Корисні поради
на всі випадки життя
» » Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості

Додано: 11.11.15
Рубрика: Цікаве

Успішне закінчення магістратури – це ще не привід зупинятися на досягнутому. Багато студентів воліють перехід на наступний щабель освітньої сходи під назвою «аспірантура». Для когось здобуття наукового ступеня здається безглуздим справою. Однак для тих, хто хоче вивчити обрану професію зі всіх сторін і повністю присвятити себе їй, аспірантура – це ковток повітря. Вона дає можливість не просто займатися наукою, але й розширювати горизонти свого майбутнього.

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості
Що таке аспірантура?

Якщо вища освіта в класичному розумінні передбачає відвідування студентами лекцій і інших видів занять, в ході яких вони отримують знання, то з аспірантурою справа йде інакше. Тут вже не вийде прогулювати пари або здавати іспити автоматом на трійку. Кінцева ціль навчання в даному випадку – отримання студентом ступеня кандидата наук, яка заробляється наполегливою працею.

Тому можна сказати, що аспірантура – це в якомусь сенсі самостійна форма навчання, так як вона має на увазі більшою мірою працю студента під керівництвом викладача. Щоб врешті-решт досягти потрібних результатів, молодий фахівець займається власним дослідженням. За його результатами він пише наукову або так звану кандидатську роботу. В процесі розробки проекту студент навчається не просто засвоювати інформацію, а ще й аналізувати її за різними критеріями.

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості

Форми аспірантури

Магістрам, які планують пов'язати своє життя з наукою, необхідно знати, що це можна зробити на різних умовах. Так, навчання в аспірантурі допускається в трьох формах:

  • Очна (денна).
  • Заочна.
  • Здобувачі.

Відразу варто виділити найбільш прийнятний варіант для майбутніх кандидатів наук. Звичайно ж, це заочна форма навчання, тому що вона дозволяє поєднувати здобуття освіти з роботою. Тим більше що в більшості випадків аспірантура – це платне освіта, тому без регулярного доходу не обійтися.
Денне навчання підійде тим студентам, які всерйоз мають намір зайнятися науковою або, можливо, навіть викладацькою діяльністю. Воно дозволить більше часу приділяти дослідної роботи та консультації у керівника проекту, тоді як аспірантура заочно помітно обмежує ці можливості. Однак якщо ви раптом вирішите влаштуватися на роботу, то доведеться переводитись на іншу форму.

Останній тип навчання для аспірантів – це здобувачі. Для того, щоб отримувати освіту таким чином, не потрібно складати вступні іспити і регулярно відвідувати внз. Студент прикріпляється до певної кафедрі з можливістю самостійного написання дисертації та здачі іспитів.

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості

Особливості навчання

Отримання ступеня кандидата наук відбувається після 3 років дослідницької роботи аспіранта, якщо він числиться на денній формі навчання. Для студентів-заочників тривалість освітнього процесу збільшується на рік.

Крім того, навчання в аспірантурі має супроводжуватися не тільки веденням дослідницької роботи, але і викладацькою діяльністю. Молодий фахівець зобов'язаний проводити регулярні лекції загальної тривалість близько 50 академічних годин на рік. Ця цифра може змінюватись в залежності від вимог внз.


Що стосується безпосереднього написання кандидатської роботи, то вона починається з вибору аспірантом актуальної теми. Потім студент береться за дослідження теорій інших вчених, проводить власний експеримент і вже на основі отриманих результатів робить унікальний висновок.

Так як аспірантура – це в першу чергу освітній процес, молодий спеціаліст обов'язково проходить атестаційний контроль своїх знань у вигляді здачі трьох кандидатських мінімумів.

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості

Кілька переваг здобуття наукового ступеня

Молодь в більшості випадків поспішає покінчити з навчанням і після закінчення магістратури почати життя у трудових буднях. Та й взагалі для багатьох просто не представляє інтересу науково-дослідна робота. Однак у вступі до аспірантури є свої незаперечні переваги:

  • Перспектива отримання престижної високооплачуваної посади.
  • Відстрочка від армії для осіб чоловічої статі. Правда, тут є свої нюанси: аспірантура заочного відділення від виконання громадянського обов'язку не вберігає, студент обов'язково повинен значитися на денній формі навчання.
  • Можливість участі в закритих наукових експериментах.
  • Право на отримання відпустки, після якого можна буде знову відновитися в позиції аспіранта.

Вступ до аспірантури

Зайнятися науковою роботою на базі обраного вузу може не кожен студент. У претендента обов'язково повинно бути раніше отримана освіта магістра або спеціаліста. Їм здаються наступні вступні до аспірантури:

  • Філософія.
  • Іноземна мова (як правило, англійською).
  • Профільний предмет з обраної спеціальності.

Крім того, претенденту необхідно написати заяву на ім'я ректора і отримати угоду наукового керівника. При наявності такої вступник може надати наукову роботу за темою, пов'язаною зі спеціальністю кафедри. Якщо ж студент планує навчатися на заочному відділенні, йому необхідно пред'явити комісії виписку з трудової книжки.

Аспірантура - це що? Навчання в аспірантурі: особливості


Вартість навчання

Звичайно, поступивши на бажаний факультет аспірантури і зайнявши бюджетне місце, можна не хвилюватися про додаткові витрати. Але іноді безкоштовне навчання стає лише мрією. Студент міг перехвилюватися на вступних екзаменах, або ж просто був дуже великий конкурс серед претендентів. Ну а деякі факультети і зовсім не надають бюджетних місць для навчання. Тоді доводиться шукати потрібну суму. В яких межах вона знаходиться?

За офіційними підрахунками, вартість навчання для аспірантів в Росії коливається від 55 до 350 тисяч рублів у рік. Розмір грошової оцінки за здобуття наукового ступеня залежить від політики вузу та регіону, в якому він знаходиться. У будь-якому випадку це чимала сума, але вона забезпечує студенту освіту, тому дані витрати явно того варті.

Як ви вже зрозуміли, аспірантура – це засіб розвитку сучасної науки. Адже сьогоднішній студент завтра може стати професором і подарувати світові відкриття, яке його потрясе.