Корисні поради
на всі випадки життя
» » Берлін 1945 року - оборона та звільнення

Берлін 1945 року - оборона та звільнення

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Берлін 1945 року був найбільшим містом Рейху і його центром. Тут знаходилися ставка головнокомандувача, рейхканцелярия, штаби більшості армій і багато інші адміністративні будівлі. До весни в Берліні проживали більше 3 мільйонів жителів і близько 300 тисяч викраденого цивільного населення країн антигітлерівської коаліції.

Берлін 1945 року - оборона та звільнення
Тут же залишалася вся верхівка нацистської Німеччини: Гітлер, Гіммлер, Геббельс, Герінг та інші.

Підготовка операції

Радянське керівництво планувало взяти місто в кінці Берлінської наступальної операції. Це завдання було поставлено військам 1-го Українського і Білоруського фронтів. В кінці квітня передові частини зустрілися, місто було взято в облогу.
Союзники СРСР по антигітлерівській коаліції відмовилися брати участь в операції. Берлін 1945 року представляв собою вкрай важливу стратегічну мету. Крім цього, падіння міста незмінно привело б до перемоги в пропагандистському плані. Американці розробляли план штурму ще в 1944 році. Після закріплення військ в Нормандії планувалося здійснити кидок на північ до Руру і почати напад міста. Але у вересні американці понесли величезні втрати в Голландії і відмовилися від операції.
Радянські війська обох фронтів мали більше 2 мільйонів живої сили і близько 2 тисяч танків. Звичайно ж, всі вони брати участь в штурмі не могли. Для удару були зосереджені 460 тисяч чоловік, також брали участі польські формування.
Оборона міста

Оборона Берліна 1945 року було підготовлено дуже ретельно. Гарнізон налічував понад 200 тисяч людей. Точну цифру назвати досить складно, оскільки для захисту нацистської столиці активно залучалося цивільне населення. Місто оперезали кількома лініями оборони. Кожна будівля перетворили у фортецю. На вулицях будували барикади. Майже все населення було зобов'язане приймати участь в будівництві інженерних споруд. На підступах до міста спішно встановлювалися бетонні бункери.

Берлін 1945 року - оборона та звільнення

Берлін 1945 року обороняли найкращі війська Рейху, в тому числі і СС. Також був створений так званий фольксштурм - набрані з числа цивільних осіб загони ополчення. Їх активно озброювали фаустпатронами. Це однозарядний протитанкову гармату, що стріляє комулятивно снарядами. Кулеметні розрахунки перебували у будинках і просто на міських вулицях.
Наступ

Берлін 1945 року уже кілька місяців перебував під регулярними бомбардуваннями. У 44-му почастішали напади англійців і американців. До цього в 1941 році за обличчястим наказом Сталіна було проведено ряд секретних операцій радянською авіацією, в результаті на місто вдалося скинути деяку кількість бомб.
25 квітня почалася масивна артпідготовка. Радянська авіація безжально придушувала вогневі точки. Гаубиці, міномети, РСЗВ били по Берліну прямою наводкою. 26 квітня в місті почалися самі запеклі бої за всю війну. Для Червоної Армії величезною проблемою була щільність забудови міста. Наступати було вкрай важко через велику кількість барикад і щільного вогню.
Великі втрати в бронетехніці обумовлювалися безліччю протитанкових груп volkssturm. Щоб взяти один міський квартал, його спочатку обробляли артилерією.

Берлін 1945 року - оборона та звільнення
Вогонь припинявся тільки коли піхота наближалася до німецьких позицій. Потім танки знищували кам'яні споруди, преграждавшие шлях, і Червона Армія рухалася далі.


Звільнення Берліна (1945 рік)

Маршал Жуков прикзал використовувати досвід Сталінградських боїв. У схожій ситуації радянські війська успішно застосовували невеликі мобільні групи. До піхоті прикріплювалися кілька бронемашин, група саперів, мінометників і артилеристів. Також іноді в такий підрозділ входили огнеметчики. Вони потрібні були для знищення противника, який сховався в підземних комунікаціях.
Швидке просування радянських військ призвело до оточення району Рейхстагу вже через 3 дні після початку активних боїв. На маленькій ділянці в центрі міста зосередилися 5 тисяч гітлерівців. Навколо будівлі був виритий рів, з-за чого танковий прорив став неможливим. Вся наявна артилерія обстрілювала будівлю. 30 квітня снаряди проломили пролом у стіні Рейхстагу. О 14 годині 25 хвилин над будівель підняли червоний прапор.

Берлін 1945 року - оборона та звільнення
Фотографія, що відобразили цей момент, пізніше стане одним із символів перемоги.

Падіння Берліна (1945)

Після взяття Рейхстагу німці почали масово тікати. Начальник генштабу Кребс запросив припинення вогню. Жуков передав пропозицію німецької сторони обличчясто Сталіну. Головнокомандувач зажадав беззастережної капітуляції нацистської Німеччини. Німці такий ультиматум відкинули. Відразу ж після цього на Берлін обрушився шквальний вогонь. Бої тривали ще несколькой днів, в результаті чого нацисти були остаточно розбиті, Велика Вітчизняна і Друга світова війна в Європі були закінчені. Парад перемоги в Берліні 1945 року показав всьому світу міць визвольної Червоної Армії та радянського народу. Взяття нацистського лігва назавжди залишилося одним з найбільш важливих моментів в історії людства.