Корисні поради
на всі випадки життя
» » Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

Додано: 28.11.15
Рубрика: Цікаве

Індивідуальний засіб захисту – це спеціалізовані інструменти або ж екіпірування, головним призначенням якої є забезпечення безпеки людини у разі загрози з боку різних отруйних, радіоактивних, бактеріальних та інших засобів, які можуть нести шкоду життю і здоров'ю. При цьому далеко не всі знають про те, якими бувають такі кошти і де вони в принципі використовуються.

Якими вони бувають?

Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

В залежності від призначення такі засоби поділяються на засоби забезпечення безпеки шкіри, а також органів дихання. Також існує розходження за принципом того, яким чином забезпечує безпеку індивідуальний засіб захисту – це ізолюючі і фільтруючі інструменти.
Принцип фільтрації в даному випадку полягає в тому, що повітря, який вимагається для підтримання нормальної життєдіяльності організму людини, в разі проходження через спеціалізовані засоби захисту (наприклад, через шар активованого вугілля) повністю очищається від будь-яких шкідливих домішок.

Пристрої ізолюючого типу надають повноцінну ізоляцію організму людини від можливого впливу з боку навколишнього середовища за допомогою спеціалізованих матеріалів, які є абсолютно непроникним для повітря і різних шкідливих домішок, які він в собі містить.

Спосіб виготовлення

Також є відмінність у тому, за допомогою якої технології виготовляється індивідуальний засіб захисту – це найпростіші, підручні або ж промислові.

Накопичення необхідної кількості індивідуальних засобів захисту промислового виробництва, а також попередня підготовка найпростіших засобів захисту, зроблених з різних підручних матеріалів, – це досить відповідальна робота.
Зберігання

Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

Варто відзначити той факт, що вкрай важливим заходом у даному випадку є організація зберігання засобів захисту, тому що місця зберігання потрібно максимально можливо наблизити до таких умов, які присутні на місці роботи службовців об'єкта, а при потребі кожному співробітникові повинно бути в максимально короткі терміни надано індивідуальний засіб захисту – це одне з найбільш важливих правил. Крім усього іншого, умови зберігання даного майна повинні відповідати вимогам, а також забезпечувати постійну технічну справність.

В основному кошти зберігаються у спеціальних ящиках в розібраному вигляді. Таким чином, коробки протигазів, які герметизуються за допомогою спеціальної гумової пробки і ковпачки, лягають на дно ящика, після чого на коробки укладаються сумки і лицьові частини. Дане майно повинне періодично оглядатися, а в разі необхідності всі виявлені несправності повинні усуватися в гранично короткі терміни. Варто відзначити той факт, що на об'єкті повинен бути кваліфікований фахівець, яким буде здійснюватися спостереження за тим, як зберігаються індивідуальні засоби захисту (ГОСТ) – це теж досить важлива вимога. Такий фахівець повинен повністю знати всі правила зберігання такого майна.


Надання

У тому разі, якщо присутні загроза, службовця персоналу потрібно в гранично короткі терміни надати індивідуальні засоби захисту, після чого вони повинні утримуватися в постійній готовності. Особовому складу різних економічних об'єктів, а також службовцям і робітникам такі кошти надаються безпосередньо на тих підприємствах, співробітниками яких вони є. Все інше непрацююче населення при бажанні має отримувати їх за місцем свого проживання або навчання.

Фільтруючі протигази

Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

Для забезпечення ефективного захисту органів дихання дорослим населенням можуть використовуватися такі фільтрувальні протигази, як ГП-4у, ГП-5 ГП-7 та інші.

У відповідності з правилами того, що повинні представляти собою індивідуальні засоби захисту (ГОСТ), протигаз ГП-5 являє собою спеціалізовану коробку і лицьову частину. Крім усього іншого, в комплект пристрою входить спеціалізована коробка, оснащена незапотевающими плівками, і сумка. В якості фільтруючого елемента використовується активоване вугілля.

За своїми розмірами коробка ДП-5 має практично в два рази менші габарити в порівнянні з ГП-4 так як висота її становить приблизно 70 мм, у той час як діаметр досягає 107 мм.

У відповідності з тим, як повинні виглядати індивідуальні та обличчясті засоби захисту, в якості лицьової частини протигазу ГП-5 використовується стандартна гумова шолом-маска з обтічниками і окулярами, а також спеціальної клапанною коробкою, що має видихательний і вдихательний клапани. Противогазовая коробка повинна в обов'язковому порядку привинчиваться безпосередньо до клапанної коробки.

Як визначається ріст шлему-маски?

Шоломи-маски, які використовуються в протигазі моделі ГП-5 мають п'ять варіацій росту, які в обов'язковому порядку повинні наноситися з обох сторін шолома і позначатися арабською цифрою, укладеної в окружність.

Для того, щоб визначити точний ріст шлему-маски, потрібно провести вимірювання розміру голови з периметру через такі точки, як щока, підборіддя і маківка.

Вимір голови здійснюється за допомогою спеціальної м'якої сантиметрової стрічки, причому отримані результати вимірювань повинні округлятися до 0.5 см.

Як перевірити справність?

Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

У відповідності зі стандартами того, як використовуються індивідуальні засоби захисту, перевірка повинна здійснюватись наступним чином:

 • Протигаз дістається з сумки.
 • Перевіряється цілісність скла очок і самого шолома-маски.
 • Ретельно оглядається газова коробка на наявність всіляких пробоїн, вм'ятин, іржі, перевіряється наявність клапанів і їх стан.
 • Після проведення детального зовнішнього огляду потрібно буде повторно зібрати протигаз і перевірити, наскільки він є герметичним. Для цього людина повинна одягнути шолом-маску, повністю закрити отвір коробки за допомогою гумової пробки або ж просто затиснути її долонею, після чого зробити глибокий вдих. У тому випадку, якщо після цього повітря взагалі не проходить під шолом, протигаз знаходиться в справному стані. Якщо ж були виявлені які-небудь несправності або ж відсутність комплектуючих, такі індивідуальні засоби захисту на робочих місцях повинні бути повністю замінені.


  Як носити протигаз?

  У відповідності з тим, як повинні використовуватися індивідуальні засоби захисту персоналу, фільтруючий протигаз може носитися в трьох основних положеннях:

  • Напоготові. Використовується тільки в тому випадку, якщо є безпосередня загроза хімічного, бактеріологічного або ж ядерного нападу.
  • Похідне. Передбачає носіння протигаза через праве плече на лівому боці в тому випадку, якщо на даний момент відсутня загроза нападу противника.
  • Бойовий.

  Коли надягати протигаз?

  Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

  Спочатку використання протигаза передбачається в процесі виконання різних робіт, пов'язаних з ризиком ураження дихальних шляхів, або ж у процесі виробництва з аналогічною небезпекою.

  Також у відповідності з тим, як використовуються індивідуальні технічні засоби захисту, протигаз повинен надягатися заздалегідь згідно з розпорядженням старшого начальника або ж відразу за сигналом «Радіаційна небезпека», «Гази» або «Хімічна тривога».

  Засоби захисту шкіри

  Також існують спеціалізовані індивідуальні засоби захисту від струму і інших поразок, які призначаються для забезпечення безпеки одягу, взуття, відкритих ділянок тіла і різних елементів спорядження. Крім усього іншого, вони дозволяють повністю затримати а-частинки, а також значною мірою знижують вплив b-частинок. В залежності від принципу захисної дії такі засоби поділяються на фільтруючі та ізолюючі.

  Ізолюючі

  Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

  Ізолюючі засоби виготовляються з спеціалізованих повітронепроникних матеріалів. В основному використовується еластична, а також стійка до низьких температур прогумована тканина. Вони можуть бути негерметичними або герметичними, причому останні дозволяють повністю закрити все тіло і забезпечити захист навіть від крапель ОР або ж пари, у той час як негерметичні засоби передбачають забезпечення захисту виключно від крапель ОР.

  До ізолюючим засобів захисту також варто віднести спеціалізовану захисний одяг і загальновійськовий захисний комплект, а також сюди входить спецвзуття. Індивідуальні засоби захисту такого типу використовуються для того, щоб забезпечити безпеку особового складу в процесі проведення робіт на місцевості, ураженої різними отруйними речовинами.

  Фільтруючі

  Фільтруючі засоби захисту являють собою навіть звичайну білизну і одяг у тому випадку, якщо вони будуть просочені за допомогою спеціальної мильно-масляної емульсії. В основному такі засоби являють собою тільки первинне забезпечення захисту до того, поки не буде отриманий доступ до спеціалізованого обмундирування.

  Захисний комплект

  Індивідуальні засоби захисту: ГОСТ. Індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Індивідуальний засіб захисту - це

  Захисний комплект включає в себе захисні панчохи, рукавички і плащ.

  Захисний плащ даного комплекту характеризується наявністю бортів, рукавів, капюшона та двох статей, а також оснащується закрепками, тасьмами і хлястиками, за допомогою яких можна використовувати такий плащ в самих різних варіаціях. Тканина, з якої виготовляється такий плащ, дозволяє досягти максимального ступеня захисту від радіоактивних і отруйних речовин, а також різних бактеріальних засобів або світлового випромінювання. Вага такого плаща становить приблизно 1.6 кг.

  Гумові захисні рукавички мають обтюратори із спеціальної імпрегнованої тканини, і при цьому можуть бути річними або зимовими. Крім того, що вони забезпечують захист від всіляких парів ОР, вони являють собою індивідуальні засоби захисту від ураження струмом. Літні рукавички є пятипалими, в той час як зимові – двупалие, а також оснащуються спеціальними утепленим вкладишем, пристегиваемом на гудзики.

  Панчохи виготовляють із спеціальної прогумованої тканини, при цьому варто відзначити той факт, що підошви їх посилюються за допомогою гумової або ж брезентової осоюзки. Панчохи, мають брезентову осоюзку, відрізняються наявністю двох або трьох тасьм для того, щоб забезпечити надійне кріплення до ноги, а також одного для того, щоб закріпити на поясному ремені. Панчохи з гумової осоюзкой закріплюються на ногах хлястиками, в той час як тасьма у них використовується для закріплення на поясному ремені.

  Таким чином, індивідуальні засоби захисту МНС та інших видів сьогодні використовуються практично у всіх сферах діяльності людини, починаючи від незначних ремонтних робіт і закінчуючи небезпекою зараження різними речовинами. Багато хто навіть не підозрюють про те, що на їх підприємстві або в їх офісі присутній цілий комплект такого спорядження, яке, можливо, коли-небудь врятує їм життя при виникненні тієї чи іншої критичної ситуації, в той час як інші користуються індивідуальними засобами захисту в процесі проведення своєї рутинної роботи, навіть не вважаючи їх чимось особливим.