Корисні поради
на всі випадки життя
» » Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Додано: 12.11.15
Рубрика: Цікаве

Вашій увазі пропонується біографія Карла Ліннея. Ця людина (роки життя - 1707-1778) - відомий шведський натураліст. Світову популярність вчений отримав завдяки системі тваринного і рослинного світу, створеної ним. Біографія Карла Ліннея, представлена нижче, познайомить вас з основними подіями його життя і науковими досягненнями.

Походження та дитинство майбутнього вченого

Майбутній натураліст народився в південній Швеції, в місцевості Росхульт. Біографія Карла Ліннея починається 25 травня 1707 року. Саме тоді він з'явився на світ. Батьком хлопчика був сільським пастором, який володів дерев'яним будиночком і садом, де Карл вперше познайомився зі світом рослин. Майбутній вчений збирав їх, сушив, сортував і формував гербарії. Карл отримав початкову освіту в місцевій школі. Цікаво, що вчителі вважали Ліннея малоздібних дитиною.
Навчання в університеті наукова експедиція

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

В надії на отримання сином медичної освіти батьки вирішили відправити його в університет, що знаходиться в Лунді. Через рік Лінней перебрався в Упсалу. Майбутній вчений отримав тут вища ботанічний освіта. Через деякий час біографія Карла Ліннея була відзначена важливою подією. Шведське Королівське наукове товариство вирішило відправити Карла в наукову експедицію в Лапландію. З подорожі Лінней привіз велику колекцію мінералів, тварин і рослин. 9 листопада 1732 року вчений представив Королівському суспільству звіт про побачене під час експедиції.

"Флора Лапландії" і "Система природи"

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

"Флора Лапландії" - перша праця Карла Ліннея з ботаніки, який він написав на основі цієї подорожі. Однак славу він завоював зовсім невеликою працею (всього 12 сторінок), опублікованому в Лейдені (Голландія) в 1735 році. Твір називається "Система природи".
Карл створив класифікацію органічного світу. Два латинські назви отримало кожна рослина і тварина. Перше з них служило позначенням роду, а друге - виду. Джон Рей (роки життя - 1627-1705) ввів в біологію поняття виду відносно індивідів, що відрізняються один від одного не більше, ніж розрізняються діти одних батьків. Карл Лінней визначив всі види тварин і рослин, відомих у той час.

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Важливою заслугою Ліннея є те, що в 10-му виданні його праці "Система природи", що з'явився в 1759 році, вчений застосував поняття бінарної номенклатури і ввів його вживання. Binarius в перекладі з латині означає "подвійний". Кожен біологічний вид у відповідності з цим позначається за допомогою двох латинських назв - видового і родового. Поняття "вид" Лінней визначив, користуючись як фізіологічним критерієм (наявність плодовитого потомства), так і морфологічними, про який говорив Джон Рей. Карл встановив супідрядність між наступними категоріями системи: варіація, вид, рід, ряд (порядок), клас. Вся загальноприйнята ботанічна та зоологічна номенклатура латинською бере початок саме з цієї праці.

Життя в Голландії, нові труди

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Лінней, отримавши в Голландії (Гарткали) ступінь доктора медицини, провів 2 роки в Лейдені. Саме тут у нього оформилися геніальні ідеї упорядкувати систему всі 3 царства природи. Перебуваючи в Голландії, вчений видав головні свої праці. Варто, однак, відзначити, що найважливіше місце в класифікації Ліннея зайняла в зоології "Система природи", а в ботаніці - праця "Види рослин". У 1761 році вийшло друге видання цього твору з ботаніки. В ньому було описано 7540 видів і 1260 родів рослин. При цьому різновиди виділені окремо.


6 класів тварин

Карл Лінней, внесок у біологію якого ми далі детально розглянемо, розділив всіх тварин на шість класів: комахи, черви, риби, амфібії, птахи, ссавці. До класу амфібій ставилися плазуни і земноводні, до черв'якам - всі форми безхребетних, відомі в його час (за винятком комах). Перевагою запропонованій ученим класифікації є те, що людина віднесений до загону приматів класу ссавців. Таким чином, Лінней включив його в систему тваринного світу.

24 класи рослин

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

На цьому не зупинився Карл Лінней. Внесок в біологію його торкався класифікації не тільки тварин, але і рослин. Лінней поділяв всі існуючі в природі їх види на 24 класи. Вчений визнавав наявність у них підлоги.

В основу створеної ним класифікації, що отримала назву статевої (сексуальної), він поклав характерні особливості маточок і тичинок. Вчений вважав, що органи розмноження є найбільш постійними і суттєвими частинами тіла у рослин. Лінней за особливостями пристрою маточок (жіночих органів рослини) ділив всі класи на загони.

Відзначимо, що система Карла Ліннея була штучною. Групи рослин виділялися в ній на основі одиничних ознак. Це неминуче призводило до того, що з'являлися численні помилки Карла Ліннея. Проте його система зіграла велику роль в розвитку науки, і сам підхід цього вченого цікавий.

Дві класифікації Ліннея

Вважається, що основні заслуги Карла Ліннея - створення бінарної номенклатури, а також стандартизація та удосконалення термінології в ботаніці. Замість колишніх визначень, дуже громіздких, вчений ввів чіткі і короткі назви, що містили перелік характеристик рослин в певному порядку. Карл Лінней розрізняв такі категорії системи живих організмів, супідрядні один одному: різновиди, види, роди, загони і класи. Вчений розумів, що система, створена ним, штучна, що його класифікація умовна, оскільки ознаки для неї були обрані довільно. Лінней, прагнучи до досконалості, запропонував й іншу класифікацію. Він розподілив усі рослини за порядками (вірніше буде сказати, домами), що здавався йому природними.


Читання лекцій в Упсалі, публікація наукових робіт

Лінней зробив ще кілька подорожей з науковими цілями, після чого оселився в Упсалі. У 1742 році він став викладачем ботаніки місцевого університету. Студенти з усього світу почали з'їжджатися до Карлу Ліннею для того, щоб послухати його лекції. Ботанічний сад університету відігравав особливу роль у заняттях. Лінней зібрав у ньому більше 3 тисяч рослин з усього світу. Цей сад згодом став також зоологічним. Лінней у 1751 році написав підручник "Філософія ботаніки". Крім того, він опублікував кілька великих праць і безліч статей в журналах наукових співтовариств в Лондоні, Петербурзі, Упсалі, Стокгольмі та інших містах. Заслуги Карла Ліннея не залишилися неоціненими. Вчений у 1762 році став членом паризької Академії наук.

Заслуги вченого в класифікації рослин

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Отже, Карл Лінней, внесок у науку якого ми коротко розглянули, вперше дав точний опис родів і видів 10 тисяч рослин. Сам вчений відкрив і описав близько 15 тисячі видів. Він звернув увагу на рух у них листя і квітів, хоча механіку цього процесу і не намагався пояснити Карл Лінней. Класифікація флори, створена ним, була простою, хоча і штучною. В її основу були покладені розташування і величина маточок і тичинок квітки. Прийнята Ліннеєм класифікація отримала визнання у всьому світі.

Карл Лінней і теорія еволюції

Тим не менш, цей вчений не був прихильником теорії еволюції у біології. Він стверджував згідно з легендою з Біблії, що перші пари організмів створені були на райському острові і згодом розмножилися і поширилися. Спочатку Карл Лінней вважав, що кожен вид з дня творіння не піддавався змінам. Проте пізніше він зауважив, що нові види можна отримувати в результаті схрещування. Незважаючи на це, вчений стверджував, що міркування про змінності організмів - відступ від догм релігії, тому вони гідні осуду.

В основу штучної класифікації рослин, таким чином, Лінней поклав ідею про незмінність усіх видів. Хоча він і не був еволюціоністом, статична систематика, створена ним, стала наріжним каменем у подальшому розвитку природознавства. Багато вчених, що займалися дослідженнями в області еволюції, зверталися до робіт, які написав Карл Лінней. Внесок у науку його з цієї точки зору великий. Подвійні назви тварин і рослин не просто упорядкували хаос, що спостерігався до нього в класифікації флори і фауни. Через деякий час ці назви стали важливим засобом, за допомогою якого визначалося спорідненість видів. Система природи " Карла Ліннея, таким чином, зіграла в еволюційній теорії видатну роль.

Інші класифікації та праці Ліннея

Біографія Карла Ліннея. Внесок Карла Ліннея в науку

Карл класифікував також мінерали і грунту, хвороби (симптомів), людські раси, відкрив цілющі і отруйні властивості багатьох рослин. Він є автором декількох праць, в основному з зоології та ботаніки, а також в області практичної і теоретичної медицини. Так, в період з 1749 по 1763 рік були написані три томи "Лікарських речовин", в 1763 році - "Пологи хвороб", у 1766-му - "Ключ до медицини".

Останні роки життя, доля спадщини

У 1774 році вчений тяжко захворів. Життя Карла Ліннея обірвалося в Упсалі 10 січня 1778 року. Його вдова продала колекції, рукописи бібліотеки Ліннея Сміту, англійської ботаніку. Він заснував у 1788 році Ліннеївське суспільство в Лондоні. І сьогодні вона існує і є одним з найбільших у світі наукових центрів.