Корисні поради
на всі випадки життя
» » Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів

Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів

Додано: 09.11.15
Рубрика: Цікаве

Міфологія – дуже цікаве культорологическое явище. Значення міфів у сучасній культурі важко переоцінити, адже на їх основі виникали твори мистецтва, літератури, базувалися філософські вчення. Унікальність цього явища полягає і в тому, що воно пройшло через тисячоліття, зберігшись в пам'яті поколінь. Розглянемо визначення міфу, розберемо докладно їх види, а також внесемо ясність, чим міф відрізняється від казки та легенди.

Міф: визначення, властивості, виникнення

Наші далекі предки намагалися пояснити різні природні явища, своє місце в світі, виникнення Всесвіту та її можливу кончину. Адже у них не було наукових знань, вони не знали фізики, астрономії чи антропології. Так і відбувалося створення міфів. Поступово, з розвитком науки, інтерес до міфів ослаб, проте вони передавалися з вуст в уста і таким чином дійшли до сучасності. Це явище – справжня літопис людських знань та уявлень.

Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів
Помилково вважати, що міфотворчість – прерогатива стародавніх людей. Це не так: і в сучасності ми зустрічаємося з цим явищем. В житті людини досі існує щось ірреальне, фантастичне. Це і пояснюється сучасними міфами.

В питанні, чим міф відрізняється від казки, слід керуватися функціями цих явищ. Казка покликана навчити, виховати, може, навіть розважити. Зовсім інша справа міф, який має на меті пояснити суть речей. Ближче всього до нього дослідники ставлять чарівні казки, де природні стихії допомагають героям.
Ще більш полярні поняття – міфи і легенди. Останні – відображення певної історичної події, яке завжди сприймається як реально існуюче. Міфи і легенди, казки створював народ.

Космогонічні міфи

Зміст таких історій різноманітно, адже вони зачіпають всі сторони життя людини. Тому виділяють основні види міфів в залежності від того, про що вони говорять. Крім того, є ті, які створювалися до початку всяких знань а доклассовом суспільстві, а є такі, які знайшли своє відображення в культурі цивілізації.

Космогонічний – перший міф будь-якої системи. Тут йдеться про те, як був створений світ. Як правило, передує творенню хаос (давня Греція), розрізненість, відсутність порядку (стародавній Єгипет), влада вогню і води (міфологія скандинавів) або землі і неба у світовому яйці (міфологія стародавньої Індії).

Всі космогонічні міфи світу об'єднує один сюжет: створення системи світопорядку навколо певної осі. Це може бути дерево – світовий ясен, як у древніх скандинавів, або світила для керування вночі та вдень в іудейській традиції. Також «порядок з хаосу» може створити шлюбний союз. Так, в міфології стародавньої Греції – це Уран і Гея, а в Полінезії – Тато і Ранги. Примітно, що поштовх всьому цьому дійству дає верховне божество: Вішну, Бог.

Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів

Далі ці види міфів описують створення перших людей і відхід від справ верховного божества з передачею прав володіння творінням в руки створінь.

Антропогонические міфи

Близька за тематикою до космогонічними примикають міфи антропогогические. Деякі науковці не виділяють їх в окрему групу, а вважають складовою частиною сказань про виникнення Всесвіту. Вони оповідають про походження людини або подружньої пари. Виникнення перших людей може бути різним. Узагальнивши міфи світу, прийдемо до висновку, що відбувається людина наступними шляхами:


 • З тотемних тварин – цьому вчать самі стародавні міфології, наприклад, австралійська.
 • З дерева і глини (перше фігурує у давньоскандинавській міфології, друге - у єгиптян, аккадців, обских угрів).
  Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів
 • Шляхом переміщення з нижчого світу на землю (у шумерів, народів Тропічної Африки).
 • Пожвавлення людей, наділення їх душею (це, як правило, - прерогатива міфологій, де присутні два протиборчих божества одне, «зле», зроблено нездатним створити справжньої людини, і тільки верховне божество дає душу і життя). Як приклад, можна навести християнську міфологію і обско-угорську.
 • Астральні, солярні та лунарние міфи

  До космогонічними близькі види міфів, які розповідають про походження зірок і планет – астральні. Саме на них заснована астрологія, яка існує до цих пір. З точки зору давніх сузір'я – це трансформовані тварини, рослини і навіть люди (наприклад, мисливець). Цікаво тлумачення Чумацького Шляху в різних міфологіях. Найчастіше це зв'язок між світами. Стародавні греки асоціювали його з молоком Гери, вавилоняни уявляли його мотузками, утримують Землю у Всесвіті.

  Нашим далеким предкам було властиво ототожнювати певних божеств або тварин з планетами і зірками, вони спостерігали їх рух по нічному небу, виявляли закономірності. Такими вони постають у міфологіях Китаю, близького Сходу. Саме ці вірування дали початок розвитку астрології.

  Особливе місце посідають стародавні міфи про сонце. Вони є практично у всіх міфологіях. В одних – це герої, якимось чином потрапили на небо, іноді - за проступки (Скандинавія), в інших – подружжя або брат і сестра, де один (місяць) підпорядковується іншому (сонце). Наприклад, це характерно для міфології Кореї.


  Багато народи ототожнювали своїх правителів з дітьми сонця. Такими були міфи народів Єгипту, Японії, Південної Америки (плем'я інків).

  Етіологічні міфи

  Міфи пояснюють виникнення рослин, тварин, погодних явищ, особливостей ландшафту називаються етіологічними. Це дуже стародавні міфи, висхідні до первісного суспільству. Звичайно, властивість відкривати причину речей об'єднує міфологічні вірування в цілому, однак, саме етіологічні націлене оповідають про походження всього, що оточує людину.

  На першій ступені знаходяться міфи, які зараз нами сприймаються як казки народів Австралії, Нової Гвінеї, Адаманских островів. Приміром, вони пояснюють денну сліпоту кажанів, відсутність хвоста у сумчастого ведмедя.

  На сходинку вище знаходяться вірування, що пояснюють появу рослин і тварин в принципі. Такі міфи про походження дельфінів зі злісних корабельників, а павуком є ткаля Арахна, покарана Афродітою.

  Найдосконаліші етіологічні вірування оповідають про виникнення світил: сонця, місяця, неба. Такі міфи є в кожній релігії. Наприклад, у Новій Зеландії та Єгипті поява неба пояснюється вищою силою, «оторвавшей» небо від землі. Також міфи народів, абсолютно всіх, пояснюють добовий і річний рух сонця по небу.

  Підкатегорією етіологічних міфів є культові: вони розповідають, як стався той чи інший обряд, чому його необхідно виконувати так, а не інакше.

  Героїчні міфи

  Герої міфів цієї тематики – центр оповіді. Розповідається про життя, будь-які подвиги, виконання непосильних завдань. Структура приблизно однакова:

  • Чудесне народження героя.
  • Подвиги або випробування, нав'язані батьком або яким-небудь іншим близьким родичем, також ініціатором може бути майбутній тесть, вождь племені і навіть божество. Як правило, на даному етапі герой – вигнанець: він порушив суспільне табу, скоїв злочин.
  • Зустріч з майбутньою дружиною і шлюб.
  • Продовження подвигів.
  • Смерть героя.

  Якщо говорити про міфології стародавніх греків, то тут герої міфів – діти бога і смертної жінки. Саме ці вірування лежать в основі казок та інших епічних творів.

  Тотемічні міфи і культові

  Досить схожі за тематикою наступні види міфів: тотемічні та культові. Класичний приклад перших - божества Стародавнього Єгипту, у кожного з яких були визначені зооморфні риси: крокодила, кішки, шакала і інших. Ці міфи відображають спорідненість певних груп, каст людей і тотемів, якими є тварини або рослини.

  Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів

  Крім єгипетських божеств можна привести в приклад міфологію австралійських племен, де священні камені, тварини, рослини – це перевоплотившиеся жили колись зооморфні першопредка. Такі вірування були у папуасів і бушменів.

  Досить часто в тотемічних міфів зустрічається тема шлюбу зооморфного істоти і звичайної людини. Як правило, так пояснюється походження народностей. Це є у киргизів, орочів, корейців. Звідси образи казок про царівну-жабу або Финисте Ясному Соколі.

  Культові міфи, мабуть, найбільш загадкові. Їх зміст відомо небагатьом, в основному зберігачам культу. Вони дуже сакральни і оповідають про першопричину будь-якого дійства. Класичний приклад – вакханалії, що влаштовуються на честь давньогрецького бога Діоніса. Ще один приклад - з Давнього Єгипту. Міфи про богів Осіріса і Ісіди лежали в основі культового дійства, коли Ісіда шукала тіло коханого, після чого він воскресав.

  Есхатологічні міфи

  Логічно завершують більшість вірувань есхатологічні оповіді, що оповідають про кінець світу. Ці види міфів антонимични космогонічними. Тільки світ тут не створюється, а руйнується. Як правило, поштовхом є занепад моральних засад суспільства. Характерні подібні вірування вельми розвинених міфологій. Наприклад, у стародавніх скандинавів, індусів, християн.

  Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів

  Тематику есхатологічних вірувань можна розділити на кілька груп:

 • Описана катастрофа світового масштабу, що відокремила світ міфу від теперішнього часу. Такі уявлення кетов і саамі.
 • Втрата «золотого віку» людства, його недосконалість. В якості прикладу можна навести іранську міфологію, де описані три космічні ери, кожна по моральним якостям гірше попередньої. Сюди ж можна віднести Рагнарок з міфології скандинавів – вселенський пожежа, якій належить оновити планету.
 • Ще одна тематика – циклічність цивілізацій, де в кінці кожного періоду трапляється катастрофа, як би очищаюча Землю. Це, наприклад, ери чотирьох сонць у міфології ацтеків. Перша завершується нападом ягуарів, друга - ураганами, третя - пожежею, а четверта - потопом.
 • Месіанство. Помилково вважати, що це прерогатива християнських вірувань. Міфи про богів-месій є і в індуїзмі (Калки), та ісламі (Махді), та буддизм (будда Майтрея).
 • Календарні міфи

  Календарні види міфів тісно пов'язані з космогоническими і культовими. Людству було властиво пояснювати зміну пір року, дня і ночі, вмирання природи восени та взимку і воскресіння навесні.

  Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів
  Ці думки і знайшли відображення в міфах календарних. Вони ґрунтуються на спостереженнях астрономічних явищ, святкуваннях з нагоди вступу в новий календарний рік, збору і посадки врожаю. Розглянемо з позиції цієї тематики найбільш цікаві міфології.

  Якщо говорити про зміну місяців в році, тут простежується тісний зв'язок з астральними міфами. Пояснюються чергуванням місяці з точки зору знаків зодіаку. Особливо в цьому досягла успіху месопотамська міфологія.

  У віруваннях давніх єгиптян відповідав за час, його зміну і рух світил в астрології і астрономії бог Тот. Саме завдяки йому рік розділений на 365 днів. Останні 5 були виділені для того, щоб народжувалися боги Осіріс, Сет, Ісіда і інші. Їм і були присвячені п'ятиденні святкування наприкінці календарного року. Якщо говорити про зміну дня і ночі – єгиптяни пояснювали це так: бог Ра спускається на човні в пекло або борються Сет і Гір.

  У Стародавньому Римі кожний календарний місяць був приписаний певному божеству: квітень – Афродіті, червень – Юноні, березень – Марсу. Початок кожного місяця визначав жрець по молодику. В примикає до римської грецької міфології були божества – гори, відповідають за зміну пір року.

  Бог Мардук з міфології шумерів і аккадців був відповідальним за календар. Новий рік для цих народів починався в день весняного рівнодення.

  Зміна пір року в деяких міфологіях пов'язана з життям і смертю якогось божества. Досить згадати давньогрецьку історію про Деметру і Персефону. Останню вкрав у свого підземного царства Аїд. Деметра, будучи богинею родючості, настільки нудьгувала по дочки, що позбавила землю родючості. Хоч Зевс і зобов'язав Аїда повернути Персефону, вона змушена була раз в рік повертатися в царство мертвих. З цим і греки пов'язували зміну пір року. Приблизно схожі сюжети з міфічними героями Осірісом, Ярилом, Адонісом, Бальдром.

  Сучасна міфологія

  Помилково вважати, що міфотворчістю займалися тільки стародавні цивілізації. Це явище характерне і для сучасності. Відмінність сучасної міфології в тому, що вона заснована на обширних наукових знаннях. Побудувавши потужні телескопи і побачивши поверхню Марса, люди стали створювати міфічні теорії про можливе існування там життя, також сюди можна віднести всілякі пояснення «чорних дір». Можна сказати, що вся сучасна фантастика – це свого роду міфи, тому що намагається пояснити поки незбагненні явища.

  Також трансформацією героїчних міфів можуть вважатися такі герої фільмів і коміксів, як Людина-Павук, Бетмен, Черепашки-ніндзя. Дійсно, у кожного з них є своя історія, неприйняття суспільством (вигнання); вони виконують фантастичні подвиги на благо суспільства.

  Варто також згадати сучасну міську міфологію. Фантастичні істоти, її плоди, з'явилися у свідомості людей вже в XX-XXI століттях. Поряд з такими істотами, як, наприклад, гремліни, з'явилися цілі міські міфи.

  Види міфів: героїчні, культові. Створення міфів
  Як правило, вони спираються на історичні реалії конкретного міста і його мешканців. Наприклад, історії про підземеллях Калінінграда і скарби, сховані там відступаючими нацистами під час взяття міста радянською армією.