Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Вілендорфська Венера вважається, як сказали б зараз, еталоном краси епохи палеоліту. Невелика фігурка, що зображає полнотелую жінку, була знайдена в Австрії в 1908 році. Вік Венери, як припускають вчені, становить 24-25 тисяч років. Це один із самих древніх предметів культури з коли-небудь знайдених на Землі.

Палеолітичні красуні

Подібні статуетки археологи почали виявляти з середини позаминулого століття. Всі вони зображують жінок з об'ємними формами і датуються верхнім палеолітом. Територія, на якій робилися подібні знахідки, досить широка: від Піренеїв до Сибіру. Всі статуетки (загальна кількість їх — кілька сотень) об'єднуються сьогодні назвою «палеолітичні Венери». Спочатку ім'я давньоримської богині краси використовувалося в жарт: фігурки занадто сильно відрізнялися від прийнятих канонів зображення жіночого тіла. Однак воно закріпилося і використовується сьогодні повсюдно.
Характерні риси

Вілендорфська Венера та аналогічні статуетки володіють рядом параметрів, що дозволяють об'єднати їх в одну категорію предметів мистецтва. Це пишні форми, невелика голова, виражені статеві ознаки, часте відсутність або незначна опрацювання рук і ніг. У багатьох статуеток ромбоподібний силует. Сама об'ємна частина фігури — живіт і сідниці. Ноги і голова значно менше, як би утворюють вершини ромба.

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Серед дослідників ведуться суперечки про те, чи є така будова зображенням реальних форм тіла, що зустрічаються у деяких народів Африки (стеатопигия), або ж це елемент культу родючості.

Вілендорфська Венера: опис

Одна з палеолітичних статуеток була виявлена недалеко від міста Віллендорф в Австрії. У 1908 році тут на місці колишнього цегельного заводу велися розкопки, а тепер стоїть невеликий пам'ятник у вигляді збільшеної копії знайденої фігурки.

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття
Вілендорфська Венера розмір має зовсім невеликий — всього 11 см. Вона являє собою оголену жінку з надмірно збільшеною грудьми, великими сідницями і об'ємним животом. Голова Венери, порівняно з тулубом, досить мала і не має промальованих рис обличчя, зате її прикрашають ретельно опрацьовані древнім майстром коси. Руки жінки розташовуються на величезній грудей і також відрізняються невеликим розміром, ступні ніг відсутні.

Вік

Сьогодні можна зустріти твердження, що Вілендорфська Венера — це найстародавніша із знайдених зображень жінок. Проте справа йде трохи інакше. Вілендорфська Венера, за підрахунками вчених, була створена приблизно 24-25 тисяч років тому. Безумовно, вік чималий. Однак існують і більш давні статуетки: Венера з Холе-Фельс (35-40 тисяч років), Венера Вестоницька (27-30 тисяч років).

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Крім того, в кінці минулого століття були виявлені дві фігурки, чиє походження поки незрозуміло. Якщо буде доведено, що їх створили руки людини, а не ерозія і вивітрювання, Венера з Тан-Тана і Венера з Берехат-Рама стануть самими древніми статуетками (300-500 і 230 тис. років відповідно), що зображують жінку.

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття


Матеріал

Вілендорфська Венера виготовлена з оолитового пористого вапняку. Цікаво, що подібний матеріал не зустрічається в місцевості, де знайшли статуетку. Деякий час походження Венери залишалося загадкою для дослідників. Відкрити завісу таємниці змогли співробітники Музею природної історії у Відні, де фігурка зберігається і сьогодні. Ймовірно, вапняк був здобутий недалеко від чеського міста Брно, що майже в 140 км від Віллендорфа. Тут розташована Странская Скеля, вапняковий масив якої за складом дуже близький матеріалу Венери. Залишається невідомим, чи була фігурка виготовлена у міста Брно або у Віллендорфа, куди доставили матеріал.

Ще один цікавий момент — статуетка спочатку була покрита червоною вохрою. Цей факт свідчить на користь припущення про ритуальне призначення фігурки. Найчастіше охрою покривали культові предмети.

Безлика

Відсутність якої б то не було опрацювання рис обличчя також свідчить на користь цієї версії. В давнину вважалося, що особа — зовнішнє вираження обличчястості. Позбавлені ж його фігурки втілюють щось більше, ніж просто людей. Ймовірно, Вілендорфська Венера і аналогічні їй статуетки були ритуальними предметами культу родючості, котрий прославляє дітонародження, плодючість, рясність. Збільшені живіт і сідниці могли символізувати також опору і безпека.

Не можна забувати і про те, що в далекі часи наших предків їжа діставалася нелегкою працею, а голод був рідкісним подією. Тому жінки з пишними формами вважалися ситими, здоровими і багатими, здатними народити міцних і витривалих дітей.

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Можливо, палеолітичні Венери були втіленням Богині або ж використовувалися як талісмани, які притягують удачу, символи родючості, стійкості, безпеки і продовження життя. Точної відповіді про призначення фігурок, швидше за все, вчені ніколи не дізнаються, оскільки занадто велика кількість часу пройшло з моменту їх появи і занадто мало залишилося свідоцтв тієї епохи.

Сучасне ставлення

Люди, які бачать вперше Венеру з Віллендорфа, реагують на неї по-різному. У кого-то вона викликає непідробне захоплення як символ свободи від існуючих сьогодні стереотипів жіночої краси (лялька Барбі, 90-60-90 і так далі). Іноді Венеру називають навіть символом жіночої сокровенної суті. Хтось при вигляді фігурки відверто лякається образу через його незвичність. Словом, як і у випадку з більшістю найцінніших творів мистецтва, Вілендорфська Венера, стиль побудови якої притаманний усім палеолітичною статуеткам, викликає суперечливі емоції.


Для деяких сучасних художників вона є джерелом натхнення. Одним з результатів творчої переробки образу стала так звана Вілендорфська Венера 21 століття — статуя висотою 45 метра, робота однієї з випускниць Академії мистецтв у Ризі. Як і прототип, вона отримала неоднозначну реакцію критиків і простої публіки.

Вілендорфська Венера: опис, розмір, стиль. Вілендорфська Венера 21 століття

Безперечним залишається той факт, що Венера з Віллендорфа — одне з найдавніших творів мистецтва, свідок давно минулої епохи. Вона допомагає проникнути на мить в далеке минуле, усвідомити, наскільки мінливі норми і ідеали краси, як глибоко йдуть корені звичної нам сьогодні культури. Як все дивне і незвичайне на тлі усталеного способу життя і мислення, вона закликає подивитися на себе і історію трохи з іншого ракурсу, засумніватися в істинності переконань і догматів, впустити творче натхнення і позбутися від померлого і закостенілого.