Корисні поради
на всі випадки життя
» » Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Додано: 27.11.15
Рубрика: Цікаве

Російський театр – це наше унікальне надбання, яке є предметом нашої гордості і невпинної захоплення з боку іноземців. Театральний і кінорежисер Петро Фоменко належав до покоління великих ідеалістів, яке поступово йде, але яка внесла величезний внесок у вітчизняне мистецтво. Життя цієї людини була непростою, але, можливо, саме цей шлях і дав йому необхідний досвід для творчості.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Початок шляху

Майбутній режисер Петро Фоменко з'явився на світ у Москві у 1932 році. Про ранньому дитинстві його відомо мало. Часи були непрості і, напевно, багато в чому вони визначили той набір якостей, які має Петро Фоменко.
Батьки хлопчика прожили разом недовго, батько помер під час Великої Вітчизняної війни, і мама виховувала дитину одна. І вона стала найголовнішою людиною в його житті. Мама намагалася дати дитині все найкраще. Петя був активним хлопчиком, і вона активно привчала його до спорту: футбол, теніс, ковзани. Всі ці вміння і захоплення пройдуть з ним все життя, навіть будучи вже дорослою людиною, він хвацько катався на ковзанах разом зі своїми студентами. Мама прищепила синові ще одну велику любов, яка багато в чому визначила його життя, – це пристрасть до музики. Петро Фоменко закінчив музичну школу ім. Гнесіних по класу скрипки, а пізніше і музичне училище Іпполітова-Іванова. Музична освіта і любов до цього мистецтва допомагали Фоменко у всіх його професійних починаннях.

Пошуки себе

Вибираючи професію, Петро Фоменко слухав своє серце, а воно вело його на сцену. Важливу роль у виборі зіграла музика, яка, за словами майстра, і «привела його в театр». У 1956 році вступив до школи-студії МХАТ, витримавши чималий конкурс. Серед викладачів майбутнього режисера був Борис Вершилов, який багато зробить для становлення майстра і передасть йому основи професійні таємниці вахтанговской школи. Пустотливий характер і непокірність не дозволили Фоменко вписатися в консервативний світ класичної школи та його відрахували з третього курсу «за хуліганство».
Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Продовжуючи пошуки свого істинного покликання, Петро вступає на філологічний факультет педагогічного інституту. За роки навчання він встигає познайомитися з такими людьми, як Юрій Візбор, Юлій Кім, Юрій Коваль, які будуть його друзями до кінця життя. Там же він знову стикається з театральним мистецтвом, активно беручи участь у постановці капусників.

Набуття себе

Навчання на заочному відділенні дозволила Фоменко вступити на режисерське відділення Гітісу на курс Миколи Горчакова, там же викладав Андрій Гончаров, пізніше зіграв свою роль у житті Фоменко. В цей час Фоменко ставить свій перший спектакль «Неспокійне спадщину», і це стало точкою відліку в його життєвому покликанні.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Освіта ще не дало Фоменко гарантованого місця в професії. Йому доводиться довго і болісно шукати своє місце. Він працює в кількох театрах, не відмовляється ставити п'єси в Будинках культури. Він жадає роботи, але манірна критика не бажає визнавати надлишкового прояви таланту і нонконформізму Петра Фоменко, це прирікає його на роки неприкаяності, але він точно розуміє своє призначення і наполегливо працює, незважаючи на труднощі.


Роман з театром

Починаючи з 60-х років двадцятого століття майстер активно співпрацює з відомими московськими театрами, в цей час складається той Петро Фоменко – режисер-експериментатор, якого починають дізнаватися глядачі. В 1966 року він ставить у театрі ім. Маяковського знаменитий спектакль «Смерть Тарєлкін», який жорстко висміював реалії радянського життя, і цензура, звичайно, не могла пробачити художнику такої сміливості. Спектакль був заборонений до показу, така ж доля очікувала і постановку «Нова Містерія-Буф» в театрі Ленсовета, цей спектакль глядачі взагалі не побачили жодного разу. Всі ці заборони призвели до того, що режисер залишається незатребуваним, і в прагненні знайти свій театр, він їде в Тбілісі, де він відпрацює два сезони.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Пізніше він на деякий час живе на два міста: працюючи в Ленінградському театрі комедії і ставлячи вистави в московських театрах. Період з 1972 по 1981 роки ставить велику кількість вистав, які формують його авторський стиль: «Любов Ярова», «Цей милий старий будинок», «Ліс», «Тьоркін-Тьоркін» та інші.

Кінорежисер Петро Фоменко

Пошуки себе призводять Фоменко на кіностудію, де він реалізує свої задуми в картинах «На все життя» і «Поїздки на старому автомобілі». Але особливе місце в його творчій кар'єрі займає робота на телебаченні. Творцем унікального телетеатра, який був дуже затребуваний в Радянському Союзі, став Петро Фоменко. Фільмографія на телестудіях включає справжні шедеври: «Пікова дама», «Постріл», «Трунар», «Дитинство. Отроцтво. Юність», «Сімейне щастя». Цими роботами Фоменко довів, що можна ставити класику свіжо і дбайливо і це стало його фірмовим почерком.


Покликання педагога

Однак, коли ідеологічні причини знову стали причиною звільнення з театру, у 1981 році Фоменко приймає запрошення свого вчителя і видатного режисера і педагога Андрія Гончарова і починає викладати в Гітісі. Педагогіка дозволяє розкритися таланту Фоменко в повній мірі. Він виробляє власну методику, яка відрізняється музикальністю, унікальною мелодією гри. У 1992 році він набирає перший власний курс, всього він встигає зробити чотири випуски. В числі його учнів знамениті режисери: Сергій Женовач, Євген Каменькович, Микола Дручек, Іван Поповськи і відомі актори: сестри Кутепови, Поліна Агурєєва, Галина Тюніна, Ірина Пегова, Юрій Степанов, Кирило Пирогов і багато інших.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Є люди, які притягують до себе як магніт, таланти, такою людиною був і Петро Фоменко. Фото не передають його гігантського чарівності, яке він випромінював у світ, а учні тяглися до майстра, як метелики до світла.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

Театр життя

Випускників майстерні Фоменко об'єднує своєрідна акторська манера і любов до свого вчителя. У 1992 році студентська майстерня отримує офіційний статус "театр", керівником якого став Петро Фоменко – режисер, вчитель, Майстер. Театр «Майстерня Петра Фоменко» відомий класичним репертуаром, яскравими акторами, чуйним ставленням до п'єс і режисерськими знахідками. Театр багаторазово отримував різні нагороди: кілька «Золотих масок», Кришталевих Турандот», премій і призів російського і світового значення. Фоменко займався не тільки режисурою, він формував репертуар, збирав трупу, домагався отримання свого будинку. Театр став справжнім справою його життя, він до кінця своїх днів репетирував, дбав про акторів. Але також продовжував ставити п'єси за кордоном, зокрема, в Парижі, в Зальцбурзі, У Вроцлаві.

Петро Фоменко: біографія, фото, фільмографія, батьки, дружина

За свою творчу кар'єру Петро Фоменко поставив близько 60 вистав і близько десятка фільмів.

Особисте життя

Насичене творче життя не заважала відбутися людині на ім'я Петро Фоменко. Біографія режисера багата різними подіями. Він умів дружити, і його завжди оточували творчі і талановиті люди.

Природно, що у його житті завжди були жінки, їх приваблювали його розум, чарівність, гумор. Але сам майстер казав, що в його житті було три жінки. Перша дружина Петра Фоменко – грузинка Лалі Бадрідзе. Цей шлюб завершився у зв'язку з переїздом художника з Тбілісі до Москви. Друга жінка – це письменник і критик з Литви Аудроне Гирдзияускайте. Їх пов'язував багаторічний роман і спільний син Андріс. Однак головною жінкою, яка була з ним і в горі, і в радості майже 50 років, стала Майя Тупикова. Вона була актрисою, але залишила сцену і присвятила своє життя чоловікові. Саме Майю Фоменко називав музою і присвячував свій вільний час.

Петро Фоменко – людина дивовижного таланту і розуму: іскрометного, парадоксального, іронічного, але зворушливого і привабливого. Учні продовжують справу майстра в театрі його імені, пам'ятаючи його уроки, несучи в життя його спадщина.