Корисні поради
на всі випадки життя
» » Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Додано: 28.11.15
Рубрика: Цікаве

Медузи – дуже поширений і найбільш дивовижний вид живих істот, що населяють моря й океани. Ними можна милуватися нескінченно. Які види медуз бувають, де вони мешкають, як виглядають, читайте в цій статті.

Загальні відомості про медузах

Вони відносяться до кишечнополостним і є частиною їх життєвого циклу, який буває двох стадій: бесполой і статевої. Медузи дорослі є роздільностатевими, їх розмноження відбувається статевим способом. Роль самця полягає в виметивании статевих продуктів у воду, які можуть потрапляти відразу у відповідні органи самки або запліднюватися прямо у воді. Це залежить від різновиду медуз. Личинки, що з'явилися називаються планулами.
Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Вони мають здатність виявляти фототаксис, тобто, рухаються до джерела світла. Очевидно, їм необхідно якийсь час перебувати у воді, а не падати відразу на дно. Вільно рухома життя планул триває недовго, приблизно тиждень. Після цього вони починають осідати на дно, де прикріплюються до субстрату. Тут відбувається їх трансформація в поліп або сцифистому, розмноження якої відбувається брунькуванням.

Це називається безстатевим розмноженням, яке може здійснюватися нескінченно довго, поки не настануть сприятливі умови для формування медуз. Поступово тіло поліпа обзаводиться поперечними перетяжками, потім відбувається процес стробилляции і формування молодих дискових медуз – ефірів.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Вони є здебільшого планктону. Згодом дорослішають і стають дорослими медузами. Таким чином, для безстатевого розмноження – брунькування, температура води може бути невисокою. Але, подолавши певний температурний бар'єр, утворюються роздільностатеві медузи.
Клас гідроїдних медуз

До кишечнополостним відносять одиночних або колоніальних водних мешканців. Майже всі вони є хижаками. Їх їжа – планктон, личинки і мальки риб. Кишечнополостние види медуз налічують десять тисяч видів. Вони діляться на класи: гидроидние, сцифоидние і коралові поліпи. Два перших класи прийнято об'єднувати в підвид медузових.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Гидроидние кишечнополостние медузи є характерними представниками прісноводних поліпів. Місцем їх звичного існування є озера, ставки та річки. Тіло має циліндричну форму і підошвою прикріплюється до субстрату. Протилежний кінець увінчаний ротом з розташованими навколо нього щупальцями. Запліднення відбувається всередині тіла. Якщо гідру розрізати на багато шматків або вивернути на іншу сторону, вона буде продовжувати рости і жити. Довжина її тіла зеленого або бурого кольору сягає одного сантиметра. Живе гідра недовго, всього один рік.

Сцифоидние медузи

Вони є свободноплавающими та мають різні розміри. Величина деяких видів всього кілька міліметрів, а інших – два-три метри. Прикладом є ціанея. Її щупальця можуть витягатися на двадцять метрів в довжину. Поліп слабо розвинений або зовсім відсутній. Кишкову порожнину на камери поділяють перегородки.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Сцифоидние медузи здатні жити до декількох місяців. Приблизно двохсот видів місцем проживання є помірні і тропічні води Світового океану. Є такі медузи, яких люди вживають у їжу. Це корнероти і аурелії, їх солять. Багато видів сцифоидних медуз викликають опіки і почервоніння тіла, якщо до них доторкнутися. Наприклад, хиродрофус викликає навіть смертельні опіки у людини.


Медуза Аурелія вухата

Бувають різні види медуз. Фото одного з них представлено вашій увазі. Це сцифоидная медуза Аурелія вухата. Її дихання здійснюється всім прозорим і драглистим тілом, в якому є двадцять чотири очі. По всьому периметру тіла розташовані чутливі тільця – ропалии. Вони сприймають імпульси навколишнього середовища. Це може бути світло.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Медуза вживає їжу і виводить з організму її залишки ротовим отвором, навколо якого розташовано чотири ротові лопаті. У вони мають жалкі клітини, що містять палюче речовина, яка служить медузі обороною і допомагає добувати їжу. Аурелія не пристосована до життя на суші, так як складається з води.

Медуза Корнерот

Її в народі називають "Парасолькою". Місце проживання медузи - Чорне, Азовське та Балтійське моря. Корнерот заворожує своєю красою. Тіло медузи напівпрозоре з блакитним або фіолетовим окантовкою, нагадує абажур або парасольку. Її особливістю є те, що найчастіше вона пливе на боці і не має рота. Замість нього на лопатях розкидані отвори малого діаметра, через які вона харчується. Корнерот живе і розмножується в товщах води на великій глибині. При випадковому зіткненні з медузою можна отримати опік.

Незвичайна середовище проживання

Вчені з Ізраїлю довели, що прісноводні медузи водяться на Голанських висотах в озерах. Їх вперше побачили діти. Тоді окремі екземпляри помістили в пляшку і передали професор Гофену. Він ретельно вивчив їх у лабораторії. Виявилося, що це локальна колонія однією з прісноводних гідроїдних медуз, які ще у 1880 р. були описані в Англії. Тоді ці медузи були виявлені в басейні з водними тропічними рослинами. За словами професора, ротовий отвір медузи обнесено численними жалкими клітинами, якими вона ловить планктонні організми. Для людини ці медузи не небезпечні.


Прісноводні медузи

Ці кишечнополостние мешканці населяють води тільки морів і океанів. Але, є одне виключення, зване прісноводної амазонської медузою. Місцем її перебування є Південна Америка, а саме басейн великої річки на материку – Амазонки. Звідси і назва. Сьогодні цей вид поширився всюди, причому абсолютно випадково, під час перевезення риби з морів і океанів. Медуза дуже маленька, досягає всього два сантиметри в діаметрі. Зараз вона населяє повільні, спокійні й стоячі води, дамби, канали. Харчуванням служить зоопланктон.

Найбільша медуза

Це ціанея або левова грива. У природі існують різні види медуз, але ця – особлива. Адже саме її описав Конан Дойль у своєму оповіданні. Це дуже велика медуза, парасолька якої в діаметрі досягає двох метрів, а щупальця – двадцяти. Вони схожі на сбившийся клубок малиново-червоного кольору.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

У центральній частині парасольку жовтуватий, а її краї – темно-червоні. Нижня частина купола наділена ротовим отвором, навколо якого є шістнадцять великих складчастих ротових лопатей. Вони звисають вниз, нагадуючи фіранки. Ціанея пересувається дуже повільно, в основному по поверхні води. Це активний хижак, харчується планктонними організмами і дрібними медузами. Місце проживання – холодні води. Зустрічається часто, але не небезпечна. Отримані опіки не призводять до летального результату, але можуть викликати хворобливі почервоніння.

Медузи «Лілова жало»

Цей вид поширений у Світовому океані з теплими і помірними водами: зустрічається в Середземному і Карському морях, в Атлантичному і Тихому океанах. Ці види медуз зазвичай мешкають далеко від берега. Але іноді можуть формувати зграї в акваторії прибережних вод, і у величезних кількостях зустрічатися на пляжах. Медузи мають не тільки рожево-ліловий колір. Вони бувають золотисто-жовтим або жовто-коричневими, в залежності від місця проживання.

Медузи Компас

Ці види медуз місцем свого проживання обрали прибережні води Середземного моря і одного з океанів – Атлантичного. Вони мешкають біля берегів Туреччини та Сполученого Королівства. Це досить великі медузи, їх діаметр досягає тридцяти сантиметрів. Вони мають двадцять чотири щупальця, які розташовуються групами по три штуки в кожній. Забарвлення тіла – жовтувато-білий з коричневим відтінком, а його форма нагадує блюдце-дзвін, у якого визначається тридцять дві частки, які по краях пофарбовані в коричневий колір.

Які бувають види медуз? Основні різновиди морських і прісноводних медуз

Верхня поверхня дзвони має шістнадцять коричневих променів V-подібної форми. Нижня частина дзвони – місце розташування ротового отвори, оточений щупальцями в кількості чотирьох штук. Ці отруйні медузи. Їх отрута має сильнодіючих властивістю і часто призводить до утворення ран, які дуже болять і довго гояться.