Корисні поради
на всі випадки життя
» » Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Додано: 21.11.15

Людство знало про масажі ще з незапам'ятних часів. Наші пращури на інстинктивному рівні розминали і розтирали хворі ділянки тіла. Згодом вони з'ясували, що такі ж дії допомагають зняти втому, а ще пізніше для очищення і пом'якшення шкіри застосовувати стали саме масаж. Історія масажу відображена у багатьох манускриптах, в тому числі і в Біблії, де йдеться про процедуру розтирання і змазування тел ароматичними маслами.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

У цій статті ми спробуємо окреслити основні віхи історії розвитку масажу, починаючи з давніх часів і закінчуючи поточним століттям. Виділимо ключові хронологічні точки, які вплинули на його становлення, і з'ясуємо, що ж таке насправді масаж.
Історія "масажу" саме як слова сягає корінням і в Європу, і в Азію. Арабське вираз «мас» означає «стосуватися» і «ніжно надавлювати», французьке «массэж» – розтирати, а грецька трактування слова – "стискати руками".

Древні часи

Малюнки, виконані на кам'яній стіні, є найбільш раннім доказом існування і використання масажу. На них головними дійовими особами зображені люди, растирающие один одного. На місці розкопок були знайдені сліди цілющих трав, масел і мазей, що використовуються не тільки для загоєння ран, але і для пом'якшення шкіри.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

У далекому третьому тисячолітті до нашої ери східні цілителі використовували це мистецтво для лікування хвороб і поліпшення стану людини, про що свідчать численні китайські манускрипти, детально зобразили масаж.
Історія масажу, а саме його техніка, бере свій початок у Китаї. Цю техніку розробили стародавні китайські лікарі, виявивши приголомшливий лікувальний ефект при натисканні руками на конкретні точки тіла. Назвали вони її «амма».

Схід

Згодом така техніка послужила початком розвитку нової методики впливу на людське тіло, якою ми користуємося і по сей день – виявлення активних біологічних точок акупунктури, все це нам дав масаж.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Історія масажу отримала подальший розвиток в Японії, де вдосконалювали методику від покоління до покоління, внаслідок чого вона стала корінний частиною культури японців, поклавши початок ще однієї технічної гілці під назвою «тсубо».

Ця методика дозволяє впливати на хворі органи людини за допомогою численних біологічно активних точок. Трохи пізніше східні майстри удосконалили техніку масажу, обмежуючись лише натисканням пальців. Така техніка називається «шиацу» або, по-іншому, японська мануальна терапія. Масажисти, які досягли успіхів у освоєнні шиацу, можуть вилікувати ряд складних захворювань і підтримати організм в тонусі.

Азія

Історія масажу в Індії свідчить про те, що індуси поєднували техніку масажу з гігієнічними процедурами. Знаменитий трактат Аюрведа («Знання життя») від давньоіндійських цілителів, написаний приблизно в 1500 році до нашої ери, зазначає, що масаж під час прийняття ванн не тільки зніме втому і підтримає самопочуття, але і повністю очистить шкіру від шлаків.


Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Відомі археологи змогли знайти доказ того, що єгиптяни і перси використовували масаж та його техніку не тільки для лікувальних цілей, але і як інструмент догляду за обличчям та тілом. Виготовляючи різноманітні мазі і суміші з додаванням лікарських трав та смоли, єгиптяни натирали складом своє тіло, щоб омолодити шкіру і зцілити порізи.

Єгиптологи стверджують, що відома красуня Клеопатра дуже часто приймала ванни з молока, після яких прислуга робила їй масаж, розтираючи шкіру ароматичними оліями. На рубежі нашої ери історія масажу разом з традиціями починає проникати в європейські країни.

Стародавня Греція і Стародавній Рим

У Стародавній Греції вкрай вітався здоровий спосіб життя і навіть існував культ тіла, гігієни та чистоти, який продовжує практикуватися і донині. Греки з завидною постійністю робили гімнастичні вправи з регулярним відвідуванням спеціальних лазень, де однією з обов'язкових процедур була обробка тіла маслом і подальший масаж.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Історія виникнення масажу не оминула і знамениті Олімпійські ігри, які так любили греки. Всім спортсменам в обов'язковому порядку перед початком змагань робили масаж для підняття бойового духу і тонусу, а в кінці змагань процедуру повторювали, щоб зняти втому і залікувати отримані травми.

Тими ж принципами керувалися і гладіатори, розминаючи своє тіло масажем як до, так і після битви на арені. Гомер у своїй знаменитій поемі «Одіссея» не раз згадував про процедури масажу, коли красиві жінки розтирали тіла бійців, які повернулися з поля бою.

В п'ятому столітті до нашої ери батько медицини Гіппократ, одним із перших почав вивчати дію техніки масажу хворих на пацієнтах. Ґрунтуючись на спостереженнях і своїй практиці, він писав, що зчленування в скрутній ситуації може бути розслаблене масажем – ніжне і помірне тертя може потовщувати тканини, а сухе та часте - стягувати.


Середні століття і епоху Відродження

Історія виникнення та розвитку масажу у Середньовіччі має багато прогалин. Від початку становлення Римської імперії і до кінця XIV століття збереглися записи лише про панування церкви, ключових битвах і війнах, про різні забобони і гоніння іновірців. Що стосується освіти, фізичної культури та мистецтва, то вони були не в пошані.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Але на рубежі XV століття почалася епоха Відродження дала нове життя науці, живопису і, природно, здорового способу життя. Тоді-то і масаж знову почав застосовуватися в лікувальних і профілактичних цілях.

Французький медик Амбруаз Паре, який жив у XVI столітті, посприяв поширенню в Європі лікувального масажу. Він був придворним хірургом кількох французьких королів. Запам'ятався він історикам ще й тому, що з допомогою масажних процедур поставив на ноги королеву Марію Стюарт.

Амбруаз дав класифікацію масажу, присвоївши йому три ступені: м'який, середній і енергійний. Сьогодні ці назви виглядають трохи інакше, але суті процедури не змінюють: розслабляючий, загальний і стимулюючий. Багато медики того часу взяли на озброєння техніку масажу, перейнявши і десь доповнивши техніку Парі, що згодом дозволило включити процедуру частина медичних постулатів.

Сучасні методи

Сучасна історія розвитку масажу починається зі шведського фізіолога Генріка Лінга, що жив на рубежі XVIII-XIX століть, чиї праці стали початком заснування лікувальної гімнастики, яка відома у світі як «шведське лікування рухом».

Лінг ввів нову термінологію опису прийомів масажу: погладжування, розтирання, бавовна, постукування, вібрація і прокатування. Ці назви використовує сучасна медицина, додаючи все нові терміни та визначення.

Визнання масажу

Не менш знаменитий голландський філософ Георг Мецгер розробив свою техніку масажу, в основі якої лежать лікувальні процедури з Китаю, дозволяють відновлюватися після травм і лікувати деякі порушення функцій організму. Його теорії укупі з практичним застосуванням в області анатомії і фізіології дозволили обзавестися чималою кількістю послідовників, що поширилися по всій Європі і досягли Північної Америки.

Чим корисний масаж? Історія масажу. Історія виникнення та розвитку масажу коротко

Завдяки старанним зусиллям та діяльності Мецгера і Лінга масаж був визнаний світовим медичним співтовариством і став вважатися ефективним методом впливу для лікування багатьох захворювань. Техніку і тонкощі використання масажу в лікувальних цілях стали викладати в мед. установах для вузького кола фахівців.

Історія виникнення масажу в Росії

На давньоруській землі, крім загартовуючих процедур, застосовували і деякі види масажу. До них можна віднести: биття дерев'яними чурками, знамениті і збереглися дотепер розтирання віником. Слов'яни називали цю техніку «хвощением», і вона детально описувалася в літописах того часу.

Сучасна російська історія масажу коротко описується в працях Заблудовского П. Е. і починає широко розвиватися з 1923 року в Московському інституті фізкультури, де була створена окрема кафедра ЛФК. Потім масаж почав впроваджуватися в спортивну практику і знаходити застосування в побуті.