Корисні поради
на всі випадки життя
» » Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Додано: 09.11.15
Рубрика: Цікаве

Поєднання слів «змінений стан свідомості» викликає якесь хвилювання і трепет, як і ім'я людини, який присвятив своє життя таким дослідженням. Мова йде про знаменитого засновника трансперсональної психології імені Станіслав Гроф.

Біографічна довідка

Народився він у Празі в 1931 році. Отримав вищу медична освіта, двадцять років вивчав психоактивні речовини і їх використання в психотерапії. Ці знання викладені в книзі «ЛСД психотерапія».

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

З 1967 року Станіслав жив і працював в Америці. У 1975 році він знайомиться зі своєю майбутньою дружиною, це дає старт новим відкриттям. В зв'язку з забороною психоделічних препаратів був розроблений альтернативний метод занурення в стан зміненої свідомості – холотропне дихання. Разом вони починають проводити сеанси. Потім Станіслав Гроф починає вести роботу по підготовці трансперсональних психологів, читає лекції і веде семінари по всьому світу.
Що таке трансперсональна психологія?

Об'єктом інтересу цього напрями психології стали переживання особливого роду, які називають духовним світом людини. Вони умовно поділені на дві групи: вхідні в «об'єктивну» реальність і виходять за її межі. До першої групи відносяться: переживання дитини в період внутрішньоутробного розвитку, досвід предків, феномени передбачення, спогади про минулі втілення і багато іншого. До другої групи відносять досвід медіумів і духовний досвід.

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Особливість цього напрямку в тому, що воно активно використовує ідеї філософії, релігійних вчень, соціології та інших наук.

Більшість наукових спільнот не визнають трансперсональную психологію, вважають, що у неї немає наукових підстав, а ефективність її методів вкрай сумнівна.

Розширена карта свідомості

До Грофа в психології вважалося, що новонароджена дитина – це чистий аркуш. У нього немає ні спогадів, ні досвіду. Однак на сеансах вченого з'ясувалося, що люди пам'ятають і народження, і період внутрішньоутробного розвитку, здатні залишати межі свого тіла, зливатися з свідомістю інших живих істот, навіть зі Всесвіту і планетою.
Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

На підставі досліджень було виділено три рівня свідомості:

  • Біографічний, тобто містить інформацію з моменту народження.
  • Перинатальний, що охоплює внутрішньоутробний розвиток і народження.
  • Трансперсональний.

У цю карту включені не тільки західні теорії, але і ті, що містять духовні вчення Сходу. Також Гроф виявив взаємозв'язок між рівнем усвідомленості і доступним людині рівнем енергії.

Ідея холотропного дихання

Придбати популярність не тільки у вузьких колах фахівців, але і у людей, що цікавляться психологією в обличчястих цілях, допомогло холотропне дихання. Це техніка, яку створив Станіслав Гроф. Холотропне дихання було розроблено науковцям спільно з його дружиною для того, щоб отримати альтернативу ЛСД, який був заборонений. Однак існують точки зору, що аналогічні дихальні техніки використовувалися давно, наприклад в практиці йоги для досягнення вищого стану – самадхі.

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Методика піддається критиці. Вважається, що гіпоксія викликає руйнування клітин головного мозку, тому небезпечна. Прихильники ж стверджують, що переживання, які відчуває людина під час сеансу, є цілющими. Це дозволяє виводити з глибин несвідомого емоції і неприємні переживання, які не є усвідомленими, а тому продовжують турбувати людини і проявлятися як різні симптоми.


Суть методу

Холотропне дихання – це метод, суть якого в тому, щоб створити ситуацію гіпервентиляції легень за рахунок техніки частого дихання. Такий спосіб усуває з крові людини вуглекислий газ, створює ситуацію кисневого голодування, на що мозок реагує зміненим станом свідомості. Вважається, що при цьому активізується несвідоме, піднімаються на поверхню витіснені переживання у вигляді галюцинацій.

У сесії беруть участь дві людини. Один - холонавт, він дихає, інший - сіттер, його роль - допомагати і спостерігати. Потім у парі міняються місцями. У техніки є довгий перелік протипоказань.

Базові перинатальні матриці

Це ще одна теорія, автором якої є Станіслав Гроф. Матриці – це модель, яка описує стан психіки людини в період внутрішньоутробного розвитку і народження. Ця теорія стверджує, що, проживаючи період внутрішньоутробного розвитку, а потім момент народження, людина отримує особливий досвід, який впливає на все подальше життя, а також може з'явитися причиною психічних розладів.

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Перша матриця, названа «амніотичної всесвіту», відноситься до періоду, коли ембріон знаходиться в утробі матері, сприймає її як свою всесвіт. Це статична матриця. Якщо вагітність була легкою, то матриця наповнюється відчуттям спокою і радості. Які-небудь ускладнення під час вагітності додають в матрицю негативні елементи (метафора раю).

Друга матриця відповідає періоду переймів перед пологами. Виходу ще немає, але кисню і поживних речовин вже не вистачає (метафора безвиході).

Третя матриця відноситься до періоду потуг в пологах. Плід поступово просувається по родовому каналу, це стає першим у житті досвідом подолання (метафора боротьби).

Четверта матриця пов'язана з самим народженням і першими моментами, які дитина переживає відразу після нього. Це остаточна втрата зв'язку з тілом матері, перший вдих, відчуття світла й інші (метафора відродження).


Теорія матриць теж піддалася активній критиці в наукових колах. Проте є дослідження, які проводилися окремо та з іншими цілями, але вони підтвердили те, що перебіг вагітності та пологів дійсно впливає на психічний розвиток людини.

Роботи Станіслава Грофа

Якщо вам сподобалися ідеї, які висловлював Станіслав Гроф, книги – один із способів познайомитися з ними ближче. Російською мовою можна знайти 18 його робіт. Всього ж його книги опубліковані на 16 мовах. Якою роботою найбільше пишається Станіслав Гроф? «Холотропне свідомість» - одна з найпопулярніших його книг. У ній він детально викладає свої теорії, підтверджуючи яскравими історіями з клінічної практики.

Американський психолог і психіатр Станіслав Гроф: книги автора, матриці і основні ідеї

Ще одна цікава книга, яку написав Станіслав Гроф, – «За межами мозку». В ній він не тільки описує свої наукові теорії, але і критикує тих, хто не приймає ідей розширення людської свідомості і називає психічно хворими тих, хто пережив подібний досвід. У книзі, яку написав Станіслав Гроф («За межами мозку»), розглядаються також багато вчинки знаменитих людей і політичних діячів з точки зору впливу на них родової травми. Такі шедеври повинен прочитати кожен.

Вас зацікавив Станіслав Гроф? Книги його обов'язково розкажуть більше про всіх методах роботи, дослідженнях.