Корисні поради
на всі випадки життя
» » Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

Додано: 22.11.15
Рубрика: Цікаве

Досить складно знайти хоч одну сім'ю на теренах колишнього Радянського Союзу, яка б не тримала в своїх шафках на кухні парочку, а то й більше, гранчаків. Цей предмет посуду є одним із символів тієї далекої епохи. В даний час більшість вже не користуються ними, але викинути не піднімається рука. Історія гранчастого стакана, хто винайшов, коли – вся ця інформація покрита таємницями і легендами. У статті спробуємо у всьому цьому розібратися.

Легенди про виникнення граненого склянки

Багато предмети і речі радянських часів мають масу легенд щодо свого походження. Не обійшло це стороною і всім відомий гранований стакан. Історія створення його оповита багатьма легендами. Ось тільки деякі з них, які ходять навколо його появи.
Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

 • У всіх на слуху ім'я монументаліста Віри Мухіної. Це той самий майстер, який спроектував скульптуру «Робітник і колгоспниця». Так ось, за однією з легенд, саме вона – та людина, хто винайшов гранований стакан. Є думка, що в цьому їй допоміг коханий чоловік, який довгими вечорами любив пропустити стаканчик-другий алкогольного напою.
 • Багато хто схиляється до версії, за якою свою руку до винаходу граненого склянки доклав радянський інженер Микола Славянов. Він був майстром гірничої справи, потім став професором геології. У колі своїх друзів і знайомих він відомий відкриттями в галузі дугового зварювання та ущільнення виливків з допомогою електрики. Саме його заслугах приписується високий рівень розвитку металургійної галузі в радянське час.Спочатку Славянов запропонував зробити склянку з металу, і варіанти містили ескізи виробів з 1020 і 30 гранями. Це вже потім Мухіна запропонувала випускати такий стакан в скляному вигляді.
 • Ще одна легенда пояснює, звідки взявся гранований стакан. Історія його створення пов'язана з часами Петра Першого. Один володимирський майстер скловаріння, Юхим Смолін, підніс у подарунок цареві такий стакан із запевненнями, що його розбити практично неможливо. Петро випив з нього вина і жбурнув на землю, вимовляючи слова: «Склянці бути». Але, на превеликий жаль, стакан розбився. Однак правитель не показав свого гніву. З тих пір з'явилася традиція бити посуд у процесі застілля.
 • Звідки виникло слово «стакан»

  Не тільки історія граненого склянки досить туманна і суперечлива, але і сама назва предмета має кілька думок з приводу свого походження.
  З історичних відомостей відомо, що у 17 столітті була посуд, яку робили з притертих маленьких дощечок, з'єднаних кільцями, вона носила назву «достакани». Багато вважають, що від цього слова і пішла назва гранчаків.

  За іншою версією, слово має тюркське походження, в цій мові були в ужитку такі слова, як «дастархан», що означає святковий стіл, і «тустиган» – чаша. З поєднання цих двох слів і виникла назва склянки, яке і стали використовувати.

  Перший радянський склянку

  Історія гранчастого стакана в Росії починається з 1943 року, коли зійшов з конвеєра скляного заводу в Гусак-Кришталевому перший представник армії склянок. Багато хто вважає, що така форма є не просто фантазією художника, а необхідністю.

  Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?


  Виявляється, ще в ті далекі часи з'явилися перші посудомийні машини, які могли виконувати свої функції тільки при зануренні в них посуду певної форми і розмірів. Ось і довелося випускати склянку з гранями, а не круглими стінками.

  Поява «іноземця» в Росії

  Згідно з історичною довідкою, в 1943 році з конвеєра скляного заводу в Гусак-Кришталевому зійшов не перший представник гранчаків, а оновлений старий. Історія граненого склянки (16 граней) стверджує, що з'явився він зовсім давно.

  Придумали цей предмет посуду не в СРСР, а ще в Росії, в 17 столітті. Доказом тому служать експонати, які зберігаються в Ермітажі.

  Підтверджують древність походження склянок і згадки в спеціальній військовій доктрині, яка була видана Павлом I в кінці 18 століття. У той час монарх намагався реформувати армію, яка була далека від повної бойової готовності, і наказав гранованим склянкою обмежувати ту добову дозу вина, яка покладалася солдатам в армії.

  Є думка, що історія граненого склянки пов'язана зовсім не з Росією. Відмінне тому підтвердження – це картина Дієго Веласкаса під назвою «Сніданок».

  Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

  На столі можна бачити також гранований стакан, тільки межі не вертикальні, а трохи дугоподібні. Якщо подивитися на час написання картини, а це було в 1617-1618 роках, то з упевненістю можна стверджувати, що гранований стакан, історія його пов'язані зовсім не з Росією, а з закордоном.

  Цей факт підтверджується тим, що той метод виготовлення склянок, який використовувався в СРСР, винайшли лише в 1820 році – метод пресування. Запущено виробництво з використанням такої технології було вже в середині 19 століття, а в Росії вона потрапила тільки в 20 столітті.

  У чому секрет високої міцності склянки?

  Радянські грановані стакани не тільки мали зручну форму і не ковзати в руці, але і були дуже міцними. Це досягалося значною товщиною стінок, а також використанням спеціальних технологій.


  Сировина для виготовлення скла для гранчаків варили при величезній температури у межах 1400-1600 градусів, потім здійснювався процес випалу і гранування за спеціальними технологіями. Був період часу, коли суміш для виготовлення для підвищення міцності додавали свинець, який зазвичай використовується при виробництві кришталевого посуду.

  Виробництво гранчаків

  На заводах стали виробляти склянки різного об'єму і мають різну кількість граней. Обсяг міг варіювати від 50 мл до 250 а граней було від 8 до 14.

  Класичним історія граненого склянки вважає виріб об'ємом 250 мл, що має 10 граней. З його допомогою можна безпомилково відміряти потрібну кількість сипучих і рідких продуктів.

  У 80-ті роки на заводах обладнання стали замінювати імпортним, що призвело до втрати звичних якостей у гранчастого стакана.

  Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

  Стакан, який до цього часу відрізнявся чудовою міцністю, витримував перепади температури та падіння зі столу, почав тріскатися з боків. У деяких відвалюється дно. Винуватцем вважається порушення технології виготовлення.

  Характеристики гранчаків

  Незважаючи на те що багато інформації щодо того, хто винайшов гранований стакан, історія і поява в Росії також суперечливі, все ж характеристики залишаються однаковими. І вони відрізняються від таких у інших подібних виробів.

  • Діаметр верхньої частини - від 72 до 73 см.
  • Діаметр дна склянки - 55 см.
  • Висота скляного виробу становить 105 сантиметрів.
  • Кількість граней найчастіше 16 або 20.
  • По верху склянки йде кромка, ширина якої - від 14 до 2.1 см.

  Усі склянки радянського часу, що випускаються на різних заводах, мали такі характеристики.

  Перевага граненого склянки перед іншими подібними виробами

  На теренах колишнього Радянського Союзу гранований стакан має широке поширення завдяки своїм перевагам перед своїми побратимами.

 • Не скочується зі столу, наприклад, на морському судні під час хитавиці і руху по хвилях.
 • Популярність у закладах громадського харчування пояснюється його високою міцністю.
 • Любителі розпиття спиртних напоїв облюбували цей предмет, так як з його допомогою було легко розділити пляшку на трьох. Якщо наливати рідину до обідка, то в одній склянці міститься якраз третя частина пів-літрової пляшки.
 • Стакан залишається цілим при падінні з пристойної висоти. Така міцність пояснюється саме наявністю граней, які надають це властивість крихкого скла.
 • Сучасне життя граненого склянки

  Якщо в радянські часи гранований стакан був неодмінним атрибутом кожної кухні, то зараз знайти такий предмет посуду не так-то просто. Все можна пояснити тим, що більшість скляних заводів зняли з виробництва цю продукцію.

  На заводі в Гусак-Кришталевому, де, як свідчить історія гранчастого стакана, був випущений перший гранований представник, виробляють інші стакани, які повністю прозорі, чого не можна сказати про гранчастій. Представників радянського часу роблять тільки під замовлення.

  Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

  Зараз для деяких гранований стакан є приводом розважити публіку і прославитися самому. У 2005 році на святкуванні дня міста в Іжевську була споруджена висока вежа майже 25 метра заввишки з гранчаків. На таку споруду пішло 2024 склянки. Ідея належала одному лікеро-горілчаному заводу.

  Цікаві відомості про гранчастій склянці

  Незалежно від того, яка історія у гранчастого стакана в Росії, його завжди використовували не тільки за прямим призначенням. Господині старої закалки знаходили йому деколи найнесподіваніші застосування.

  Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

 • Найбільш відоме використання – це вирізування з його допомогою заготовок для вареників, пельменів. Якщо потрібний більший діаметр, то брали велику склянку, а при необхідності використовували стопки. Незважаючи на те що зараз є маса пристосувань для полегшення цього процесу, багато господинь так і не перестали використовувати для цього старий і надійний склянку.
 • Гранований стакан на радянській кухні був універсальним приладом для вимірювання. В старих кулінарних виданнях вимірювали продукти для приготування не в грамах, а в склянках.
 • Зовсім незвичайне – використання гранчастого стакана в ролі осушувача. Його часто можна було бачити взимку стоять між подвійними рамами. У склянку насипали сіль, щоб вікна не промерзали. Зараз все частіше замість дерев'яних рам на наших вікнах красуються пластикові пакети, тому місця граненому стаканчику вже немає.
 • Дачники пристосувалися використовувати грановані стакани для вирощування розсади. Вони виглядають більш естетично, не залишають сміття після себе, на відміну від торф'яних стаканчиків.
 • Стакан можна використовувати для демонстрації оптичних явищ: якщо в нього налити води і помістити чайну ложку, то здається, що вона надламана.
 • Історія гранчастого стакана. Хто його винайшов і коли?

  Ось таке використання склянок практикувалося в радянські часи, хоча деякі прийоми застосування збереглися і зараз, і ніхто при цьому не замислюється, хто винайшов гранений стакан. На сучасних кухнях на полицях красується сучасний посуд, що більш виграшно виглядає в порівнянні з гранованим склянкою, але багато господинь, якщо в їх коморах є такий раритет, не поспішають від нього позбавлятися.

  Факти про склянці

  Є деякі факти, які пов'язують саме з гранованим склянкою. Ось деякі з них:

 • Вартість такого посуду залежала від кількості граней. Склянку з 10 гранями коштував 3 копійки, а з 16 гранями – 7 копійок. Від кількості граней обсяг не залежав, він завжди залишався незмінним – 250 мл
 • Поширення пияцтва в Молдавії пов'язують з гранованим склянкою. Історичні відомості дають можливість дізнатися, що до визволення від фашистів країни радянськими воїнами громадяни пили з маленьких 50 мл стаканчиків, а росіяни принесли з собою місткі (250 мл) грановані склянки.
 • Радянський гранований стакан в народі називали «маленковским». Міністр оборони Маленков видав наказ, згідно з яким військовослужбовцю видавалося 200 мл горілки. Хоч таке правило проіснувало недовго, але запам'яталося багатьом.
 • Ось тільки деякі факти, які нерозривно пов'язані з гранованим склянкою.

  Свято граненого склянки

  Ми докладно розглянули і згадали про гранований стакан (історія, скільки граней), але, виявляється, у цього предмета посуду є своє свято.

  Відзначається він щороку 11 вересня. Ця дата вибрана неспроста, саме в цей день на скляному заводі в Гусак-Кришталевому почався масовий випуск цих предметів посуду. Ця святкова дата вважається офіційною, швидше, свято народний, тому з ним пов'язані не дуже приємні традиції.

  Російська людина завжди не проти знайти привід, щоб розслабитися за чарочкою алкогольного напою, а тут, як знахідка, таке свято, просто гріх не випити. Ось чого можна очікувати від такого святкування.

  • З гранчаків належить пити тільки горілку, інші алкогольні напої ніяк не асоціюються з цією посудом.
  • Пити треба не поодинці, а обов'язково в компанії, адже саме з гранованим склянкою пов'язано вираз «зметикувати на трьох».
  • Однією з традицій цього свята є розбивання «героя» торжества об підлогу.
  • Непогано було б згадати, що з гранчаків чудово п'ється чай, кисіль, компот і вода. Всі прекрасно пам'ятають такі стакани в підставці у вагонах поїздів.

  Можна сказати, що між поняттями "гранований стакан", "історія нашої країни" можна поставити знак рівності. Ці два поняття нерозривно пов'язані між собою. Дуже хотілося б, щоб за такий винахід давали Нобелівську премію, а не робили його незмінним атрибутом всіх свят.