Корисні поради
на всі випадки життя
» » Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Хафез аль-Асад (6 жовтня 1930 р. – 10 червня 2000 р., Дамаск) – сирійський політик, генеральний секретар партії "Баас", прем'єр-міністр Сирії (1970-1971) і її президент (1971-2000).

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Походження

Хафез Асад, біографія якого почалася в селі Кардахе, в провінції Латакія, народився в сім'ї, що належить до релігійної общини алавітів. Його батьками були Наса і Алі Сулейман аль-Асад. Хафез був дев'ятим сином Алі і четвертим від його другого шлюбу. Батько мав всього одинадцять дітей і був відомий своєю силою і влучною стрільбою.
Родина Асада походить від Сулеймана аль-Ваххиша, діда Хафеза Асада, який також жив у північних сирійських горах в селі Кардахе. Місцеві жителі прозвали його ім'ям Ваххиш, що означає «дикий звір» арабською мовою. Під час Першої світової війни османській губернатор Вілайєта Алеппо послав війська в район Кардахи для збору податків і набору новобранців. Вони були розбиті загоном селян на чолі з Сулейманом аль-Ваххишем, хоча озброєні повстанці були тільки шаблями і старими мушкетами.

Хафез Асад також міг пишатися своїм батьком Алі Сулейманом, який народився у 1875 році. Будучи вельми шанованим серед місцевих жителів, він виступав проти французької окупації Сирії після закінчення Першої світової війни. Своє прізвисько Асад, що означає «лев», він зробив своїм прізвищем в 1927 році. Доживши до 1963 року, він мав можливість побачити поступове наближення сина до вищої влади в країні.

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Дитинство і роки навчання

Алавіти спочатку виступали проти єдиного сирійського держави, так думали, що їх статус релігійної меншини не дозволив би їм зайняти в ньому гідне становище. І батько Хафеза підтримував ці настрої. Коли французи залишили Сирію, багато сирійці не довіряли алавітам за їх колишню підтримку Франції. Хафез Асад залишив рідну алавитскую село, почавши свою освіту у віці дев'яти років в сунітської Латакії (суніти є основною релігійною громадою серед усіх мусульман, другою за чисельністю є громада шиїтів, до яких в релігійному плані примикають і алавіти). Він був першим у своїй сім'ї, відвідують середню школу, але в Латакії Асад стикається з проявами релігійної неприязні з боку сунітів. Хафез Асад був відмінником, виграв кілька призів за успіхи у навчанні у віці близько 14 років.
Формування політичних поглядів

Асад жив у бідній, переважно алавітської частини Латакії. Щоб вписатися в панівні навколо настрої, йому потрібно було вибрати для підтримки політичну партію, яку традиційно вітали алавіти. Цими партіями були Сирійська компартія, Сирійська соціально-націоналістична партія (ССНП) і арабська партія "Баас". Асад приєднався останній в 1946 році, хоча деякі з його друзів належали до ССНП. Партія "Баас" ("відродження") об'єднувала ідею створення єдиного арабського держави з соціалістичною ідеологією.

Початок діяльності партії "Баас"

Асад був активістом партії, організатором учнівських осередків "Бааса" і агітатором за ідеї баасистів в бідних прошарках Латакії і оточуючих алавітських селах. Він протистояв братам-мусульманам, які підтримувалися багатими і консервативними мусульманськими сім'ями. В його середній школі навчалися вихідці з багатих, так і бідних верств суспільства. Хафез Асад абсолютно природно для нього приєднався до бідноти, до сунітської мусульманської молоді з партії "Баас", якій протистояли члени мусульманського братства. У той період багато молоді суніти стали його друзями. Деякі з них пізніше будуть і його політичними союзниками.


Будучи ще дуже юним, Асад став досить помітним у партії в якості організатора і рекрутера, він був керівником ba'athist комітету учнів своєї школи з 1949 по 1950 рік. Під час своєї політичної діяльності в школі він зустрів багатьох людей, які будуть служити йому, коли він стане президентом.

Військова кар'єра

У 1950 році Хафез Асад закінчує школу. Він мріє стати лікарем, але для дев'ятого сина в сім'ї не знаходиться грошей на навчання. Як раз в цей час молода Сирійська Республіка почала формувати свої ВС, і молодому політику запропонували вступити у військову академію в місті Хомсі. Він погодився, але незабаром перевівся в льотну школу в Алеппо, яку закінчив у 1955 році, отримавши перший чин лейтенанта сирійських ВПС. До цього року відноситься і його одруження на Анісові Махлуф, що стала його єдиною супутницею життя.

У період Суецької кризи Асад прямував до Єгипту в складі групи військових льотчиків для підтримки президента Насера в його протистоянні з Великобританією і США. У 1957-му він направляється в СРСР на девятимесячное навчання техніці пілотажу літака Міг-17.

У 1958 р. під впливом націоналістично налаштованих пан-арабистов була утворена ОАР у складі Сирії і Єгипту під загальним керівництвом Гамаля Абдель Насера. Асад виступив проти цієї конфедерації, тому що вважав, що інтереси Сирії в ній утискалися. Однак незважаючи на те, що багато баасисти були видалені з держслужби в цей період, Асад залишався в армії і продовжував робити кар'єру.


Після ряду військових переворотів був спочатку розірваний союз Сирії з Єгиптом в 1961 році, а потім стався переворот 8 березня 1963 року. За його результатами партія "Баас" сформувала уряд, яке розпочало соціалістичні перетворення, а капітан Асад, який був активним учасником тих подій, швидко пішов на підвищення по службі.

Він отримав звання майора, а потім підполковника і до кінця 1963 року очолював сирійські ВПС. До кінця 1964 року він був призначений командувачем ВПС у званні генерал-майора. Асад дав привілеї офіцерів ВВС, призначив своїх довірених осіб на всі важливі посади і створив ефективну розвідслужбу ВВС, яка стала незалежною від інших розвідорганів Сирії. Їй ставилися завдання, що знаходяться за межами юрисдикції ВВС. Асад готував себе до активної боротьби за владу.

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Сходження на пост президента

У 1966 році, після чергового військового перевороту, який не внесла помітних змін у політичний курс країни, був призначений новий міністр оборони Сирії, яким став Хафез Асад. Після поразки в шестиденній війні 1967 року проти Ізраїлю уряд Сирії було дискредитоване. У той час фактичним правителем Сирії був Салах Джадіда, займав лише формально посаду заступника генсека партії "Баас".

У своєму прагненні до влади Асад спочатку змусив в 1968 році піти у відставку підконтрольного Джадиду прем'єра Юсуфа аз-Зуайина, а в 1970-му скинув і самого Джадида, який був заарештований і залишався в ув'язненні до самої смерті в 1993 році.

У 1970 році з'явився новий прем'єр-міністр Сирії Хафез Асад, а з 1971 року і президент (переобрання його відбулося в 19781985 і 1991 рр). У зовнішній політиці він продовжив попередній курс на зближення з СРСР та протистояння з США та Ізраїлем. Але у війні Судного дня в 1973 році Сирії вдалося повернути лише невелику частину Голанських висот, окупованих Ізраїлем з 1967 року.

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Хафез Асад – президент

Основною опорою його влади була армія і розвідслужби. Він намагався реформувати країну і зміцнити її військову міць. Проте його зусилля призвели до протистояння з більшістю арабських країн в регіоні і до міжнародної ізоляції. Але при цьому Асад надав політичну стабільність Сирії вперше з моменту здобуття нею незалежності. При уряді Асада в Лівані з 1976 року було встановлено фактично сирійське панування, яке припинило жорстоку громадянську війну і атаки з боку Ізраїлю. Ісламісти і брати-мусульмани жорстоко чинили опір режиму Асада, були пригнічені, але в 1982 році під час повстання, відомого як Різанина в Хамі.

У країні існував виражений культ обличчястості президента, були встановлені його бронзові статуї на центральних площах великих міст країни. Плакати з його портретом красувалися на фасадах будівель.

У першій війні в Перській затоці між Іраком і Іраном 1980-1988 рр. він підтримав Іран, у війні в Перській затоці з 1990 по 1991 рік він брав участь в антиіракській коаліції. У 1990-ті роки Асад звернувся до Заходу і консервативним державам Аравії з метою сприяння мирних переговорів з Ізраїлем, які, однак, провалилися.

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Сім'я і спадкоємність

У Хафеза і Аніси Асадов було п'ятеро дітей, четверо синів і донька. Долі трьох синів склалися трагічно: двоє з них загинули, а третій став інвалідом на громадянській війні. На цій же війні було вбито і чоловік дочки Асада.

Президент Сирії Хафез Асад: біографія, сім'я

Єдиний, хто вижив з його прямих нащадків, – другий син Башар аль-Асад. Оскільки старший син і наступник Бассель помер в 1994 році в автокатастрофі, то саме він став наступником батька на посту президента Сирії. Щоб 34-річний Башар аль-Асад міг вступити на цей пост, у 2000 році конституція була спеціально змінена так, що зменшився мінімальний вік для президента з 40 до 34 років.