Корисні поради
на всі випадки життя
» » Корисні копалини України для школярів

Корисні копалини України для школярів

Додано: 27.11.15
Рубрика: Цікаве

Україна – одна з найбагатших у Європі і світі держав за загальною кількістю природних багатств.

Корисні копалини України налічують сто сімнадцять видів і вісім тисяч родовищ. Величезна кількість робітників працює в цій галузі. Карта корисних копалин України налічує майже три тисячі родовищ з промисловим освоєнням. Більше двох тисяч видобувних і переробних підприємств успішно ведуть господарську діяльність на території держави.

Корисні копалини України: нафта, газ, вугілля, уран, залізо, алюміній, хром, нікель, цинк, золото, срібло, олово і безліч інших.

Держава займає почесне перше місце за покладами руд марганцю серед країн СНД. Такі корисні копалини України, як кам'яне вугілля і залізна руда, дозволяють державі займати друге місце в списку.
Загальна кількість світових корисних копалин становить близько п'яти відсотків.

Види

  • Паливні – нафта, газ, вугілля, сланці, торф.
  • Рудні – залізо, марганець, нікель, алюміній.
  • Неметали – графіт, дорогоцінні камені.
  • Рідкісні метали – цирконій, титан, олово, стронцій, молібден, вольфрам, уран.

Нафта і газ

Нафта і газ - найбільш важливі корисні копалини України. Для школярів важливо знати кількість палива в країні, його якість і можливість реального застосування. Родовища є у всіх регіонах країни. Найбільшими нафтогазовими районами є:

  • Дніпровсько-Донецька западина. На поточний момент в нафтогазоносний регіон входять Сумська, Полтавська, Чернігівська і Харківська області. Велика кількість попутного природного газу. Ця особливість дає можливість знижувати витрати при видобуванні і забезпечувати блакитним паливом довколишні населені пункти.

Корисні копалини України для школярів
  • Карпатський регіон. Перші родовища утворилися близько ста тридцяти п'яти мільйонів років тому. Промисловий видобуток було розпочато в кінці вісімнадцятого століття. Передові німецькі та австрійські технології дозволили до початку двадцятого століття витягти з надр понад двох мільйонів тонн нафти високої якості. За деякими даними, в регіоні видобувалося близько п'яти відсотків сировини усього світу. Видобуток проводиться із застосуванням бурових вишок.

Корисні копалини України для школярів

У 1950-х вченими були відкриті нові родовища. Видобуток велася дуже активно.

На даний момент велика частина родовищ виснажена. Активна видобуток триває переважно в районах Львівської та Івано-Франківської області. Дослідження геологів дають позитивні результати щодо відкриття нових родовищ.

Загальні розвідані і відкриті запаси нафти в родовищах України склали майже двісті мільйонів тонн. Така кількість сировини здатне покривати значну потребу населення країни. Проте його не вистачає, і нафта і нафтопродукти доводиться імпортувати з-за кордону. Основними постачальниками є Російська Федерація, Білорусь, Литва, Румунія, Польща, Угорщина, Італія, Болгарія, Туркменістан.

Загальні розвідані і відкриті запаси природного газу в родовищах України склали більше трильйона кубічних метрів, пропан і бутан – майже п'ятдесят мільярдів.

Основні газові родовища зосереджені на Прикарпатті – територія Львівської та Івано-Франківської областей, а також в Полтавському і Харківському регіонах.

Корисні копалини України для школярів

Найбільш відомі газові родовища: Дашавське, Шебелинське.

Вугілля

Корисні копалини України представлені двома типами цього палива: чорний (кам'яний) і бурий. Вугілля першого типу в країні більше п'ятдесяти чотирьох мільярдів тонн. За цим показником держава посідає сьоме місце у світі.


Корисні копалини України для школярів

Основні запаси зосереджені в Донецькому кам'яновугільному басейні. Розробка ведеться з кінця вісімнадцятого століття. На даний момент глибина пластів починається на глибині 1200 метрів. Ця особливість робить неможливою видобуток відкритим кар'єрним способом. На території розташована велика кількість шахт. Великі кути нахилу піднімають вартість копалин. В даний момент він знаходиться на межі рентабельності. У Донбаському регіоні видобувають антрацит і коксівне вугілля.

Корисні копалини України для школярів

Корисні копалини України (фото основних видів побачите в статті), можна сказати, невичерпні.

Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн – друге за величиною місце видобутку в країні. Глибина залягання сировини – до семисот метрів. Відкрито відносно недавно – промислова розробка почалася лише у другій половині минулого століття.

На жаль, вугілля досить вологий і характеризується високою зольністю.

У зв'язку з нерентабельністю транспортування, переважно використовується в регіоні в якості побутового палива.

Кам'яні вугілля не єдині паливні корисні копалини України: таблиця твердопаливного сировини країни також представлена бурим "побратимом". Родовища в чотирьох областях утворюють Дніпровський буровугільний регіон.

Видобуток відбувається кар'єрним шляхом. У зв'язку з нерентабельністю транспортування і підвищеної сипучістю також використовується переважно у регіоні.

Видобуток бурого вугілля в Прикарпатті та Закарпатті, на даний момент зупинено.

Марганець, залізна і мідна руда

Україна займає лідируючі світові позиції за запасами марганцевої руди. Основні родовища – Нікопольське та Велико-Токмацкое.

Запаси залізної руди сягають двадцяти мільйонів тонн. Залягання пластів дозволяє здійснювати видобуток відкритим кар'єрним способом. Вміст заліза перевищує сімдесят відсотків. Основні родовища – Криворізьке і Кременчуцкое.


Також в надрах України знаходиться понад двадцять мільйонів тонн мідних руд. Основні родовища - в межах Волино-Подільської плити.

Ртуть

В Україні більше двох відсотків світових запасів цього природного викопного. Основні родовища - в Закарпатті та на сході країни.

Сіль

Величезні запаси білого речовини зосереджені в Донецькому басейні. Продукція найвищої якості користується незмінним успіхом за кордоном.

Експорт та імпорт

Основні експортовані копалини: сіль, калій (добрива), графіт, ртуть, будівельний камінь (граніт, базальт), залізна руда (вироби з високоякісної сталі), сіль.

Корисні копалини України для школярів

Головні статті імпорту становлять нафта і природний газ.