Корисні поради
на всі випадки життя
» » Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Додано: 08.11.15
Рубрика: Спорт і їжа

Розробкою самбо почали займатися в 30-х роках в СРСР. Дана різновид боротьби включає величезну кількість прийомів, взятих з національних єдиноборств. Самбо можна розділити на спортивний і бойовий. Вони мають відзнаками. Треба розрізняти між собою дані варіації, перш ніж буде обрана певна секція самбо. У даному огляді мова піде про це єдиноборстві.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Створення бойового мистецтва для співробітників НКВС

Розробкою самбо почав займатися Спиридонов Ст. А. Саме він став першим творцем цього бойового мистецтва. У період з 1922 по 1933 рік їм була розроблена і описана в кількох книгах техніка самооборони. В якості основи для її створення були взяті англійський і французький бокс, «побутова бійка», а також японське бойове мистецтво дзю-дзюцу.
Вся техніка бою Спірідоновим поділена на кілька розділів. Це дожими, важелі, удари, комбіновані прийоми, натискання і стиснення, висновки з рівноваги і викручування. На базі цієї техніки їм запропоновано прийоми захисту від різноманітних захоплень і від нападу з боку збройного противника. Курс самозахисту без зброї (самбо) Спиридонов проводив для працівників НКВС. Спочатку боротьба носила назву «сам», потім її перейменували в «самоз». І тільки з часом єдиноборство отримало своє кінцеве назва – самбо.

В технічний арсенал бойового мистецтва входили удари руками, ногами, больові прийоми на суглоби, а також удушення. Прийоми повинні були проводитися в стійці. Боротьби в партері тоді ще не існувало. Кімоно для самбо в ті часи виглядало у вигляді куртки з пришитим до неї поясом. Також бійці надівали борцівські трико. В якості взуття використовувалися черевики військового зразка.
Формування спортивного єдиноборства

Другий творець самбо – це Ощєпков В. С. Ним у 1911 році був пройдений курс навчання дзюдо, по закінченні якого він отримав 2-й дан. У період з 1922 по 1925 р. Ощєпков співпрацював з військовою розвідкою і перебував на території Китаю. Там він познайомився зі стилями ушу. В період з 1929 по 1939 р. він жив у Москві, часто їздив до Ленінграда. Скрізь він пропагував дзюдо. І робив це не лише серед командного складу армії, але і серед студентів. Порівняно з Спірідоновим, який не допускав системі навчання людей, які не перебували на службі, Ощєпков прагнув до протилежних цілей. Він хотів, щоб дзюдо було знайоме всім.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Їм проводилися семінари з самбо. Це відбувалося в різних містах. Програма подібних семінарів ділилася на кілька розділів. Перший передбачав демонстрацію кидків, важелів, удушення і ударів (базова техніка). Другий розділ прямував на показ прийомів захисту від нападу з боку противника, який був озброєний ножем, палицею або револьвером. На третьому етапі семінару демонструвались прийоми рукопашного бою між двома беззбройними супротивниками. Ощєпков намагався навчити боротьбі вільного стилю. Саме так він називав це єдиноборство.

Не залишилися без уваги показові виступи Ощепкова з самбо. Це завжди справляло великий фурор серед людей. В результаті боротьба була включена в програму навчання студентів фізкультурних навчальних закладів. Окремі прийоми увійшли в комплекс ГТО. У 1932 році був випущений збірник. У ньому стисло викладалися принципи системи вільної боротьби, в основі якої лежало єдиноборство дзюдо. Мова в книзі йшла про підготовчих вправах, страховки, правила змагань і т. п.


Відмінності від дзюдо

Якщо порівнювати боротьбу з класичним дзюдо, то вона мала деякі відмінності. Ощепковим було змінено кімоно для самбо. Крім того, він усунув ритуали. Жорстке татамі їм було замінено на товстий м'який килим. До всього іншого, була доповнена техніка деякими прийомами, характерними для інших єдиноборств. Боротьба, якої навчав своїх учнів тренер по самбо Ощєпков, була більш спортивною і доступною для масового поширення в порівнянні з бойовим мистецтвом, яке розробляв Спиридонов.

З'єднання двох єдиноборств в одне

В кінці 30-х років прийоми єдиноборств Спірідонова та Ощепкова були з'єднані. Це зробив Волков В. П., який навчався у обох тренерів. Свою спробу він описав у посібнику для шкіл НКВС. Його робота була продовжена Харлампиевим. Він також видав книгу під назвою «Боротьба самбо». Цей посібник вийшов у 1949 році. Проте їм були виключені удари, удушення, небезпечні види кидків і захисні прийоми від збройних супротивників. Тим самим саме він розділив на боротьбу спортивний і бойовий. Обидві різновиди були описані в книгах.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Спортивна боротьба

Отже, самбо – це спортивний вид єдиноборства. Бойове мистецтво користується великою популярністю в багатьох країнах світу. На сучасному етапі воно включає в себе кілька тисяч найрізноманітніших прийомів. І використовують їх не для нападу. Спортсмени Росії змогли виграти багато турнірів за всю історію існування боротьби. Спортивна різновид єдиноборства поділяється на вагові категорії. За виконання прийомів різної складності присуджуються окуляри. Спортсмен може перемогти достроково. Йому для цього потрібно виконати больовий прийом, покласти суперника на спину, при цьому залишившись в стійці, або отримати на 12 очок більше.


Бойова різновид мистецтва

Заняття бойового самбо виду проводять навчання нанесення ударів як по руках, так і по ногах. Також є можливість виконувати кидки, больові прийоми, утримання і т. п. Багатьма вважається, що таке єдиноборство порушує філософію спортивної боротьби, так як увага акцентується переважно на атаці. Однак провідні експерти не згодні з цією думкою, вважаючи, що боротьба використовується для самооборони. Бойове самбо Росії стало розвиватися в 30-х роках Спиридоновим. Але про це вже було більш докладно описано вище. Боротьба включає в себе безліч ударів, прийомів. Саме з цієї причини вона схожа на багато східні єдиноборства. Але є одне велике відзнакою. Це наше національне бойове мистецтво.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Важливі елементи бойового мистецтва

Є одна умова, яка враховується незалежно від того, яка була обрана секція самбо: заняття проводяться на борцівському килимі. Його збирають з щільно складених матів. Вони можуть мати брезентовим, фланелевим або іншим видом покриття. Килим для боротьби включає в себе робочий простір, зону безпеки, яка виконана з обкладних матів. Вся система повинна бути прикріплена до підлоги за допомогою рейок, заведених під мати, розташовані по краях.

Якщо матів немає, то можна скористатися стружкою і тирсою. Перший шар повинен бути не менше 20 см в товщину. Для його створення варто використовувати стружку. Товщина другого шару не повинна бути менше 15 см. Для його створення слід застосувати тирсу. Обидва шари повинні бути ретельно утрамбовано і вирівняні. Треба підготувати робочу поверхню. Для цього на отриману конструкцію потрібно натягнути брезент. Зафіксувати його потрібно по всьому периметру за допомогою рейок. Їх треба ретельно один до одного підігнати. Це допоможе запобігти висипання вмісту після ударів.

Якщо ви вирішили зайнятися боротьбою, то слід розуміти, що кожна секція самбо передбачає наявність у спортсмена спеціального одягу. Це бойова куртка без коміра, матерчатий пояс, спортивні труси і спеціальне взуття – борцовки.

Також у боротьбі активно використовуються спортивні снаряди. Мова йде про гантелях, гирях, штангах та інших предметах, за рахунок яких можна розвинути силу. У системі підготовки використовуються як вага спортсмена, так і вага його супротивника.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Філософія бойового мистецтва

Самбо Росії є не тільки різновидом спортивного єдиноборства. Боротьба передбачає цілу систему, за допомогою якої можна виховувати і розвивати морально-вольові якості, патріотизм і громадянськість. Самбо є наукою оборони, але ніяк не нападу. Єдиноборство не тільки навчить самозахисту. Воно також надасть багатий життєвий досвід, сприятиме формуванню твердого характеру, стійкості і витривалості. Саме ці якості потрібні не тільки в роботі, але і в громадській діяльності.

Самбо для дорослих і дітей є заняттям, яке допомагає виробляти самодисципліну. З допомогою єдиноборства формується внутрішня моральна опора, сильна обличчяста позиція, яка позначається у досягненні поставлених перед собою цілей. З допомогою боротьби буде сформована соціальна опора суспільства: люди, які зможуть постояти за себе, і за свою сім'ю.

Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

Традиції єдиноборства

Традиції бойового мистецтва беруть свій початок з культури народностей Росії, з видів боротьби. В цю бойову систему входять кращі прийоми з національних єдиноборств. В момент її формування як основу були взяті кулачні бої, боротьба (російська, українська, татарська, вірменська, казахська, узбецька). Також враховувалися прийоми, характерні для боксу (французької та англійської). Не залишилася без уваги вільно-американська, англійська боротьба, дзюдо, сумо та інші види єдиноборств.

Змагання з самбо ґрунтуються на пошуку всього передового і доцільного, на постійному вдосконаленні, оновленні. Бойова система відкрита всьому найкращому. Спільно з численними прийомами боротьби національне єдиноборство ввібрало моральні принципи, характерні для різних народів. У самбо втілилася частина культур, притаманних різним країнам. І на сучасному етапі люди, які займаються самбо, не тільки навчаються прийомам самозахисту. Вони отримують величезний досвід, що допомагає їм сформувати гідне поводження, засноване на цінності патріотизму і громадянськості.

Чого не можна робити

Історія самбо пов'язана з історією Росії, з перемогами. Боротьба є живим символом спадкоємності різних поколінь.

Для самбо, як і для інших видів змагань, характерно наявність заборонених дій. За них судді карають досить суворо. Заборонено:

 • Кидати візаві на голову або з захопленням на больовий прийом. Заборонено падати на супротивника всім тілом під час кидка.
 • Виконувати удушення, затискати рот або ніс.
 • Виконувати удари, кусатися або дряпатися.
 • Робити больові прийоми на хребет, виконувати скручування шиї, стискання голови руками і ногами.
 • Придавлювати голову до килиму і схрещувати ноги на тілі візаві.
 • Упиратися з допомогою рук, ніг і голови в обличчя.
 • Тиснути ліктями або колінами зверху.
 • Захоплювати пальці рук або ніг.
 • Загинати руки за спину, виконувати больові прийоми на кисті.
 • Викручувати ноги за п'яту, виконувати «вузли» на стопи.
 • Виконувати больові прийоми ривком або при боротьбі стоячи
 • Це основні заборони, які прищеплюють тренери, проводячи заняття самбо.

  Самбо - це самозахист без зброї. Бойові мистецтва

  Висновок

  У даному огляді було розглянуто таке бойове мистецтво, як самбо. Воно виникло порівняно недавно. Але за весь час свого існування зумів привернути до себе увагу з боку багатьох країн світу. І можливо, незабаром боротьба буде включена в програму Олімпіади. Чого ми щиро і побажаємо цьому національному бойовому мистецтву Росії!