Корисні поради
на всі випадки життя
» » Андре Бретон: біографія, особисте життя, картини з назвами і описами, цитати

Андре Бретон: біографія, особисте життя, картини з назвами і описами, цитати

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Коли в розмові чи тексті виникає слово «сюрреалізм», перші асоціації, які приходять в голову, — це «живопис» і «Сальвадор Далі». Для багатьох уособленням модного в першій половині минулого століття напрямку є саме великий містифікатор. Однак сюрреалізм почався, швидше, з поезії, а потім вже отримав розвиток і в живописі. Основоположником же напрямки вважається Андре Бретон. Художник, письменник і поет створив ідеологію сюрреалізму. І все своє життя був його центром.
Андре Бретон: біографія від народження до Першої світової

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

На світло французький письменник з'явився в 1896 році (19 лютого) в Нормандії. Батьки мріяли про те, що їх син отримає прибуткову професію і стане шанованою людиною. Андре відучився в церковній школі, потім у коледжі в Парижі і, нарешті, поступив в Сорбонну на медичний факультет. І хоча Андре Бретон лікарем так і не став, зародився приблизно в той час інтерес до психіатрії він пронесе через усе життя. Висновки й ідеї, що виникли у нього в процесі вивчення і осмислення праць Шарко, а потім Фрейда, у майбутньому стануть однією з основ ідеології сюрреалізму.

Поворотні моменти

Вже під час навчання Андре почав займатися літературою. Під час Першої світової він служив санітаром і в госпіталі познайомився з Гійомом Аполлинером, відомим поетом, який дещо пізніше придумає слово «сюрреалізм». Потім була зустріч з Філіпом Супо. Після повернення в Париж по закінченні війни Андре, Пилип, а також їхній товариш Луї Арагон зайнялися активною літературною діяльністю, яка вилилася в створення нового стилістичного напряму.

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати
Після війни

Андре Бретон після демобілізації з головою поринув у світ поезії. Він захоплювався творами Аполлінера, з задоволенням читав У. Блейка і Лотреамона, а паралельно продовжував вивчати психіатрію.

У 1919 році Андре разом з Флиппом Супо і Луї Арагоном відкрив журнал «Література». В цей же час Бретон починає брати участь у діяльності пропагандистів дадаїзму, авангардистської течії, своєю головною ідеєю вважав планомірне руйнування будь-якої естетики. Він знайомиться з засновником руху, Трістаном Тцара. Однак досить швидко Андре «переріс» дадаїзм. До 1922 році він відійшов від цього напрямку і продовжив створення власного стилю. У цьому ж році Андре Бретон, обличчясте життя якого рясніла вдалими і перспективними подіями, у Відні зустрівся з Зигмундом Фрейдом. На поета справили велике враження досліди творця психоаналізу в області гіпнотичних снів. Своє осмислення праць Фрейда Бретон потім використовує при розробці ідеології сюрреалізму.

Новий напрямок

Перший збірник віршів Андре Бретон випустив в 1923 року. Називався він «Світло землі». А в наступному, 1924-го, він став на чолі групи, що об'єднує художників і поетів-сюрреалістів. У число прихильників нової течії входили Пабло Пікассо, Франсіс Пикабиа, Макс Ернст, Поль Елюар і, звичайно, Арагон і Супо, а також ще багато молоді діячі мистецтва. До цього часу велика частина елементів сюрреалізму вже склалася, але новому напрямку не вистачало деякої стрункості і чіткості. Андре з товаришами вражав публіку бійками і на скандалами виставках і в банкетних залах, епатажними презентаціями свого мистецтва. Бретон, однак, досить швидко усвідомив безперспективність мистецької течії, в основі якого лежать такі спобличчя самовираження.


Маніфест сюрреалізму

Основні ідеї нового художнього напрямку були викладені у першому Маніфесті сюрреалізму, який у 1924 році написав Андре Бретон. Цитати документа обов'язково і сьогодні супроводжують будь-який текст про історію або програмі цього течії.

Сюрреалізм у перекладі з французької — "сверхреальность". Бретон визначив його мета в своєму Маніфесті як можливо більш ретельне усунення межі між сном і реальністю (і тут складно не помітити співзвуччя ідей Фрейда). Трохи згодом, у нарисі «Сюрреалізм і живопис», Андре затвердить за новим напрямком звання не художнього стилю, але способу життя і думок, вільного від нав'язливих і штучних принципів логіки і моралі, властивих культурі того часу.

Головний метод

Бретон запропонував своїм товаришам і новий спосіб створення художнього твору, насамперед віршів та прози. Їм стало «автоматичне письмо» — метод вільного вираження думок без стримуючого і обмежуючого контролю розуму, естетики чи моралі. З його допомогою ще в 1920 році Андре Бретон спільно з Філіпом Супо написав «Магічні поля», видані в журналі «Література».

У своєму повному вираженні «автоматичне письмо» повинно було представляти собою творчість, не піддане впливу смакових уподобань, суб'єктивного сприйняття миттєвого настрою. Воно вільно від внутрішніх і зовнішніх впливів, являє чисту думку, без домішок і обмежень.

Ідеолог сюрреалізму зміг перетворити «автоматичне письмо» і для потреб образотворчого мистецтва. Андре Бретон картини в деякому сенсі уподібнив тексту. Під впливом його ідей знамениті на весь світ і сьогодні художники створювали свої шедеври.


У Бретона картин в звичному сенсі цього слова практично немає. Можна згадати «Парацельса», гральну карту з зображенням двох осміногов, створену Андре перед від'їздом в США, або «Surrealist landscape», написаний в період його захоплення дадаизмом.

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати
Проте найцікавіші графічні роботи автора — це так звані стиховещи, які втілюють у собі синтез візуального мистецтва і поезії. Слова в них замінювалися на конкретні предмети. Після багатьох експериментів Бретон прийшов до висновку, що образи набагато краще передають зміст. Правда, свої стиховещи автор завжди постачав словесними коментарями.
Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Авторитарний лідер

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Бретон не відрізнявся поступливим характером. Багато його соратники бунтували проти жорсткості диктатури лідера і залишали рух. На зміну їм завжди приходили нові. Так, Арагон і Супо поступилися місцем Бунюэлю і Дали. До того часу (30-ті роки минулого століття) журнал «Література» отримав нову назву «Сюрреалістична революція», у світ вийшов роман Бретона «Надя», ілюстрований автором (1928 одне з найбільш відомих творів автора), і вже згадуваний нарис «Сюрреалізм і живопис» (1928), а також опубліковано есе «Революція спочатку і назавжди» (1925). Сюрреалізм як незвичний, «свіжий» стиль життя і спосіб осмислення реальності став поширюватися в усьому світі.

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Нові адепти напрями приносили з собою додаткові сили та ідеї. Вплив сюрреалізму в цілому і, зокрема, Бретона на мистецтво тільки посилювалося. Значення Андре особливо яскраво ілюструє той факт, що після його смерті напрямок проіснувала зовсім недовго, буквально декілька років.

Останні роки

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Під час Другої світової війни Бретон жив в США, де продовжував творити і стверджувати сюрреалізм. Разом з Дюшаном і Ернстом він відкрив Міжнародну виставку мистецтв. В Єльському університеті прочитав лекцію про сюрреалізм. У 1945 році Бретон повернувся у Францію. Тут він активно прагнув відтворити колишню рух, однак спроби виявилися марними.

Після повернення до Франції Андре брав участь у Паризьких виставках, написав чимало прозових і поетичних творів («Аркан 17», «Ода Шарлю Фур'є», «Лампа в годинах», «Поеми» і так далі). Біографи також відзначають підвищений інтерес ідеолога сюрреалізму в останні двадцять років життя до окультизму. У 1966 році (28 вересня) він помер від запалення легенів.

Вплив

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Легко зрозуміти, що в першу чергу запам'ятався нащадкам Андре Бретон. Картини з назвами та ілюстрації майстра знайти не так вже й просто. Сьогодні Бретон — насамперед основоположник сюрреалізму, поет і прозаїк, майстер слова. Його вплив помітний у багатьох літературних течіях середини і кінця минулого століття. Проте в роботах майстра черпало натхнення і продовжує робити це до цих пір велика кількість художників.

Андре Бретон: біографія, обличчясте життя, картини з назвами і описами, цитати

Все, що створив Андре Бретон: картини, опис основних ідей головного художнього напряму першої половини 20 століття, публіцистичні та поетичні твори, — втілювало в життя принципи сюрреалізму. Бретон організував нове протягом, з'єднавши настрої і тенденції культури своєї епохи, і тим самим дав потужний творчий заряд для мистецтва майбутнього. Сюрреалізм і сьогодні надихає велика кількість людей на створення нових робіт в самих різних напрямках мистецтва, від живопису і кіно до прози і музики.