Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Додано: 10.11.15
Рубрика: Цікаве

Вільфредо Парето (роки життя - 1848-1923) - відомий соціолог і економіст. Він є одним із засновників теорії еліт, згідно якої суспільство має пірамідальну форму. На вершині піраміди знаходиться еліта, яка багато в чому визначає життя соціуму в цілому. Але не тільки як творець цієї теорії відомий Вільфредо Парето. Біографія його познайомить вас з життєвим шляхом та основними досягненнями цього вченого.

Походження, дитинство

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Народився Вільфредо в знатній сім'ї, яка жила в Парижі. Батьком його був італійський маркіз, висланий з Італії за республіканські і ліберальні переконання. Мати Парето за національністю француженка. Вільфредо, з дитинства вільно володів обома мовами своїх батьків, все-таки відчував себе в більшій мірі італійцем, ніж французом. У 1850 році сімейства дозволили повернутися в Італію, і саме з цією країною виявилася пов'язана подальша життя Вільфредо Парето (дитинство, юність і частину зрілого періоду).
Освіта

Парето отримав як технічне, так і гуманітарне класичне середня освіта. Вже під час навчання він виявив інтерес і схильність до математики. Потім Вільфредо продовжив своє навчання в Турині, в Політехнічному університеті, по закінченні якого отримав диплом інженера. Парето захистив у 1869 році дисертацію на тему принципів рівноваги твердих тел. Поняття рівноваги згодом буде одним із основних у його економічних і соціологічних роботах.

Життя у Флоренції

У Флоренції пройшов наступний період життя Вільфредо Парето. Його запросили сюди для заняття посади інженера шляхів сполучення. Через деякий час Парето став керуючим металургійних заводів, розташованих по всій Італії. До цього часу відносяться його виступи проти проведеної італійським урядом мілітаристської політики. Парето висловлює ліберальні і демократичні погляди.
Події в обличчястому житті

У 1889 році Вільфредо одружився з росіянкою за походженням дівчині Олександрі Бакуніної. Однак дружина залишила його у 1901 році і повернулася в Росію. Через рік після цього він пов'язав своє життя з Жанною Режі, якій присвятив свій головний працю, написаний у 1912 році ("Трактат з загальної соціології"). Він був виданий у Флоренції в 1916 році.

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Знайомство з роботами італійських економістів, перелом у переконаннях

Парето в 1891 році познайомився з роботами двох найвизначніших італійських економістів, Л. Вальраса та М. Панталеони. Теорія економічної рівноваги, що розвивається ними, справила великий вплив на світогляд Вільфредо і згодом лягла в основу його власної соціологічної системи. До початок 90-х років 19 століття відноситься перелом у переконаннях Парето. Вчений став на позиції антидемократизма і консерватизму. В період з 1892 по 1894 рік Парето опублікував ряд своїх матеріалів з економічної теорії.

Життя в Швейцарії

У 1893 році починається новий період у житті італійського вченого. В цей час він переїхав у Швейцарію, де став професором політекономії, а також керівником кафедри в місцевому Лозаннському університеті. Парето змінив на цій посаді Л. Вальраса, досить відомого економіста. Вільфредо навчався на його роботах і саме на його запрошення приїхав до Лозанни. В цей час Парето багато займався наукою і опублікував ряд своїх творів. У Швейцарії з'явився його "Курс політекономії" (1896-1897), написаний французькою мовою. Разом з викладанням політекономії Парето в 1897 році почав читати в Лозаннському університеті і курс соціології. А через рік він отримав колосальне стан у спадок від дядька. У 1901 році Парето придбав віллу "Ангора", що знаходиться в Селиньи, на березі Женевського озера. Вона стала його улюбленим місцем відпочинку та роботи. У Парижі в 1902 році була видана книга Парето "Соціалістичні системи" (на фото нижче).


Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

А в Мілані в 1907 році опублікував "Підручник політичної економії" Вільфредо Парето. Основні праці його отримали велику популярність, проте найголовніший працю його було ще попереду.

"Трактат із загальної соціології"

Вільфредо довелося перервати у 1907 році викладацьку діяльність через хвороби серця. Через деякий час, відчувши поліпшення здоров'я, він взявся за роботу над "Трактатом з загальної соціології". Ця праця Вільфредо писав 5 років, з 1907 по 1912 рік. У 1916 році відбулася його перша публікація на італійській мові, а через 3 роки "Трактат" був надрукований французькою. Вільфредо Парето з цього часу і до кінця своїх днів займався дослідженнями лише в галузі соціології. У Лозанском університеті у 1918 році був урочисто відзначено 70-річний ювілей.

Останні роки життя

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Італійський соціолог в початку 1920 років опублікував кілька цікавих і важливих робіт. У 1921 році в Мілані була видана "Трансформація демократії", в якій викладені в узагальненому вигляді всі основні ідеї цього вченого. Соціолог в кількох своїх працях співчував італійському фашизму, якому він висловлював ідеологічну підтримку. Саме в цей час, в 1922 році, Б. Муссоліні (на фото вище) прийшов до влади в Італії. Новий уряд чествовало Парето, багато члени його, включаючи і самого дуче, вважали себе учнями Вільфредо. Парето в 1923 році став сенатором Італійського королівства. Тоді ж він помер у Селиньи і був похований тут.


Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Причини звернення до соціології

Як було сказано вище, Парето досить пізно звернувся до соціології, будучи вже відомим фахівцем у сфері політекономії. З чим це було пов'язано? Ймовірно, з тим, що Вільфредо перестала влаштовувати концепція "економічної людини", яка була раціоналістичної і в рамках якої вчений працював довгий час, вивчаючи монополістичний ринок, а також розподіл доходів у суспільстві та деякі інші економічні проблеми. Ще в створених в кінці 19 - початку 20 століття роботах помітний інтерес автора до нової моделі людини. Повною мірою цей інтерес був реалізований у "Трактаті з загальної соціології" - об'ємній роботі (близько 2000 сторінок тексту).

Відмова від раціоналістичної моделі

Парето не випадково вирішив відмовитися від панувала в той час раціоналістичної моделі людини, хоча сам він багато років був її прихильником. Згідно з даною моделлю індивід спершу обмірковує дії, згідно з цілями, що стоять перед ним, а потім здійснює вчинки, що призводять до їх досягнення. Відповідно до концепції Парето, все відбувається насправді навпаки. Спочатку людина робить під впливом інтересів і почуттів певні дії, а вже потім пояснює їх, прагнучи до обґрунтованості і правдоподібності інтерпретацій. На цьому, власне кажучи, і заснована одна з головних концепцій Вільфредо - теорія нелогического дії.

Однак вчений не переходить на иррационалистические трактування людських дій. Навпаки, він намагається посилити раціоналізм, перетворивши його в "ультрарационализм", коли в дискурс включається не тільки логіка, але і спостереження експеримент для викриття ілюзій, які використовують люди для обману самих себе та інших, намагаючись приховати дійсні мотиви власних вчинків і дій.

Перейдемо до розгляду теорії, завдяки якій багатьом знайоме ім'я такого вченого, як Вільфредо Парето.

Теорія еліт

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Парето є творцем теорії еліт. Він говорив про їх постійній зміні. Історію італійський дослідник називав кладовищем еліт, привілейованих меншин, які борються за владу, приходять до неї, які користуються владою і сменяемих іншими меншинами. Вільфредо зазначав, що для еліт характерна тенденція до занепаду. У свою чергу, "неэлити" здатні створити їм гідних наступників. Це важливо, оскільки часто діти не володіють видатними якостями своїх батьків. Необхідність циркуляції і постійної зміни еліт пояснюється тим, що стоять у влади втрачають енергію, яка допомогла їм завоювати собі місце під сонцем.

Елементи

Суспільство прагне до соціальної рівноваги, який забезпечується взаємодією різних сил. Парето називав ці сили елементами. Вільфредо виділяв 4 основних елемента: інтелектуальні, соціальні, економічні та політичні.

Психологічний нерівність людей

Теорія Вільфредо Парето особливу увагу приділяє мотивами вчинків людини, тому політика для італійського вченого значною мірою є функцією психології. Використовуючи в аналізі політики і суспільства психологічний підхід, Вільфредо пояснював психологічною нерівністю людей різноманіття соціальних інститутів. Він зазначав, що суспільство неоднорідне, а індивіди розрізняються морально, фізично та інтелектуально. Можна вважати, що Вільфредо визначав еліту з вродженим психологічним властивостям. Їм навіть була створена балової система оцінок, за якої виявлялися здібності людини у тій чи іншій сфері діяльності.

Завдяки чому еліта утримується у владі?

Еліта в концепції Парето ділиться на 2 частини: "неправящую" і "правлячу". Остання бере участь в управлінні, а перша далека від прийняття владних рішень. Нечисленний клас у влади утримується частково своєю силою, а частково-за підтримки підлеглого класу. При цьому, як зазначав Вільфредо Парето, теорія еліт якого детально обґрунтовано, "ресурс згоди" заснований в першу чергу на вмінні перебувають при владі переконати у власній правоті інших. Ймовірність згоди, як вважав він, залежить від здатності маніпулювати емоціями і почуттями натовпу. Проте вміння переконувати не завжди допомагає утримувати владу, а значить, еліта повинна бути готова діяти і силою.

Два типи еліти

В теорії еліти Парето виділяються 2 її типу: "лисиці" та "леви". Якщо політична система стабільна, переважають "леви". Нестійка система вимагає комбінаторів, новаторів, енергійних діячів, тому з'являються "лисиці". Зміна однієї еліти іншою є результатом того, що кожен з даних типів еліт володіє своїми перевагами. Однак вони перестають з плином часу задовольняти потребам керівництва масами. Збереження рівноваги системи, тому вимагає постійної зміни еліт, по мірі того, як перед ними виникають повторювані ситуації.

Закон Вільфредо Парето

Це ще одне цікаве відкриття Вільфредо. Інакше його називають принципом 20/80 або принципом Парето. Це емпіричне правило, згідно з яким 20% зусиль дають 80 % результату, а інші 80 % - лише 20 %. Правило Вільфредо Парето може застосовуватися як базова установка при проведенні аналізу факторів ефективності тієї чи іншої діяльності, метою якого є оптимізація результатів. Згідно кривій Парето, вибравши правильно мінімум найбільш важливих дій, ми отримуємо значну частину від повного результату. Подальші поліпшення при цьому неефективні та можуть бути невиправданими.

Вільфредо Парето: біографія, основні ідеї, основні праці. Теорія еліт Вільфредо Парето

Цифри, наведені в законі, звичайно, не можна вважати абсолютно точними. Це, швидше, мнемонічне правило. Вибір чисел 80 і 20 - данину заслугам Вільфредо, який виявив структуру розподілу доходів домогосподарств Італії. Він зауважив, що 80 % доходів зосереджено у 20% сімей.

Звичайно, ми розповіли лише в загальних рисах про внесок в науку, який вніс Вільфредо Парето. Соціологія завдяки його роботам стала активно розвиватися. Увагу багатьох вчених було звернене до неї. Вільфредо Парето, основні ідеї якого актуальні й сьогодні, є одним з найбільш відомих соціологів та економістів 19-20 ст.