Корисні поради
на всі випадки життя
» » Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Додано: 07.11.15
Рубрика: Цікаве

Республіка Башкортостан (столиця - Уфа) є одним із суверенних держав, що входять до складу РФ. Дуже непростий і довгий був шлях цієї республіки до нинішнього статусу.

Трохи історії

Ще в 16 столітті башкири добровільно стали підданими Російської держави. Вони багато разів повставали зі зброєю в руках проти обмеження їх свободи, обумовленої під час приєднання до Росії, проти соціального і національного гноблення. Відбулася в лютому 1917 року революція викликала народний рух у краї. Воно було направлено на придбання територіальної автономії. Очолив цей рух А. З. Інвалідів.
Вже під час влади Рад у грудні 1917 р., Всебашкирский установчий з'їзд (курултай) схвалив ідею автономії. На ньому було обрано перше Башкирська уряд. Однак почалася громадянська війна, і тільки навесні 1919 р. стало можливим втілити в життя цю ідею. Схилялася то до червоних, то до білих Башкирська уряд досяг угоди з Радянською владою про формування Башкирської Автономної Радянської Республіки, яка увійшла до складу Росії. 23 березня було оприлюднено повідомлення про це угоді. З тих пір цей день вважається Днем народження Башкирської АРСР.

Стрімкий соціальний, економічний та культурний розвиток регіону почалося незабаром після формування автономної республіки. Вражаючі досягнення її населення незаперечні. Навіть з трибуни ООН говорилося про них. Безперечно і те, що державність різних народів СРСР, урочисто проголошена, була вихолощена в умовах тоталітаризму. Вона виявилася декоративною.
Дорога до самостійності

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Дорогу до самостійності колишнім автономіям відкрили демократичні перетворення, здійснені в останні роки. Для Башкирії святом стало 11 жовтня 1990 р. Саме тоді був прийнятий важливий документ - Декларацію про державний суверенітет цієї республіки. Перший Президент Башкортостану (ним став Муртаза Рахімов) був обраний відповідно до нової Конституції. В державне двопалатні Збори був перетворений Верховна Рада. Його вибори відбулися 5 березня 1995 р. Сьогодні взаємовідносини цього регіону з Росією будуються на основі укладеного між ними Федеративного договору. Президент Башкортостану - Рустем Хамітов. Він займає цю посаду з 2010 року. Уряд Башкортостану підпорядковується йому. Це головний виконавчий орган республіки.

Гімн Башкортостану

Він був затверджений 18 вересня 2008 р. і є одним з символів цієї республіки. Гімн Башкортостану виконується при закритті і відкритті урочистих засідань та зборів, присвячених державним святам РФ і Башкортостану, при вступі на посаду глави республіки та інших важливих подіях. Автори слів на башкирською мовою - Рашит Шакур Равіль Бікбаєв. Переклад на російську здійснили Світлана Чураева і Фарит Ідрісов. Останній є автором музики.

Герб Башкортостану

Герб республіки болгарія - це також її державний символ. Закон про герб був прийнятий 12 жовтня 1993 р. розробив Проект його Фазлетдин Ислахов, художник видавництва "Китап".

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

На гербі знаходиться зображення пам'ятника башкирскому національному герою Салават Юлаєв. Пам'ятник представлений на тлі висхідного сонця. Зображення вписано в коло, обрамлене національним орнаментом. Суцвіття кураю представлено нижче пам'ятника, це символ мужності народів. Ще нижче знаходиться стрічка, пофарбована в кольори прапора Башкортостану. На ній є напис "Республіка". Що стосується колірного зображення, орнамент і пам'ятник С. Юлаєв - золотистого кольору, квітка кураю - зеленого, промені сонця - жовтого, а саме воно - світло-золотистого кольору, фон між орнаментом і пам'ятником білий, зовнішня і внутрішня кола мають темно-золотистий колір.


Розповімо трохи і про Салаваті Юлаеве. Це народний поет Башкортостану, який оспівав подвиги батиров, а також рідну природу. Творчість його передавалося довгий час з вуст в уста. Воно пронизане духом боротьби проти гніту. Адже Салават - це ще і полководець, сподвижник Пугачова, який був зведений в чин бригадира мужицьким "царем". Після того, як повстання було придушене, а Салават полонений карателями, башкирів заборонили називати його ім'ям дітей, придушували будь-яка згадка про долю цієї людини, який провів на каторзі практично чверть століття.

Однак зображення, поміщені на герб, - не окремої обличчястості. Це збірний образ джигіта-воїна, який бореться за справедливість і свободу. Він символізує єдність і дружбу народів Башкортостану. Справа в тому, що на гербах за правилами геральдики зображати конкретну обличчястість не прийнято. Але слід мати на увазі і те, що не збереглося портретного зображення С. Юлаєв. Тому уявити на гербі його зображення було неможливо.

Історія прийняття герба

Розповімо і про інші проекти, які претендували на те, щоб стати державним символом. Історія прийняття герба досить примітна. На суд комісії було представлено 40 варіантів проектів. Один з них був обраний і запропоновано на розгляд у вищу інстанцію - Верховний Рада. На цьому варіанті герба зображений Толпар (крилатий кінь), а також прапор Башкортостану, вертикально розташований. Обрамлення було зроблено у вигляді національного орнаменту, а також була напис "Республіка". Кінь символізував могутність людини, спрямованість башкирського народу в майбутнє. Адже ця тварина - вірний супутник людини. Він також втілював собою вірність своєму обов'язку, благородство. Кінь зустрічається в епічних переказах багатьох народів, включаючи і башкирський. Процвітання і відродження символізував золотий колір орнаменту.


Інший проект герба - розділений на 2 частини круглий щит. У верхній частині його було зображено на білому тлі сонце, піднімаючись над Уралом, промені якого розходяться у всі сторони. У нижній половині представлені пофарбовані в синій колір Уральські гори. На їх тлі зображений білий вовк біжить. Герб був оформлений зеленою облямівкою. У міфологічних переказах народів Північної Америки і Євразії образ вовка пов'язаний переважно з культом родоначальника племені і ватажка бойової дружини. Здавна у тюрків побутувало уявлення про вовка-прабатьків. Згідно однієї з гіпотез про те, звідки походить слово "башкорт", воно було пов'язано з таким поняттям, як "вовча голова". Вважається, що на Південному Уралі в 7-8 століттях тюркський хан, якого звали Башкорт, заклав основи державності. Пізніше він загинув у війні з Візантією. Обидва ці проекту після обговорення були відкинуті Верховною Радою.

Загальна характеристика Башкортостану

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Зацікавив нас суб'єкт РФ в даний час займає територію близько 144 тис. кв. км. Райони Башкортостану населяють приблизно 4 млн осіб, представники 80 національностей. Більше чверті з них проживають у столиці, Уфі. Всього 20 міст в республіці Башкортостан. Міста ці (за винятком декількох) були засновані зовсім недавно. Тривалу історію мають тільки 4 з них (Бирск, Белебей, Стерлітамак, Уфа). Інші з'явилися в роки індустріального будівництва на місці робітничих селищ, коли особливо активно розвивався Башкортостан. Міста, є молодими, наступні: Благовєщенськ, Агідель, Давлеканово, Бєлорєцьк, Баймак, Мелеуз, Кумертау, Ішимбай, Дюртюли, Салават, Жовтневий, Нефтекамськ, Туймази, Сибай, Янаул, Учали.

На території цього суб'єкта відносно невелика. Близько 08% від загальної площі РФ займає Башкортостан. Екологія його визначається культурою і структурою виробництва, кліматичними умовами і географічним положенням. Різноманіттям природних ресурсів і умов характеризується цей регіон. Він знаходиться на стику Азії та Європи, в перехідній смузі до Уральських гір від Східно-Європейської рівнини. Тому в природі Башкортостану поєднуються риси різнорідних просторів.

У надрах Башкирії знаходяться практично всі види природних копалин, якими славиться Урал. Крім того, Передуралля обдарував республіку нафтою, завдяки якій почався швидкий ріст промисловості.

Райони Башкортостану в основному населяють городяни. Однак в економіці регіону роль сільського господарства як і раніше значна. Є 51 сільський район, близько 5 млн га ріллі зайнято в земляному фонді. По випуску продукції тваринництва і землеробства Башкирія займає одне з провідних місць серед інших суб'єктів Російської Федерації і перше місце в регіоні Уралу.

Уфа

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Уфа (Башкортостан) - столиця регіону, крупний промисловий, адміністративний, науковий і культурний центр Предуралья. Це місто знаходиться на березі р Білої. Уфа розташована в 100 км на захід від Південного Уралу, а відстань від Москви становить 1519 км. 53 км - протяжність столиці Башкортостану з півночі на південь, 28 км - із заходу на схід.

Місто Уфа багатий водними ресурсами, лісовими масивами. Він знаходиться в районі горбистих рівнин, що робить його привабливим для гірськолижного спорту. Кілька спортивних комплексів були облаштовані в Уфі і користуються великою популярністю: "Біатлон", "Трамплін", "Олімпік Парк", "Ак йорт".

Етимологія назви столиці

У дослідників досі немає однозначної думки з приводу етимології назви "Уфа". Згідно теорії Н. К. Дмитрієва, найбільшого тюрколога, назва сходить до слова "уба", на давньотюркській мовою означає "гористе місце", "курган", "пагорб". Згідно з іншою версією, воно походить від гідроніма "Уппа", давньої назви річки "Уфа", має фіно-угорське походження. Існує і малоймовірна версія-легенда, за якою подорожній, зупинився перепочити на місці заснування цього міста, вимовив "Уф, Алла", що в перекладі означає "О, Аллах!"

Древній і сучасний місто Уфа

В давні часи на місці сьогоднішньої Уфи знаходився великий і багатий місто. Ймовірно, він був торговим, через нього йшли караванні шляхи, що з'єднують різні міста Поволжя, Сибіру, Середньої Азії. Офіційну історію прийнято відраховувати з моменту спорудження фортеці, тобто з 1574 року.

Уфа і в наші дні - великий транспортний вузол. Вона розташована на перетині повітряних, залізничних, автомобільних, трубопровідних, річкових магістралей, які пов'язують з Сибіром і Уралом європейську частину нашої країни. Уфа - єдиний в Росії місто (за винятком Москви), в якому сходяться 2 траси федерального значення: М5 "Урал" і М7 "Волга". Аеропорт столиці Башкортостану здійснює міжнародні рейси у держави Азії та Європи.

Р. Уфа (Башкортостан) при погляді зверху схожий на величезні пісочні годинники, покладені набік. Перемичка, на якій з однієї його частини в іншу "перетікає" потік машин, - стрімке проспект, довжина якого - понад 10 км.

Відновлення історичного вигляду

Що ще можна сказати про такому місті, як Уфа (Башкортостан)? Столиця регіону останнім часом активно розвивається, стрімко збільшилася порівняно з минулим століттям чисельність її населення. В Уфі на початку минулого століття налічувалося близько 50-60 тис. жителів. Сьогодні їх понад 11 млн. У столиці зосереджено приблизно 40% промислового потенціалу. Місто швидко розрослося вгору і вшир. Час постійно стирало сліди минулого. Зрозуміло, новобудови радісні і бажані, проте стає все більш очевидним, що втрачається вигляд старої Уфи, що нове покоління жителів міста не може мати наочного уявлення про те, як він виглядав раніше. Тому було вирішено відновити деякі вулиці такими, якими вони були на початку минулого століття. Кращі покрівельники, теслі, пічники взялися за справу. Вони прибули з усіх частин республіки. Сьогодні в приміщеннях створеного спільною працею меморіального комплексу знаходяться експозиції Музею етнографії. У ньому можна дізнатися про різні народи, що населяють Башкортостан. У цих приміщеннях також влаштовуються тимчасові виставки, які відповідають характеру даного музею.

Архітектурний вигляд Уфи

В цілому можна сказати, що в Уфі старовинних будівель дуже мало. Практично весь місто побудований за останні десятиліття. Тому архітектурний вигляд Уфи - велика кількість бетону і скла. В оформленні міста, однак, використовувалися мотиви народного башкирського мистецтва, національного орнаменту. Стиль, тим не менш, вийшов інтернаціональним. Це пояснюється взаємовпливом різних культур народів СРСР.

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

До наших днів, однак, збереглися деякі храми, що належать до епохи класицизму. Це Спаська церква (збудована у 1824 році) і Покровська церква (1823 рік). Цікаві й інші архітектурні пам'ятники: губернаторський будинок, Архієрейський будинок, будинок-музей Леніна (на фото вище), будинок дворянського зібрання, будинок С. Т. Аксакова, будинок М. В. Нестерова.

Культурні та освітні установи

При знайомстві з містом слід звернути увагу на театр опери та балету (на фото нижче). Це чудовий пам'ятник архітектури. У стінах театру народилися і виросли національний балет і опера. Видатні діячі мистецтв Ленінграда і Москви брали участь в розвитку цього культурного закладу. Рудольф Нурієв, великий майстер танцю, блищав перед глядачами в цих стінах.

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Центр Башкортостану, де до 1919 року не було жодного театру, зараз може похвалитися 10-ма державними. Крім того, місцева філармонія збирає безліч слухачів. Особливо популярний сьогодні театр драми ім. М. Гафурі, ровесник республіки. Вистави його завжди збирають повний зал.

У випускників шкіл широкий вибір. В Башкортостані діє понад 30 вузів різних напрямків підготовки.

Башкортостан: столиця місто Уфа. Гімн, герб та уряд Республіки Башкортостан

Банки Уфи

В Уфі на сьогоднішній день є 83 банку. Вони представлені 1776 банкоматами і 430 відділеннями. Ці банки готові надати для клієнтів 274 програми грошового кредитування, 12 вкладів, 28 програм іпотечного кредитування, 19 - кредитування бізнесу та 29 автокредитів. Як ви бачите, і з цієї точки зору не відстає від інших великих міст РФ Уфа. Валюта, кредити, вклади, іпотека - все це цікавить сьогодні багатьох, тому нам здалося актуальним згадати і про банки, які знаходяться на території столиці даного регіону.

Отже, ми розповіли в загальних рисах про такому суб'єкті нашої країни, як Башкортостан. Столиця його була коротко охарактеризована. Цей регіон, як ви бачите, має багату історію і традиції. Культура республіки Башкортостан - окрема цікава тема.