Корисні поради
на всі випадки життя
» » Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Додано: 24.11.15
Рубрика: Цікаве

Лінійні кораблі являють собою броньовані артилерійські військові кораблі, які володіють великою водотоннажністю і хорошим озброєнням. Лінкори СРСР широко використовувалися в різних битвах, так як вони легко справляються із знищенням ворога в морському бою допомогою нанесення артилерійських ударів по об'єктам, розташованим на березі.

Особливості

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Лінкори є потужними артилерійськими броньованими кораблями. На момент початку Великої Вітчизняної війни на озброєнні країни їх було дуже багато. Лінкори СРСР мали якісне озброєння у вигляді різних знарядь, які постійно модернізувалися. Найчастіше озброєння складалося з великокаліберних кулеметів, торпедних апаратів. Дані кораблі забезпечували оборону Ленінграда, Севастополя та інших приморських міст.
Клас «Севастополь»

Лінкори цього класу мали корпус моніторної форми, в якому площа надводного борту і форштевень криголамної форми були мінімізовані. При невеликій довжині корпусу водотоннажність корабля становила 23000 тонн, але на ділі досягало близько 26000 тонн. В якості палива використовувався вугілля, а якщо потрібний форсований режим роботи, то нафта. Ці лінкори ВМФ СРСР оснащувалися силовою установкою в 42000 л. с. при швидкості в 23 вузла і дальності плавання в 4000 миль.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

В якості озброєння лінійний корабель оснащувався нарізними гарматами, які розташовувалися лінійно і відрізнялися технічної скорострільністю в 18 пострілу за одну хвилину. Як противоминного озброєння використовувалися 16 знарядь 120 мм, скорострільність яких становила 7 пострілів в хвилину, причому всі знаряддя розташовувалися на середній палубі. Таке розміщення артилерії призводило до низької ефективності стрільби, що в поєднанні з низькою мореходностью самого лінкора робило їх управління складніше.
Ці лінкори СРСР були піддані модернізації ще перед Другою світовою війною, що позначилося на поліпшенні силуету кораблів: у них з'явилася баковая надбудова, яка щільно сцеплялась з корпусом, а зверху закривалася міцним настилом. Зміни торкнулися носовій частині, енергетичних установок і поліпшення побутових умов для команди.

«Паризька комуна»

Цей лінкор проходив модернізацію самим останнім. У ході вдосконалення його водотоннажність стало більше, потужність двигуна стала вищою і склала 61000 л. с., корабель розвивав максимальну швидкість в 235 вузлів. Велика увага при модернізації було приділено посиленню протиповітряного озброєння: на носі і кормі з'явилися 6 зенітних гармат 76 мм, 16 артилерійських знарядь і 14 кулеметів. Ці лінкори СРСР Другої світової війни застосовувалися при обороні Севастополя. За весь час бойових дій під час Великої Вітчизняної війни лінкор брав участь у 15 бойових походах, виконав 10 артилерійських стрільб, відбив більше 20 нальотів ворожої авіації та збив три літаки ворога.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Під час Другої світової війни корабель обороняв Севастополь і Керченську протоку. Перші бойові дії припали на 8 листопада 1941 року, і тільки за перший час боїв було знищено велику кількість танків, гармат, військових машин, що перевозили певні вантажі.


«Марат»

Ці лінкори СРСР захищали підступи до Ленінграда, ведучи 8 днів захист міста. Під час однієї з ворожих атак в корабель потрапили відразу дві бомби, які зруйнували носову частину судна і призвели до детонації снарядних погребів. В результаті цієї трагічної події загинули 326 осіб – членів екіпажу. Через півроку кораблю була повернута часткова плавучість, кормова частина, яка затонула, спливла. Німці довгий час намагалися знищити пошкоджений лінкор, який використовувався нашими військовими як форт.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Однак через деякий час лінкор був відремонтований і частково відновлений, але навіть це дозволило йому чинити опір артилерійському вогню противника: після відновлення кораблем були знищені літаки, батареї і особовий склад противника. В 1943 році цей лінкор СРСР був перейменований в "Петропавловськ", а ще через 7 років і зовсім знято з озброєння і переведений в навчальний центр.

«Жовтнева революція»

Цей лінкор спочатку базувався в Таллінні, але з початком Другої світової був перебазований в Кронштадт, як тільки до міста почали підступати німці. «Жовтнева революція» стала надійною артилерійської обороною міста, оскільки всі спроби німецької армії потопити лінкор залишилися безуспішними. За роки війни цей найбільший лінкор СРСР показав себе як надійний противник на воді.

Від "Гангута" до "Революції"

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Первісна назва лінкора було «Гангут». Саме під цією назвою судно брало участь ще в Першій світовій війні: під його прикриттям ставилися мінні загородження, на якому згодом підірвався не один німецький крейсер. Вже після присвоєння кораблю нового імені він виступав під час Другої світової війни, причому всі спроби німців впоратися з ним були провальними. Лінкори СРСР Другої світової війни взагалі відрізнялися надійністю: так, «Жовтнева революція» піддавалася численним авіаційних і артилерійських атак, і все одно встояла. Сам же лінкор за роки війни випустив близько 1500 снарядів, відбив численні авіаційні нальоти, збив 13 літаків і ще велику кількість пошкосм.


Основні походи «Гангута» («Жовтневої революції»)

Цікавий той факт, що грізні кораблі нашої армії жодного разу за час двох світових воєн – першої і другої – не зустрілися в бою саме з линкорами противника. Єдиний бій був проведений «Севастополем» ще в Громадянську війну, коли судно прикривало есмінець «Азард» і відбило напад цілих семи британських есмінців.

У загальному і цілому «Гангут» побував у трьох бойових походах на Балтику, де він забезпечував мінні постановки, потім на озброєнні Червоної Армії він отримав нову назву і був включений до складу Морських сил Балтійського моря. Брав участь лінкор і в радянсько-фінській війні як вогнева підтримка сухопутним військам. Самої відповідальним завданням лінкора був захист Ленінграда.

У 1941 році, 27 вересня, судно потрапила бомба вагою в 500 кг, яка пробила палуби, розірвала вежу.

«Архангельськ»

Не всі лінкори СРСР періоду Другої світової війни спочатку були на озброєнні нашої країни. Так, лінійний корабель «Архангельськ» спочатку був у складі військово-морського флоту Великобританії, потім був переданий Радянському Союзу. Примітно, але дане судно було переобладнано в США, оснащене сучасними радіолокаційними системами для будь-яких видів озброєння. Саме тому «Архангельськ» відомий ще й як HMS Royal Sovereign.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

У міжвоєнні роки лінкор неодноразово модернізувався, причому серйозно. І зміни стосувалися в основному додаткового оснащення знаряддями. До Другої світової війни цей лінкор вже був застарілим, але, незважаючи на це, все-таки його включили у флот країни. Але його роль була не настільки доблестна, як у інших лінкорів: «Архангельськ» здебільшого стояв біля берегів Кольського затоки, де забезпечував вогневе наступ радянських військ і зривав евакуацію німців. В січні 1949 року корабель був зданий в Великобританію.

Проекти лінкорів СРСР

Лінкори СРСР, проекти яких розроблялися самими різними інженерами, завжди вважалися одними із самих надійних у всьому світі. Так, інженер Бубнов запропонував проект сверхдредноута, який привертав увагу пропрацьованністю деталей, потужністю артилерії, високою швидкістю ходу і достатнім рівнем бронювання. Проектування почалося ще в 1914 році, причому головним завданням інженерів було розмістити три четирехорудийние вежі на невеликому корпусі, якого було замало для подібного озброєння. Виходило, що корабель при такому розкладі залишався без надійної противоторпедной захисту. До основних засобів озброєння на даному кораблі виступали:

  • головний броньовий пояс, який поширювався на 2/3 довжини судна;
  • горизонтальне бронювання на чотирьох рівнях;
  • круговий бронювання веж;
  • 12 гармат у вежах і 24 знаряддя противоминного калібру, які розташовувалися в казематах.

Фахівці говорили про те, що даний лінкор – це потужна бойова одиниця, яка у порівнянні з зарубіжними аналогами була здатна розвивати швидкість ходу до 25 вузлів. Правда, бронювання було недостатньо вже на момент Першої світової війни, а модернізації кораблів не планувалося

Проект інженера Костенко

Вчинені лінкори Росії та СРСР не раз виручали радянські війська. Однією з розробок був корабель Костенко, який вважається самим пізнім. До його відмітним особливостям ставилися збалансовані характеристики озброєння, відмінна швидкість і якісне бронювання. В основі проекту лежала англо-німецький досвід Ютландского битви, тому інженер заздалегідь відмовився від граничного артилерійського оснащення суден. А акцент робився на збалансованості бронезахисту та рухливості.

Даний корабель розроблявся аж в чотирьох версіях, причому найшвидшим виявився саме перший варіант. Як і у версії Бубнова, лінійний корабель мав головний бойовий пояс, який доповнювався переборкой з двох плит. Горизонтальне бронювання торкнулося декількох палуб, яка сама по собі виступала як танкова настилання. Бронювання виконувалося в башті, рубки, по колу судна, крім того, уважно поставився інженер до противоторпедной захисту, яка раніше на лінкорах виступала у вигляді простої поздовжньої переборки.

В якості озброєння інженер пропонував використовувати знаряддя головного калібру 406 мм і знаряддя 130 мм. Перші розташовувалися в баштах, що забезпечувало хорошу дальність стрільби. Проекти цього судна, як уже говорилося, були різними, що позначалося і на кількості гармат.

Проект інженера Гаврилова

Гаврилов пропонував побудувати найпотужніші, так звані граничні лінкори СРСР. Фото показує, що такі моделі були невеликим за розмірами, зате за технічними й експлуатаційними характеристиками були більш ефективними. Відповідно до загальної концепції, лінкор представляв собою граничний корабель, технічні характеристики якого були на межі досяжного рівня. Проект враховував тільки самі потужні параметри озброєння:

  • 16 гармат головного калібру 406 мм в чотирьох вежах;
  • 24 знаряддя 152 мм противоминного калібру в казематах.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Таке озброєння цілком відповідало концепції російського кораблебудування, коли відзначалося дивовижне поєднання максимально можливого артилерійського насичення з високою швидкістю при збитку бронювання. Воно, до речі, було не найвдалішим на більшості радянських лінкорів. Зате рухова установка корабля була однією з найпотужніших, так як її дію ґрунтувалося на турбінах-трансформаторах.

Особливості оснащення

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото підтверджує їх міць), згідно проекти Гаврилова, оснащувалися найдосконалішими на той момент системами. Як і попередні інженери, він приділив увагу бронювання, причому товщина бронювання була дещо більшою. Але фахівці відзначали, що навіть при потужної артилерії, великій швидкості ходу і величезних розмірах даний лінкор був би досить уразливим при зустрічі з противником.

Підсумки

Як відзначають фахівці, Друга світова війна стала певним етапом для перевірки стану лінійних кораблів СРСР до готовності. Як виявилося, лінійний флот не був готовий до руйнівній силі і потужності атомних бомб і високоточного керованого зброї. Саме тому вже ближче до кінця війни лінійні кораблі перестали вважатися потужною бойовою силою, а розвитку палубної авіації вже не приділялося стільки уваги. Сталін наказав виключити лінкори з планів військового кораблебудування, так як вони не відповідали вимогам часу.

Лінкори СРСР періоду Другої світової війни (фото)

Як наслідок, з чинного флоту були виведені такі кораблі, як «Жовтнева революція» і «Паризька комуна», якісь моделі були виведені в резерв. Згодом Хрущов залишив на озброєнні країни буквально кілька важких артилерійських кораблів, вважаючи їх ефективними в боях. А 29 жовтня 1955 року в Північній бухті Севастополя затонув флагман чорноморської ескадри - останній лінкор СРСР "Новоросійськ". Після цієї події наша країна розпрощалась з ідеєю наявності в складі свого флоту лінійних кораблів.