Корисні поради
на всі випадки життя
» » Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Додано: 12.11.15
Рубрика: Цікаве

Творчість Родіона Щедріна, відомого композитора другої половини 20-го століття, - це музичні твори на російську тематику. Сюжети вітчизняних класиків літературного жанру лягли в основу його опер і балетів. На творах Н. В. Гоголя, А. П. Чехова, Л. Н. Толстого, В. О. Набокова, Н. С. Лєскова та інших великих письменників були створені хорові літургії і концерти для оркестрів.

Родіон Щедрін: коротка біографія майбутнього композитора

У Москві, в сім'ї Костянтина і Конкордії Щедріних, 16 грудня 1932 року з'явився на світ їхній первісток, якого через деякий час судилося стати гордістю російської музичної еліти, великим композитором сучасності, піаністом, народним артистом СРСР, лауреатом міжнародних премій і автором сотні музичних творів.

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість
З самого дитинства Родіон Щедрін ріс в музичному середовищі. Отець Костянтин Михайлович Щедрін був випускником Московської консерваторії, композитором і музичним критиком. Все своє довоєнне дитинство майбутній композитор проводив у місті Алексине Тульської області, де від діда, православного священика, залишився будинок на березі красивою російської річки Оки.

Воєнне дитинство композитора

У жовтні 1941 року сім'я Щедріних була змушена евакуюватися до Самари, куди разом з ними переїхали й інші працівники культури. Можливо, що обличчясте спілкування з Дмитром Шостаковичем зіграло важливу роль у майбутньому Родіона.

Вже в евакуації йому разом з батьком пощастило бути присутнім на генеральній репетиції знаменитої Сьомої симфонії Д. Шостаковича. Костянтин Михайлович і Дмитро Дмитрович працювали разом у Спілці композиторів, і нерідко саме Д. Шостакович допомагав родині Щедріних в складних побутових обставин в умовах евакуації.
Талановитий шибеник

У дитячі роки Родіон Щедрін, незважаючи на музичне середовище проживання, особливого завзяття до музики не виявляв. Як і у місцевої дітвори, коло його інтересів обмежувався лазіння по деревах, дворовими іграми, крадіжками яблук з сусідського саду. Однак у хлопчика спостерігалися виняткові музичні здібності. До десяти років Родіон Щедрін володів феноменальною музичною пам'яттю і абсолютним слухом, його здатність запам'ятовувати музику вражала гостей родини Щедріних, які часто бували у Костянтина Михайловича. Примітний один випадок з дитинства композитора.

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

У 1943 році разом з товаришем Родіон вирушає на фронт. Всіма правдами і неправдами друзі благополучно добираються до Кронштадта. Після довгих пошуків батькові Родіона вдається знайти хлопчиків і повернути їх назад в Самару. Постало питання про майбутнє підлітка. В бажання Родіона вступити в нахімовське училище або стати музикантом втрутився випадок. У той час частим гостем родини Щедріних була актриса Віра Миколаївна Пашенна. Саме вона, знаючи унікальні музичні здібності хлопчика, запропонувала за свій рахунок відправити його на навчання в Московську консерваторію. Однак життя диктувало свої правила.

Повернення з евакуації

В кінці 1944 року сім'я повертається до Москви, де Костянтину Михайловичу запропонували роботу, він стає викладачем історії та теорії музики у тільки що створеному Московському хоровому училищі. Організатором та ідейним натхненником музичного закладу стає Свєшніков Олександр Васильович, педагог, хормейстер, громадський діяч і майбутній народний артист Радянського Союзу. Прослухавши талановитого хлопця, А. В. Свєшніков пропонує йому навчання хорового мистецтва в училищі. Так, Родіон Щедрін починає свою музичну кар'єру. Надалі перші композиторські твори молодого автора були пов'язані саме з хоровим співом.


Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Музичні будні

Навчання в Московському хоровому училищі для Родіона Щедріна стала залученням до великого мистецтва. Його музичні здібності оцінювали найкращі композитори і виконавці того часу. Гостями навчального закладу були великі люди – Святослав Ріхтер, Веніамін Хаэт, Еміль Гілельс, Арам Хачатурян та Іван Козловський. Творче життя Родіона Щедріна круто змінилася після композиторського конкурсу.

У 1947 році під керівництвом авторитетного журі, очолюваного Арамом Іллічем Хачатуряном, в стінах хорового училища був проведений конкурс молодих композиторів. Учасниками конкурсу були юні таланти з усіх куточків країни, загальною чисельністю 35 чоловік. Кожен композитор виніс на суд журі та глядачів по одному авторським твором. Після палких творчих суперечок перше місце в конкурсі було віддано студенту хорового відділення – Родіона Щедріна.

Родіон Щедрін: біографія композитора

У 1950 році молода людина вступає на навчання в Московську консерваторію. Родіон Щедрін (фото можна бачити нижче) стає студентом відразу двох відділень, композиторського і фортепіанного, куди радо прийняли талановитого музиканта. Своєю головною удачею в житті Р. Щедрін вважав уроки по класу фортепіано, які проводив педагог Яків Володимирович Флієр, радянський піаніст, лауреат багатьох міжнародних конкурсів. Уроки з композиції Родіону Костянтиновичу викладав Юрій Олександрович Шапорін, російський композитор і диригент, лауреат трьох Сталінських премій. Він же й запросив Родіона Щедріна після закінчення вузу з відзнакою продовжити навчання в консерваторському аспірантурі.


Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Закінчивши навчання, композитор залишається викладати у своїй альма-матер. З-за конфлікту з керівництвом вузу з приводу відмови підписати лист на підтримку введення радянських військ у Чехословаччину Родіон Щедрін був змушений залишити роботу в консерваторії.

Сценічні твори композитора Р. Щедріна

Першою масштабною роботою музиканта став балет «Горбоконик» за однойменним твором Петра Єршова, який він створив на замовлення Великого театру. Автору було трохи більше двадцяти років. У 60-х роках Н. К. Щедрін створює ще кілька музичних творів.

У 1961 році Москва побачила оперу «Не тільки любов». Це лірична опера в трьох діях за мотивами оповідань письменника Сергія Антонова.

Третім великим твором автора став концерт для симфонічного оркестру «Пустотливі частівки», написаний Р. Щедріним в 1963 році. Подальший список авторських творів можна перераховувати дуже довго. За свою творчу кар'єру композитор написав:

  • 5 балетів і 6 опер;
  • 14 концертів для солюючих інструментів і 3 симфонії;
  • 5 концертів для хору і 15 фортепіанних творів;
  • 25 камерно-інструментальних творів;
  • 7 музичних творів для театрів і 10 до кінофільмів.

Крім того, Щедріним були написані більше сотні вокальних творів для солістів, хору і оркестру.

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Історія кохання

Як відомо, Майя Плісецька – прима-балерина Большого театру, народна артистка СРСР, лауреат міжнародних премій - дружина Родіона Щедріна. Найромантичніше і доленосна подія в житті композитора відбулося в 1958 році. А історія їх знайомства починається з будинку Лілі Брік, музи Ст. В. Маяковського, де майбутні подружжя познайомилося.

Компанія друзів зібралася з нагоди приїзду їх спільного знайомого, французького актора Жерара Філіпа. Після гучного застілля Родіону Костянтиновичу, як власнику власного автомобіля «Волга», було доручено розвезти засиділися друзів по домівках. Випадково чи ні, але останнім за маршрутом був будинок Майї Плісецької. Галантно розпрощавшись з балериною, Родіон попросив про наступному побаченні.

Друга зустріч відбулася на репетиції балету «Горбоконик», куди прима-балерина була запрошена на одну з головних партій. Остаточно стріли Амура вразили люблячі серця після літнього відпочинку в Будинку творчості композиторів у Сортавале, що на Ладозькому озері. Після цього закохана пара вирушила на автомобілі Щедріна в Сочі. З-за незарегистрированности відносин пару не поселили в готелі, і вони, анітрохи не жалкуючи, провели свій медовий місяць в машині на березі Чорного моря.

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Офіційно відносини Родіон і Майя зареєстрували 2 жовтня 1958 року. Унікальний шлюб композитора і балерини зберігся на все життя. Перервати цю історію кохання була здатна тільки смерть.

Другого травня 2015 року в Мюнхені Майї Михайлівни Плісецької не стало. Причиною смерті був широкий інфаркт міокарда. На жаль, в цьому красивому шлюбі не було дітей – така велика жертва російської балерини.

Заповіт подружжя

Сьогодні композитор постійно проживає у Мюнхені (Німеччина). Здоров'я Родіона Щедріна після смерті дружини різко похитнулося. Все частіше місцеві лікарі відвідують його будинок. Однак композитор не зневіряється і каже, що найкращий твір ще не написано.

Родіон Щедрін: біографія, фото, творчість

Згідно із заповітом Майї Михайлівни, прах Плісецької повинен бути з'єднаний з прахом Родіона Костянтиновича після його смерті і розвіяний над територією великої Росії.