Корисні поради
на всі випадки життя
» » Походження і біографія Рюрика

Походження і біографія Рюрика

Додано: 26.11.15
Рубрика: Цікаве

Фігура Рюрика є однією із ключових та найзагадковіших в російській історії. Саме він поклав початок державності східних слов'ян. Достовірних фактів про це князя, відомо небагато. Дослідники досі сперечаються про те, звідки він був родом.

Походження і біографія Рюрика

Покликання варягів у Новгород

У IX столітті численні племінні союзи слов'ян і фінів перебували в залежності від варягів – германських народів, що жили на Скандинавському півострові. На короткий період їм вдалося вигнати інтервентів і припинити виплачувати данину. Однак місцеві племена тут же почали воювати між собою. Світ міг початися тільки при появі легітимної влади.
Найважливішим джерелом по епосі Рюрика є "Повість временних літ". Саме вона містить відомості про те, що союз ільменських словен, мері та кривичів запропонував йому княжити в Новгороді. Це сталося в 862 році.

Біографія Рюрика влаштовувала всіх. Цей чоловік був компромісною фігурою. Князь з-за моря не був ставлеником або прихильником якоїсь угруповання. Деякі джерела свідчать про те, що новгородці та їх сусіди розглядали різні кандидатури: від хазар до полян. Тим не менш вибір припав саме на варяга (тобто вікінга).

Походження і біографія Рюрика

Рюрик і його брати

Делегація слов'ян помандрувала за море. Рюрик також взяв з собою двох своїх братів: Синеуса (правил на Белоозері) і Трувора (відправився в Ізборськ). Коли вони померли, їх наділи знову перейшли до новгородського князя. Біографія Рюрика до його появи на Русі практично невідома і здебільшого заснована на припущеннях. Тим не менш є точні відомості про те, що у нього була своя власна дружина. Саме вона стала опорою нової влади і забезпечувала порядок в новгородській землі. В обмін на захист населення князь отримав право збирати податки.
Цікаво, що деякі джерела суперечать один одному в тому, де ж насправді правил Рюрик. Наприклад, Лаврентіївський літопис говорить про те, що його першою резиденцією була Ладога. У Новгороді князь з'явився тільки після смерті двох своїх молодших братів. Крім того, під його владою опинилися землі кривичів, головним містом яких був Полоцьк. На сході цієї держави виявилися фінські племена. Вони жили в Ростові, Муромі і сусідніх землях.

Походження і біографія Рюрика

Правління

Біографія Рюрика в якості князя Новгорода не відрізнялася яскравими подіями. Єдиним винятком можна вважати хвилювання в столиці, коли жителі, незадоволені правлінням варяга, повстали проти нього в 864 році. Їх ватажком був Вадим Хоробрий. Він і його головні соратники були вбиті Рюриком. Через неповноту та неповноти відомостей про цих заворушеннях деякі історики або вважають їх вигадкою, або пов'язують з більш пізніми подіями. Никонівський літопис, що розповідає про повстання новгородців проти влади варягів, була складена в XVI столітті і, звичайно, могла бути недостовірною. Цей епізод є яскравим прикладом того, наскільки біографія Рюрика туманна і мало вивчена.

Він помер у 879 році, залишивши єдиного сина Ігоря. Влада в Новгороді перейшла до Олега – чи родичу, або соратнику Рюрика. Новий князь був регентом при підростаюче спадкоємця. Вже через три роки Олег захопив Київ, куди переніс свою столицю. Пізніше там правил Ігор і його нащадки. Так виникло давньоруське держава, князями якого були представники династії Рюриковичів. Останній її представник - Федір помер в 1598 році, будучи московським царем.


Походження і біографія Рюрика

Походження

Князь Рюрик, коротка біографія якого викликається запеклі суперечки, не було зафіксовано у літописах та інших документах до покликання слов'янами. Дослідники часто асоціюють його з вікінгами. Найчастіше в науковій літературі згадуються данці чи шведи, до яких міг належати новгородський князь Рюрик (862-879). Біографія цього конунга туманна, що плодить численні гіпотези про його походження.

Норманнская теорія

В давньоруських джерелах в описі Рюрика використовується слово «варяг», що вказує на його скандинавське або нормандське походження. У IX столітті жителі цих регіонів хвилювали всю християнську Європу своїми нещадними набігами. Деякі з них захоплювали землі на континенті і вбудовується в загальну феодальну систему, попутно приймаючи християнство.

Багато істориків вважають, що Рюрик – це Рерік Ютландский. Це був відомий датський конунг. Він воював з Каролингами за Фризию. Можливо, він також деякий час був васалом франкського государя, так як при ньому карбувалися монети із зображенням Лотаря. В кінці 50-х років він намагався заволодіти Ютландией, але невдало. Трохи пізніше воював із західними слов'янами-вендами, що проживали на південному узбережжі Балтійського моря. Прихильники ідеї про те, що Рюрик – це Рерік, як аргумент своєї правоти приводять той факт, що в західних літописах згадки про це конунге зникають приблизно з тієї дати, коли варяг став правити в Новгороді. Ця гіпотеза залишається недоведеною і часто стає предметом суперечок. Рюрик, коротка біографія якого майже невідома, навіть не має документально підтвердженої могили.


Походження і біографія Рюрика

Слов'янська і прибалтійська теорії

Існують теорії про те, що варягами, призваними на Русь, були названі представники західнослов'янської племені вагров. Якщо це так, то князь Рюрик, біографія якого не спростовує і не доводить цю версію, можливо, був далеким одноплемінником жителів Новгорода.

Ще одне близьке припущення до цієї теорії зробив великий російський учений Михайло Ломоносов. Він вважав Рюрика вихідцем з прусів – балтського народу, що жив на територіях нинішніх Польщі і Литви. У переказах онемеченних слов'ян з тих же земель залишилися перекази про трьох братів, покликаних у далекий Новгород. Це були ободрити, представником яких міг бути князь Рюрик. Коротка біографія цієї людини не дозволяє в точності визначити його етнічну приналежність. Крім того, складно обчислити рік його народження.