Корисні поради
на всі випадки життя
» » Де знаходиться Нагірний Карабах

Де знаходиться Нагірний Карабах

Додано: 27.11.15
Рубрика: Цікаве

Ця прекрасна місцевість володіє багатьма природними і культурно-історичними пам'ятками, які досі привертають увагу деяких дослідників і туристів. Але гірський Карабах більш відомий всьому світу етнічним конфліктом, разигравшимся в 1988-му – так вже розпорядилася історія. Початком для сумного, яка забрала безліч життів події послужила заява керівництва автономії про приєднання до Вірменії. В даний час район, фактично є адміністративною частиною Азербайджану, контролюється невизнаної у світі Нагірно-Карабахської республікою.

Де знаходиться Нагірний Карабах
Нагірний Карабах: де це знаходиться?

Він займає гірський та передгірний район Малого Кавказу, однойменної географічної області. Етимологія назви походить від тюркського «кара» (що означає «чорний») і «бах» (перською – «сад»). Нерідко цим терміном – гірський Карабах – називають і саму невизнану республіку. Але географічно території збігаються лише частково.

Де знаходиться Нагірний Карабах

Стародавня історія

В глибоку давнину гірський Карабах заселявся племенами, що мали не індоєвропейські корені. Ці племена змішалися з вірменами, а сам регіон увійшов до її складу (4-2 ст. до нової ери). В цей час місцевість входила до складу Ервандидского Вірменського царства (іменувалася – провінція Арцах). Після падіння Вірменського царства вона відходить до Кавказької Албанії (залежної від Персії). Але за довгий час перебування у складі Вірменії племена арменизировались і придбали всі ознаки вірменської культури. Так, відповідно до одного історичного джерела, в 700 р. н.е. люди, що населяють тоді гірський Карабах, говорили вірменською діалекті. І мали всі ознаки приналежності до даного етносу.

Де знаходиться Нагірний Карабах
Середні століття і нова історія

У 9-11 столітті територія входить у відновлену Вірменське держава, а з 13 століття там правили вірменські князі. У 12-13 століттях Карабах – один з центрів вірменської культури і політичного життя (за свідченнями іноземних мандрівників). Аж до 16 століття, як вважають деякі історики, Арцахе зберігались інститути вірменської державності.

Османська окупація

У 20-х роках 18 століття Карабах – центр боротьби проти імперії Осман, покликаної звільнити вірмен від окупації. А починаючи з періоду правління Петра Великого і пізніше, священики ведуть таємну переписку, яка ставить за мету приєднання територій Карабаху до Російської імперії. В середині 18 століття було утворено ханство, підпорядкувала вірменський Карабах, а місцевість і народ виявляються під тюркським управлінням.

Російська імперія

А в 1805 році, під час російсько-перської війни в Карабах увійшли російські війська. Так з 1813 (підписаний мирний договір) - це офіційно російська територія. А з 1823 після повної ліквідації Ханства, Нагірний Карабах – спочатку частина Карабахської російської провінції, а потім – кількох повітів губернії.

Після 1917 року

Розпалася Російська імперія, і Азербайджанське держава тут же заперечує право вірмен управляти територією. Район знову стає площею для міжетнічних зіткнень вірмен і азербайджанців. З іноземною допомогою останні домагаються успіху, і територія переходить під владу Азербайджану. У радянські роки район вважався спірним, але в 1921-23 рр. він остаточно переходить до складу АзССР, а потім виділяється в автономну область.

Де знаходиться Нагірний Карабах


Гірський Карабах. Війна і суть конфлікту

Вірменське населення району завжди бажала відновлення (на його думку) справедливості в історичному плані. Адже Арцах, відомий регіон з багаторічною вірменської історією було вольовим рішенням радянського уряду переданий під владу азербайджанців і увійшов до складу АзССР. Нерівноправне становище деяких представників народу (а чисельність вірмен за роки СРСР в Карабасі значно скоротилася), послужило основною причиною небажання залишатися в такому положенні. Все це призвело до виникнення конфліктної ситуації: погромів в Сумгаїті, подіям в Баку, Ходжале.

Сама суть його пояснюється тим, що азербайджанські влади не хочуть визнавати Карабах споконвічно вірменськими землями, позначаючи Вірменію, як агресора і окупанта. І на початку дев'яностих спалахують спочатку стихійні, а потім вже і масштабні військові дії, що призвели до справжньої війни між Азербайджаном і Вірменією. Хиткий і відносний світ був відновлений тільки до 94-го року.

Референдум про незалежність і нинішня обстановка

У 91-му в Нагірному Карабасі був проведений загальнонародний референдум про незалежність. Республіка сформувала автономні інститути влади. ООН та інші міжнародні структури і до сьогодні не визнають суверенітет країни. Солідарність і лояльність виявляють тільки Абхазія, Південна Осетія, Придністров'я, в тій чи іншій мірі самі є невизнаними. РФ неодноразово виступала, як миротворець, у врегулюванні спору. Але конфліктуючі країни до цих пір не прийшли до консенсусу з приводу кордонів і територій. Азербайджан продовжує лякати силовим захопленням республіки, а Вірменія наполягає на самовизначення і новому референдумі. Що відбувається в Нагірному Карабасі зараз? При хиткому світі республіка продовжує розвивати такі галузі, як сільське господарство, туризм, видобуток корисних копалин. Але провокації і вилазки диверсійних груп тривають, хоч уряд запевняє, що ситуація знаходиться під контролем.