Корисні поради
на всі випадки життя
» » "Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

"Афродіта Кнідська" з часу свого створення і до сьогоднішнього дня вважається кращим скульптурним зображенням богині любові. На жаль, оригінал роботи великого Праксителя не зберігся. Однак копії скульптури, а також її зображення на монетах дозволяють вловити частинку того почуття, що викликав шедевр у стародавніх римлян і греків.

Сміливе рішення

Статую богині замовили майстру жителі острова Кос. Передбачалося розмістити її в храмі. Пракситель створив два варіанти скульптури. Одна, яку обрали в результаті замовники, була виконана в традиційній манері: фігуру богині покривала ретельно пророблена драпірування. Друга статуя, яку трохи пізніше назвуть "Афродітою Книдской", на час залишилася в майстерні Праксителя. Ця скульптура зображувала повністю оголену богиню.
"Афродіта Кнідська" стала першим подібним творінням в епоху Античності. Для того часу рішення було досить сміливим, саме тому жителі острова Кос обрали інший варіант. І помилилися. Одягнена "Афродіта" не збереглася ні у вигляді копій, ні в описах сучасників. Друга ж статуя принесла славу не тільки Праксителю, але і до храму, де була встановлена.

Місто Книд

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

Недовго простояв у майстерні шедевр, який створив Пракситель. "Афродіта Кнідська" була куплена жителями міста, в честь якого її і назвали пізніше. Статую встановили у храмі під відкритим небом, і дуже скоро до неї почали прибувати прочани з усієї Греції. Місто Книд став процвітати. "Афродіта" роботи Праксителя так само, як інші відомі пам'ятки сьогодні, збагатила скарбницю за рахунок припливу бажаючих побачити скульптуру. Давньогрецькі історики пишуть, що городяни навіть відмовилися віддати її цареві Віфінії Никомеду I в рахунок сплати досить великого боргу.
Модель

Античні автори стверджують, що статуя Афродіти Книдской була скульптурним портретом коханої Праксителя. Гетера Фрина, яка підкорила майстри своєю красою, послужила моделлю для шедевра. Для того часу це було недозволено. Один з відкинутих шанувальників красуні, як оповідають античні історики, звинуватив її в безбожництві. Як сказали б зараз, справа викликала широкий резонанс. Однак гетера була виправдана. Під час розгляду по знаку захисника Фрина скинула одяг, і зачаровані її красою судді зняли всі звинувачення. Втім, справа була не тільки в привабливості жіночої наготи. У Древній Греції вважалося, що настільки красиве тіло не може вміщати порочну душу.

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

На користь версії існування моделі, на думку експертів, говорить чудово виконане обличчя богині. На ньому явно присутні індивідуальні риси, а не просто узагальнений образ краси.

Міфологічний сюжет

Пракситель зобразив богиню в момент, коли вона готується до купання. За грецькими легендами, Афродіта кожен день приймала особливу ванну. Вона дозволяла богині постійно повертати свою невинність. Оголена Афродіта в одній руці тримає одягу, складками спадаючі на глечик. Цей елемент виконував не тільки декоративну функцію: він був додатковою опорою високою скульптури.

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної


У висоту статуя сягала двох метрів. Пракситель виготовив її з мармуру, матеріалу, на його думку, більшою мірою, ніж, наприклад, бронза, здатного передати ніжність і напівпрозорість шкіри, гру відтінків поверхні.

Копії

"Афродіта Кнідська", фото якої можна побачити в статті, на жаль, не оригінал. Статуя під час розквіту Візантії була відправлена в Константинополь, де й загинула разом з багатьма іншими шедеврами Античності. Однак збереглися копії скульптури великого майстра. Сьогодні їх налічується близько п'ятдесяти.

Найбільшу схоронність мають копії, які розміщені в Гліптотеці (Мюнхен) та музеї Ватикану. Особливий інтерес представляє і торс богині, що знаходиться в Луврі. Багато дослідників грецької культури схильні вважати, що саме він дає краще уявлення про оригіналі. На жаль, копії не передають повністю враження, яке справляв шедевр Праксителя.

Натхненниця

"Афродіта Кнідська" була не просто об'єктом загального обожнювання і культовою статуєю. У неї закохувались юнаки, їй присвячували вірші. Статуя в усі часи залишалася джерелом натхнення для багатьох митців. І в минулому столітті шедевр Праксителя не був забутий. Великий містифікатор Сальвадор Дали використав образ богині при створенні своєї картини «З'явлення обличчя Афродіти Книдской в ландшафті». Однак багатьом ця робота художника відома не по репродукціях в музеях.

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

У 1982 році з'явився перший парфумерний аромат лінії Salvador Dali. Для оформлення коробки і дизайну флакона художник використовував свою картину. В основу аромату лягли улюблені троянди і жасмин. На коробці розміщена мініатюрна репродукція картини. Флакон виконаний у вигляді носа і губ, також зображених на полотні і скопійованих зі статуї Праксителя.

"Афродіта Кнідська" - гімн красі людської і божественної

"Афродіта Кнідська", нехай і збережена тільки у вигляді копій, по праву вважається одним з кращих творів давньогрецьких скульпторів. Вона втілює античний еталон краси, можна сказати, є візитною карткою епохи з її прагненням до гармонії духу і тіла, оспівуванням одночасно і земного і небесного. Особлива заслуга Праксителя як майстра - в умінні висловити подібне в мармурі, а також в його здатності створити з каменю ніжне юне тіло, так ретельно пророблена, що воно здається живим.