Корисні поради
на всі випадки життя
» » Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Додано: 12.11.15
Рубрика: Цікаве

У російських читачів література Швеції асоціюється насамперед з дитячою прозою. Пояснюється це величезною популярністю життєрадісного "чоловіки в самому розквіті сил". Цей колоритний персонаж більше п'ятдесяти років не сходить з екранів телевізорів на території всього колишнього Радянського Союзу. Однак слід пам'ятати, що шведські письменники писали і продовжують писати книги і для дорослих. Їх внесок у світову літературу значний. Невелика кількість шведських прізвищ серед імен Нобелівських лауреатів з літератури пояснюється лише нечисленністю цієї нації.
Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Виникнення і розвиток шведської літератури

Історія літератури Швеції бере витоки з епохи вікінгів, коли писемність була представлена виключно рунічними написами. Руни не містять в собі літературної цінності — вони є скоріше історичними документами. Перші відомості про шведській літературі відносяться до початку XIV століття. Багато творів Середньовіччя були написані на латині, і тільки після низки важливих історичних подій, в результаті яких Швеція перетворилася у велику північну державу, з'явилися справжні шведські письменники і поети, які творили виключно рідною мовою. І все ж таки література цієї доби була представлена більше поезією, ніж прозою.

Під впливом представників німецького романтизму у шведській літературі на рубежі XIX і XX століть з'являються автори казкових і фантастичних творів. Знаменита письменниця цього періоду – Сельма Лагерлеф, що створювала свої твори на основі фольклорних матеріалів. Популярність їй приніс роман «Сага про Йетсе Берлинге». Але більшу частину своїх творів Лагерлеф присвятила юним читачам.
З ослабленням інтересу до романтичних сюжетів у світовій культурі отримує розвиток реалістична школа, серед представників якої є і шведські письменники 19 століття: Серпень Бланш, Фредеріка Бремер, Софія фон Кноринг, Емілія Флюгаре-Карлен. В стороні від реалізму перебували Август Стріндберг і Густав Фрединг.

Історичні події XX століття знайшли свої відображення і в шведській літературі. Найяскравіші письменники першої половини століття – Пер Лагерквіста, Харрі Мартінсон, Артур Лендквсист.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Антифашистська проза

Шведські письменники першої половини минулого століття, тяжіли до соціального реалізму. Художній стиль Лагерквіста не можна віднести до цієї літературної течії. Характерними рисами його прози є міф та іносказання. Світове визнання цей автор отримав з виходом поетичної збірки «Туга». Потім видається збори філософських роздумів «Завойована життя». До початку Другої світової війни з-під його пера виходить гуманістична проза, в якій він прагне довести необхідність боротьби зі світовим злом. Прихід до влади гітлерівців не міг не відбитися на прозі тих років. Відповіддю на розвиток нацистської ідеології в Європі стала повість Лагреквиста «Кат». У цьому творі автор проводить паралель між двома часовими відрізками в історії – Середньовіччям і 30-ми роками XX століття.


Роман «Варавва», заснований на біблійному сюжеті, миттєво привернув увагу критиків. Ця книга стала найвідомішим твором письменника. Серед літераторів вона прослила самої достовірної та потужної в духовному сенсі. Через кілька років за романом був знятий фільм. А в 1952 році Перу Лагерквисту присудили Нобелівську премію.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Перший поет космічної епохи

У розвитку літератури Швеції в повоєнний час відбулося істотне зрушення. Трагічні історичні події, відчуття нового світу і пошуки місця людини в ньому — все це породило безліч талановитих авторів по всій земній кулі. Одна з найяскравіших обличчястостей цих років – шведський письменник, лауреат Нобелівської премії Харрі Мартінсон.

Головним його твором стала «Аниара». Цей твір являє собою цикл епічних поем, присвячених странствию космічного ковчега. Міжпланетний корабель «Аниара» рятує кілька тисяч жителів Землі від атомної катастрофи. Поеми Мартінсона пронизані філософсько-символічним змістом. Лауреатом Нобелівської премії письменник став в 1974 році.

Ще один Нобелівський лауреат – Ейвінд Йонсон. Його найвідоміші твори – це «Роман про Олафе», «Прибій», «Це був Йенс». Найпрестижнішої літературної премії автор цих романів був удостоєний з формулюванням журі: «За мистецтво, яке служить свободі».

Представниками шведської інтелектуальної прози стали також Пер Улоф Энквист, Еран Тунстрем і Сара Лидман.

Сучасний шведський детектив

Безсумнівним проривом у сучасній літературі Швеції стала детективна проза. Швеція – країна невелика, і її жителям властиво нордичне спокій. Але, незважаючи на це, ціла низка талановитих авторів створили і продовжують створювати твори в кримінальному жанрі. Шведські письменники детективів – автори неповторного стилю, заснованого на класичних канонах. Але ці майстри пера також сміливо запозичують і елементи інших літературних жанрів. Серед представників кримінальної прози можна назвати таких авторів, як Май Шевалль і Пер Вале, Хеннінг Манкелль, Оці Эдвардсон, Юхан Теорін і багато інших.


У російській літературі детективного жанру надається другорядне значення. І тому його вивчення і розвитку не приділяється належної уваги. У Швеції все інакше. Тут створено інститут з вивчення детектива, випускається спеціальна література, присвячена кримінального жанру.

Такі твори, на думку шведів, знаходяться десь між «масовою літературою» і «високим жанром».

Інтерес до шведського детективу в останні роки зростає в багатьох країнах. Це пояснюється в першу чергу якістю літератури. Не дивно тому, що багато відомі шведські письменники сьогодні – це автори гостросюжетних детективних романів. Основними рисами їхніх творів є містичний колорит і соціальна спрямованість.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

«Замкнена кімната»

Май Шевалль і Пер Вале – сучасні шведські письменники, автори серії романів у стилі соціального детектива. Твори «Замкнена кімната», «Сміється поліцейський», «Негідник з Сэфле» стали важливим явищем не тільки в літературі Швеції, але і у світовій детективній прозі. У своїх романах Пер Вале і Май Шевалль – при використанні традиційної форми жанру – зуміли створити щось нове, відмінне від творів «масової культури». Читач «кмітливість» вже з перших сторінок знає ім'я злочинця. Він знаходиться нарівні з лиходієм і володіє повною інформацією, яку так завзято прагнуть отримати поліцейські в процесі всього оповідання. У цьому полягає головна відмінність шведського детективу від класичного англійського.

Стиль Пер Вале і Май Шевалль характеризується наявністю дрібних деталей і швидкою зміною дії при уповільненому розслідування, а іноді навіть повній його відсутності. Типовий персонаж детектива Вале і Шевалль меланхоличен, схильний до суїциду. Він постійно знаходиться на межі нервового зриву. Яскравий приклад – депресивний образ комісара Бека. Згодом цю традицію стали активно використовувати й інші автори.

Привиди і кримінал

Юхан Теорін також є представником авторів кримінального жанру. Але сучасні шведські письменники тим і популярні в усьому світі, що уміють об'єднувати у своїх книгах класику і самобутні риси. У романах Теорина гармонійно співіснують реальний і потойбічний світи. Привиди діють тут нарівні з живими людьми. Не дарма цього письменника називають шведським Стівеном Кінгом.

Про своїх романах автор все ж в одному з інтерв'ю сказав: «Герої моїх книг нерідко зустрічаються з мешканцями потойбічного світу, але за читачем завжди залишається право вирішувати, чи є ці привиди плодом фантазії, або вони на насправді існують».

Містичної атмосфери не позбавлене й твір Марії Ланг «Спадкоємці Альберти». Дія відбувається в маєтку літньої пані, яка гине за дивних обставин. Безліч деталей, обставин і незначних подій з перших сторінок занурюють читача в таємничий і чарівний світ. Ефект посилюється завдяки темного часу доби, в який і розгортаються основні події роману.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Хеннінг Манкелль

Шведські письменники детективів стали популярні і за межами своєї країни. Один з найбільш читаних авторів – Хеннінг Манкелль. Біографія цієї людини сповнене пригод, що дозволило йому стати багатогранною творчою обличчястістю.

У шістнадцять років він кинув школу і пішов моряком на флот. Встиг пожити у Франції і Японії, працював в одному з театрів Стокгольма. У 1993 році відбувся його дебют: вийшов у світ роман «Підривник гір». Міжнародну популярність Манкелль отримав завдяки серії поліцейських романів про Курта Валландере. За твір «Безликі вбивці» в 1991 році письменник був удостоєний премії Академії детективних письменників Швеції. Майже всі твори Манкелля екранізовані.

Карін Альвтегель

Карін Альвтеген – племінниця знаменитої Астрід Ліндгрен. Але, на відміну від своєї родички, вона пише не літературу для дітей, а гостросюжетну кримінальну прозу. Перш ніж видати свій перший твір, Карін Альвтеген працювала кілька років сценаристом. Найвідоміші романи – «Втрата», «Зрада», «Тінь».

Соціальні теми у кримінальній прозі

Книги шведських письменників наповнені остросоциальними проблемами: фашизмом, соціофобією, засиллям емігрантів, самотністю, депресією і сімейним насильством. Детектив у Швеції вже давно не є частиною масової культури. Він перетворився в гостросоціальний художній бренд.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Фахівці древнеисландской літератури вважають, що коріння шведського детективу йдуть до ісландськими сагами. Як і в спокійній благополучній Швеції, в середньовічній Ісландії нічого особливого не відбувалося. Життя в цих краях завжди була надзвичайно спокійним і розміреним. Тому такі страшні події, як вбивства, зґвалтування та пограбування, завжди викликали шалений ажіотаж. З цієї ж причини світ, зображений у шведському детективі, часом постає в очах читачів реально жахливим.

Вперше критика звернула увагу на шведський детектив з виходом трилогії Стіга Ларссона «Дівчина з татуюванням дракона». Події в житті Мікаела Блумквіста захопили свідомість шанувальників детективного жанру. Образ цього персонажа неоднозначний. У класичному детективі він цілком міг би стати видатною обличчястістю. У шведського автора це ординарний людина, яка намагається боротися з всесильної державної машиною.

Сучасні шведські письменники детективів вміло використовують містичність, сміливо долучають своїх героїв до релігії і таємничим товариствам. Їхні персонажі страждають від депресії і перебувають у боротьбі із жорстокою державною системою. Ці особливості сюжету, а також те, що сама дія відбувається в Швеції – країні для іноземного читача загадкову і незбагненну, – роблять шведський детектив неймовірно популярним у всьому світі.

Шведська література для дітей

Астрід Линдгрет і Сельма Лагерлех – творці культових персонажів радянських мультфільмів. Казки шведських письменників для російських читачів – це в першу чергу повісті про Малюка і Карлсона.

Проте мало кому відомо, що персонаж Астрі Линдгрет на своїй «батьківщині» ніколи не користувався особливою популярністю, скоріше він був негативним героєм. Сама письменниця стверджувала, що в Карлсона є багато російської. Також вона була впевнена, що її книги в Росії популярні насамперед завдяки якісному перекладу. Тим не менш, цим автором написано більше 80 книг, велика частина яких видана в ста країнах світу.

Найкращі шведські письменники для дітей і дорослих

Кращим твором Сельми Лагерлеф для дітей є казка про подорож Нільса. Ця книга була написана на початку минулого століття. Згідно з легендою, письменниця планувала створити твір, в якому в цікавій формі буде подано інформацію про історію та географії Швеції. Найкращим способом зацікавити юного читача, вважала Лагерлеф, буде створення мандрівного персонажа. Їм і став Нільсон. Але навчальної книги з твору не вийшло, а вийшла чудова казка про незвичайні мандри Нільса і його друга – гусака Мартіна. З легкої руки радянських аніматорів і ці герої шведського автора перетворилися в знаменитих мультиплікаційних персонажів. Мало хто сьогодні знає, що творцем їх була Сельма Лагерлеф – перша жінка, яка стала лауреатом Нобелівської премії з літератури.

Астрід Линдгрет і Сельма Лагрелеф – шведські дитячі письменники, які здобули популярність у Росії завдяки вітчизняним мультфільмів і спектаклів. Настирливий, але симпатичний Карлсон, можливо, прижився на ґрунті радянської завдяки особливостям характеру, які притаманні багатьом персонажам російських казок: ліні, хвастощів, безцеремонності. У Сполучених Штатах за дурний норов цього персонажа твір виключили зі шкільної програми.

Казки Марії Грипе

В останні роки російському читачеві відкрилися таємничі казки «Діти склодува», «Гнойовий жук літає в сутінках», «Діти тіней».

Марія Грипе з дитинства любила розповідати всілякі історії. В юності вона почала писати вірші, але, на її думку, в поезії не досягла успіху. І тільки коли стала матір'ю, поставилася до твору таємничих дитячих історій всерйоз. У 70-ті роки письменниця створила серію повістей про хлопчика Елвіса, який згодом став класичним персонажем дитячої літератури Швеції.

Меншою популярністю користуються за межами своєї батьківщини інші шведські письменники. Для дітей також видаються твори Свена Нурдквиста, Бірґітти Гедін, Троянди Лагекранц, Ульфа Старка. Але ці автори маловідомі в Росії, можливо, тому, що не особливо активно перекладаються на інші мови.

Література XXI століття

Однак детективним жанром і дитячою прозою література Швеції не обмежена. Сьогодні видають свої твори і шведські письменники–представники так званої соціальної прози. До них відносяться Юнас Гардель, Марі Хермансон, Вігдіс Йорт, Лінн Ульман.

Твори Марі Хермансон називають «казками для дорослих». «Таємниця ракушечьего будинку» заснована на скандинавському міфі, де людини викрадають злі тролі. Повернутися додому бранець зможе, але стати колишнім – ніколи.

Найкращі шведські письменники складають цілий перелік талановитих авторів, найпопулярнішим з яких в кінці минулого століття і початку 2000 років став Стіг Ларссон. Його знаменита трилогія переведена на сорок мов. Крім письменницької діяльності, Ларссон вніс значний внесок у журналістику, ставши автором численних статей на гостро-політичні теми. Публіцистична проза цього шведського автора має антифашистську спрямованість. У романі «Правий екстремізм» досліджується історія розвитку та поширення расизму в сучасному суспільстві.