Корисні поради
на всі випадки життя
» » З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Додано: 29.11.15
Рубрика: Цікаве

Кожен господар хоче, щоб його собака була вихованою і виконувала певний набір команд. Для досягнення позитивного результату фахівці радять починати роботу з чотириногим другом якомога раніше, краще всього з щенячого віку. З чого почати дресирування цуценя, скільки часу приділяти і як часто проводити заняття - про все це читайте у статті.

Коли починати дресирування

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Якщо собаці виповнилося вже 1-15 року, то вона обзавелася певними звичками, на жаль, не завжди корисними. Дорослому собаці, з яким ніколи не займалися, буде складніше звикнути до дисципліни, зрозуміти, що від нього вимагається. У той же час щеня навчається, граючись, дуже швидко освоюючи нові навички, не суперечить господареві. Всі ці аргументи говорять на користь того, щоб якомога раніше почати заняття з собакою.
Основні правила виховання щеняти

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Перш ніж говорити, з чого почати дресирування цуценя, слід засвоїти такі правила:

  • Приступати до занять можна, тільки якщо собака здорова, весела та бадьора. Не варто намагатися навчити командам хворого або втомленого чотириногого друга.
  • Після того, як щеня потрапив у будинок, треба дати йому час адаптуватися в новій обстановці, звикнути до нової їжі, полюбити свого господаря. Фахівці стверджують, що п'яти днів для адаптації цуценяті цілком достатньо.
  • Перед тим як почати дресирувати цуценя, його треба привчити до нашийника і повідця.
  • Заняття повинно проводитися в ігровій формі, як з дитиною, його тривалість за один раз не повинна перевищувати 40-60 хвилин, інакше малюк втомиться і перестане слухатися, стане млявим або примхливим.
  • Основний мотив для цуценяти - похвала і ласощі, тому бажано перед дресируванням не годувати його занадто щільно.
  • Вибирайте тільки одну команду для того чи іншого дії і не міняйте її. Якщо щеня засвоїв команду "До мене!", він не зрозуміє ваш заклик "Йди сюди!".

Ще один важливий момент - результат виховання залежить від породи собаки. Наприклад, успішною буде дресирування цуценя вівчарки, сенбернара, ротвейлера, боксера, такси, пуделя. Навчання дрібних порід завжди проходить складніше, тому що нервова система маленьких собачок слабші, вони більше схильні до стресів, швидше втомлюються.
З чого почати дресирування цуценя

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Початок для всіх однаково - цуценя слід привчити до кличці і нашийника з повідцем.

Собака дуже швидко звикає до кличці. Для цього не потрібні спеціальні вправи. Досить просто кожен раз звертаючись до вихованця, чітко вимовляти його кличку, повторювати її під час ігри, годування, ласки. Важливо, щоб у цуценяти закріпилися позитивні асоціації зі своїм ім'ям, тому в ранньому віці, лаючи собаку, уникайте вимовляти її кличку.

Як правило, щеня звикає до нашийника з повідцем легко і безболісно. На 5-6 день після того, як малюк потрапив до вас в будинок, просто одягніть цуценяті нашийник. В залежності від характеру і темпераменту, він може взагалі не помітити, а може спробувати зняти або згризти. Треба відволікти малюка яскравим предметом, ласощами або грою. Зніміть нашийник тільки перед сном. Після цього можна вважати, що перший день дресирування закінчився успішно. На другий день знову одягніть нашийник, можна вже причепити повідець і навіть вивести на прогулянку.


Головне, щоб нашийник був м'яким, не натирав малюкові шию, а повідець повинен бути досить довгим, щоб цуценя гуляв із задоволенням і міг безперешкодно досліджувати навколишній світ.

Основні команди

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

З чого почати дресирування цуценя, ви вже знаєте - привчання до кличці і нашийника з повідцем. Чому ж вчити далі? Так як собака ще в дитячому віці, складні команди вона не засвоїть, а тривалі тренування будуть нудними, і залишать негативне враження. Тому можна розраховувати на такі команди:

  • перший блок - місце, до мене, фу;
  • другий блок - сидіти поруч, лежати, стояти;
  • третій блок - апорт, фас.

На кожен блок дається приблизно 3-4 місяці в залежності від інтелекту і психіки собаки. Тобто програму молодий пес виконує приблизно до півтора років. Якщо дресирування в домашніх умовах дозволила цуценяті освоїти цей базовий рівень, то можна сказати, що господар впорався на відмінно.

"Місце!"

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Часто власники ставлять питання: "чи Можна, щоб собака спала з господарем в одному ліжку?" Ні! Навіть маленькі собачки повинні знати своє місце. Справа не тільки в гігієні та безпеки, але і в тому, що собака повинна розуміти порядок і дисципліну.

Привчити собаку до місця нескладно. Для цього в перший день, коли принесете цуценя додому, і він познайомиться з територією, віднесіть малюка на його постіль і спокійно кілька разів скажіть "місце". Завжди, коли побачите, що щеня вже моститься відпочивати, візьміть його на руки і віднесіть на його ліжечко, примовляючи спокійним тоном "місце".

Не можна привчати цуценя до місця, поклавши на його ліжко ласощі, тому що він сприйме це як сигнал до дії і буде тягати туди корм з миски.

Урок вважається засвоєним, коли малюк при команді "Місце!" біжить куди належить.

"До мене!"

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Ця команда найчастіше застосовується у повсякденному житті. Всякий раз, коли цуценя біжить до вас по своїй волі, або коли ви подзиваете його поїсти або пограти, чітко говорите "До мене!". Коли чотириногий друг підбіжить, обов'язково похваліть, потрепайте ласкаво по холці, з мажорній інтонацією скажіть "Молодець!", "Гарний пес!".


А якщо щеня загрався або завередував і не підбіг? Не сваріть його! Просто підійдіть до собаки, притримайте її за круп і, потягнувши до себе, повторіть команду. Потім похваліть, заохотите ласощами.

Урок засвоєний, якщо щеня вдається за першим покликом господаря.

"Фу!"

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Здається, все логічно: малюк підібрав щось на вулиці чи гризе ваші тапочки, ви підходите до нього, твердо говорите "Фу!" і відбираєте те, що заборонено, можете навіть легенько натиснути винного по загривку. Така тактика вірна. Але багато роблять типову помилку: щеня підібрав якусь гидоту і радісно приніс її господареві, а той з криком "Фу!" відібрав видобуток та ще й насварив. Так робити не можна! Ніколи не можна карати малюка, коли він підбігає до вас. У цуценяти виробиться негативний рефлекс: він підходить до господаря, а його лають. Собака не зрозуміє, в чому винна, а буде думати, що улюблений господар не хоче її бачити.

Ту ж помилку можна бачити, коли щеня днем наробить калюжу, а ввечері його будуть тикати в неї носом і лаяти. Абсолютно безграмотне поведінку! Собака не вміє вибудовувати причинно-наслідкові зв'язки, як людина. Результатом такої поведінки буде тільки те, що щеня стане боятися приходу господаря додому.

"Сидіти!"

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Після того як перші команди засвоєні, виконуються відразу і в довільному порядку, можна продовжити курс дресирування і перейти до другого, більш складного блоку.

Цуценя навчити цій команді простіше, ніж дорослу собаку. Найпоширеніший прийом: кликнути чотириногого друга, показати йому ласощі і, тримаючи його перед собачою мордою, повільно піднімати вгору. По мірі того, як щеня буде задирати голову, він сяде, при цьому можна акуратно натиснути долонею на зад собаки, як би допомагаючи їй сісти. Одночасно з тим, коли малюк сяде на задні лапи, сказати "Сидіти!" і пригостити смачненьким.

Команда є засвоєною, коли собака сідає по команді і витримує в такому положенні стільки, скільки її господар вважає за потрібне. З цуценям з витримкою краще не перестаратися, інакше він втомиться і буде вередувати.

"Поруч!"

Дресирування команди "Поруч!" - один з найскладніших уроків як для цуценяти, так і для господаря. Вам потрібно буде навчити собаку йти з лівої сторони поруч, не забігаючи вперед і не відстаючи. Починати заняття треба в самому кінці активної прогулянки. Коли чотириногий друг нарезвится, візьміть в ліву руку поводок, а в праву на рівні морди - ласощі. Ідіть вперед так, щоб щеня біг за ласощами, весь час повторюйте "Поруч!". Через кілька метрів зупиніться, віддайте дитині смачненьке, похваліть його. Зробіть кілька повторень. Навчання цій команді може затягнутися на тиждень і більше.

"Лежати!"

З чого почати дресирування цуценя? Службове собаківництво

Процес відпрацювання схожий на навчання команді "Сидіти!". Ви повинні взяти в праву руку що-небудь смачне і тримати ласощі на рівні морди собаки. Потім повільно опускати вниз на землю, одночасно м'яко натискаючи на лопатки цуценя. Коли він ляже, притримайте його кілька секунд, повторюючи "Лежати!", а потім заохотите ласощами.

"Стояти!"

Щоб ваш улюбленець навчився виконувати цю команду, потрібно правою рукою піднести до його морді ласощі або улюблену іграшку, а лівою притримувати його живіт таким чином, щоб перешкодити собаці сісти або лягти. При цьому весь час примовляти "Стояти!". Корисно буде за допомогою ласощів під цю команду змусити цуценя встати з лежачого або сидячого положення.

Навчивши собаку фундаментальних навичок, можна бути впевненим, що в подальшому їй легко будуть даватися не тільки команди третього блоку, але і спеціальні службові. Навчити цього собаку починаючому собаківникові допоможе школа дресирування.