд з сучасним містом Компьень в Пікардії. Один з ватажків повсталих по імені Теодоальд зрадив їх і перейшов на бік ворога. Тоді в стані франків з'явився новий лідер – Рагенфред. Він був обраний майордомом Нейстрии. Воєначальник вирішив, що самому йому не впоратися, і уклав союз з фризькою королем Радбором. Об'єднана армія обложила Кельн, який був резиденцією Плектруди. Та врятувалася лише тим, що відкупилася за рахунок великих багатств, накопичених в часи її чоловіка Піпіна.
Боротьба за владу

Саме в цей момент з в'язниці втік Карл Мартелл. Йому вдалося зібрати навколо себе велику кількість прихильників, які не хотіли бачити на троні ні одного з решти претендентів. Спочатку Карл спробував здолати Радбора, однак у битві зазнав невдачі. Швидко зібравши нове військо, молодий воєначальник наздогнав іншого суперника – Рагенфреда. Той перебував у сучасній Бельгії. Бій стався у нинішнього містечка Мальмеді. Далі була черга правителя Австразии Хильперика, який уклав союз з Рагенфредом. Перемога дозволила Карлу набратися впливу і сил. Він переконав Плектруду відійти від влади і передати йому казну батька. Незабаром мачуха, з-за якої почалася міжусобиця, тихо померла. В 718 році Карл Мартелл остаточно утвердився в Парижі, проте йому ще належало підкорити собі інших франкських феодалів.

Розширення меж

Настав час направити зброю на південь. Правитель Нейстрии Рагенфред об'єднався з Едом Великим, що правили в Аквітанії. Останній перейшов Луару разом з армією басков, для того щоб допомогти союзникові. У 719 році відбулася битва між ними і Карлом, якому вдалося здобути перемогу. Рагенфред втік в Анжер, де правив до самої смерті ще кілька років.


Ед визнав себе васалом Карла. Обидва погодилися поставити на королівський трон слабкого Хильперика. Той незабаром помер, а на його місце встав Теодоріх IV. Він у всьому слухався майордома і не являв собою загрози для амбітного франка. Незважаючи на перемоги в Нейстрии, окраїни держави продовжували існувати автономно від центральної влади. Так, наприклад, в Бургундії (на південному сході) панували місцеві єпископи, не слухали наказів Парижа. Причиною занепокоєння були ще німецькі землі, де в Алеманії, Тюрінгії та Баварії негативно ставилися до майордому.

Реформи

Для того щоб зміцнити свою владу, майордом вирішив змінити порядки в державі. Першою виявилася бенефициальная реформа Карла Мартелла, проведена в 30-ті роки. Вона була необхідна для зміцнення армії. Спочатку франкські війська формувалися з ополчення або міських загонів. Проблема полягала в тому, що для утримання великої армії у влади просто не вистачало коштів.

Причини реформи Карла Мартелла полягали саме в цьому дефіциті військових фахівців у разі конфлікту з сусідами. Тепер чоловіки, які вирушали в похід разом з майордомом, отримували за свою службу земельну наділ. Щоб зберегти його, їм було необхідно регулярно відповідати на заклики сюзерена.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Бенефициальная реформа Карла Мартелла призвела до того, що франкська держава отримала велике боєздатне військо з добре оснащених солдатів. Подібної системи не було у сусідів, завдяки чому вони стали надзвичайно вразливими перед державою майордома.

Сенс реформи Карла Мартелла в землеволодінні торкнувся власність церкви. Секуляризація дозволила збільшити надів світської влади. Саме ці конфісковані угіддя перейшли до тих, хто служив в армії. У церкви забрали лише надлишки, наприклад, угіддя монастирів залишилися в стороні від переділу.


Військова реформа Карла Мартелла дозволила збільшити кількість кінноти у війську. Бунтуючих феодали з невеликими наділами більше не загрожували трону, так як були до нього міцно прив'язані. Всі їх добробут залежав лояльності до влади. Так з'явилося нове важливе середовище, яке стало центральнообразующим в наступні середні століття.

У чому сенс військової реформи Карла Мартелла? Він хотів не тільки збільшити число залежних феодалів, але і прибрати з війська можуть селян. Замість армії вони тепер потрапляли у власність до землевласникам: графами, герцогам т. д. Таким чином, розпочалося закріпачення селян, які раніше були здебільшого вільними. Вони отримали новий статус безправних слідом за тим, як втратили своє значення у війську франків. Надалі феодали (і малі, і великі) будуть жити за рахунок експлуатації праці підневільних селян.

Сенс реформи Карла Мартелла - це перехід до класичного середньовіччя, де все в суспільстві - від жебрака до правителя - існує в рамках чіткої ієрархії. Кожен стан було ланкою в ланцюжку взаємин. Чи франки в той момент здогадувалися, що створюють порядок, який проіснує сотні років, але тим не менше так і сталося. Плоди цієї політики здадуться вже дуже скоро, коли нащадок Мартелла - Карл Великий - назве себе імператором.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Проте до цього ще було далеко. На перший час реформи Карла Мартелла посилила центральну владу Парижа. Але з десятиліттями стало ясно, що подібна система є чудовим ґрунтом для початку роздробленості держави франків. При Мартелле ж центральна влада і феодали середньої руки отримували взаємну вигоду – розширення кордонів і праця закріпачених селян. Держава стала обороноспособнее.

Для кожної сфери життя розроблялася нова реформа Карла Мартелла. Таблиця добре показує, що змінилося в державі франків при його правлінні.

Реформи Карла Мартелла

РеформаЗначенняЗемельна (бенефициальная)Дача землі в обмін на військову службу у майордома. Зародження феодального суспільстваВійськоваЗбільшення армії, а також кінноти. Послаблення ролі селянського ополченняЦерковнаСекуляризація церковної землі і передача її державі

Німецька політика

В середині правління Карл вирішив зайнятися пристроєм німецьких межами своєї держави. Він займався тим, що будував дороги, укріплював міста і всюди наводив порядок. Це було необхідно для пожвавлення торгівлі та відновлення культурних зв'язків між різними племінними союзами Західної Європи. У ці роки франки активно колонізують долину річки Майн, де раніше жили в основному сакси та інші германці. Поява лояльного населення в цьому регіоні дозволило посилити контроль не тільки над Франконией, але і над Тюрінгією і Гессеном.

Слабкі німецькі князі іноді намагалися заявити про себе як про незалежних правителів, але військова реформа Карла Мартелла змінила баланс сил. Феодали Алеманії і Баварії терпіли поразки від франків і визнавали себе їх васалами. Численні племена, тільки що включені в державу, залишалися язичниками. Тому священики франків старанно звертали невірних в християнство, щоб ті відчували себе одним цілим з католицьким світом.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Вторгнення мусульман

Тим часом головна небезпека для майордома і його держави полягала зовсім не в німецьких сусідів, а в арабів. Це войовниче плем'я вже століття захоплювало всі нові землі під покровом нової релігії – ісламу. Пав Близький Схід, Північна Африка та Іспанія. Вестготи, які жили на Піренейському півострові, терпіли поразку за поразкою, і в кінці кінців відступили до кордонів з франками.

Вперше з'явилися араби в Аквітанії у 717 році, коли там ще правил Ед Великий. Тоді це були поодинокі набіги і розвідка. Але вже в 725 році були взяті такі міста, як Каркасон і Ним.

Весь цей час була Аквітанія буферним утворенням між Мартеллом і арабами. Її падіння призвело б до досконалої беззахисності франків, так як завойовникам було складно пройти Піренейські гори, а на пагорбах вони відчували себе набагато впевненіше.

Воєначальник (валі) мусульман Абд ар-Рахман в 731 році зважився зібрати військо з найрізноманітніших племен, підпорядкованих халіфатом за останні роки. Його метою було місто Бордо на атлантичному узбережжі Аквітанії, який славився своїми багатствами. Військо мусульман складалося з різних іспанських варварів, підпорядкованих арабами, єгипетських підкріплень і великих мусульманських частин. І хоч тогочасні джерела різняться в оцінці кількості ісламських солдатів, можна припустити, що цей показник коливався на рівні 40 тисяч озброєних чоловіків.

Недалеко від Бордо війська Еда дали бій противнику. Він закінчився сумно для християн, вони зазнали нищівної поразки, а місто було розграбоване. В Іспанії потекли каравани маврів з видобутком. Втім, мусульмани не збиралися зупинятися, і знову після невеликого перепочинку пішли на північ. Вони дійшли до Пуатьє, але тамтешні мешканці мали хороші захисні стіни. Араби не зважилися на кривавий напад і відійшли до Туру, який взяли з набагато меншими втратами.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

В цей час розбитий Ед втік у Париж, щоб просити допомоги в боротьбі проти загарбників. Тепер настав час перевірити, в чому сенс військової реформи Карла Мартелла. Під його знамена виникла безліч солдатів, вірно службовців в обмін на земельні наділи. В основному призивалися франки, але також були зібрані різні германські племена, що знаходилися в залежності від майордома. Це були баварці, фризи, сакси, алемани і т. д. Причини реформи Карла Мартелла виявилися саме в бажанні збирати великі армії у самий відповідальний момент. Ця задача була виконана в найкоротші терміни.

Абд ар-Рахман в цей час награбував величезна кількість трофеїв, з-за чого його військо отримало обоз, який вкрай уповільнював просування армії. Дізнавшись про намір франків увійти в Аквітанію, валі наказав відійти до Пуатьє. Йому здавалося, що він встигне підготуватися до вирішального бою.

Битва при Пуатьє

Тут два війська зустрілися. Ні Карла, ні Абд ар-Рахман не наважувалися нападати першими, і напружена обстановка зберігалася цілий тиждень. Весь цей час тривали малі маневри – супротивники намагалися знайти для себе найкращу позицію. Нарешті, 10 жовтня 732 року араби наважилися атакувати першими. На чолі кінноти стояв сам Абд ар-Рахман.

Організація війська при Карлі Мартелле включала в себе чудову дисципліну, коли кожна частина війська діяла так, наче це було одне ціле. Бій між двома сторонами був кровопролитний і спочатку не давав переваги ні тим, ні іншим. До вечора невеликий загін франків прорвався обхідним шляхом до табору арабів. Там зберігалась величезна кількість видобутку: гроші, дорогоцінні метали та інші важливі ресурси.

Маври у складі мусульманського війська відчули недобре і відійшли в тил, намагаючись вибити звідти прийшли з нізвідки ворогів. У місці їх з'єднання з арабами з'явилася прогалина. Основна армія франків під керівництвом Мартелла своєчасно помітила це слабке місце і атакувала.

Маневр став вирішальним. Араби були розділені, а частина з них оточена. В тому числі і воєначальник Абд ар-Рахман. Він загинув, намагаючись прорватися назад у свій табір. До ночі дві армії розійшлися. Франки вирішили, що на другий день вони остаточно доб'ють мусульман. Однак ті зрозуміли, що їхня кампанія програна, і в темряві ночі непомітно знялися зі своїх позицій. При цьому вони залишили християнам величезний обоз награбованого добра.

Карл Мартелл: коротка біографія, реформи і діяльність. Військова реформа Карла Мартелла

Причини перемоги франків

Битва при Пуатьє вирішила результат війни. Араби були вигнані з Аквітанії, а Карл, навпаки, посилив тут свій вплив. Своє прізвисько «Мартелл» він отримав саме за перемогу при Пуатьє. У перекладі це слово означає «молотобоєць».

Перемога була важлива не тільки для його обличчястих амбіцій. Час показав, що після цієї поразки мусульмани більше не намагалися проникнути далі в Європу. Вони зупинилися в Іспанії, де правили до XV століття. Успіхи християн - це ще одні наслідки реформи Карла Мартелла.

Сильне військо, яке він зібрав, не могло з'явитися на основі старих порядків, що існували при Меровингах. Земельна реформа Карла Мартелла дала країні нових здатних солдатів. Успіх був закономірним.

Смерть і значення

Реформи Карла Мартелла тривали, коли той помер у 741 році. Його поховали в Парижі, обравши місцем спочинку одну з церков абатства Сан-Дені. У майордома залишилося кілька синів та успішна держава. Його мудра політика і вдалі війни дозволили франкам відчувати себе впевнено в оточенні самих різних сусідів. Через кілька десятиліть його реформи дадуть самий помітний результат, коли його нащадок - Карл Великий - проголосить себе імператором у 800 році, об'єднавши більшу частину Західної Європи. В цьому йому допомогли нововведення Мартелла, в тому числі те саме феодальне стан, зацікавлена в зміцненні централізованої влади.