Корисні поради
на всі випадки життя
» » Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Додано: 13.11.15
Рубрика: Ремонт

Для забезпечення ефективної роботи опалювальної системи дуже часто доводиться вибирати між монтажем трубопроводів великого діаметру або установкою насосного обладнання. Переваги останнього варіанту очевидні.

Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Теплові насоси для опалення – це найбільш поширений механізм в квартирах і будинках з сучасною автономною системою. Вибравши з безлічі представлених на ринку варіантів найбільш оптимальний, ви зможете збільшити тепловіддачу системи, забезпечити економію електричної енергії, а також запобігти можливі несправності і поломки. У даній статті буде розглянуто, як вибрати і як підключити насос правильно.
Пристрій і технологія

Отже, перш ніж придбати насосне обладнання, необхідно з'ясувати його пристрій. Складається воно з наступних основних елементів:

 • Компресор (працює від електромережі).
 • Конденсатор.
 • Випарник.
 • Терморегулятор.
 • Фреон.

Під тиском фреон надходить у випарник, де випаровується, забираючи у внутрішньої решітки випарника, тепло. Випарник, в свою чергу, забирає теплову енергію у водного чи ґрунтового контуру. Компресор підвищує температуру фреону випарника, стискаючи його. Стислий фреон поступає в конденсатор, де передає тепло опалювального контуру і стає рідким. Цей процес є безперервним.

Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Джерело енергії

Щоб при виборі циркуляційного насоса не помилитися, необхідно врахувати, що таке обладнання підрозділяється на три основних види. Їх відмінністю є джерела енергії: рідина, повітря і грунт.

Рідина

На сьогоднішній день особливою популярністю і ефективністю користується система з таким джерелом енергії, як вода. В якості джерела можна використовувати як систему водопостачання, так і водойма – водосховище, озеро, річка.
Повітря

У Росії найбільш поширене обладнання, яке функціонує за рахунок повітря. Даний варіант легко втілити в реальність.

Грунт

Система, яка функціонує за рахунок ґрунтової енергії, досить ефективний варіант, його краще застосовувати власникам приватних будинків. Відрізняється стабільністю, так як діапазон коливання температури ґрунту практично не схильний сильним змінам.

Тип конструкції

Щоб виконати підбір насоса для опалення, необхідно звернути увагу на такий критерій, як тип конструкції. Насоси підрозділяються на обладнання з мокрим і сухим ротором.

Сухий ротор

Пристрої з сухим ротором знаходяться в ізоляції від рідини, яку перекачують. Для них характерний високий рівень ККД порівняно з мокрим ротором. Однак установка насоса на опалення з сухим ротором має деякі складності. У зв'язку з високим рівнем шуму, що створюються при роботі сухого ротора, встановлювати насосне обладнання необхідно в окремому приміщенні. Також ці пристрої мають великі габаритні розміри.

Мокрий ротор

На відміну від попереднього варіанти обладнання з мокрим ротором значно менше. В даному випадку насос занурюється у воду, яка одночасно охолоджує і змащує двигун. До переваг слід віднести простоту в експлуатації і відсутність ускладнень при заміні окремих конструктивних елементів.


Основні характеристики

Здійснюючи підбір насоса для опалення, крім наявності гарантії виробника і різних сертифікатів, слід ознайомитися з наступними характеристиками:

 • Підключення пристрою, а саме діаметр трубопроводу, до якого планується підключити насос. У більшості випадків діаметр трубопроводу знаходиться в межах від 25 до 32 мм. відповідно з діаметром труб теплові насоси для опалення укомплектовані накидними гайками необхідного розміру. Це дозволяє максимально швидко провести їх встановлення і демонтаж.
 • Потужність. Інформація про даному пункті міститься у документації до самого насоса. Як правило, даний показник знаходиться в межах від 60 до 300 Вт. На підставі цього показника визначається температурний графік системи опалення. Для приватних будинків – до 80°C.
 • Продуктивність. Це обсяг теплоносія, що надходить у трубопровід з допомогою насоса за певну одиницю часу. Даний показник безпосередньо залежить від перерізу трубопроводів опалювальної системи і впливає на її основні показники.
 • Напір. Цей критерій вимірюється довжиною струменя, яку випускає водяний насос для опалення.
 • Тиск. Щоб зробити грамотний розрахунок, слід уточнити довжину всіх наявних трубопроводів, а потім отримані дані помножити на 100 Па. Найчастіше загальний результат виходить не більше 10000. В характеристиках насосів може бути зазначено не тиск, а висота підйому, до наприклад, 8 метрів. Таким чином, для проектованої системи, розрахованої на підігрів декількох поверхів, не варто вибирати малопотужний обладнання з висотою підйому 4 метри.
  Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Тільки після проведення цих розрахунків можна буде розглянути різні варіанти насосних агрегатів, орієнтуючись на технічні документи. Можливо, розрахунок покаже, що установка насоса на опалення не потрібно, і теплоносій за законами фізики буде сам циркулювати замкнутому колі.

Критерії вибору

Отже, з'ясувавши основні характеристики насоса опалення, необхідно перейти до вибору оптимального агрегату. В першу чергу потрібно звернути увагу на рівень продуктивності. Спосіб розрахунку максимально простий: потужність котла прирівнюється до обсягу пропускається за хвилину рідини. Наприклад, при потужності 35 кВт об'єм теплоносія буде дорівнює 35 літрів.

Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос


Далі визначається витрата теплоносія на певній ділянці циркуляції. Для цього потрібні дані про потужності опалювальних приладів, яка прирівнюється до загального витраті теплоносія.

Щоб обчислити витрату теплоносія в системі трубопроводу, необхідно мати поняття про діаметрах:Діаметр трубопроводуВитрата теплоносія15 мм57 л/хв.20 мм15 літр/хв.25 мм30 літр/хв.32 мм53 літр/хв.40 мм83 літр/хв.50 мм170 літр/хв.65 мм320 літр/хв.

При виконанні розрахунку за середню швидкість руху теплоносія в трубопроводі слід прийняти 15 м/с.

Наприклад, щоб розрахувати потужність насосного обладнання для опалювальної системи на відрізку довжиною 10 метрів, потрібно натиск з показником 06 метра. Відповідно, для нормального функціонування ділянки довжиною 100 метрів знадобиться напір в 6 метрів. І залишається тільки вибір і подальша установка насоса на опалення, технічні характеристики якого забезпечать створені умови.

Трубопроводами з невеликим перетином властиво високий гідравлічний опір, тому в такому випадку слід встановлювати потужне обладнання. Для трубопроводів великого діаметру високопродуктивним насосом можна знехтувати.

Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

Вищенаведений розрахунок умовний, застосовувати його можна лише для опалювальних систем з простою і непротяженной схемою. У всіх інших ситуаціях доцільніше звернутися за допомогою до фахівців-теплотехніків. Якщо ж ви впевнені у власних силах, то можна скористатися формулами для розрахунків, представленими в СНиП 20405-91.

Монтаж насоса в систему опалення

 • В першу чергу, як вже згадувалося вище, необхідно визначитися з вибором насосного агрегату. Для цього важливо знати, що при наявності в будинку радіаторної опалювальної системи і площі приміщень від 80 до 120 м 2 насос повинен переробляти 04 м 3 теплоносія, при площі від 120 до 160 м 2 – 05 м 3 .
 • Установка насоса на опалення повинна здійснюватися таким чином, щоб вал його двигуна розташовувався в горизонтальному положенні. Так як вертикальне розміщення може призвести до скупчення повітря. При цьому також виникає суттєва перешкода нормальному змазування підшипників насосного агрегату. Неправильна установка насоса призведе до скорочення експлуатаційного строку або зовсім виходу його з ладу.
  Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос
 • У радіаторної системи опалення насос краще встановлювати недалеко від котла, причому бажано розташовувати його на зворотному трубопроводі. Після чого до зворотного трубопроводу підключається розширювальний бачок.
 • Далі відключається котел, перекриваються всі запірні пристрої на подавальному і зворотному трубопроводі насоса. Відкручуються гайки, до яких прикручений насос. Насосний агрегат рекомендується укомплектувати рознімної різьбленням і фільтром. Важливо, щоб фільтр і насос мали ідентичні діаметри. Якщо система опалення функціонує під тиском, то слід заздалегідь придбати зворотний клапан.
 • Після того як на обвідній лінії буде виконаний монтаж насоса в систему опалення, встановлюється зворотний клапан, клемний модуль при цьому повинен розташовуватися вгорі. В процесі монтажу необхідно враховувати напрямок руху теплоносія, яке маркується на корпусі приладу у вигляді стрілок. Якщо використовується електричний насос для опалення, то слід подбати про його заземлення.
 • Перед запуском з насосного обладнання потрібно видалити все повітря, сам прилад можна буде включити через 5 хвилин після цього. Після включення необхідно повторно видалити повітря, тільки після цього він буде повністю готовий до експлуатації. Якщо насос буде незначно грітися, в цьому немає нічого страшного.
 • Вартість

  У середньому циркуляційний насос потужністю 30 Вт, з витратою теплоносія 2 м 3 /година й напором 2 м коштує 1100-1300 грн. При виборі даних пристроїв бажано віддавати перевагу вже перевіреним компаніям. Наприклад, датський насос для опалення Grundfos, німецьке обладнання Wilo або італійські агрегати від таких виробників, як DAB, Lowara, Ebara або Pedrollo. Вітчизняні виробники за великим рахунком зосереджені на випуск насосів промислового призначення.

  Установка насоса на опалення. Як вибрати і підключити насос

  На сьогоднішній день споживачі частіше вибирають насос для опалення Grundfos і Wilo, так як агрегати від цих виробників зарекомендували себе найкращим чином.

  Не варто розраховувати на те, що вийде вибрати обладнання, яке буде відповідати на всі 100 %. Так як для кожної системи опалення характерні свої нюанси та особливості функціонування, а будь-яке обладнання орієнтоване на середні параметри і показники.

  Занадто потужний насос в процесі роботи буде створювати багато шуму, а недостатньо потужний не забезпечить в системі необхідний напір. З цієї причини доцільніше придбати насос з потужністю, яка буде перевищувати необхідну не більше ніж на 7-10 %. Бажано віддати перевагу моделям з розширеним режимом роботи, що дозволить максимально ефективно використовувати обладнання.