Корисні поради
на всі випадки життя
» » Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Додано: 29.11.15
Рубрика: Цікаве

Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся, які причини розпаду імперії Карла Великого. Крім того, ми охарактеризуємо дві династії (Меровінгів і Каролінгів) і особливості становища Західної Європи в період раннього Середньовіччя. Все це допоможе вам глибше зрозуміти причини розпаду імперії Карла Великого.

Положення племен західної Європи в період раннього середньовіччя

Західна Європа в ранньому середньовіччі складалася з ряду варварських королівств, становище яких було нестійке. Крім варварів, на їх територіях проживало місцеве римське населення. За рівнем своєї культури воно сильно відрізнялося від завойовників. Германські племена були розрізнені. У них були різні звичаї і мови. Навіть ті, які вирішили прийняти християнство, продовжували поклонятися старим богам.
Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Розпад Римської Імперії (прапор її представлений вище) вже відбувся. Від неї залишилися лише уламки. За володіння ними сперечалися вестготи, бургунди, алемани і цілий ряд інших племен. У цій боротьбі лідерами стали франки. Це було одне з варварських германських племен, які прийшли з низин Рейну. Династія Меровінгів правила ними. Розповімо про неї докладніше, а потім опишемо правління Каролінгів та причини розпаду імперії Карла Великого.

Династія Меровінгів

Це була німецька язичницька королівська родина. В знак спорідненості з богом Вотаном-Одіном чоловіки з неї не стригли волосся. З кінця 5 до середини 8 ст. королі цієї династії управляли територією майбутньої Бельгії і Франції.

Хлодвіг I (портрет його подано нижче) правил з 481 року по 511. Саме він почав об'єднувати розрізнені германські племена в одне ціле. Він першим з усіх франкських королів (498 році) перейшов у християнську віру. Це стало початком християнізації Галлії. Після його смерті королівство розділилося на 4 частини, якими управляли його сини. Почалися міжусобні війни.
Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Дагоберт I був останнім з Меровінгів-правителів. Він відібрав значну частину маєтків духовенства і викликав тим самим ненависть до себе з його боку. Для Меровінгів духовенство було великою опорою. Її позбувся як раз Дагоберт. Абати і єпископи об'єдналися проти короля з вельможами і поставили до нього майордомов - керуючих, були також головнокомандуючими.

У 7 столітті влада Меровінгов поступово слабшала. Це вже були позбавлені своєї влади королі. Вони передали її майордомам, які в 13 столітті вибиралися з роду Піпінідів.

Піпін Геристальский

З 687 по 764 р. був майордомом Піпін Геристальский. Зібравши всі сили, в 681 році він розбив австразийцев. Після цього Піпін став іменувати себе герцогом франків. З цих пір роль Меровінгів стала і зовсім незначною. Королям надавалося обмежене платню. Вони мешкали в маєтку, де отримували подарунки, приймали послів. Проте вони робили все лише за наказом міністра, яким спочатку був Піпін. Йому часто доводилося битися з фризами, баварами та алеманами. 27 років правил Піпін. Він помер у 714 р.

Карл Мартелл і його перемоги

Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Карл Мартелл в 710 р. зайняв місце Піпіна Геристальского, свого батька. Він сприймався як справжній король. Дуже високим був його авторитет завдяки блискучим перемогам, здобутим їм. У жовтні 732 р. відбулася битва при Пуатьє. 6 днів тривав бій. У битві брали участь франки і араби. Карл Мартелл переміг, і араби змушені були тікати. Ця перемога дозволила йому посилити вплив у всій Європі, а не тільки в Галлії. Карл, вмираючи, віддав Карломану, своєму синові, Париж; Пипину - Прованс, Аквітанію, Брунгундию і Нейстрию; а малолітньому Грифону дісталися невеликі уділи.


Правління Піпіна Короткого

Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Вся влада після смерті Карла перейшла до Пипину Коротким, оскільки Карломан, його старший брат, постригся в ченці. Таким чином, Піпін став одноосібним правителем. Він був проголошений королем у 751 р. завдяки Папі Римському. Останній правитель з роду Меровінгів був повалений, і на трон зійшла династія Каролінгів, яка заснувала Священну Римську Імперію.

Папа Стефан II 752 р. попросив Піпіна захистити його землю і церкву від лангобардів. Спадкоємцями Піпіна були Карломан і Карл. У своєму заповіті він розділив країну на 2 частини, однак Карломан помер. Коли помер Піпін, Карлу було 26 років.

Діяння Карла Великого

Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Одним з найвизначніших правителів у історії був Карл Великий. Це був дуже войовничий діяч. Карл всі 46 років правління невпинно, з року в рік, вів війни. У них була єдина мета - поширення християнства. Скрізь за життя Карла відчувалася його важка рука. Коронація цього правителя відбулася в 800 р., 25 грудня. Лев III коронував Карла. З цих пір Франкська держава почала іменуватися Каролінгської Імперією. У Римі, В церкві Св. Петра, відбулася коронація нового правителя. Цим був незадоволений візантійський імператор. Цей факт послужив приводом до війни. Проте Карл вирішив піти на компроміс. Візантійському імператору він віддав півострів і Долманский Венецію.

Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Карл Великий володів здатністю тримати духовенство у залежних відносинах. Цей правитель вважав його своїм головним знаряддям. Карл володів великим огранизаторским талантом. Він дав правильні і міцні закони феодалізму. Ті державні і громадські інтереси, які на зорі політичного життя були притаманні германців, повинні були з'єднатися з початками давньоримськими. Однак злиття це виявилось нетривким, оскільки сполучні елементи були протилежними. Ніяк не могла ідея феодалізму з'єднатися з імператорської ідеєю. Справа в тому, що в Стародавньому Римі вважали необмежена верховна влада. Безліч різних племен мешкало у Франкському королівстві. Карл задумав замінити на єдине законодавство весь юридичний безлад, що спостерігався в імперії. Проте здійснити це йому не вдалося.


Основні причини розпаду імперії Карла Великого

Смерть Карла і розпад імперії

8 січня 814 р. від лихоманки помер Карл Великий. Виконавши своє призначення, Священна Римська імперія розпалася через кілька століть після його смерті.

Особисті якості наступників Карла

Вказуючи 3 причини розпаду імперії Карла Великого, неодмінно варто згадати про те, що наступники Карла виявилися нездатні протистояти розкладанню монархії. У його нащадків зникли організаторські гідності та енергія, властива роду Каролінгів і в особі Карла знайшла повне вираження. Ні за державним направленням, ні за обличчястим якостям вони не порушували у народі поваги до себе. Досить лише сказати про прізвиська, якими люди таврували останніх Каролінгів, щоб зрозуміти, як несхожі вони були на великого предка. Лише Людовик, молодший син Карла і його перший наступник, користувався симпатіями народу за відданість Церкви і християнства. За це його прозвали Благочестивим. У багатьох відношеннях останні Каролінги були схожі на останніх Меровінгів (їх прозвали за бездіяльність тунеядними і ледачими королями). Нащадкам Карла були не по плечу великі державні прагнення. Вони були проваджені честолюбними бажаннями, обличчястими розрахунками, міжусобними чварами та війнами, а не благом Імперії. Цим самим вони сприяли розкладанню держави.

Різні німецькі і римські традиції

Характеризуючи 3 причини розпаду імперії Карла Великого, зазвичай називають і цю. Монархія Карла, як ми вже відзначали, була спробою об'єднати 2 протилежні традиції - германські та римські. Правитель захопився ідеєю Римської імперії, яка вимагала особливої політичної організації. Потрібен був стрункий механізм, в якому однією волею все наводилося б у дію і служило досягненню єдиної мети. Германцям ж було притаманне прагнення до окремо, особливості в життя. Їх приваблювали ідеї обличчястої свободи. Германець не міг зрозуміти права іншого, він лише хотів бути господарем на власній території. Ніякі відносини, не стосувалися обличчястих його потреб, він не хотів знати.

Роздробленість

Продовжуючи описувати 3 основні причини розпаду імперії Карла Великого коротко, ми переходимо до третьої. Їй стала крайня роздробленість створеного цим правителем держави. Німецькі племена, що входили до його складу, були сильно розосереджені. Як не дивно, державою в строгому сенсі не можна назвати імперію Карла. Адже їм зазвичай вважається територія, населена людьми, які управляються єдиним законом, мають загальне ім'я і пов'язані між собою загальними потребами. У монархії Карла Великого не спостерігалося нічого подібного. Населення її не становило окрему народність. У нього навіть не було спільної мови.

Отже, ми описали три причини розпаду імперії Карла Великого. Їх спільна дія призвело до того, що єдине колись держава перестала сущестовать.

Думка Гізо

Вам потрібні 4 причини розпаду імперії Карла Великого? Тоді слід звернутися до думки Гізо. Він пояснює кілька більш складно те, чому стався розпад Імперії Карла Великого. Дослідник вказує на те, що ідею імперії іноді захищали самі германці. Гізо відзначає, що не лише національні інтереси направляли боротьбу за неї, але й обличчясті розрахунки та географічні умови. Зрештою, дослідник рішуче висловлює думку про те, що соціальний і моральний стан народів в дану епоху був проти будь-якого об'єднання, будь-якого великого і одиничного уряду. Люди в цей час практично не мали ідей, як каже Гізо. А ті, які були, були надто бідними. Досить обмежені й рідкісні були тоді суспільні відносини. Горизонт життя і думки не було в той час великий. Гізо зазначає, що великі товариства при таких умовах неможливі.

Збільшилася залежність селянства

Але і це ще не всі причини розпаду імперії Карла Великого. 5 причин можна виділити, 4 з яких ми описали. Залишилася остання. В 9 столітті крах Каролінгської імперії супроводжувався не тільки міжусобними війнами, але також і вторгненнями норвежців. Виникла анархія, збільшила залежність селянства, якому доводилося стикатися з загрозою розграбування мусульманами і вікінгами. Відбулася локалізація влади. Тепер вона зосередилася в окремих замках і укріплених місцях, розташованих по всій країні. У цю похмуру епоху феодальна влада, таким чином, виявилася близькою до землі. Практично по всій державі поширилися суворі сеньоральние суди над селянами. Хоча слід зазначити, що південь, де більш глибокий відбиток залишило спадщину античності, був менш феодализирован. У цих місцях існувало більше маєтків знаті, які перебували не в феодальному ладі, а у власності. Також тут було більшу кількість незалежних селян.

Такі основні причини розпаду імперії Карла Великого, коротко охарактеризовані. Варто розповісти і про роль, яку вона зіграла в історії.

Роль імперії Карла

Імперія, створена Карлом, зіграла об'єднуючу роль. Вона проявилася головним чином в міжнародних відносинах у межах Європи. Західна Європа почала у важких умовах свою історичну життя. Була зруйнована економіка, різко впав рівень цивілізованості, була знищена стара централізована державність. Не вдалися спроби відродити колишню Римську імперію. Державна влада в межах окремих королівств залишалася досить слабкою.

Процес розпаду імперії

Імперія Карла Великого та її розпад - тема, яка повинна бути повністю розкрита. Про самій державі і про причини його розкладання ми розповіли. На закінчення скажемо кілька слів про те, як проходив процес розпаду. Він протікав з часу смерті Карла, що сталася в 814 році, до початку 11 століття.

Цей процес відбувався поступово. Свою роль в ньому відіграли різні причини розпаду імперії Карла Великого, які ми відзначили. Спочатку з Каролінгської імперії утворилися більш або менш великі групи, які в майбутньому стали державами Західної Європи. Через деякий час усередині кожної з цих груп происзошло розчленовування на складові частини. З часом основні причини розпаду імперії Карла Великого призвели до того, що до 11 століття Європа стала покритої мережею самостійних дрібних володінь, які між собою були з'єднані слабкою зв'язком. Встановився феодалізм, який панував у Західній Європі близько трьох століть і поширювався на всі суспільні, державні, економічні та сімейні відносини. Він став найбільшим історичним результатом розкладання монархії Карла.

Тепер ви знаєте відповідь на питання: "Які причини розпаду імперії Карла Великого?" Сподіваємося, що інформація, представлена в статті, вам стане в нагоді.