Корисні поради
на всі випадки життя
» » Кодування і декодування - це складно?

Кодування і декодування - це складно?

Додано: 21.11.15

Робота та розповсюдження ЕОМ вимагало ґрунтовного підходу до систем передачі даних. Але тут виникає проблема, яка полягає в тому, як перетворити звичайну і зрозумілу людині інформацію, щоб з нею змогла працювати машина? І елементами вирішення цієї задачі є кодування і декодування інформації.

Поняття «кодування»

Кодування і декодування - це складно?
Сукупність символів, які відповідають певним елементам інформації або характеристиками, називають кодом. А процес, під час якого він складається, називається кодуванням. Кодування інформації проводять для того, щоб представити дані в компактній і зручній для використання формі під час її передачі та обробки на обчислювальних пристроях. Під час кодування обробка полягає в пошуку, сортировании та впорядкування наявних даних. Результатом є вихідні коди і після декодування вони стають кінцевою метою в обміні інформацією між різними ЕОМ.
Що розуміють під декодуванням?

Кодування і декодування - це складно?
Декодування - це операція, за своєю мети зворотний кодування. Так, при ньому, за заздалегідь визначеним кодом, знаходять відповідну інформацію або об'єкт. Прикладом такої роботи може послужити приклад з телефонами. Так, коли відбувається набір номера (а по суті, передається код у вигляді електричних сигналів), він надходить на автоматизовану телефонну станцію. Там він декодується, і техніка "дізнається", що необхідно абоненту. В цілому, декодування – це досить складний процес, але якщо добре вдуматися в його суть, зрозуміти, що і як відбувається, не складе труднощів.
Як відбувається процес кодування

Кодування і декодування - це складно?
Процес кодування може бути ручним або автоматизованим. Так, при ручному кодуванні користуються заздалегідь складеними каталогами, в яких позначено, що чому відповідає. Потім знаки наносяться на перфокарту або перфоленту, їх вводять в ЕОМ, і інформація перекодовується в машинний код.

Велику популярність, не в останню чергу із-за легкості, придбав автоматичний спосіб кодування. Так, при ньому все записується з допомогою слів, загальноприйнятих позначень і цифр створений на ЕОМ документ. Отриманий файл надходить в обробку спеціальним автомату. Він кодує все таким чином, щоб вийшов максимально короткий машинний код, за яким буде зручніше шукати, сортувати, обробляти дані. Умовою здійснення автоматичного кодування є наявність словника, в якому певного коду відповідає одне слово. При такому підході немає необхідності в класифікації інформації за її змістом. Здійснюється обробка інформації в зрозумілій машин вигляді, з якої можна впевнено працювати і акцентувати процесорну потужність на необхідні дії. А працює з нею ЕОМ завдяки наявності ключового коду. Це єдиний масив інформації, що використовується для всіх розв'язуваних завдань. Пошук здійснюється на підставі однозначності відносини ознак предмета. Як правило, пошук здійснюється по бітовому адресою, але може використовуватися і порядковий реєстраційний номер без додаткової інформації.


Існує ще один спосіб кодування, коли дані сортуються за їх змістом. Іншими словами, проводиться класифікація, в якій роль відіграють виключно головні визначальні ознаки.

Як проводиться декодування

Кодування і декодування - це складно?
Декодування отриманої інформації залежить від способу кодування, його типу і особливостей, що характеризують. Так, отримати необхідну інформацію, коли покажчиком обрана інша техніка, досить проблематично. Важливим тут є ступінь захищеності і захист даних. Коли відбувається отримання електричних імпульсів, техніка перевіряє, чи може вона їх обробити. Декодування – це складний процес, оскільки під час передачі даних можуть бути втрати сигналів з супутніми наслідками. У разі одержання позитивної відповіді вона на підставі певних ознак займається декодуванням отриманої інформації згідно з наявними каталогів даних. Якщо це неможливо, то в ЕОМ передбачена процедура ігнорування, яка дозволяє відсівати більшість непотрібною або не призначеної для нього інформації. Основна тема розкрита, і можна зробити припущення, що кодування і декодування інформації вже не представляє для вас труднощів у розумінні.

Види кодів

Якщо символи відповідають певному предмету або характеристикою, такий код називають прямим. Якщо код містить інформацію про необхідному адресі, який вказує на місце розташування необхідних відомостей, це адресний. Він застосовується для пошуку великих масивів інформації. Представлений код може бути у вигляді двійкового кодування, байта, машинного слова, сторінки і блоку. Кодування і декодування – це всього лише операції з кодом. Не варто забувати про це, і тоді дати характеристику їм не складе праці.