Корисні поради
на всі випадки життя
» » Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото

Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото

Додано: 01.12.15
Рубрика: Цікаве

На різних територіях землі перехід від кам'яних сокир до сокир з металу відбувався в різні часи. Але і зараз є такі місця, в яких неметалічні знаряддя застосовуються і досі. В основному таке можна спостерігати в африканських і австралійських племенах з збереженим первісно-общинним устроєм життя.

Кам'яна сокира в житті давніх людей

Перші знаряддя праці давніх людей були зроблені з каменю.
Спочатку вони представляли собою всього-то прості пристосування, лише полегшують працю. Люди в давнину вишукували міцні камені (в основному гальку і кремній) з найбільш гострими краями і застосовували їх в побуті. Потім вони навчилися їх обробляти, розколювати, дробити і навіть шліфувати (у палеоліті).
Перші кам'яні сокири (швидше ручні рубила) давніх людей – універсальне знаряддя праці. З їх допомогою древнім людиною виконувалися певні роботи, коли було необхідно вістря, причому міцне.

Для таких знарядь первісні люди знаходили досить масивні камені (приблизно масою 1 кг) довжиною 10-20 сантиметрів, оббивали їх яким-небудь іншим, теж твердим, каменем, загострюючи внизу, а зверху заокруглюючи, щоб зручно було тримати руками.

Як використовували кам'яну сокиру? Рубилом люди копали, наносили удари при полюванні, різали їм все, що піддавалося йому.

Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото
У зв'язку з тим, що руки людей були ще недосконалі, форма виточені інструменту в основному залежала від розмірів самого первісно знайденого каменю.

Удосконалення форм знарядь праці

Люди в процесі життєдіяльності поступово вдосконалювали свої знаряддя праці. Кам'яна сокира все більше набував форму інструменту і ставав знаряддям не настільки універсальним, а використовується лише для визначених цілей.
Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото
На полюванні для добування тварин вже використовувався новий інструмент – остроконечник. А скребок застосовувався жінками при сдирании шкур убитих чоловіками тварин. Роботу з цим інструментом частіше доводилося виконувати саме жінкам. Так з'явилося перше жіноче кам'яне знаряддя праці.

Бойові кам'яні сокири

Лише в період епохи неоліту (пізнього кам'яного віку) з процесом зростання майстерності людей в плані обробки каменю стали виникати бойові види сокир. Розміром топірці були маленькі, спеціально для можливості ведення битви однією рукою (довжина – 60-80 см, вага - 1-35 кг).

Такі сокири, виконані з обсидіанового леза, зустрічалися і на Американському континенті корінних мешканців цих місць (період іспанської колонізації).

Кам'яна сокира: фото, історія розвитку

Найдавніші знаряддя праці, знайдені в наш час, були створені приблизно 25 млн років тому. Як вже говорилося вище, перший інструмент древнього людини (рубило) являв собою звичайний камінь з одним гострим краєм.

Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото
У подальшому процес виготовлення сокири чи будь-якого іншого вироби з каменю відбувався приблизно так: 1 шматок кременю фіксували, а інший використовували замість молотка, з допомогою якого скаливались зайві частини з каменю, і таким чином надавалася відповідна форма виробленому знаряддя праці. Потім люди навчилися ці вироби полірувати і шліфувати.


Проте була одна проблема. Кам'яні інструменти швидко кришилися, і в зв'язку з цим потрібна їхня часта заміна.

З часом настав наступний важливий крок – об'єднання палиці і рубала в єдиний інструмент. Так і вийшов кам'яна сокира. Плюс такого інструменту в тому, що додатковий важіль набагато збільшував силу удару, і робота з ним стала більш зручною.

Спобличчя кріплення рукоятки і рубящей частини були різними: в розщепленої ручці використовувався бандаж, застосовувалася каучукова смола, або ж робоча частина інструмента просто вгонялась в міцну масивну рукоятку.

Виготовляли його з кременю, обсидіану та інших твердих порід.

Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото
У більш пізньому кам'яному столітті (неоліті) сокири вже робили з отвором для рукоятки (з вушком).

Кам'яна сокира став зникати на територіях сучасної Європи, коли почали з'являтися бронзові вироби (починаючи з 2-го 1000-річчя до н. е). Незважаючи на це, кам'яні, у зв'язку з дешевизною, існували досить довго паралельно з металевими.

Складності у виготовленні кам'яного сокири

Найперші сокири, мають схожість за формою з сучасними, з'явилися в період мезоліту (приблизно 6000 років до н. е).

Як зробити кам'яна сокира з каменю? Це було складною інженерною задачею для первісних людей – з'єднання двох елементів сокири.

Кам'яна сокира: перші сокири, використання, фото

Якщо навіть отвори в камені вже могли робити, то в цьому випадку збільшувалась товщина "леза" кам'яного сокири, і він перетворювався у молот або колун, з допомогою якого можна було лише размозжить деревні волокна, а не розрубувати їх. У зв'язку з цим сокира з сокирищем просто зв'язували разом з допомогою жив або шкіри різних тварин.

Лише тільки люди навчилися виплавляти метал, вони відразу почали виготовляти мідні леза. Але самі "клинки" довго продовжували проводитися по-старовинному (з каменю), бо сланцеві і крем'яні поверхні дозволяли виточувати дивно гострі вироби. А вушко робилася в самому топорище.

На закінчення

Якщо задуматися, то багато століть тому цей найпростіший і в той же час дивовижний предмет був не просто знаряддям праці для первісних людей або інструментом, але і символом величі та могутності. Кам'яні сокири – це найцінніші предмети того часу, зроблені руками древніх людей, що поклали початок створенню сучасного сокири.