Корисні поради
на всі випадки життя
» » Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Додано: 25.11.15
Рубрика: Цікаве

Іній вважається найкрасивішим явищем природи. Його іскристе пишність і філігранність візерунків чарує нас своєю досконалістю, а надихає поетів і художників на створення прекрасних творів.

Що собою являє іній?

Іній - це одне з станів води (пароподібний), яке при температурі нижче 0°С перетворюється на тонкий шар кристалічного льоду. Кожен візерунок його незвичайний і унікальний.

Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Таке явище пояснюється тим, що різне значення мінусової температури не впливає однаково на формування кристалів крижаний структури. Ось чому морозний іній завжди виглядає по-різному. Коли температура опускається трохи нижче нуля, кристали льоду мають форму призми-шестикутника. При помірному морозі (до -15° С) вони своїм виглядом нагадують прямокутні пластини. А якщо температура значно нижче позначки -15° С, то кристалічний лід постає у вигляді тупоконечних голочок.
Де і як утворюється іній?

Виникає іній на різних предметах і поверхнях, коли вони охолоджуються до від'ємної температури, більш нижчою, ніж температура повітря. Відбувається це за рахунок десублімації водяної пари - це означає, що він переходить у твердий стан, минаючи стадію рідкого. Шар інею достатньо тонкий, а процес утворення йде нерівномірно.

Вивчаючи утворення інею, вчені прийшли до висновку, що найбільше цьому сприяють ясні ночі зі слабким вітром або повною його відсутністю. Як правило, це відбувається ранньої навесні, восени або взимку, коли шар повітря біля поверхні землі містить багато водяних парів.
Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

При таких погодних умовах на різних шорстких поверхнях, що мають незначну теплопровідність, таких як відкритий грунт, трава, дерев'яні лави, стовбури дерев, дахи будинків та інші обов'язково з'являється блискучий шар. Як утворюється іній на цих поверхнях? Це відбувається за рахунок того, що водяна пара, охолоджуючись, перетворюється у дрібні кристалики льоду. Причому вітер незначної сили ще більше сприяє цьому процесу, оновлюючи маси вологого повітря.

Убір дерев іній або паморозь?

Іній на деревах являє собою чудове видовище. Вид білосніжних виблискуючих дерев і чагарників нікого не залишає байдужим. Хоча насправді їх вкриває не іній, а паморозь. Для простого обивателя ці два поняття є тотожними, але вчені їх строго розділяють. Притому що паморозь також утворюються в результаті десублімації водяної пари, цей процес відбувається тільки при температурі нижче -15° С і наявності туману. Причому покриваються нею лише довгі тонкі предмети, наприклад, дроту, а також гілки зелених насаджень.

Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Тому іній на деревах з наукової точки зору – це тільки покриті кристалами льоду їхні стовбури. А білосніжний убір гілок – паморозь. Хоча, якщо так розібратися, яка різниця, головне, що це дуже красиво!

Візерунки на шибках

Зимова казка – так ми сприймаємо холодну пору року. Які тільки прикраси не використовує зима. Іній серед них є найвишуканішим. Причому у всій своїй красі він проявляється у візерунках на шибках. Насичений водяними парами повітря охолоджується при 0°С і нижче, в результаті чого відбувається конденсації надлишку вологи на холодних шибках. Виникає іній на них так само, як і на інших поверхнях – вода зі свого пароподібного стану, минаючи рідку стадію, переходить у твердий, перетворюючись в кристалічний лід.


Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Які бувають візерунки з інею?

Ви напевно звертали увагу на примхливість і неповторність морозної «розпису». Природа малює інеєм такі візерунки, які непідвладні кисті самого маститого художника. Чому ж утворення інею на віконному склі призводить до таких шедеврів? Причина до смішного проста - нерівності, шорсткості і подряпини самого скла. Адже саме на них іній формується в першу чергу. Виникаючи, кристалики льоду як би нанизуються один на одного і формують ці мережива. Причому допомагають їм у цьому пил, що осів на вікнах, і потоки повітря.

Серед різноманіття візерунків з інею найчастіше зустрічаються два види – трихити і дендрити.

Трихити нагадують волокна різної довжини і розміру. Утворюються вони на склі, испещренном дрібними подряпинами. Спочатку іній виникає саме на них у вигляді кристалічних смужок. Чим нижче стає температура повітря, тим більше від цієї основної лінії починає відходити волокон, що беруть вигнуті форми.

Як утворюється іній? Барвисті візерунки зими

Як утворюється іній у вигляді дендритів, що представляють собою деревовидні форми? Цей процес відбувається на шибках, охолодження яких почалося при нульовій температурі і тривало по мірі її зниження. Причому вологість повітря при цьому повинна бути підвищеною. Спочатку скло покривається мокрою плівкою, яка більше накопичується в нижній його частині. «Гілочки» візерунків тут утворюються досить великі, а піднімаючись по склу, стають коротше і тонше.

Іній у побуті

Як відомо, іній можна зустріти не тільки в природі. Ті, хто мають холодильник з випарником, знайомі з ним не з чуток. Адже саме іній є причиною порушення теплообміну в самій холодильній камері, внаслідок чого агрегат потрібно періодично розморожувати. Як утворюється іній у холодильнику? Виною всьому волога, з одного боку, випаровується з продуктів, а з іншого, що потрапляє в камеру під час відкривання дверцят холодильника.

Багато дивовижних і красивих явищ створила природа. Адже погодьтеся, вийшовши на вулицю рано вранці в морозну зимову погоду, можна насолодитися мальовничими візерунками, які створені інеєм.