Корисні поради
на всі випадки життя
» » Кухонний ніж універсальний: особливості, основні характеристики

Кухонний ніж універсальний: особливості, основні характеристики

Додано: 26.11.15
Рубрика: Дім і затишок

Правильно підібраний ніж універсальний здатний замінити на кухні різні види спеціальних інструментів, призначених для різання. Зазвичай він купується на багато років, тому економити на ньому не рекомендується.

Один за всіх

Ножі є невід'ємним атрибутом будь-якої кухні. Звичайно, без спеціальних пристосувань не обійтися, коли потрібно розрубати кістки або розрізати заморожені продукти. Але для виконання найпростіших операцій цілком можна використовувати один-єдиний ніж на всі випадки. Однаково успішно справляючись з обробленням риби, м'яса, нарізкою овочів, він здатний замінити навіть стандартну кухарську трійку.

Кухонний ніж універсальний: особливості, основні характеристики
Ніж універсальний зовсім не обов'язково повинен належати відомого бренду. Найчастіше ніж, виготовлений руками майстра, який вклав у свій виріб душу, може набагато перевершувати за своїм робочим характеристикам продукцію відомих марок. Тому навряд чи варто гнатися за модою, брендом і ціною. Головне, щоб ніж подобався і був зручний у використанні.

Види універсальних ножів

Ці інструменти для кухні відрізняються за багатьма параметрами. Вони можуть мати різну довжину та форму клинка, а керамічні леза, титанові або з нержавіючої сталі. Для виготовлення рукоятки використовують як метал, так і дерево або високоякісний пластик.

Високу оцінку споживачів отримали інструменти для кухні японського виробництва. Приміром, кожен ніж універсальний Hatamoto Color проходить додаткову криогенну обробку, що підвищує його гнучкість і однорідність структури. Комфорт при роботі з цим інструментом забезпечує гладка тильна сторона рукоятки, а внутрішня зерниста поверхня допомагає утримати інструмент навіть в мокрій або намасленной руці, що виключить травмування.
Японський ніж сантоку (виробник Gipfel) здатний і різати і рубати і кришити. Сама назва його в перекладі з японської означає «три виду використання». Винахід у вигляді виточек на робочої частини леза не дозволяє прилипати скибочкам продукту в момент нарізування. Такий інструмент відмінно справляється з обробленням м'яса, риби, грибів, овочів. Сантоку – це цілком доступні за ціною і в той же час дуже зручні сучасні універсальні ножі (фото можна побачити внизу).

Кухонний ніж універсальний: особливості, основні характеристики

На що звернути увагу при виборі

Хороший кухонний ніж має певні параметри і характеристики, на які слід звернути особливу увагу при виборі інструменту. Якість різу багато в чому залежить від матеріалу, з якого виконаний клинок. Це повинна бути високоякісна нержавіюча сталь. На її твердість і антикорозійні властивості впливають різні добавки (хром, молібден, кремній тощо). Такі параметри, як твердість і крихкість клинка, повинні бути збалансовані. Важливо, щоб лезо тривалий час не тупилось.

При виборі потрібно звернути увагу на відсутність вкраплень і розлучень на клинку (це не відноситься до дамаської сталі).

Особливу увагу слід приділити рукоятці. Виконана з дерева, вона, з одного боку, зручна, але з іншого – не зовсім практична, оскільки деревина не є дуже стійким матеріалом, і при тривалому використанні на ній можуть утворюватися тріщини, в яких буде з часом накопичуватися бруд. До того ж від частого контакту з водою погано оброблена деревина починає втрачати форму.


Більш практичні рукоятки з якісного пластика. Правда, вони не завжди виглядають досить естетично і презентабельно.

Кухонний ніж універсальний: особливості, основні характеристики

Але більш довговічний ніж, рукоятка якого виготовлена з нержавіючої сталі. Особливістю таких інструментів є більш значну вагу в порівнянні з іншими.

Вважається, що найкращий універсальний ніж повинен бути гострим, володіти невеликою вагою і тривалий час тримати заточку. Цим параметрам відповідають інструменти з лезом з цирконієвої кераміки. Єдиний їх недолік – це підвищена крихкість.

Заточення ножа

Щоб купується універсальний ніж виправдав всі очікування, пильна увага слід приділити його заточуванні. Вона може бути двостороння або одностороння. Перший варіант найбільш популярний, особливо якщо ніж призначений для використання в домашніх умовах.

Велике значення має характеристика леза. Ріжуча кромка з твердістю до 60 одиниць потребує використання для заточування алмазного точильного інструменту. Вибираючи ніж універсальний, це варто обов'язково враховувати.