Корисні поради
на всі випадки життя
» » Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

Додано: 24.11.15
Рубрика: Цікаве

Приємно бачити радість людини під час вручення подарунка, особливо якщо останній вибирав довго і ретельно. Але є проблема: як правило, отримавши подарунок, комплімент або допомогу, людина говорить «спасибі». Така відповідь чомусь збиває з пантелику. Справді: що можна відповісти на дякуємо? І чому підібрати відповідь так складно?

Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

У чому заковика?

Подяка – закономірна реакція людини, для якого хтось зробив щось хороше. Це знак ввічливості. Але що відповісти на слово «спасибі»? І потрібно відповідати? Найпоширеніші варіанти: «будь ласка», «не за що», «на здоров'я» і навіть жартівливі «повинен будеш» або «краще грошима».
Якщо розібратися, то жоден з них не є правильним. Наприклад, не завжди подарунки сприяють здоров'ю. Слово «будь ласка» розшифровується як «запрошуємо до столу». А якщо цінний презент, то якось і язик не повертається сказати «не за що». Якщо і зовсім заглибитися у вивчення питання, то згадаються прикмети. Одна з них, наприклад, говорить: той, хто говорить «на здоров'я», віддає співрозмовнику це здоров'я. Тоді що відповісти на «спасибі», якщо будь-який варіант буде неправильним?

Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

Про значення слова «спасибі»

Крім прийме і природної незручності, бентежить походження слова «спасибі». Адже це не що інше, як «Спаси Бог!». Не всі молоді люди знають, що фразу цілком можна прийняти за докір. Реагуючи таким словом на дар або комплімент, людина по суті відмовляється витрачати свою енергію на подяку і перекладає цю задачу на якогось бога.
Якщо «спасибі» використовує віруюча людина, то йому не завадить задуматися: а чи має право він, простий смертний, вказувати Богу, кого рятувати. Якщо дякує атеїст, то для нього вживання слова «дякую» і зовсім позбавлене сенсу.

Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

Все це можна сприймати скептично. Зрештою, «спасибі» – просте слово ввічливості, якому батьки навчили в дитинстві. Мало хто вкладає в нього прихований сенс. Проте ж психолінгвістичний програмування ніхто не відміняв. На підсвідомому рівні значення слова сприймається спочатку задуманому вигляді. Ймовірно, з цих міркувань виник відповідь «не за що» – своєрідна фраза-оберіг. Мовляв, рятувати не від кого чи від чого, адже дарував нічого поганого не зробив.

Про матеріальне

Отже, про високі матерії ми поговорили, а тепер згадаємо більш приземлені моменти. Припустимо, етикет, так само як і мова – штука мінлива. Нехай двісті років тому говорили «дякую», але життя змінилося, і сьогодні використовується «спасибі». Прикмети – взагалі справа десята.

Але подумайте ось про що: нічого не значущий відповідь на подяку позбавляє вас додаткових можливостей. Наприклад, ви усвідомлюєте, що дійсно зробили для людини щось особливе. Але все ж, розміркувавши, що відповісти на «велике спасибі», отмахиваетесь: «Да ладно тобі, не за що!»


Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

А адже на таку подяку можна відреагувати інакше, заявивши: «Не сумніваюся, що ви зробите зі мною так само». Або хоча б кинете просте «поквитаємось». У цьому випадку розклад буде зовсім іншим, оскільки ви переведете відносини на такий рівень, при якому зможете спокійно просити один в одного допомоги. Також ви нагадаєте співрозмовнику, що за надану послугу добре б відплатити коли-небудь в майбутньому.

І нехай вас не мучить совість. "Ти - мені, я - тобі" - це норма для будь-яких взаємин. Адже подібний відповідь не означає, що, зробивши подарунок або надавши допомогу, ви обов'язково зажадаєте щось натомість. Але якщо раптом ситуація складеться несприятливим для вас чином і вам доведеться просити про допомогу, то простіше буде звернутися до того, хто потенційно готовий надати вам послугу в якості подяки.

Як реагувати на подарунки і компліменти?

Щоб не виникало питання про те, що відповісти на «спасибі», потрібно усунути його причину. Зокрема, згадати, що у відповідь на комплімент або подарунок краще говорити «дякую» або «дякую», а не «спасибі».

Використовуючи таке слово, людина ділиться частиною свого блага. Адже є негласна істина: дар завжди передбачає відповідний дар. Цілком нормально, коли людина, що отримав чиєсь благо (словесне чи матеріальне), ділиться своїм (теж не важливо, в символічній або реальній формі). І при цьому не списує відповідальність на бога чи ще когось, а обличчясто бажає будь-яких «плюшок» своєму дарувальнику.

За тією ж логікою застосовується слово «здрастуй». Той, хто його вимовляє, бажає здоров'я співрозмовника, причому робить це обличчясто від себе, а не від бога.

Що відповісти на «спасибі» і як правильно дякувати

На замітку

Незважаючи на все вищезазначене, ми не радимо бути категоричними в питанні про те, що відповісти на «спасибі». Інакше може вийти так, що правильну фразу ви так і не знайдете. Адже якщо міркувати про релігію, бога, спасіння та інше, то і слово «дякую» виявиться невідповідним. Бо дарувати блага – це теж прерогатива Всевишнього, а не простої людини, чи не так?

Тепер ви знаєте, як можна міркувати при пошуку відповіді на питання, що відповісти на «спасибі». Будьте щиро ввічливі, вдячні і чуйні, і тоді слова знайдуться самі собою.