Корисні поради
на всі випадки життя
» » Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Народ Ассирії має цікаву культуру і величезне історичне надбання, яке зберігається впродовж довгих століть. Незважаючи на те, що держава Ассирія пало ще в шостому столітті нашої ери, нація продовжує існувати й розвиватися. Цей, поза всяким сумнівом, феномен заслуговує того, щоб про нього говорили і знали люди. Ассірійці – хто вони? Відповісти на це питання не так-то просто, але ми спробуємо зробити це в нашій статті.

Історія держави ассірії

Ассірійська держава закінчила своє існування в 612 році, і з тих пір народність, звана ассирійцями, живе, не маючи власної держави. Якщо говорити про історичну батьківщину етносу, то вона розташовується на території Месопотамії (нині Ірак). Можна тільки припускати, які зусилля були докладені народом Ассирії, щоб не асимілюватися, не розбрестися по світу, не зникнути з карти національностей. І вони це зробили – народність ассірійців нині живе на Кавказі, в Татарстані, Іраку, Туреччини, Сполучених Штатах Америки і підтримує тісний контакт між собою.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія
Ассірієць – національність. Але при цьому представник народу не може мати громадянство Ассирії, тому що такої країни не існує сьогодні.

Культура народності Ассирії

Культура, яку і донині зберігають ассірійці, народилася і функціонувала вже тоді, коли людська цивілізація знаходилася біля своїх витоків. Ассірійська держава проіснувала близько двох тисяч років, були побудовані міста, створювалася управлінська інфраструктура, функціонувало оподаткування. Це одна з найбагатших культур світу, адже вона має давній досвід. Багато досягнення, якими ми користуємося, придумали або відкрили для нас, людей сучасності, древні ассирійці.
Писемність

Особливої уваги заслуговує писемність ассірійців. Всі знання про життя і культуру того часу людство отримало завдяки глиняним табличкам. Спочатку використовувалася піктографія (зображення предметів, їх зовнішньої форми). Оскільки малюнки як спосіб комунікації займали дуже багато часу, лист все більше упрощалось, поки не перетворилося на клинопис. Чорнилом стародавніх цивілізацій виступала глина, а знаряддям письма - гостра паличка, вистругана з дерева.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

Плитки, на яких давні ассірійці писали про себе і навколишньому світі, потім висушувались і обпікалися, щоб напис не постраждала від вогкості або часу.

Відомо, що в Ассирії існували школи. Під час розкопок були знайдені таблички, які ідентифікували як «посібники для навчання учнів». На навчання тієї ж писемності відводилося чотири роки. А пізніше вдалося з'ясувати, що в Месопотамії перебував навіть університет, ймовірно, перший для людства. У ньому вивчали письмо, граматика і живопис. На жаль, таблички з виконаними домашніми завданнями або лекціями не збереглися. Вчені припускають, що плитки оброблялися невмілими руками. І в підсумку зіпсувалися, не донісши до нашого століття унікальну інформацію про методику викладання.

На якій мові говорять ассірійці?

Асирійський мова являє собою суміш східно-арамейських діалектів, які етимологічно належать до сімейства семіто-хамитских мов. На цій мові говорять не лише ассірійці, які проживають в Ірані, Туреччині, Іраку та Сирії, але і переселенці на території Росії, США. Літературний асирійський мова сформувалася в дев'ятнадцятому столітті. На ньому видавалася і видається преса, художня література. У мові вкорінився багато іноземних слів.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія


Таємничі ассірійці: релігія і віра

Почати розповідь про ассірійської релігії має сенс з біблійної легенди. Її дбайливо зберігають і шанують ассірійці. Релігія у них на почесному місці, тому розповідь відомий кожному. Суть його в тому, що один з волхвів, який прийшов до новонародженого Ісуса з дарами, був за національністю ассирийцем. Переконавшись у тому, що месія дійсно народився на світ, цей волхв повернувся до свого народу і розніс благу звістку про те, що сталося диво, і спаситель народився в кожен будинок.

Релігія ассирійців являє собою особливий різновид християнства під назвою несторіанство. Саме так вірять ассірійці. Хто вони за віросповіданням? Правильніше називати їх християнами, тільки особливими.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

Виникнення несторианства

Виникло релігійне напрям приблизно в п'ятому столітті. Засновником вважається чернець по імені Несторій, а пізніше патріарх Константинопольський. Цю посаду він обіймав впродовж чотирьох років: з 428 по 431 рік. Що стосується несторианства як релігії, в ньому вгадується безліч рис вчення Арія. Нагадаємо, віра Арія була відкинута як єресь на Першому Вселенському Соборі в 325 році, оскільки відкидала поняття Ісуса Христа як божого посланця. Безумовно, несторіанство має безліч догматичних відмінностей, а саме, позиціонування Ісуса Христа не як Бога (Православ'я) і не як людину (Арія), але як істота, яке мало людський вигляд з Богом всередині. Мова йде про те, що в Ісусі Христі було два начала: божественне і людське, і їх можна легко відокремити один від одного.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія


У зв'язку з такими поглядами на природу Ісуса Христа, у несторіанців інакше трактується і образ матері Богородиці. Її називають Христородицей і не шанують так, як це роблять православні. Що стосується обрядів, вони у несторіанців сходяться з традиційними: хрещення, священство, причащання, покаяння. Плюс до всього цього, обрядами в цій вірі вважаються свята закваска і хресне знамення.

Ассирійська церква користується литургиями апостолів Тадея і Марка, які були написані під час перебування в Єрусалимі. Богослужіння здійснюються на старосирийском мовою. Ікони та статуї, що символізують святих, не є обов'язковим елементів у церквах. Для священиків не передбачений целібат, ассирійська церква передбачає вступ у шлюб навіть після висвячення.

Гоніння

На третьому Вселенському Соборі несторіанство спіткала та ж сумна доля, що і віру Арія – його визнали єрессю. З тих пір несторіани живуть громадами, главами яких визнаються Патріарха-Католікоса. У 1968 році вчення розкололося на дві школи, які окремо існують і донині. Перша школа – Ассирійська церква, центр якої, як не дивно, знаходиться в США, штат Іллінойс. А друга, так звана Древня Церква Сходу, влаштувалася в Багдаді (Ірак).

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

Двадцяте століття: ассірійці, хто вони сьогодні?

Переселятися на територію Росії ассірійці почали після 1918 року, коли стало зрозуміло: на території Туреччини їх просто знищать. Прийом їм організували досить тепле, що було пов'язано з участю народності у Першій світовій війні на боці російської армії. В цілому двадцяте століття став самим кровопролитним для ассірійців, які були двічі втягнуті в жорстокі війни з турками. У той час багато ассірійці покладали на Росію надії як на спасителя християн Сходу від гноблення, а то й повного винищення. Їм обіцяли автономію і широкі права, але коли війна закінчилася, потреба виконувати обіцянки теж відійшла на другий план.

Приблизно половина ассірійців, які проживають у Російській імперії, загинула в Першій світовій війні. Чверть постраждала від репресій декількома десятиліттями пізніше. Потім Друга світова війна, прийшла в 1941 році на територію Росії, знову забрала життя багатьох ассірійців, які пліч-о-пліч з іншими національностями боролися проти фашизму. І, нарешті, виселення ассірійців в Сибіру в 1949-го призвело до того, що близько третини всіх переселенців загинули в наступну ж зиму через брак теплого одягу.

Ассірійці - хто вони? Культура, релігія, історія

У 1956 році їм дозволили повернутися на Кавказ, на свою історичну батьківщину. Де і донині проживають ассірійці. Хто вони такі? Чому проживають в Татарстані, на Кавказі, Іраку, Туреччині і Америці? Звідки тікали і чому? Відповіді на всі ці запитання дає історія, тепер її знають і читачі.