Корисні поради
на всі випадки життя
» » Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій

Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій

Додано: 28.11.15
Рубрика: Цікаве

Сучасні і первісні релігії є вірою людства в те, що якісь вищі сили керують не тільки людьми, але і різними процесами у Всесвіті. Особливо це стосується давніх культів, оскільки в той час розвиток науки було слабким. Людина не могла пояснити те чи інше явище якось по-іншому, крім божественного втручання. Найчастіше такий підхід до розуміння світу призводив до трагічних наслідків (інквізиція, спалення вчених на вогнищах і так далі).

Був також період примусу. Якщо вірування не приймалося людиною, то його катували і мучили до тих пір, поки він не змінить свою точку зору. Сьогодні ж вибір релігії є вільним, люди мають право самостійно обирати світогляд.
Яка релігія є найбільш давньою?

Виникнення первісних релігій датується давнім періодом, приблизно 40-30 тисяч років тому. Але яке з вірувань було першим? На цей рахунок у вчених є різні точки зору. Одні вважають, що це сталося, коли люди почали сприймати душі один одного, інші – при появі чаклунства, треті брали за основу поклоніння тваринам або предметів. Але саме безпосередньо виникнення релігії представляє собою великий комплекс вірувань. Складно віддати якомусь з них першість, оскільки немає потрібних даних. Тієї інформації, яку отримують археологи, дослідники і історики, недостатньо.

Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
Не можна не враховувати розподіл перших вірувань по всій планеті, що змушує зробити висновок про неправомірність спроб шукати давню релігію. Кожне існуюче тоді плем'я мало свій об'єкт для поклоніння.
Однозначно можна сказати тільки те, що першою і подальшою основою кожної релігії є віра у надприродне. Однак вона скрізь виражається по-різному. Християни, наприклад, поклоняється своєму Богові, у якого немає плоті, але він всюдисущий. Це надприродно. Африканські племена, у свою чергу, стругают собі Богів з дерева. Якщо їм щось не подобається, то вони можуть розрізати або проткнути голкою свого покровителя. Це теж надприродне. Тому у кожної сучасної релігії є свій найдавніший «предок».

Коли з'явилася перша релігія?

Спочатку первісні релігії та міфи тісно переплітаються між собою. В сучасності можна знайти тлумачення деяким подіям. Справа в тому, що їх первісні люди намагалися розповісти нащадкам за допомогою міфології, прикрашаючи і/або висловлюючись дуже образно.

Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
Однак, і сьогодні є актуальним питання про те, коли виникають вірування. Археологи стверджують, що перші релігії з'явилися після homo sapiens. Розкопки, поховання яких датуються часом 80 тис. років тому, виразно вказують на те, що давня людина взагалі не замислювався про інших світах. Людей просто закопували і все. Немає жодних доказів, що цей процес супроводжувався ритуалами.

У більш пізніх могилах виявляються зброя, їжа та деякі побутові предмети (поховання, зроблені 30-10 тисяч років тому). Це означає, що люди почали замислюватися про смерть як про тривалому сні. Коли людина прокинеться, а це обов'язково має відбутися, необхідно, щоб поруч з ним виявилися речі першої необхідності. Люди, поховані або спалені, набували невидиму химерну форму. Вони ставали своєрідними оберегами роду.


Був також і період без релігій, але про нього сучасним вченим відомо дуже мало.

Причини виникнення перших і наступних релігій

Первісні релігії та їх особливості дуже схожі з сучасними віруваннями. Різні релігійні культи протягом тисячоліть діяли у власних і державних інтересах, здійснюючи психологічний вплив на паству.

Проглядається 4 основні причини появи давніх вірувань, і вони нічим не відрізняються від сучасних:

 • Інтелект. Людині потрібно пояснення будь-якої події, яка відбувається в його житті. І якщо він не може його отримати завдяки своїм знанням, то неодмінно отримає обґрунтування спостережуваного допомогою надприродного втручання.
 • Психологія. Земне життя конечна, і немає можливості протистояти смерті, принаймні на даний момент. Тому людину треба рятувати від страху вмирати. Завдяки релігії зробити це вдається досить-таки вдало.
 • Мораль. Немає такого суспільства, яке існувало б без правил і заборон. Карати кожного, хто їх порушуватиме, складно. Набагато простіше налякати і попередити ці дії. Якщо людина буде боятися робити щось погане, із-за того що надприродні сили його покарають, то кількість порушників істотно знизиться.
 • Політика. Щоб зберегти стабільність будь-якої держави, потрібно ідеологічна підтримка. А надати її здатна лише те чи інше вірування.
 • Таким чином, поява релігій можна сприймати як само собою зрозуміле, оскільки причин для цього більш ніж достатньо.

  Тотемізм

  Види релігій первісної людини та їх опис слід почати з тотемізму. Люди давнини існували в групах. Частіше за все це були сім'ї або їх об'єднання. Поодинці людина не змогла б себе забезпечити всім необхідним. Так з'явився культ поклоніння тваринам. Товариства полювали на звірів, отримуючи їжу, без якої вони не змогли б прожити. І цілком логічно поява тотемізму. Так людство віддавала данину засобів до існування.


  Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
  Отже, тотемізм являє собою вірування в те, що одна сім'я має кровну спорідненість з певним тваринним чи природним явищем. В них люди вбачали покровителів, які допомагали, карали при необхідності, дозволяли конфлікти і так далі.

  Є дві особливості тотемізму. По-перше, у кожного члена племені з'являлося бажання зовні бути схожим на свого тварини. Наприклад, деякі жителі Африки, щоб бути схожими на зебру або антилопу, вибивали собі нижні зуби. По-друге, тотемна тварина не можна було вживати в їжу, якщо не дотримуватися ритуалу.

  Сучасним нащадком тотемізму є індуїзм. Тут деякі тварини, найчастіше корова, є священними.

  Фетишизм

  Розглядати первісні релігії не можна, якщо не враховувати фетишизм. Він представляв собою вірування в те, що деякі речі мають надприродні властивості. Різних предметів поклонялися, передавали від батьків до дітей, завжди тримали під рукою і так далі.

  Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
  Нерідко фетишизм порівнюють з магією. Однак якщо вона і є, то в більш складній формі. Магія допомагала чинити додатковий вплив на якесь явище, але ніяк не впливала на його виникнення.

  Ще однією рисою фетишизму є те, що предметів не поклонялися. Їх поважали, ставилися до них шанобливо.

  Нащадками фетишизму можна вважати будь-яку сучасну релігію, так як скрізь присутні ті чи інші предмети, що допомагають налагодити зв'язок з Богом. Це ікони, хрести, півмісяці, святі мощі, амулети і так далі.

  Магія та релігія

  Первісні релігії не обійшлися і без участі магії. Вона являє собою набір обрядів і ритуалів, після проведення яких, як вважалося, з'являлася можливість керувати якимись подіями, всіляко впливати на них. Багато мисливці проводили різні обрядние танці, які робили процес знаходження і вбивства звіра більш вдалим.

  Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
  Незважаючи на уявну неможливість магії, саме вона лягла в основу більшості сучасних релігій в якості загального елемента. Наприклад, існує віра в те, що обряд або ритуал (обряд хрещення, відспівування і так далі) має надприродну силу. Але вона розглядається також і в окремої, відмінної від всіх вірувань, формі. Люди гадають на картах, закликають духів або роблять усе, щоб побачити померлих предків.

  Анімізм

  Первісні релігії не обійшлися без участі людської душі. Стародавні люди думали над такими поняттями, як смерть, сон, переживання і так далі. Внаслідок подібних роздумів і з'явилося вірування в те, що у всіх є душа. Пізніше воно доповнилося тим, що вмирають тільки тіла. Душа переходить в іншу оболонку або самостійно існує в окремому потойбічному світі. Саме так з'являється анімізм, який представляє собою віру в духів, причому неважливо, чи належать вони до людині, тварині чи рослині.

  Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
  Особливістю даної релігії було те, що душа могла жити нескінченно довго. Після того як тіло гинуло, вона виривалася назовні і спокійно продовжувала своє існування, тільки вже в іншій формі.

  Анімізм теж є предками більшості сучасних релігій. Уявлення про безсмертних душах, богів і демонів - все це є його основою. Але анімізм існує і окремо, в спиритизмах, вірі в привиди, сутності і так далі.

  Шаманізм

  Не можна розглядати первісні релігії і при цьому не виділити служителів культу. Найбільш гостро це проглядається в шаманізмі. Як самостійна релігія він з'являється набагато пізніше, ніж розглянуті вище, і представляє собою віру в те, що посередник (шаман) може зв'язуватися з духами. Іноді ці духи були злими, але найчастіше – добрими, дають поради. Шамани часто і ставали ватажками племен або громад, оскільки люди розуміли, що вони зв'язуються з надприродними силами. Отже, в разі чого зможуть їх захистити краще, ніж якийсь король або хан, якому під силу тільки природні рухи (зброя, війська і так далі).

  Первісні релігії та їх особливості. Виникнення первісних релігій
  Елементи шаманізму присутні фактично у всіх сучасних релігіях. Віруючі люди особливо відносяться до священиків, муллі або іншому служителю культу, вважаючи, що вони знаходяться під прямим впливом вищих сил.

  Непопулярні первісні релігійні вірування

  Види первісних релігій потрібно доповнити деякими віруваннями, які не настільки популярні, як тотемізм або, наприклад, магія. До них відноситься землеробський культ. Первісні люди, які вели сільське господарство, поклонялися богам різних культур, так само як і самої землі. Були, наприклад, покровителі кукурудзи, бобів і так далі.

  Землеробський культ добре представлений у нинішньому християнстві. Тут Богородиця представлена у вигляді покровительки хлібів, Георгій – землеробства, пророк Ілля – дощу та грому і так далі.

  Таким чином, первісні форми релігії коротко розглянути не вийде. Кожне давнє вірування існує до сьогоднішнього дня, нехай воно фактично втратило своє обличчя. Обряди й церемонії, ритуали і обереги - все це частини віри первісної людини. І неможливо в сучасності знайти таку релігію, яка б не мала міцної прямий зв'язок з найдавнішими культами.