Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Додано: 20.11.15
Рубрика: Цікаве

Релігійні обряди і ритуали – що це таке? Можливо, деякі вважають, що з подібними явищами зіштовхуються тільки ті, хто тісно пов'язаний з релігією. Проте в реальності подібні ритуали вже давно переплелися з повсякденним життям звичайних людей. Що вже говорити про віруючу людину, для якого релігійні звичаї та обряди – це невід'ємна частина буття.

І все ж, незважаючи на це, у тіні залишається безліч запитань. Наприклад, навіть значення слова «релігійний обряд» викликає ряд непорозумінь. Адже як зрозуміти, які ритуали варто відносити до них, а які ні? Або в чому різниця між православними обрядами і католицькими? І в кінцевому рахунку, як давно був проведений перший релігійний обряд? Отже, розглянемо все по порядку.
Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Значення слова "релігійний обряд"

Як завжди, починати треба з кореня проблеми, а саме з точного значення цього виразу. Отже, релігійний обряд – це певна дія, засноване на містичному уявленні людини про навколишній реальності.

Тобто головним завданням такого ритуалу є зміцнення зв'язку віруючого з його вищим початком, або Богом. При цьому абсолютно неважливо, проводиться така дія індивідуально або ж це колективне захід.

Що таке релігійний обряд?

І все ж недостатньо просто знати значення цього слова. Для повного розуміння його суті необхідно поглянути на все під особливим кутом, спираючись на наочні приклади та аргументи. Саме тому давайте розглянемо, що таке релігійний обряд в дійсності.
Для початку візьмемо за приклад хрещення пальцями, яке поширене серед всіх християн. Здавалося б, нічого містичного, звичайна маніпуляція рукою в заданому порядку, яка застосовується під час молитви. І все ж це релігійний обряд Знаєте, чому?

Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Тому що тут є два важливих моменти. По-перше, встановлений ритуал, який незмінний для всіх християн протягом багатьох століть. По-друге, він ґрунтується на вірі в те, що подібне дію здатне пролити на людину божу благодать.

Виходячи з цього, можна зробити наступний висновок: будь-звичай, який поєднує ці два моменти, є релігійним обрядом.

Перші містичні обряди

Ніхто не знає, коли саме людина почала вірити в те, що світом керує вищий розум. Адже вперше це сталося в ті часи, коли наші далекі предки ще не вміли писати. Єдиним свідченням їх розумного способу життя є малюнку і насічки на скелях. Однак навіть цієї мізерної інформації достатньо для того, щоб зрозуміти, що таке релігійний обряд у стародавніх людей.

У ті далекі часи життя людини напряму залежало від того, наскільки прихильна до нього матінка-природа. Тільки уявіть, якою величною вона була для людей, що не мають ні найменшого уявлення про закони фізики і хімії. Отже, не дивно і те, що з плином років вони почали приписувати їй наявність власної волі і розуму.

Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Тому відповісти на питання: «Що таке релігійний обряд у стародавніх людей?» буде досить просто. Практично всі їхні ритуали були спрямовані на те, щоб задобрити духів природи, щоб ті дали їм своє заступництво.


Ця віра в силу священних обрядів мала помітний вплив на всю історію людства. Адже саме завдяки древнім обрядам з'явилися перші жерці – люди, які спілкуються з потойбічними силами.

Обряди слов'ян

До приходу християнства на Русь наші предки були язичниками. Вони вірили в існування багатьох богів, що утворюють слов'янський пантеон. Так, воїни поклонялися Перуну, селяни – Ладі, а творчі люди – Велесу.

Спочатку ритуали були придумані простими людьми, щоб якось задобрити улюблене божество. Трохи пізніше жерці самі почали підбирати найбільш сприятливі обряди і наполягати на тому, що це воля вищого розуму.

Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Дійшло до того, що жодне свято чи значуща подія не обходилися без релігійного таїнства. І чим частіше і систематично вони повторювалися, тим сильніше впиналися в свідомість людей. Після багатьох років вони стали невід'ємною частиною повсякденного життя слов'ян і приймалися народом як щось само собою зрозуміле.

Наприклад, селяни завжди приносили жертву Ладі, перед тим як почати посівні роботи. Адже якщо цього не зробити, то богиня не обдарує посів своєю благодаттю, і тоді врожай буде поганим. Те ж стосувалося й інших аспектів життя слов'ян: народження дітей, весілля, війни і смерті. На кожен випадок був власний релігійний обряд, спрямований на зміцнення відносин між божеством і людиною.

А як же інші країни і континенти?

Найцікавішим є те, що подібний світогляд було притаманне практично всім націям і народам. Так, греки вірили в богів Олімпу, єгиптяни – в могутнього бога Осіріса і інших, не менш сильних створінь. А корінні жителі Африки і зовсім мали стільки різних божеств, що вважати їх немає ні найменшої можливості.

І всі вони практикували релігійні обряди. Наприклад, греки робили багаті дари своїм богам у храмах, а в дні свят влаштовували гуляння з маскарадом. Єгиптяни будували піраміди, щоб їх фараони жили там навіть після смерті. А деякі африканські племена поїдали людські серця, сподіваючись таким способом отримати силу і хоробрість поваленого ворога.


Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Релігійні обряди в сучасному світі

Незважаючи на те що зараз настав століття популяризації наукових теорій і атеїстичних поглядів, релігійні обряди нікуди не поділися. Більш того, деякі з них так сильно вкоренилися у свідомості людей, що стали звичною нормою. Давайте розглянемо найбільш популярні обряди двох гігантських релігій - християнства та ісламу.

Отже, почнемо з православного хрещення дітей. Цей релігійний обряд вважається одним з найдавніших у нашій історії. За його законами, маленьких дітей омивають святою водою, щоб очистити їх від первородного гріха. Крім цього, християни вірять, що під час хрещення Бог дарує людині ангела-хранителя.

Що таке релігійний обряд? Релігійні обряди і ритуали

Ще одним давнім релігійним обрядом, що дійшли до наших днів, є щорічне паломництво мусульман до Мекки. Вони вірять, що кожен справжній віруючий повинен хоча б раз у житті здійснити такий похід, щоб показати свою відданість Аллаху.

Відданість на межі фанатизму

Однак не всі ритуали і обряди нешкідливі. На жаль, іноді віра переростає в фанатизм, і тоді з'являються перші жертви. Зокрема, деякі релігійні обряди вимагають крові, іноді навіть людської. І віруючий фанатик готовий піднести такий дар. Адже це воля божа, а людська життя порівняно з нею – лише пил.

При цьому кривавий слід від релігійних обрядів тягнеться з глибини історії, то зникаючи, то знову з'являючись. Чого варті Хрестові походи християн або священні війни мусульман проти невірних. Не кажучи вже про те, що стародавні ацтеки приносили людей у жертву сотнями, а то й тисячами, лише заради того, щоб задовольнити містичний апетит бога Сонця.

У зв'язку з цим слід розуміти, що релігійні обряди можуть проводитися як на благо, так і навпаки. При цьому не Бог творить зло, а люди, адже саме вони в кінцевому рахунку визначають суть і порядок проведення ритуалу.