Корисні поради
на всі випадки життя
» » Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми

Додано: 11.11.15

Лімфомою називають хвороба, при якій уражається лімфатична тканина. При цьому уражені лімфоцити починають посилено ділитися і провокувати збої в нормальній роботі внутрішніх органів тіла людини. Виділяють такі групи захворювання: лімфогранулематоз (або так звана хвороба Ходжкіна) та неходжкінські лімфоми (в тому числі і фолікулярна неходжкінська лімфома).

Лімфатична система. Що це таке

Частиною імунної системи нашого організму є лімфатична, головна функція якої – захист від всіляких інфекцій та інших захворювань. Являє собою вона мережа каналів, по яких рухається особлива рідина – лімфа. По ходу капілярів спостерігаються лімфатичні вузли, до яких лімфа збагачується особливими клітинами – лімфоцитами. Існує кілька їхніх підвидів. В-лімфоцити відповідають за набутий імунітет до інфекційних захворювань. Контактуючи з хвороботворним мікроорганізмом, вони усувають його дію і зберігають це в своїй пам'яті. В-лімфоцити – дуже важливі агенти при утворенні позитивного ефекту від вакцинації. Більшу частину (80 %) лімфи складають Т-лімфоцити. Вони відповідають за знищення всіляких вірусів, бактерій. NK-лімфоцити знаходяться у лімфі в невеликій кількості (до 10 %). Їх головна функція – нищення власних уражених клітин (у тому числі і при такому захворюванні, як фолікулярна лімфома).

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми
Як розвивається злоякісний процес в лімфатичній системі

Пухлинний процес починає розвиватися з клітин лімфатичної системи (В-лімфоцитів). Хвороба діагностується переважно у літніх людей, у дітей зустрічається в поодиноких випадках. Фолікулярна лімфома отримала свою назву із-за того, що в першу чергу вражається фолікул волосся. Дуже часто новоутворення спостерігаються в області шиї, під пахвами, в паху. Особливістю такої лімфоми є те, що пацієнти звертаються за допомогою дуже пізно. Уражені лімфоцити проникають в усі внутрішні органи, порушуючи їх роботу. Хоча фолікулярна лімфома iiia досить добре піддається терапії, пізні строки діагностування не дають можливості повністю позбавитися від захворювання.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми
Можливі причини захворювання

Точних причин, які сприяють розвитку онкозахворювань, фахівці назвати не можуть. Проте є ряд факторів, що підвищують можливість виникнення злоякісних утворень. Одна з них – мутації генів, хромосом. Робота в несприятливих умовах, постійний контакт з шкідливими хімічними речовинами також може стати каталізатором розвитку такого стану, як фолікулярна лімфома. Причини захворювання можуть бути і такі: вплив радіації, імунодефіцитний ослаблення організму, аутоімунні хвороби. Деякі фахівці виділяють і такі чинники, як куріння, прийом деяких лікарських препаратів, і навіть ожиріння.

Симптоматика лімфоми

Фолікулярна лімфома симптоми має досить слабкі, особливо початкові стадії. Перш за все, можна відзначити деяке збільшення лімфатичних вузлів. Однак вони залишаються безболісними. Характерно, що невелика припухлість періодично зникає, потім з'являється знову. Цей факт повинен особливо насторожити. Вузли збільшуються і всередині грудини. Зовні це може проявиться кашлем, задишкою. Можливий невеликий відтік обличчя. У ряді випадків страждає і селезінка. Фолікулярна лімфома симптоми може мати і досить загальні: зниження маси тіла, загальна втома, ослаблення організму. Однак дані ознаки – швидше виняток, ніж правило, їх спостерігають тільки у одного пацієнта з десяти. Більш важкі стадії хвороби характеризуються ураженням нервової системи, зокрема кісткового мозку. При цьому відзначають запаморочення, нудоту, можлива втрата свідомості.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми


Класифікація та стадії перебігу онкозахворювання

Існує кілька типів лімфом. Перший – фолікулярний. Зміст фолікулів при цьому становить 75 %. Якщо з налічується в межах 25-75 %, то це фолликулярно-дифузний підвид. При дифузному типі відзначають менше 25 % фолікулів. Фолікулярна лімфома (iiia) протікає в декілька стадій. На початковому етапі уражається лише одна область лімфатичних вузлів. Друга стадія характеризується залученням в патологічний процес двох і більше ділянок (але по одну сторону діафрагми). При третього ступеня зачіпаються області з обох боків діафрагми. Найбільш важка четверта стадія. Зміни відбуваються і у внутрішніх органах і системах (кістковий мозок, печінка та ін). Іноді до числового позначення стадії лімфоми додають літери: А чи Ст. Це вказує, чи має фолікулярна лімфома ознаки наступного роду: «В» - спостерігається зміна температури тіла (періодичне її підвищення), втрата ваги, пітливість в нічний час. Лімфома з приставкою «А» - дані симптоми відсутні.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми

Методика діагностики лімфоми

Насамперед, спеціаліст (онко-гематолог) проводить візуальний огляд пацієнта. Обов'язковим є гістологічне дослідження зразка. Для цього проводиться біопсія. Частинку ураженого лімфовузла видаляють і досліджують під мікроскопом. Варто відзначити три цитологічних типу хвороби, які потребують різного лікування. Перший тип характеризується наявністю до п'яти центробластов у полі зору мікроскопа, другий – до 15 одиниць. Другий цитологічний тип вимагає ударної хіміотерапії, так як є досить агресивним. Фолікулярна лімфома 3а цитологічного типу має найбільш несприятливі прогнози. У полі зору мікроскопа можна побачити великі новоутворення. Додатково пацієнту необхідно здати кров (онкомаркери, загальний аналіз), пройти ультразвукове обстеження внутрішніх органів, КТ або МРТ. Для того щоб визначити, вражена центральна нервова система, проводиться забір спинного мозку для подальшого дослідження на наявність ракових клітин.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми


Фолікулярна лімфома. Лікування

Останнім часом кількість пацієнтів з таким діагнозом значно зросла. Як правило, чим раніше вдалося помітити новоутворення, тим більше шансів у пацієнта зберегти своє здоров'я і життя. Лімфома характеризується досить млявим перебігом, тому в певних випадках лікарі вибирають вичікувальну позицію, спостерігаючи за всіма змінами в організмі людини. Обумовлено це тим, що і хіміотерапія, і оперативне втручання безслідно не проходять і мають свої негативні сторони. Ремісія фолікулярної лімфоми може тривати кілька років. Якщо ж онкозахворювання починає прогресувати, то терапія повинна проводитися негайно. Серед основних методів лікування слід виділити опромінення, хіміотерапію, медикаментозні препарати. В залежності від типу лімфоми, регіональне опромінення здатне запобігти можливі рецидиви. На першій стадії хвороби тривалі ремісії зафіксовані у більшості пацієнтів.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми

Проведення хіміотерапії

Агресивна хіміотерапія (переважно з використанням декількох препаратів) на ранніх стадіях лімфоми здатна значно зменшити ймовірність рецидивів. Тривалий час такий метод вважався основним у лікуванні онкозахворювань. Хіміотерапія, спрямована на знищення клітин пухлини під час їх розмноження. Комбіновані препарати здатні впливати на процес ділення на різних етапах, тому їх застосування більш ефективно. Проте хіміотерапія має руйнівний вплив і на інші органи (шкіру, волосся тощо). Страждає від даних препаратів і кістковий мозок. У період терапії людина стає більш сприйнятливим до інфекційних захворювань, можлива поява множинних синців, а також кровотеч. Часто лікування препаратами викликає посилене вироблення сечової кислоти, що призводить до утворення каменів у нирках. Проте всі побічні прояви зникають через кілька тижнів після закінчення курсу. Варто відзначити, що деякі препарати хіміотерапії можуть призвести до зниження кількості сперматозоїдів у чоловіків, спровокувати безпліддя у жінок.

Фолікулярна лімфома: симптоми, причини, лікування. Період ремісії та рецидив фолікулярної лімфоми

Лікування моноклональними антитілами

Фолікулярна лімфома лікується і такими новими ліками, моноклональні антитіла. Вони цілеспрямовано руйнують тільки клітини лімфоми. Особливо ефективна така методика у поєднанні з хіміотерапією. Моноклональні антитіла кілька знижують токсичність хімічних препаратів. У пацієнтів спостерігається тривала ремісія фолікулярної лімфоми. У деяких випадках можлива алергічна реакція, тому перше введення антитіл відбувається досить тривалий час. Перед початком лікування пацієнту необхідний курс протиалергічних препаратів.

Рецидиви захворювання

Дана хвороба характеризується повільним прогресуванням на ранніх стадіях, період ремісії може тривати і до 20 років. Найчастіше рецидив фолікулярної лімфоми спостерігається при 3а цитологічному типі. У цьому випадку може знадобитися трансплантація стовбурових клітин. Донором може стати як брат (сестра), так і некровний родич. Процедура проводиться пацієнтам не старше 70 років, які досить добре відповідають на хіміотерапію і мають задовільний стан здоров'я. Після трансплантації поліпшення спостерігаються приблизно у половини хворих. Виживаність пацієнтів залежить від багатьох факторів. Перш за все, має значення стадія захворювання, морфологія змін (прогноз фолікулярної лімфоми на четвертій стадії досить несприятливий). Слід зазначити, що краще справляються з хворобою молоді люди. Дуже важливо розпізнати лімфому вчасно, тому не варто відмовлятися від профілактичних оглядів у фахівців.