Корисні поради
на всі випадки життя
» » Стародавні символи народів світу та їх значення

Стародавні символи народів світу та їх значення

Додано: 11.11.15
Рубрика: Цікаве

Кожна культура старовини залишила після себе велику кількість символів. Вони виникали як спосіб зображення божеств, надприродних і звичайних явищ у житті народу. Найчастіше символи були безпосередньо пов'язані з релігією, з допомогою якої носії тієї чи іншої культури пізнавали і пояснювали навколишній їх світ. Хитромудрі зображення використовувалися в різних ритуалах. Багато з них були розгадані істориками і археологами тільки після тривалих досліджень.

Стародавні слов'яни

Вони відомі своєю любов'ю до різних зображень. Стародавні символи цього народу можна знайти на величезній території від Волги до Німеччини та Балкан. Ще до того, як він розділився на племінні союзи та групи, в побуті з'явилися загальні малюнки. Це в тому числі і символи Давньої Русі.
Велике значення в образах грало Сонце. Для нього було кілька знаків. Наприклад, це був колядник. Його носили в основному чоловіки, які хотіли таким чином придбати мудрість у бою та в побуті. Бог Коляда відповідав у слов'янському світогляді за постійне оновлення світу і перемогу світла над темрявою.

Одолень-трава використовувалася в якості оберега від злих нижчих духів. Її носили на одязі, збруї, зброї і т. д. Символи давніх слов'ян включали в себе ратиборец. Це був знак воїна, для якого найголовнішим було мужність, відвага і честь. Вважалося, що ратиборец дарує ці якості всім, хто щиро і палко любить свою батьківщину і будинок. Найчастіше його зображували з допомогою гравіювання – мистецтва, в якому слов'яни знали толк. Як і багато інші стародавні символи, ратиборец представляв собою солярний знак, трохи схожий на Сонце. У цьому ряду особливо виділяється свастика, обозначавшая вічний кругообіг Всесвіту. Носив її чоловік визнав своє підданство перед вищими силами природи.
Символи давніх слов'ян ототожнювалися з сім'єю – маленькій осередком будь-якого суспільства. Це був свадебник, що означав злиття тіла, душі, совісті і духу тих, хто вступає в подружній союз.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Символи стихій у слов'ян

Багато стародавні символи відбувалися традиції поклоніння вогню як найбільшої стихії. Таких можна навести кілька. Яроврат носився шанувальниками Бога Яро, який з допомогою сил вогню управляв погодою, а значить, завідував і урожаєм. Тому бажаючі отримати велику кількість культур використовували цей знак. Духобор теж символізував вогонь, але тільки внутрішній вогонь. Це було позначення полум'я життя. Якщо у племені захворів чоловік, його покривали пов'язками з духобором. Грозовик допомагав захистити храми і будинки від негоди, бурі, шторму та інших катаклізмів.

Символ землі у стародавніх слов'ян – це солард. Грунт також асоціювалася з культом материнства, який практикувався у деяких племен. Процвітання землі означало стабільне зростання їжі і ситне життя роду.

Рунічний алфавіт

Скандинавські руни використовувалися численними німецькими племенами. У них була розвинена міфологія зі своїми унікальними образами, пов'язаними з суворими умовами життя цього народу. Руни були не тільки символами, але ще й письмовими знаками. Їх наносили на камені, щоб передати те чи інше послання. Ними написані епічні саги оповідають про історію і міфах германців.


Однак кожен знак, якщо розглядати його окремо, теж мав своє значення. Рунічний алфавіт складається з 24 рун, розділених на три ряди по 8 у кожному. У світі знайдено близько 5 тисяч збережених написів на цьому дивовижному мовою. Найбільше таких артефактів зустрічається в Швеції.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Приклади рун

Перша руна, Феху, означала домашню худобу, а в широкому сенсі - будь-яке обличчясте майно германців. Уруз символізував собою бика або зубра. Таким чином, різниця між першим і другим знаком полягала в тому, що в одному випадку малося на увазі домашню тварину, а в другому – дике і вільний.

Турисаз позначав собою гострий шип або молот Тора – одного з головних богів германського пантеону. Його використовували для того, щоб носить людині супроводжувала удача, а також захищеність від ворожих сил. Ансуз – зображення відкритих вуст, тобто репліки або сказаної мудрості. Крім того, це знак обережності, так як скандинавські народи вважали, що розумна людина ніколи не буде необачним.

Райдо – це візок або шлях, майбутній мандрівникові. Давні символи та їх значення у германців часто мали подвійний зміст. Кеназ – знак вогню. Але це полум'я дружнє. Найчастіше такий вогонь позначав факел, який обігріє людини і дасть йому відчуття комфорту і домашнього затишку.

Наступні дві руни символізують радість. Гебо – це дар і щедрість. Його зображали на знак добрих намірів. Якщо руни використовувалися для ворожіння, то випав Гебо було великою удачею для людини, якого чекав приємний сюрприз у майбутньому. Стародавні знаки і символи і зараз часто стають матеріалом для окультних служінь неоязичников. Вуньо означає радість. Його часто використовували у зв'язці з Гебо. Якщо його писали поряд з іншого ручною, то це означало успіх або удачу в сфері, яку символізував сусідній знак. Наприклад, Вуньо і Феху були ознакою великого поповнення в домашньому поголів'я худоби.


Деякі руни були синонімами природних стихій, їх присутність можна виявити майже у всіх народів і культур. Наприклад, Лагуз - це символ води, озера або навіть інтуїції в переносному значенні.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Розвиток рунічного письма

Цікаво, що з плином часу загальні руни розпалися на кілька варіантів алфавіту для різних народів, від меж Римської імперії до крайнього приполярного півночі Норвегії. Найбільш загальним вважається так званий праскандинавский варіант, від якого пішли всі наступні. Його використовували до VIII століття нашої ери, що відповідає залізного віку на цих територіях. Найчастіше такі руни зустрічаються на стародавньому зброї, збруї і придорожніх каменях. Такі символи використовувалися в магічних і релігійних обрядах і надалі. Сакральні та меморіальні написи зустрічаються і зараз у некрополях і хащах.

У Східній Європі поширення отримали готські руни, привезені сюди зі Скандинавії. Їх можна зустріти навіть на Україні і в Румунії. Після того як деякі германці оселилися на Британських островах, у них з'явилася своя варіація цієї писемності. Пов'язано це було з ізольованістю від колишньої батьківщини і асиміляцією з «аборигенами» - англами, саксами і т. д. У них з'явилися нові руни, багато з яких стали позначати подвійні звуки в писемності (лінгвісти називають їх дифтонгами). Такі збереглися навіть у сучасній німецькій мові.

Особливою екзотикою вважаються ісландські руни. Вони з'явилися на далекому острові, який тоді вважався північно-західним краєм світу. Для них характерне використання пунктирних ліній. Ці руни були в ужитку аж до XIV століття. Що стосується скандинавських знаків, то вони зникли з появою християнства в королівствах Швеції, Норвегії і Данії. Використання рун вважалося єрессю і жорстоко каралося владою.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Стародавній Єгипет

Одним з найвідоміших символів Стародавнього Єгипту є Анх. Це хрест, який зверху увінчується кільцем. Він символізував життя і вічність. Також існують трактування хреста і кільця в якості знаків сонця, з'єднання чоловічого і жіночого почав. Анх використовувався в ритуалах поховання, так як єгиптяни вважали, що похований з Анхом в саркофазі отримає вічне загробне життя.

У побуті округлений хрест означав також добробут і щастя. Його часто носили з собою як оберіг і талісман на удачу. Анх використовувався для захисту від темної магії. Крім того, його зображення навіть знаходили на стінах річкових каналів. Єгиптяни дуже залежали від того, як розіллється Ніл, яким буде врожай. Саме тому Анх малювали всередині каналу, щоб з ним не трапилося біди, а природні стихії залишалися доброзичливими до жителям.

Цікаво, що після того, як давньоєгипетська культура пішла в небуття, Анху вдалося зберегтися. Деякий час на берегах Нілу тріумфувала антична культура, а пізніше прийшов іслам. Але ще у перші століття нашої ери тут з'явилися християни, заснували свою коптську громаду. Саме вони перейняли Анх з-за зовнішньої схожості з хрестом.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Око Гора

Ще один важливий єгипетський символ – це всевидюче око. Зображення розфарбованого очі - це відсилання до бога Гору, який є господарем неба. Спіраль, яка малювалася під оком, означала вічний рух енергії. Цей символ часто використовувався як оберіг проти неприємностей і злих духів.

У міфології Єгипту існує сюжет про битву Гора і Сета. Це поширена метафора боротьби добра і зла. Так як Гор був уособленням всього світлого, то його знак почали використовувати знахарі і жерці для того, щоб лікувати хворих і постраждалих в битвах. Також у єгиптян була розвинута математика. Око Гора і тут знайшло своє застосування – воно позначало дріб.

Скарабеї і Ісіда

Ще один популярний символ Стародавнього Єгипту – скарабей. Жуки, які жили в гної і ліпили з нього кульки, уособлювали працьовитість. Крім того, їх асоціювали з богом Сонця Ра, який, як і комахи, кожен день переміщував це джерело світла. Скарабеї були популярними талісманами, печатками і навіть медалями за заслуги перед фараоном. Фігурки жуков використовували в загробні церемоніях. Їх вкладали в саркофаг до мертвого або навіть закладали в те місце, де раніше було серце (всі органи вирізалися і розкладалися в окремі судини). Стародавні символи часто мали таке двояке застосування в побуті і на похоронах. Жителі берегів Нілу мали трепетне ставлення до смерті.

Фігурки богині Ісіди часто траплялися шукачам скарбів в скарбницях. Це був символ землі, родючості і добробуту. Ісіда – один з найбільш шанованих богів цього пантеону. Символ води в Єгипті означав життя. І не дивно, адже ця культура була заснована на берегах Нілу, за межами якого була мертва і безжальна пустеля.

Символи Стародавнього Єгипту увійшли в сучасну культуру після того, як на початку XX століття з'явилася мода на арт-деко. У 20-ті роки вся Європа і США, затамувавши подих, стежили за відкриттями археологів. Це були піраміди і приховані гробниці, найвідомішою з яких є гробниця Тутанхамона. Символи стародавніх єгиптян залишалися на стінах в якості сюжетів і ознак.

Рим

Римська імперія була побудована навколо її столиці. Протягом багатьох століть столиця була символом центру античного світу. Тому в римському пантеоні існував особливий культ цього міста. Його символом була капітолійська вовчиця.

Згідно з міфом, засновники Риму, брати Ромул і Рем, були царськими дітьми. Після того як до влади в ході перевороту прийшов їх дядько, той наказав викинути немовлят в річку. Це було зроблено, однак ті вижили, після того як їх знайшла капітолійська вовчиця, яка їх і вигодувала. Коли діти виросли, Ромул заснував Рим і став царем нової держави, яка проіснувала ще ціле тисячоліття.

Саме тому всі символи Стародавнього Риму блеклі перед вовчицею. Її бронзова скульптура стояла на столичному форумі, де приймалися найважливіші державні рішення. Зображення стало культовим, його часто використовували городяни.

У Римі давні символи та їх значення часто були пов'язані з владою. Наприклад, коли це була тільки невелика республіка, в ній велику роль грали магістратури. Це була виборна посада на один рік. У ликтора був символ влади, який виділяв його із загального ряду городян. Це фасції – жмут березових або вязових прутів, обтягнуті ременем або шнуром. В якості символу також використовувався сокиру, який означав, що носив його чоловік міг покарати винних.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Стародавня Греція

Римська міфологія багато в чому сформувалася під впливом іншої великої культури – грецької. Тому деякі позначення Еллади були актуальні і для італійців.

Наприклад, символи Стародавньої Греції включають в себе зображення палиці Асклепія – бога медицини і лікування. Згідно з легендою, він був покликаний крітським царем Міносом, який попросив його воскресити передчасно померлого сина. Асклепій йшов в палац з палицею в руці. У якийсь момент його атакувала змія, однак чоловік убив її своєю палицею. Слідом за першою приповзла друга рептилія, у якої була трава у роті. З її допомогою вона воскресила змію. Тоді Асклепій взяв це рослина з собою в палац і допоміг Міноса. З тих пір посох зі змією стала символом медицини.

Стародавні символи народів світу та їх значення

Інша варіація, існуюча в сучасності, - це чаша Гігеї зі змією. Ця дівчина була дочкою Асклепія. Символ став міжнародним знаком медицини.

Ще одне зображення палиці, поширене в Греції і перенятое Римом, – Кадуцей. Цей жезл використовувався глашатаями, які повідомляли про припинення війни між державами (наприклад, між Афінами і Спартою). Тому Кадуцей став символом миру як у греків, так і римлян. Зображення перекочувало і в середньовічну європейську геральдику.

Стародавні символи любові Греції включали в себе метелика. Це красиве комаха асоціювалося з сімейної гармонією та щастям.