Корисні поради
на всі випадки життя
» » Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Додано: 20.11.15

Для чого необхідний спиртовий розчин йоду? Про це ми розповімо в наведеній статті. Також ви дізнаєтеся про те, як діє цей медикамент, якими властивостями він володіє, що входить до його складу і є у нього побічні реакції.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Форма, опис, склад і упаковка

Розчин йоду спиртовий, інструкція якого вкладена в картонну коробку, являє собою рідину темно-коричневого кольору. У продаж такий препарат надходить в ампулах по 1 мл, а також у флаконах з темного скла.

Розчин йоду спиртовий 5%-й містить у собі калію йодид у кількості 20 г, йод – 50 р, а також дистильовану воду і етиловий 96%-й спирт у співвідношенні 1:1 (до обсягу в 1000 мл).

Фармакологічна дія

Як діє спиртовий розчин йоду? Елементарний йод здатний надавати виражений протимікробний ефект. Для такого препарату (у невеликих кількостях) характерно місцевоподразнювальну дію, а також прижигающие властивості (у більш високих концентраціях).
Місцева дія йоду обумовлено його здатністю осаджувати білкові тканини. Кошти, які відщеплюють це елементарне речовина, сприяють менш вираженого подразнюючій дії. Що стосується йодидів калію, то вони надають местнораздражающий ефект тільки при високих концентраціях.

Особливості препарату

Принцип резорбтивної дії калію йодиду і елементарного йоду однаковий. Але найбільш виражені ефекти такі препарати впливають на роботу щитовидної залози. При нестачі цього елемента в людському організмі йодиди відновлюють порушений синтез гормонів (тиреоїдних). Якщо ж вміст цієї речовини в нормі, то вони знижують синтез тиреоїдних гормонів, а також зменшують чутливість щитовидної залози до ТТГ гіпофіза і блокують його секрецію гіпофізом.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування
Спиртовий розчин йоду може надавати прямий вплив на обмін речовин, яке проявляється посиленими процесами дисиміляції. При такому захворюванні, як атеросклероз, даний препарат викликає невелике зниження концентрації бета-ліпопротеїдів, а також холестерину в крові. Крім цього він збільшує липопротеиназную і фібринолітичну активність сироватки крові та сповільнює швидкість її згортання.

Після накопичення йоду в сифілітичних гуммах він сприяє їх пом'якшення і повного розсмоктування. Не можна не сказати і про те, що велика кількість цього елемента в туберкульозних вогнищах сприяє посиленню в них запальних процесів.

Виділення препаратів йоду екскреторними залозами безпосереднім чином пов'язано з подразненням залозистих тканин і посиленням їх секреції. Такі властивості медикаменту пояснюють його відхаркувальну дію, а також стимуляцію лактації (у невеликих дозуваннях). Хоча у великих дозах цей препарат може, навпаки, сприяти пригнічення лактації.

Фармакокінетика

Як впливає на організм людини розчин йоду спиртовий? Застосування цього засобу (нанесення на шкіру або слизові оболонки) може викликати опіки (при великих кількостях препарату та тривалому впливі).

Після нанесення препарату на слизові оболонки або шкіру близько 30 % лікарського засобу перетворюється в йодиди, а також в активний йод.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Спиртовий розчин йоду всмоктується лише частково. Абсорбована частина препарату проникає в органи і тканини, а потім селективно поглинається щитовидною залозою. Виділяється він допомогою нирок, потових, молочних залоз, а також за допомогою кишечника.


Показання до застосування препаратів йоду

З якою метою може бути використаний розчин йоду спиртовий? Застосування цього засобу показано для зовнішньої обробки інфекційно-запальних уражень шкіри (наприклад, при травмах, ранах), а також при міалгії.

Що стосується місцевого використання цього препарату, то він призначається при ранах, атрофічному риніті, хронічному тонзиліті, отиті гнійному, інфікованих опіках, трофічних та варикозних виразках, свіжих хімічних та термічних опіках 1-ї і 2-го ступеня.

Чи можна приймати всередину розчин йоду спиртовий? Інструкція повідомляє, що таке використання препарату можливе, але лише для лікування атеросклерозу і третинного сифілісу.

Протипоказання до застосування

Яким пацієнтам можна призначати розчин йоду спиртовий (2%-й, 5%-й, 1%-й)? Згідно відгуками фахівців, даний медикамент забороняється використовувати при підвищеній чутливості людини до йоду.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Що стосується перорального прийому препарату, то його не призначають при туберкульозі легень, нефрозах, нефритах, аденомі (у тому числі щитовидної залози), вугрової висипки, фурункульозі, хронічній піодермії, кропивниці та геморагічному діатезі.

Також розчин йоду спиртовий (1%-й, 5%-й, 2%-й) не слід застосовувати вагітним жінкам та в дитячому віці до п'яти років.

Інструкція по застосуванню

Як слід використовувати розчин йоду спиртовий 5%-й? При зовнішньому застосуванні ним просочують ватяну паличку або тампон, а потім недовго обробляють пошкоджені шкірні ділянки. Якщо необхідно припекти наявну ранку, то обробку йодом необхідно здійснювати більш ніж 5-10 секунд (тримати ватку до легкого пощипування шкіри).

Дозування для перорального застосування цього медикаменту повинен визначати тільки лікар. Кількість і частота прийому лікарського засобу підбираються індивідуально і залежать від показань, а також віку хворого.


Не слід забувати й те, що досить часто спиртовий розчин йоду використовують місцево. Їм лакуни промивають і супратонзиллярное простір. Для цього здійснюють 4-5 процедур з перервами в 2-3 дня.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

З метою зрошення носоглотки медикамент використовують 2-3 рази на тиждень протягом 2-3 місяців. Для закапування у вухо, а також його промивання йод застосовують протягом 3-4 тижнів.

Не можна не сказати і про те, що даний медикамент дуже популярний в хірургічній практиці. Також його використовують при опіках. У розчині вимочують марлеві серветки, а потім (у міру необхідності) накладають їх на уражену поверхню.

Побічні ефекти

Як і будь-який медикамент, розчин йоду також може викликати побічні ефекти. Їх вид і ступінь вираженості залежать від того, з якою метою був використаний препарат.

При зовнішньому застосуванні у пацієнтів може спостерігатися подразнення шкіри. При тривалій обробці шкіри на обширних поверхнях нерідко розвивається йодизм (його симптоми - слинотеча, риніт, вугровий висип, кропив'янка, сльозотеча і набряк Квінке).

При прийомі препарату внутрішньо можуть проявлятися нервозність, шкірні алергічні реакції, діарея (у осіб старше 40 років), тахікардія, підвищена пітливість і порушення сну.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Сумісність з іншими засобами

Фармацевтично розчин йоду несумісний з розчинами аміаку, ефірними маслами і білої осадової ртуттю (у останньому випадку утворюється вибухова суміш).

Також слід зазначити, що кисла або лужна середа, гній в крові і присутність жиру помітно послаблюють антисептичну активність йоду.

Даний медикамент здатний зменшувати струмогенное і гіпотиреоїдне вплив препаратів літію.

Ціна та відгуки про препарат

Тепер вам відомо, що представляє собою спиртовий розчин йоду. Рецепт лікаря при його купівлі не потрібно. Придбати цей медикамент можна за 50-60 рублів.

Що стосується відгуків, то про препарат йоду їх існує безліч. Спиртовий розчин цього елемента є практично в кожній домашній аптечці. Найчастіше люди використовують його при ранах і опіках, а також для зігріваючого ефекту. Крім цього даний медикамент нерідко застосовують для місцевої обробки запаленого горла. З цією метою розчин йоду в кількості декількох крапель розбавляють склянкою води, а потім полощуть ним лакуни.

Спиртовий розчин йоду: інструкція і застосування

Що стосується прийому всередину, то така практика зустрічається дуже рідко. Фахівці не рекомендують приймати йод перорально без консультації з лікарем.