Корисні поради
на всі випадки життя
» » Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Леонід Пантелєєв (фото дивіться нижче) - псевдонім, насправді письменника звали Олексієм Єремєєвим. Він народився в серпні 1908 року в Петербурзі. Батько його був козачий офіцер, герой російсько-японської війни, що отримав дворянство за свої подвиги. Мати Олексія - купецька дочка, але в першу гільдію її батько вийшов з селян.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Дитинство і юність

Альоша з дитинства пристрасть до книг, домашні навіть жартували над ним, називаючи його "книжковою шафою". З самого раннього віку він почав писати і сам. Дитячі його опуси - п'єси, вірші, пригодницькі повісті - слухала лише мати. З батьком бути не могло ніякої душевної близькості - це був чоловік військовий і суворий.
Маленьким Олексій звик називати його на "ви", та так і залишилося це благоговіння назавжди. Образ батька письменник Леонід Пантелєєв назавжди зберіг у своїй пам'яті і ніс його по життю з любов'ю і гордістю. Цей образ не був світлим, швидше, кольору чорненого срібла, як старовинна зброя - шляхетний лицарський образ.

Зате мати - наставниця у вірі, найдобріший і задушевний друг для своїх дітей. У 1916 році, коли Альошу віддали на навчання в реальне училище, мама була в курсі всіх його уроків, оцінок, стосунків з вчителями і однокласників, і в усьому допомагала синові. Училище він так і не закінчив - не встиг.

Поневіряння

У 1919 році батько хлопчика був заарештований, деякий час його тримали в тюремному ізоляторі, а потім розстріляли. Олександра Василівна, як справжня мати, вирішила втекти з холодного і голодного Петербурга, щоб зберегти життя дітей. Спочатку осиротіла сім'я оселилася в Ярославлі, потім - в містечку Мензелинск в Татарстані.
Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

У цих мандрах майбутній письменник Леонід Пантелєєв дуже хотів допомогти рідним, шукав роботу, іноді знаходив, знайомився з різноманітними людьми, і деякі з них виявлялися пов'язаними з криміналом. Дуже юний і довірлива людина швидко потрапив під недобре вплив і навчився красти. За відчайдушну сміливість, дісталася, мабуть, у спадок від батька, нові друзі називали його прізвисько знаменитого пітерського грабіжника - Льонькою Пантелєєвим. Звідси і з'явився згодом такий письменницький псевдонім.

Школа Достоєвського

Оскільки нова "діяльність" Олексія часто була пов'язана з міліцією і чекістами, хлопчик намагався забути свої ім'я та прізвище. Краще вже прізвище бандита, ніж розстріляного козачого офіцера. Тим більше матінка з архангельських селян, вибилися в купці. До нової прізвища він звик швидко і навіть при знайомстві з звичайними людьми, далекими від злодійських його приятелів, своє справжнє ім'я тримав у секреті. І правильно зробив, немов передбачав, що, як довго мотузочці не витися Його, звичайно ж, спіймали.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Відразу після закінчення Громадянської війни уряд країни впритул взявся вирішувати проблему безпритульних дітей. Відповідав за результат сам Фелікс Едмундович Дзержинський. Найцікавіше те, що вже через два-три роки безпритульну дитину знайти стало неможливо, а ще в 1919-му вони на вулицях бігали натовпами. Ось так і Леонід Пантелєєв: біографія кінця 1921 року поповнилася невдалою спробою крадіжки. Він був пійманий і відправлений у спеціальну комісію, яка займалася безпритульними Петрограда. Звідти його направили в Школу Достоєвського, ту саму знамениту "Шкиду".


Маленька республіка

Це дивовижне навчальний заклад можна було порівнювати і з дореволюційної бурсою, і з пушкінським ліцеєм. Малолітні безпритульні діти вчилися в школі, вивчаючи предмети глибоко і з задоволенням, писали вірші, ставили п'єси, вчили іноземні мови, випускали власного виробництва газети і журнали.

Леонід пантелєєв, біографія якого письменника почала закладатися саме тут, отримав всі передумови, щоб повернутися до нормального життя, без нічліжок в котлах, без злодійства, голоду і пагонів від міліції.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Тут хлопчик прожив два роки, які зарядили його енергією на все життя. З'явилися друзі, чиє минуле теж не було безхмарним, що залишилися з Олексієм Єремєєвим назавжди. Так, доля звела його з таким вихованцем школи - Григорієм Білих. Саме він стане співавтором першої і самої знаменитої книги про безпритульних - "Республіка ШКІД". Білих теж рано втратив батька, мати заробляла пранням білизни жалюгідні копійки, але зайнята була завжди, тому що робота довга і дуже важка. Син вирішив допомогти їй: кинув школу і пішов у носильники. Там же, на вокзалах, теж потрапив під вплив темних обличчястостей і став красти.

Співавтори

Хлопці подружилися і вирішили разом стати кіноакторами. Для досягнення цієї мети вони залишили "Шкиду" і поїхали в Харків. Повчившись трохи на курсах кіноакторів, раптом зрозуміли, що актори з них ніякі. Залишивши це заняття, деякий час вештались, "Шкиду" не повернулися - їм було, напевно, соромно. Проте школу свою підлітки любили безмежно, нудьгували про неї настільки, що вирішили написати про це книгу.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Наприкінці 1925 року вони повернулися в Ленінград, оселилися у Григорія в прибудові на Ізмайловському проспекті - кімната вузька, довга, закінчується віконцем на подвір'я, а в ній - два ліжка і стіл. Що ще потрібно для літопису? Купили махорку, пшоно, цукор, чай. Можна було братися за справу.


Складання плану

Було задумано - з того, що згадалося - тридцять два епізоди з власною сюжетною лінією. Кожному з них треба було написати шістнадцять голів. Олексій потрапив у "Шкиду" пізніше Григорія Білих, тому він писав другу половину книги, а потім завжди охоче і великодушно віддавав всі лаври співавтору, зумів у першій частині книги настільки зацікавити читачів, що вони дочитали книгу до кінця.

І дійсно, саме в першій частині зав'язалися всі конфлікти, там були закладені механізми для вибуху, там сталося все найяскравіше і найпрекрасніше, що і було відмінною рисою "Шкиди".

Публікація

Писали з азартом, швидко, весело. Тим не менш, абсолютно не думали, що з рукописом станеться потім: куди її? А вже про який-небудь успіх вони навіть і не мріяли. Нікого з письменників чи видавців хлопчики, зрозуміло, в Ленінграді не знали. Єдиний чоловік, якого вони два рази бачили давним-давно в "Шкиде" на якихось урочистих вечорах, це товариш Ліліна, начальник відділу з Наросвіти.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Можна собі уявити той жах на обличчі бідної жінки, коли два пошарпаних життям колишніх вихованця дитбудинку принесли їй величезну, просто непідйомну рукопис. Тим не менш, вона її прочитала. І не тільки. Співавторам щастило просто казково. Вона, прочитавши, передала товсту, розпатлану папку справжнім професіоналам - Ленінградський Госиздат, де рукопис прочитали Самуїл Маршак, Борис Житков та Євген Шварц.

Як автори ховалися від слави

"Шукають пожежники, шукає міліція". Так, дійсно, їх цілий місяць шукали все і всюди, тому що книга вийшла такою Ну, словом, книга вийшла! Адреси вони не залишили нікому. Нічого, крім рукопису. Крім того, посварилися, вийшовши з кабінету. Білих кричав, що вся ця ідея з облаштуванням рукописи - повністю ідіотська, ну написали і написали, що він більше не ганьбитися збирається і приходити сюди за результатом ся. Потім помирилися і вирішили нікуди більше ніколи не ходити. Акторів з них не вийшло, та й літераторів, схоже, теж. Ось вантажники - так, непогані з них вийшли.

Письменник Леонід Пантелєєв, однак, не витримав. Минув час нудне і дивне, ніби нікуди себе подіти. Хоча і чекати наче б нічого, але смокче і смокче під ложечкою, все хочеться дізнатися, що там з їх книжкою? І Олексій, потихеньку від більш стійкого і вольового одного, все-таки вирішив відвідати товариша Лілін з Наросвіти.

Як слава все-таки знайшла авторів

Побачивши Олексія в коридорі Наросвіти, секретарка закричала: "Він! Він! Він прийшов!!!". А потім цілу годину товариш Ліліна розповідала йому, як добре написана їх книга. Її прочитала не тільки вона, але все Наробразе, аж до прибиральниць, й усі працівники видавництва. Можна собі уявити, що відчував у цей час Леонід Пантелєєв! Про що писав навіть через багато років, не в силах підібрати слова. І слів-то таких не буває, щоб описати те, що він відчував у той момент.

Самуїл Якович Маршак докладно згадував про перший візит співавторів в редакцію. Вони були чомусь похмурими і мало розмовляли. Поправки вносити найчастіше відмовлялися. Але були, звичайно, раді такому повороту подій. Незабаром після видання книги з бібліотек почалися відгуки. "Республіку ШКІД" читали запоєм, розбирали нарозхват! Всім було цікаво, хто такі ці Григорій Білих і Леонід Пантелєєв, біографія для дітей була дуже важлива.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Секрети успіху

"Книга писалася легко і весело, без будь-яких роздумів, оскільки ми майже нічого не вигадували, а згадували і просто записували, не так багато часу пройшло з тих пір, як ми покинули стіни школи", - згадували автори. Для повного закінчення роботи треба було всього два з половиною місяці.

Олексій Максимович Горький прочитав "Республіку ШКІД" з величезним захопленням, розповів про неї усім своїм колегам. "Прочитайте обов'язково!" - говорив він. В. Н. Сорока-Росинський, директор школи, був названий Гірким педагогом нового типу, фігурою монументальної і героїчною. Гіркий навіть лист Макаренко написав про Викниксоре, зробивши висновок, що директор "Шкиди" - такий же страстотерпець і герой, як великий педагог Макаренко.

Однак Антону Семеновичу книга не припала до вподоби. Він побачив там педагогічну невдачу, а саму книгу ніяк не хотів визнати художньої, вона здалася йому занадто правдивою.

Після слави

Співавтори ще деякий час не розлучалися: писали нариси, оповідання. "Годинник", "Карлушкин фокус" і "Портрет" виявилися дуже вдалими. На цьому і закінчилася спільна робота, яку дружно вели Григорій Білих і Леонід Пантелєєв. Коротка біографія їх співдружності була завершена.

Леонід Пантелєєв: біографія, фото. Про що писав Леонід Пантелєєв?

Олексій написав ще безліч книг для дітей, серед яких потрібно відзначити чудовий розповідь "Чесне слово", що став хрестоматійним, і розповідь "Пакет", яким, втім, сам автор ніколи не був задоволений: йому здавалося, що він цим оповіданням знецінив пам'ять про свого батька. Тим не менш, цей сюжет був двічі екранізований.

Співавтор

Григорій Білих в 1936 році був безвинно заарештований, донос написав чоловік його сестри, приклавши зошит віршів. Квартирне питання винен. Білих отримав три роки в'язниці, а вдома у нього залишилися молода дружина і маленька дочка. Леонід Пантелєєв навіть телеграфував Сталіну, оббігав усі інстанції, але марно. Залишалося тільки носити в тюрму передачі і писати одному листи.

Григорій сам відмовив Олексія від продовження клопоту. Причину не назвав, але вона була. Тюремні лікарі виявили у Білих туберкульоз. Йому ще навіть не виповнилося тридцяти років, коли колишній безпритульний, злодюжка, а згодом чудовий письменник помер у тюремній лікарні. Леонід Пантелєєв після цього багато років відмовлявся перевидавати "Республіку ШКІД". Білих був визнаний ворогом народу, а прибирати ім'я одного з обкладинки було справою немислимим. Проте згодом довелося