Корисні поради
на всі випадки життя
» » Світловий день: тривалість по місяцях

Світловий день: тривалість по місяцях

Додано: 08.11.15
Рубрика: Цікаве

Користь і необхідність сонячного світла для людського організму не піддається сумніву. Кожному з нас відомо, що без нього неможливе існування. Взимку всі ми відчуваємо більш або менш сильний його дефіцит, що негативно позначається на самопочутті і підриває без того нестійкий імунітет.

Що відбувається зі світловим днем

З настанням холодного сезону світловий день, тривалість якого стрімко зменшується, все більше поступається права. Ночі робляться довшими і довшими, а дні, навпаки - коротше. Після періоду зимового рівнодення ситуація починає змінюватися у зворотний бік, чого більшість з нас чекає з нетерпінням. Безліч людей бажає точно орієнтуватися в тривалості світлового дня в даний час і в найближчій перспективі.
Світловий день: тривалість по місяцях

Як відомо, кількість світлових годин у добі починає збільшуватися по закінченні періоду так званого зимового сонцестояння. На його піку щорічно буває зафіксований світловий день, тривалість якого найнижча. З наукової точки зору пояснення полягає в знаходженні сонця саме в цей час в найбільш віддаленій точці орбіти нашої планети. Вплив на це має еліптична (тобто витягнута) форма орбіти.

У північній півкулі день зимового сонцестояння буває в грудні і припадає на 21-22 число. Невелике зміщення даної дати залежить від динаміки Місяця і зрушень у високосні роки. У той же самий час південне півкуля переживає зворотний період літнього сонцестояння.

Світловий день: тривалість, терміни

За кілька днів до і після дати кожного сонцестояння денне світило не змінює свого положення. Лише через два або три дні по завершенні самих темних доби світлий проміжок починає потроху збільшуватися. Причому спочатку цей процес практично не видно, так як додавання відбувається лише на кілька хвилин в день. Надалі починає світлішати швидше, це пояснюється зростанням швидкості обертання сонячного.
Фактично збільшення тривалості світлового дня в північній півкулі Землі починається не раніше 24-25 грудня, і відбувається воно до самої дати літнього сонцестояння. Цей день по черзі доводиться на один з трьох: з 20 по 22 червня. Збільшення світлового дня надає помітний позитивний ефект на стан здоров'я людей.

Світловий день: тривалість по місяцях

На думку астрономів, зимовим сонцестоянням вважається момент досягнення сонцем самою найменшою кутової висоти над рівнем горизонту. Після нього протягом декількох днів сонце може починати свій схід навіть трохи пізніше (на кілька хвилин). Зростання тривалості світлового дня спостерігається вечорами і відбувається за рахунок все більш пізнього смеркання.

Чому так буває

Даний ефект пояснюється збільшенням швидкості руху Землі. Переконатися в цьому можна, поглянувши на таблицю, де відображені сонячні схід і заходи. Як кажуть астрономи, день додається ввечері, а нерівномірно з обох сторін. Графік тривалості світлового дня дає наочне уявлення про динаміку цього процесу.

Щодня захід зсувається на кілька хвилин. Точні дані легко простежити за відповідних таблиць і календарів. Як пояснюють вчені, цей ефект викликаний поєднанням добового і річного рухів сонця по небу, яке взимку трохи швидше, ніж влітку. У свою чергу, викликано це тим, що, звертаючись з постійною швидкістю навколо власної осі, Земля в зимовий час розташована ближче до Сонця, рухається по орбіті навколо нього трохи швидше.


Эліпсоподібна орбіта, по якій переміщається наша планета, що володіє яскраво вираженим ексцентриситетом. Цей термін позначає величину витягнутості еліпса. Максимально наближена до Сонця точка даного ексцентриситету іменується перигелієм, а найвіддаленіша - афелием.

Світловий день: тривалість по місяцях

Закони Кеплера стверджують, що рухається по орбіті у формі еліпса тіла характерна максимальна швидкість в тих точках, які максимально наближені до центру. Саме тому рух сонця по небу взимку трохи більш швидке, ніж влітку.

Як рух Землі по орбіті впливає на клімат

Як вважають астрономи, точку перегелия Земля проходить приблизно 3 січня, а афелия - 3 липня. Можливо зміни цих дат на 1-2 дні, що пов'язано з додатковим впливом руху Місяця.

Эллипсоподобная форма орбіти Землі впливає також і на клімат. Під час зими в Північній півкулі наша планета розташована ближче до Сонця, влітку ж - далі. Цей фактор робить трохи менш помітною різницю між кліматичними сезонами нашого північного півкулі.

У той же час у Південній півкулі ця різниця більш помітна. Як встановлено вченими, один оборот точки перегелия відбувається приблизно через 200000 років. Тобто приблизно через 100000 років ситуація зміниться на протилежну. Що ж, доживемо - побачимо!

Даєш сонячне світло!

Якщо повернутися до поточних проблем, то найважливіше для нас той факт, що емоційний, психічний і фізичний стан жителів Землі поліпшується прямо пропорційно зростанню тривалості світлового часу доби. Навіть незначне (на кілька хвилин) подовження дня після зимового сонцестояння чинить серйозний моральний ефект на втомлених від темних зимових вечорів людей.


Світловий день: тривалість по місяцях

З медичної точки зору, позитивний вплив сонячного світла на організм пояснюється зростанням вироблення гормону серотоніну, завідувача емоціями щастя і радості. На жаль, в темряві він виробляється вкрай погано. Саме тому збільшення тривалості світлового проміжку шляхом впливу на емоційну сферу веде до загального поліпшення самопочуття і зміцненню людського імунітету.

Чималу роль у відчуттях кожного з нас грають добові внутрішні біоритми, які енергетично прив'язані до триваючому з моменту створення світу чергування дня і ночі. Вчені впевнені, що адекватно працювати і справлятися із зовнішніми перевантаженнями наша нервова система може, лише регулярно отримуючи цілком певну дозу сонячного світла.

Коли світла недостатньо

Якщо ж сонячних променів не вистачає, наслідки можуть бути найсумнішими: від регулярних нервових зривів до серйозних психічних розладів. При гострій нестачі світла може розвинутися саме цей депресивний стан. А сезонні розлади афективного характеру, які виражаються в пригніченості, поганому настрої, загальному зниженні емоційного фону спостерігається часто-густо.

Крім того, сучасні городяни схильні до ще однієї напасті. Світловий день, тривалість якого занадто мала для сучасного міського життя, потребує коригування. Мова йде про величезний, часто зайвому кількості штучного освітлення, яке отримує майже кожен житель мегаполісу. Наш організм, непристосований до такої кількості штучного світла, здатний заплутатися в часі і впасти в стан десинхроноза. Це веде не тільки до ослаблення нервової системи, але і до загострення будь-яких наявних хронічних захворювань.

Світловий день: тривалість по місяцях

Що таке довгота дня

Розглянемо тепер поняття довготи дня, актуального для кожного з нас у перші дні після зимового сонцестояння. Цим терміном позначається той проміжок часу, що триває від сходу до заходу сонця, тобто час, протягом якого наше світило видно над горизонтом.

Ця Величина знаходиться в прямій залежності від сонячного відмінювання та географічної широти точки, де її потрібно визначити. В районі екватора величина довготи дня не змінюється і становить рівно 12 годин. Ця цифра є прикордонною. Для північної півкулі навесні і влітку день триває довше 12 годин, взимку і восени - менше.

Осіннє та весняне рівнодення

Дні, коли тривалість ночі збігається з тривалістю дня, іменуються днями весняного рівнодення, або осіннього. Це відбувається 21 березня і 23 вересня відповідно. Зрозуміло, що найвищою цифри довгота дня досягає в момент літнього сонцестояння, а найнижчою - в день зимового.

За полярними колами кожного з півкуль величина довготи дня зашкалює за 24 години. Мова йде про всім відомому понятті полярного дня. На полюсах він має тривалість в цілих півроку.

Світловий день: тривалість по місяцях

Довготу дня у будь-якій точці півкулі можна визначити досить точно за спеціальними таблицями, містить розрахунок тривалості світлового дня. Зрозуміло, ця цифра щодня змінюється. Іноді для приблизної оцінки використовує таке поняття, як середня тривалість світлового дня по місяцях. Для наочності розглянемо ці цифри для тієї географічної точки, де розташована столиця нашої країни.

Тривалість світлового дня в Москві

У січні світловий день на широті нашої столиці становить у середньому 7 годин 51 хвилину. У лютому - 9 годин 38 хвилин. У березні його тривалість досягає 11 годин 51 хвилини, у квітні - 14 годин 11 хвилин, у травні - 16 годин 14 хвилин.

Протягом трьох літніх місяців: червня, липня і серпня - ці цифри становлять 17 годин 19 хвилин, 16 годин 47 хвилин і 14 годин 59 хвилин. Ми бачимо, що червневі дні найдовші, що відповідає літнього сонцестояння.

Восени світловий день продовжує скорочуватися. У вересні і жовтні його тривалість 12 годин 45 хвилин і 10 годин 27 хвилин відповідно. Рекордно короткими світлими днями славляться останні холодні темні місяці року - листопад і грудень, середня тривалість дня яких не перевищує 8 годин 22 хвилин і 7 годин 16 хвилин відповідно.