Корисні поради
на всі випадки життя
» » Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Додано: 11.11.15
Рубрика: Авто поради

Багато років тому вантажопідйомне обладнання було одним з головних досягнень техніки. Але сьогодні, коли активно впроваджуються передові технології та сучасні матеріали, воно поступово стає все більш традиційним. В даний час існує велика кількість компаній, які постачають як різну вантажопідйомну техніку, так і широкий асортимент будівельного і промислового обладнання.

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Вантажопідйомне обладнання: термінологія

Під терміном «підйомник» сьогодні розуміють спеціальну техніку, яка здатна функціонувати безперервно або періодично. Таке обладнання, як вантажопідйомні крани, ліфти та ін, має головне призначення — це переміщення різних вантажів несучим пристроєм, переміщається з високоміцної вертикальної напрямної або по рейкових коліях.

Підйомне обладнання сьогодні представлена кількома різновидами. Найпоширенішими і найбільш часто застосовуються практично у всіх промислових сферах є вантажні підйомники. У них пристрій переміщення вантажу прикріплюється до сталевого канату, огибающему лебідки, намотані на барабан, або канатоведучий шків. Вантажопідіймальні крани працюють переважно на електричних приводах, а також на гідравлічних.
Консольні крани

У будівельній галузі найбільшою популярністю і затребуваністю користуються консольні підйомники, що стало можливим завдяки простоті їх конструкції і низької вартості. Вони виготовляються у вигляді щоглових стійок без огорож, щодо яких консольним способом розміщуються майданчики.

Безпечна експлуатація вантажопідіймальних кранів багато в чому залежить від правильно обраного виду. Варто зауважити, що обладнання консольного типу підрозділяється на:

  • Колонний кран. Являє собою стаціонарну колону, по якій відбувається підйом вантажів, широко застосовується на машинобудівному виробництві.
  • Настінно-консольний кран. Відрізняється від першого варіанта тим, що складається з настінного ферми, по якій пересувається візок. Спосіб установки - стаціонарний. Основна перевага – можливість працювати в невеликих приміщеннях. Як правило, даний вид крана встановлюється для того, щоб знизити навантаження на мостові підйомники.

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації
Кран мостовий електричний шахтний

Існують також шахтні крани, що мають, на відміну від консольних, спеціальний пристрій для огорожі людей, в якому уздовж напрямної переміщуються вантажопідйомні кабіни або площадки. В основному така техніка використовується в гірничодобувній промисловості. Вантажопідіймальні крани мостові призначені для спуску/підйому великогабаритних предметів. Завдяки певним способом доставки вантажів даний вид обладнання дозволяє значно скоротити витрати, особливо в порівнянні з похилим стовбуром і автосъездом. Дотримання правил безпеки при роботі з такими кранами дозволяє звести ризик до мінімуму. Головна перевага даного виду обладнання – швидка і відносно безпечне транспортування важких вантажів.

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Вантажопідіймальні крани портальні

Дане обладнання пересувається по спеціальним шляхами, кількість яких може варіюватися від 1 до 3. Ширина колін – 6 м, 10.5 м, 15.3 м. Довжина стріли може доходити до 100 метрів. Такий вид кранів широко застосовується в суднобудівній галузі, при цьому як у морських, так і в річкових портах. Також дане устаткування використовують у плавучих доках і на судноремонтних заводах. Їх досить вузька спеціалізація, використовується тільки для роботи на відкритих майданчиках.


Портальні крани поділяються на підвиди:

  • монтажний (КПМ) – вантажопідйомність до 300 т;
  • перевантажувальний (КПП) – розрахований на вагу від 5 до 40 т;
  • доковий (ККД) – використовується для роботи з вантажами, вага яких не перевищує 30 т.

Конструкція обладнання являє собою портал з поворотною стрілою, який пересувається по підкранових коліях. Для підйому вантажів використовуються спеціальні гаки і грейфери.

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Експлуатація вантажопідйомних кранів

Перед тим як починати роботу на вантажопідіймальних кранах, необхідно вивчити правила безпеки. На всіх підприємствах проводять інструктаж. Деякі пункти можуть змінюватися в залежності від виду обладнання, однак загальна суть даної документації полягає в наступних пунктах:

  • робота з електрообладнанням;
  • вивчення і принцип роботи головних складових крана (візок, галерея тощо);
  • спосіб управління;
  • коефіцієнт гальмування та ін.

Вантажопідйомні крани: види та правила експлуатації

Особливості вибору

В процесі вибору вантажного підйомника для будівництва необхідно враховувати ряд важливих факторів. Це спосіб кріплення, вантажопідйомність і багато інших. Додатково використовуються також різні вантажозахватні пристрої і пристосування. Крім того, слід брати до уваги частоту підняття вантажів і розрахувати приблизну кількість включень і виключень крана. Використовуючи отримані дані, можна вибирати витяг з урахуванням ваги транспортованого вантажу. Важливо знати правила експлуатації вантажопідйомних кранів та особливості їх конструкції. Це убезпечить і істотно полегшить процес переміщення важких предметів.