Корисні поради
на всі випадки життя
» » Справжні козацькі шашки (фото)

Справжні козацькі шашки (фото)

Додано: 22.11.15
Рубрика: Цікаве

Готовність захистити Вітчизну, встати на шляху ворога – ось ознака мужності. Бойова шашка є як раз тим символом козацького вольнолюбия, відданості Росії і своєї сім'ї.

Історія виникнення

Перша документальна згадка про бойовий шашці з'явилося на рубежі шістнадцятого-сімнадцятого століть. Свою назву це холодна зброя отримало від кабардино-черкеського слова «саш-хо» (довгий ніж).

Історики впевнені, що таке длинноклинковое рубяще-колюча спорядження люди винайшли набагато раніше. Археологам траплялися деталі цього виду зброї, приналежність яких відноситься до дванадцятого століття. Найпопулярнішими спочатку стали козацькі шашки черкеського типу. Пізніше донські козаки створили свій відмітний вид зброї і стали носити його постійно.
Тріумфальне поширення

Дев'ятнадцяте століття приніс зміни в положенні холодної зброї. Офіційно на озброєння в російському війську були поставлені козачі шашки. Згідно зі статутом, кожен воїн кавалерійського полку обов'язкової комплектації мав таке бойове зброю. Поліцейські і жандарми за статутного наказом також зобов'язувалися носити шашки.

Справжні козацькі шашки (фото)

Шашка козача бойова використовувалася в кавалерії до середини двадцятого століття. Але й вік двадцять перший не відмовився від шанування цього символу мужності. До сьогоднішнього дня парадна форма козаків немислима без атрибутів військової гордості.

Відмітні ознаки козацької шашки

Шабля і шашка козача дуже схожі один на одного. Відмітною ознакою шашки є дерев'яні піхви, обтягнуті шкірою, з одним або двома кільцями для ременів портупеї на опуклій стороні. Це зброя носилося на плечовій портупеї лезом назад. Шаблю ж носили на поясі, лезом уперед.
Кавказькі шашки мали двулезвийний трохи викривлений клинок з бойовим кінцем і рукоять з раздваивающейся головкою. Такий ефес вважається відмітною ознакою шашки. Російські козачі шашки відрізнялися від кавказьких піхвами і ефесом. Перші армійські зразки були більше схожі на шаблі і були викривлені трохи більше.

Різновиди зброї

1881 рік. Генерал-лейтенант А. П. Горлов проводить уніфікацію холодної зброї для всіх родів військ. Моделлю для армійського клинка став кавказький «дзига», зарекомендував себе при рубці. В результаті реформи з'явилося два види шашки: драгунская і козача. Кожен вид мав різновиди для солдатів і офіцерів. Для артилеристів пропонувалася укорочена драгунская шашка. Остаточно козачі шашки як відмітні знаки нижніх чинів козачих військ озброєння були регламентовані в 1904 році.

Справжні козацькі шашки (фото)

Відмінностей між моделями 1881 та 1904 років не так багато. Більш рання модель довшим на 6 міліметрів (відповідно 966 і 960 мм), довжина клинка на 20 мм більше (825 і 795), ширина клинка, навпаки, менше на 3 мм (32 і 35). Незмінним залишався загальна вага виробу – не більше 12 кілограма.

Традиції козацтва

Оволодіння майстерністю поводження з бойовою зброєю вимагало часу і наполегливості. Хлопчаки з ранніх років тренувалися, намагаючись повторити навички батьків і старших братів. Спочатку використовували схожі за розмірами палиці. Років з десяти їм давали дитячі моделі клинків. Отримати в руки шашки справжні козацькі підлітки могли років у шістнадцять-сімнадцять. Таку шашку купували, виготовляли на замовлення або отримували у спадок від діда.


Методи навчання майстерності ускладнювалися від тренування до тренування. Для цього використовували підручні засоби. Спочатку треба було навчитися розрубати струмінь води без розбризкування. Потім дозволялося рубати виноградну лозу, качани капусти. Навчання проводилося поступово переходячи від ураження нерухомих мішеней до рубки цілей на повному скаку.

Молодий козак у своєму житті мріяв мати три шашки. Першу – бойову – він отримував, вирушаючи на службу. Потім прагнув роздобути офіцерську шашку. І межею мрій була іменна шашка, яка була символом заслуг перед Батьківщиною і визнання їх суспільством.

Справжні козацькі шашки (фото)

Нерідкі випадки створення «заговоренних» шашок. Вони приносили успіх, перемогу в усіх життєвих негараздах. Козаки свято вірили цьому. Такі шашки передавалися з покоління в покоління. Якщо передати було нікому, то зброю ламали над труною померлого останнього представника роду.

Нагородні шашки

Нагороджувати за бойові заслуги зброєю стало традицією в Росії в XVIII столітті. Нагородна зброя поділялося на два види: холодну зброю для генералів і офіцерів і жалованное для козацтва. Прикрашали таку зброю золотом або діамантами, доповнюючи образ вигравіруваним написом. Для напису виділяли місце на ефесі. Найчастіше вираз: «За хоробрість».

Справжні козацькі шашки (фото)

Перед Першою світовою війною золоте зброю скасовували, прирівнявши його до Георгіївському ордену. Георгіївською зброєю стала називатися прикрашена козацька шашка. Фото з отриманою нагородою ставало сімейною реліквією. Крім Георгіївського зброї нагороджували Аннинскими шашками. Вони були присвячені Святої Анни, дочки Петра Першого, і вважалися нижче за рейтингом.

Символіка і значення

Незвичайну зброю – козацька шашка. Вона символізує хоробрість і силу, мужність і силу духу. Вогнепальна зброя не змогло витіснити гордість козачої вольниці.

Опинившись, здавалося б, безвихідної ситуації, козак сподівався на свою силу та кмітливість. Зустріч з ворогом лицем до лиця, давала можливість застосувати справжню бойову зброю. Одним пальцем дістати з піхов вірного друга і вирішити результат бою одним ударом. Справжній козак був упевнений, що з шашкою до нього на допомогу приходить вся сила його роду, всієї Землі руської.


Справжні козацькі шашки (фото)

Шашка вимагала від свого господаря пильної уваги і шанобливого ставлення. Догляд та чищення зброї були обов'язкові. Козакам дозволялося бути присутніми на службі в церкві разом зі своїм невід'ємним іншому. Дозволялося навіть вийняти трохи клинок з піхов, щоб зброя очищалося разом з господарем.

Як вибрати правильну шашку

У сьогоднішній Росії збільшується інтерес до історії своєї сім'ї. Відроджуються традиції. Нащадки козаків хочуть мати свою бойову шаблю. Якщо раніше її потрібно було заслужити, тепер можна купити. Треба тільки підійти до цієї справи серйозно і вибрати зброю по собі.

Справжні козацькі шашки (фото)

Шашка повинна підходити людині за розмірами і вагою. Сидіти в руці як влита. Витримати удар ворога і завдати у відповідь. Представлені зразки козацьких шашок потрібно потримати в руці, почути реакцію. Перевірити наявність взаємного тяжіння. Зброяр піджене обрану модель майбутнього господаря речі. Додатково надається можливість зістарити клинок і рукоятку. Провести гравіювання в повній відповідності з бажаним оригіналом.

Важливо розуміти: зброя не іграшка. Застосовувати його слід тільки для благих цілей.