Корисні поради
на всі випадки життя
» » Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Додано: 08.11.15
Рубрика: Цікаве

У Новій Зеландії 7 років тому, в 2008 році, помер сер Едмунд Хілларі - перша людина, що підкорив Еверест, найвищу гору світу. Сьогодні Е. Хілларі є самим відомим мешканцем Нової Зеландії, і не тільки завдяки легендарному сходженню. Він активно займався благодійною діяльністю. Едмунд Хілларі багато років свого життя присвятив поліпшення умов проживання непальських шерпів. Представники цього гімалайського народу часто виступали носіями в загонах альпіністів. Едмунд Хілларі заснував Гімалайський Фонд, через який здійснював свою допомогу. Завдяки його діям у Непалі було побудовано безліч госпіталів і шкіл. Однак найвідомішим діянням Едмунда є все-таки знамените сходження на Еверест.
Гора Еверест

Джомолунгма (Еверест) є найвищою вершиною Гімалаїв і всього світу. Її висота становить 8848 м над рівнем моря. Жителі Тибету називають її "Матір'ю - богинею світу", а непальці - "Володарем світу". Еверест знаходиться на кордоні Тибету і Непалу.

Понад століття тому ця вершина привернула увагу топографів. Джордж Еверест став першим з них. Саме його ім'я було присвоєно згодом вершині. Ще в 1893 році був розроблений перший план сходження, а перша спроба здійснити його була зроблена в 1921 р. Проте знадобилося понад 30 років, а також гіркий досвід 13-ти невдалих сходжень для того, щоб нарешті підкорити Еверест.

Коротко про Эдмунде Хілларі

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Народився Едмунд Хілларі в 1919 році в місті Окленді (Нова Зеландія). Він з дитинства відрізнявся хорошою уявою, його залучали пригодницькі оповідання. З ранніх років Едмунд допомагав батькові в пчеловодческом бізнесі, а після закінчення школи почав працювати з ним. Він ще в школі захопився альпінізмом. Перше велике сходження Едмунд здійснив у 1939 році, піднявшись на вершину гори Олів'є, яка знаходиться в Новій Зеландії. Хілларі служив під час Другої світової війни військовим льотчиком. До здійснення свого сходження в 1953 році він брав участь у розвідувальній експедиції 1951 року, а також у невдалій спробі піднятися на Чо Ойю, яка вважається 6-ї по висоті горою світу. У 1958 році Едмунд у складі експедиції Британської співдружності добрався до Південного Полюса, а трохи пізніше і відправився на Північний Полюс.
Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

29 травня 1953 р. разом з шерпом Тенцингом Норгеем, жителем півдня Непалу, він зробив знамените сходження на Еверест. Розповімо про нього докладніше.

Шлях до Евересту

У той час шлях до Евересту був закритий Тибетом, які перебували під владою Китаю. У свою чергу, Непал дозволяв тільки одну експедицію в рік. У 1952 році швейцарська експедиція, в якій брав участь, до речі, і Тенцинг, зробила спробу досягти вершини. Однак погодні умови не дозволили здійснити задумане. Експедиції довелося повернути назад всього за 240 метрів від цілі.

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Сер Едмунд Хілларі в 1952 році здійснив поїздку в Альпи. Під час неї він дізнався, що його і Джорджа Лоуі, друга Едмунда, запросили брати участь у британської експедиції. Вона повинна відбутися в 1953 році. Звичайно ж, альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі відразу погодився.


Формування експедиції та її склад

Спочатку лідером експедиції призначили Шиптона, однак Хант досить швидко зайняв його місце. Хілларі вже думав відмовитися, однак Хант і Шиптон зуміли переконати новозеландського альпініста залишитися. Справа в тому, що Едмунд хотів відправитися на Еверест з Лоуі, але Хант для штурму гори сформував дві команди. Тому Бурдиллон повинен був бути в парі з Чарльзом Евансом, а друга пара - Тенцинг Норгей і Едмунд Хілларі. Едмунд з цього моменту всіляко намагався подружитися зі своїм напарником.

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Експедиція Ханта в цілому налічувала 400 осіб. До її складу були включені 362 носильника і 20 провідників-шерпів. Команда несла з собою близько 10 тис. фунтів багажу.

Підготовка до сходження, перша спроба піднятися на вершину

Підготовкою для сходження гори Лхотце зайнявся Лоуі. У свою чергу, Хілларі проклав стежку через Кумбу, досить небезпечний льодовик. Експедиція заснувала свій основний табір в березні 1953 року. Альпіністи, працюючи досить неспішно, розбили на висоті 7890 м новий табір. Еванс і Бурдиллон 26 травня спробували піднятися на гору, однак у Еванса раптово відмовила система подачі кисню, тому довелося повернутися. Їм вдалося дістатися до Південної Вершини, відокремленої від вершини Евересту всього 91 метра (по вертикалі). Хант слідом відправив Тенцинга і Хілларі.

Шлях на вершину Едмунда Хілларі, підкорення Евересту

З-за вітру і снігу альпіністам довелося прочекати в таборі два дні. Тільки 28 травня вони змогли виступити. Лоуі, Анг Нйима і Альфред Грегорі підтримували їх. Пара розбила на висоті 85 тис. метрів намет, після чого трійця підтримки повернулася назад у свій табір. На інший ранок Едмунд Хілларі виявив, що зовні намети його взуття заледенела. Довелося витратити дві години на те, щоб її розігріти. Едмунд і Тенцинг, вирішивши цю проблему, вирушили далі.

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Сорокаметровая стіна була найважчим етапом сходження. Пізніше вона стала називатися Сходинкою Хілларі. По знайденій Едмундом тріщині між льодом і каменем альпіністи піднялися наверх. Звідси рухатися далі було вже не складно. В 11 годин 30 хвилин ранку Норгэй і Хілларі стояли на вершині.


На вершині, зворотний шлях

На самому піку вони провели лише 15 хвилин. Якийсь час зайняв пошук слідів перебування на вершині експедиції 1924 року, на чолі якої був Меллорі. Відомо, що учасники її загинули при спробі сходження на Еверест. Однак, згідно з численними дослідженнями, це сталося вже при спуску. Як би те ні було, і донині не вдалося з'ясувати, добралися вони до вершини. Хілларі з Тенцингом ніяких слідів не виявили. Едмунд сфотографував на вершині позирующего з льодорубом Тенцинга (Норгэй ж ніколи не користувався камерою, тому не залишилося свідоцтв сходження самого Хілларі). Едмунд перед відходом залишив в снігу хрест, а Тенцинг - кілька шоколадок (жертва богам). Альпіністи, зробивши кілька фото, які підтвердили факт сходження, почали спускатися вниз. До нещастя, їх сліди були повністю заметені сніговими масами, так що повернутися тією ж дорогою було непросто. Лоуі був першою людиною, повстречавшимся їм на шляху вниз. Він пригостив їх гарячим супом.

Нагороди

Новини про підкорення Евересту дісталися до Британії в день коронації Єлизавети II. Досягнення альпіністів тут же було названо подарунком до цього свята. Альпіністи, прибувши в Катманду, отримали зовсім несподіване визнання на міжнародному рівні. Хілларі і Хант отримали лицарські звання, а Норгэй був удостоєний медалі Британської Імперії. Передбачається, що Джавахарлал Неру, прем'єр-міністр Індії, відхилив пропозицію надати Тенцинга лицарське звання. У 2003 році, коли святкувалося 50-річчя сходження Хілларі на Еверест, він був удостоєний ще одного звання. Едмунд заслужено став почесним громадянином Непалу.

Смерть Хілларі

Альпініст і мандрівник Едмунд Хілларі: коротка біографія, досягнення

Едмунд Хілларі, коротка біографія подальших років якого була представлена вище, після Евересту продовжив подорожувати по земній кулі, підкорив обидва полюси і ряд гімалайських вершин, а також займався благодійністю. У 2008 році, 11 січня, він помер у госпіталі Окленд-Сіті від серцевого нападу, доживши до 88 років. Хелен Кларк, прем'єр-міністр його рідній Новій Зеландії, офіційно оголосила про смерть мандрівника. Вона ж повідомила, що смерть його стала великою втратою для країни.