Корисні поради
на всі випадки життя
» » "Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

Додано: 29.11.15
Рубрика: Цікаве

«Турецький потік» - це робоча назва проекту газопроводу з Російської Федерації до Туреччини через Чорне море. Вперше про його будівництві оголосив президент РФ Володимир Путін 1 грудня 2014 року, під час державного візиту в Анкару. Цей проект з'явився замість скасованого раніше «Південного потоку». Офіційна назва нового газопроводу ще не вибрано.

"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

Історія

Перший проект транспортування газу між Російською Федерацією і Туреччиною носив назву «Блакитний потік» і отримав офіційне схвалення в 2005 році. Пізніше сторони прийшли до згоди з приводу його розширення. Новий проект назвали «Південний потік». У 2009 році президент РФ Володимир Путін запропонував прокласти ще одну лінію газопроводу, паралельно побудованої в 2005-м. Вона повинна була з'єднати Самсун і Джейхан, а потім перетнути Сирію, Ліван, Ізраїль і Кіпр.
Провал «Південного потоку»

В грудні 2014 року Володимир Путін заявив про те, що Росія відмовляється від старого проекту через неконструктивну позицію Євросоюзу. Це було пов'язано в першу чергу з позицією Болгарії. Голова Газпрому Олексій Міллер підтвердив в той же день, що повернення до «Південного потоку» не буде. Деякі експерти заявили, що відмова від проекту пов'язаний в першу чергу з падінням цін на вуглеводні на світовому ринку. Проте вже через два місяці Олексій Борисович зустрівся з міністром Туреччини з енергетики та природних ресурсів. Під час візиту Міллера в Анкару був сформований проект «Турецький потік».
"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

Новий вид взаємодії

«Турецький потік» - газопровід, який повинен починатися на Російської компресорної станції. Вона знаходиться поряд з курортним містом Анапою. В лютому 2015 року глава Газпрому Олексій Міллер і турецький міністр енергетики і природних ресурсів Танер Йилдаиз оголосили, що кінцевим пунктом буде місто Кийикей в північно-західній провінції Киркларелі. Два судна-трубоукладача були відправлені в Чорне море. Однак переговори між двома країнами так і не були завершені.

"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

«Турецький потік»: маршрут

Довжина нового газопроводу повинна була залишити 910 кілометрів. Він повинен був використовувати інфраструктуру «Південного потоку». Це близько 660 кілометрів. Інша частина повинна була проходити по європейській частині Туреччини. В лютому 2015 року Міллер і Йилдиз визначили новий маршрут. «Турецький потік» - газопровід, який повинен був поєднувати російську Анапу і турецький Кийикей. Під час зустрічі представники обох сторін облетіли всі ключові точки маршруту на вертольоті. На сушу трубопровід повинен був виходити в місті Кийикеф, точкою здачі газу повинен був стати Люлебургаз, а хаб знаходиться на турецько-грецької кордоні в місцевості Ипсала. Через кілька місяців була підписана декларація про енергетичну співпрацю. Крім Росії і Туреччини, її сторонами виступили такі держави, як Греція, Сербія, Македонія й Угорщина.

"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

Характеристики газопроводу

«Турецький потік» замислювався як проект щодо завоювання європейського ринку в обхід України. На кордоні Греції передбачалося створення хаба. З нього газ повинен був відправлятися в інші європейські країни. Його планована потужність становила 63 мільярди кубічних метрів в рік. З них тільки 14 призначалися для споживання Туреччиною. Проте з самого початку Європейська комісія заявила, що пропозиція перевищує попит. За заявами російської сторони, «Турецький потік» потрібен для диверсифікації постачання газу в Європу. Його будівництво обумовлена ненадійністю таких держав-транзитерів, як Україна.


Газова стратегія РФ

Диверсифікація ресурсів – це важлива складова будь-якої грамотної стратегії. Європейському союзу важливо мати кількох постачальників газу. Спочатку «Південний потік» будувався саме в розрахунку на стабілізацію ситуації в Туркменістані, Азербайджані, Ірані, Іраку, Катарі і Кувейті. Попит на паливо продовжує зростати, до 2030 року очікується його збільшення майже на третину. «Турецький потік», потужність якого перевищує сьогоднішній попит, будувався Росією саме в розрахунку на це. Таким чином, газова стратегія РФ включає три наступні пункти:

  • Захист власних ринків збуту і зниження транзитних ризиків за неблагонадійність третіх сторін.
  • Пошук нових споживачів у Європі.
  • Блокування зусиль конкурентів.

Реалізація такого проекту, як «Турецький потік», означає для Росії зміцнення її позицій у світі. Однак у посиленні взаємодії між двома країнами можуть бути як плюси, так і мінуси. Новий газопровід міг перетворити Туреччину в потужного транзитного гравця. І вона може скористатися отриманими можливостями в своїх інтересах. Завдання Росії - знайти баланс у відносинах з Туреччиною.

"Турецький потік" мертвий? Історія і сучасність

Сучасні проблеми

У 2014 році російський уряд оголосив про необхідність будівництва газопроводу «Кубань-Крим». Це повинно допомогти в енергетичному забезпеченні півострова. У листопаді 2015 року будівництво «Турецького потоку» було офіційно призупинено. Це пов'язано із знищенням російського військового літака Су-24 в Сирії. Міністр економічного розвитку РФ заявив, що «Турецький потік» і ряд інших інвестиційних і торговельних угод будуть анульовані у зв'язку з діями ВПС колишнього держави-партнера. Поки ще рано говорити про можливість поновлення будівництва, оскільки експерти продовжують аналізувати ситуацію. Переваги для обох сторін переважують недоліки, тому є ймовірність, що сторонам вдасться домовитися в майбутньому.