Корисні поради
на всі випадки життя
» » Іван VI - маловідомий імператор Росії

Іван VI - маловідомий імператор Росії

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

У Росії відразу після смерті Петра Першого почався етап, який історики назвали «періодом тимчасових». Він тривав з 1725 по 1741 рік.

Російський трон

В цей час серед членів царської династії не було нікого, хто здатний був утримати владу. А тому вона опинилася в руках придворних вельмож – тимчасових або випадкових улюбленців правителів. І хоча на чолі Росії формально стояв престолонаслідник, однак всі питання вирішували люди, які його посадили на царство. В результаті непримиренної ворожнечі соратників Петра у влади один за одним перебували Катерина I (Олексіївна), потім Петро II, слідом за яким на трон зійшла Ганна Іванівна і нарешті Іван 6.
Іван VI - маловідомий імператор Росії

Біографія

Цей майже нікому не відомий російський імператор практично не мав прав на престол. Івану V він був всього лише правнуком. Народився влітку 1740 року Іван Антонович всього в два місяці від роду маніфестом Анни Іоанівни був названий імператором. Його регентом до настання повноліття був герцог курляндський Бірон.

Іван VI - маловідомий імператор Росії

Його мати Ганна Леопольдівна – старша онука Катерини – була самою улюбленою племінницею Анни Іоанівни. Ця приємна миловидна блондинка мала добрий і лагідний характер, але разом з тим була ледачою, неохайною і безвольною. Після падіння Бирона – улюбленця її тітки, саме вона була проголошена російської правителькою. Дана обставина було спочатку співчутливо прийнята народом, але незабаром цей факт став викликати осуд серед простого населення та еліти. Основна причина такого відносини полягала в тому, що в управлінні країною ключові посади, як і раніше, залишалися в руках німців, які прийшли до влади ще під час правління Анни Іоанівни. Згідно із заповітом останньої, російський трон отримував імператор Іван VI, а в разі його смерті – по старшинству інші спадкоємці Анни Леопольдівни.
Сама ж вона не мала навіть елементарного поняття про те, як управляти державою, все більш хиреющим в іноземних руках. До того ж їй була чужа російська культура. Історики відзначають також її байдужість до страждань і турбот простого населення.

Іван VI - маловідомий імператор Росії

Роки правління Івана VI

Незадоволені засиллям влади у німців вельможі згрупувалися біля царівни Єлизавети Петрівни. І народ, і гвардія саме її вважали визволителькою держави від іноземного управління. Поступово починав дивитися змова проти правительки і, природно, її немовляти. В ту пору імператор Іван VI Антонович був ще однорічною дитиною і мало що розумів у придворних інтригах.

Поштовхом до повстання змовників історики називають рішення Ганни Леопольдівни про оголошення себе російською імператрицею. На дев'яте грудня 1741 року було призначено проведення урочистої церемонії. Вирішивши, що зволікати більше не можна, Єлизавета Петрівна з групою вірних їй гвардійців в ніч на двадцять п'ятого листопада за два тижні до цієї події проникла в царський палац. Була заарештована вся Брауншвейгська прізвище: маленький імператор Іван VI, Ганна Леопольдівна і її чоловік. Таким чином, правил немовля недовго: з 1740 по 1741 рік.


Ізоляція

Сім'ї колишньої правительки, в тому числі низложенному Івана VI і його батькам, Єлизавета Петрівна обіцяла свободу, а також безперешкодний виїзд за кордон. Спочатку їх відправили в Ригу, однак там взяли під варту. Після чого Ганні Leopol'dovne пред'явили звинувачення в тому, що будучи правителькою, вона збиралася відправити Єлизавету Петрівну в ув'язнення в монастир. Маленького імператора з батьками направили до Шліссельбурзької фортеці, після чого їх перевели на територію Воронезької губернії, а звідти – в Холмогори. Тут колишній цар, якого в офіційних прижиттєвих джерелах згадують як Іоанна VI, був повністю ізольований і утримувався окремо від інших членів своєї сім'ї.

Іван VI - маловідомий імператор Росії

«Відомий арештант»

У 1756 році Іван VI був перевезений з Холмогор знову до Шліссельбурзької фортеці. Тут його помістили в окрему камеру. У фортеці колишнього імператора офіційно іменували «відомим арештантом». Він, перебуваючи в повній ізоляції, не мав права нікого бачити. Це стосувалося навіть служителів в'язниці. Історики говорять, що за весь час ув'язнення він так і не зміг побачити жодного людського обличчя, хоча існують документи, які свідчать про те, що «відомий в'язень» був у курсі свого царського походження. Крім того, Іван VI, навчений незрозуміло ким грамоті, весь час мріяв про монастирі. З 1759 року у в'язня почали спостерігатися ознаки неадекватності. Про це стверджувала впевнено і імператриця Катерина Друга, яка зустрічалася з Іваном у 1762-м. Однак тюремники вважали, що колишній імператор симулює.

Кончина

Поки Іван VI був в ув'язненні, було зроблено чимало спроб звільнити його, щоб знову звести на трон. Остання з них обернулася для молодого арештанта загибеллю. Коли 1764 року, вже в роки царювання Катерини II, підпоручик Мирович, офіцер вартової служби Шліссельбурзькій фортеці, зміг схилити на свій бік велику частину гарнізону, була зроблена ще одна спроба звільнити Івана.


Іван VI - маловідомий імператор Росії

Однак стражники – капітан Власьєв і поручик Чекін – мали секретну інструкцію відразу ж убити арештанта, коли за ним прийдуть. Навіть указ імператриці не міг скасувати цей наказ, тому у відповідь на різкі вимоги Мировича здатися і видати їм «відомого в'язня» вони спочатку закололи його і тільки після здалися. Місце, де був похований Іван VI, достеменно не відомо. Прийнято вважати, що колишній імператор був похований там же – у Шліссельбурзькій фортеці.

Так завершилася доля одного з самих нещасних російських правителів – Івана Антоновича, якого історіографи звали також Іоанном. З його смертю закінчилася та історія царської гілки, главою якої був Іван V Олексійович і яка не залишила після себе ні доброї пам'яті, ні славних справ.